Armia Konna i inne opowiadania

Wydawnictwo: Hachette Polska
9788328204270
literatura piękna
Nori

"Armia Konna" to cykl krótkich, genialnie realistycznych opowiadań Izaaka Babla, przedstawiających epizody z wojny polsko-sowieckiej 1920 roku. Autor zgłosił się do Pierwszej Armii Konnej, dowodzonej przez Budionnego, na ochotnika. Walczył w bitwach pod Brodami, Zamościem i Cześnikami. W 1939 roku oskarżono go o trockizm, szpiegostwo i terroryzm, a także o to, że "Armia Konna" jest dziełem zdrady, gdyż szarga dobre imię Armii Czerwonej. W 20-minutowym procesie został skazany na śmierć, wyrok wykonano 27 stycznia 1940 roku.

źródło opisu: Hachette Polska Sp. z o.o., 2016

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

theLeftpocket | 2017-10-24
Przeczytana: 24 października 2017

Niełatwa literatura.

Babel zapisał świat nieznany - świat wojny. Opowiadania przesycone są opisem okrucieństwa, chaosu, nędzy, wycieńczenia wszystkich stron, zniszczenia i biedy. Mnóstwo opisów walki, które zmęczą niejednego konesera literatury wojennej.

Pomimo, iż opowiadania Konarmii są bardzo trudne w odbiorze, czyta się z zaciekawieniem. Intrygujące jest spojrzenie na Wojnę polsko-bolszewicką z drugiej strony frontu...

Monika Adamska | 2017-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2017

Z szacunku do autora, jak i do jego przeżyć, które to opisał w niniejszych opowiadaniach oraz dzienniku, przeczytałam co do jednej strony, lecz prawda jest taka, iż zajęło mi to kilka miesięcy (jedno opowiadanie na dzień).
Zbyt dużo okrucieństwa, opisów zamęczanych koni, styl pisania nienajłatwiejszy; opowiadania króciutkie w formie epizodów i w związku z tym brak ciągu zdarzeń, skróty myślowe. Na plus - język bogaty w poetyckie środki stylistyczne.
Literatura rosyjska nie należy do najłatwiejszych i za to ją doceniam, jednakże ta pozycja zdecydowanie dla odważniejszych i bardziej skoncentrowanych.