Armia Konna i inne utwory

Izaak Babel Wydawnictwo: Polityka literatura piękna
Polityka
2010-01-01
2010-01-01

Zbiór reportaży z frontu wojny polsko-bolszewickiej z tej drugiej, wrogiej strony. Są fragmenty ciekawe, lecz giną one w obocznościach, niekoniecznie zajmujących moją uwagę, przez co traciłem wątek. Spodziewałem się chyba więcej frontowej walki i związanego z tym dynamizmu właśnie Konnej Armii, a tutaj akcja utykała w gospodach i sztetlach Wołynia. Anegdoty podawane w tych miejscach również nie zostały twórczo rozwinięte, lecz bardziej skrojone do takich telegraficznych opisów.

Isaak Emmanuiłowicz Babel urodził się pod koniec XIX wieku w Odessie. Pochodził z zamożnej rosyjskiej rodziny kupieckiej i już jako piętnastolatek zaczął pisać pierwsze opowiadania. W rosyjskiej wojnie domowej walczył po stronie komunistów, później służył w Czeka i jako oficer polityczny uczestniczył w konflikcie polsko-rosyjskim, tym rozsławionym Cudem nad Wisłą. Debiutował w czasopiśmie Letopiś, do którego dostał się dzięki znajomości z Maksymem Gorkim. W latach dwudziestych zaczął publikować pierwsze teksty wydane później w zbiorze Armia konna i inne utwory.

Jaka znowu armia konna? Ano 1 Armia Konna Siemiona Budionnego, która w czasie wojny polsko-rosyjskiej walczyła na Ukrainie i została zatrzymana dopiero pod Zamościem. Babel towarzyszył jej, niechętnie biorąc udział w bitwach. W otwierającym tom dzienniku zapisał swoje spostrzeżenia z tej kampanii, niemalże dzień po dniu, miesiąc po miesiącu. Innymi słowy, ukazał „znany nam” konflikt z innej perspektywy. I wcale nie oznacza to, że wszystko starannie wygładził, a gwałty, morderstwa i rabunki ukrywał. Wręcz przeciwnie, był nimi zniesmaczony, ale też tłumaczył, dlaczego żołnierze są tacy, jacy są.

Co ciekawe, Babel w dążeniu do prawdy nie ograniczał się do opisywania swoich ludzi. Pokazywał okrucieństwo Rosjan, ale też wymieniał zbrodnie popełniane przez Polaków, którzy nie byli wiele lepsi (a może nawet gorsi). Pozostałe utwory mają charakter anegdotyczny. To z reguły opowiadania opisujące konkretne wydarzenia i postacie, czasami dramatyczne, innym razem komiczne epizody wojenne. Ich bohaterami nie byli wysoko postawieni dowódcy, a szeregowi żołnierze, czasami nawet stangreci. Jak myśleli? Jak działali? I jak radzili sobie mieszkańcy mijanych wiosek, co działo się z Żydami? Armia Konna i inne utwory otwiera też oczy na przyczyny rzezi wołyńskiej. Przede wszystkim zaś uświadamia, że wojna to zło.

Po premierze tomu Armia konna i inne utwory Babel został uznany za zdrajcę, człowieka, który szkaluje niezwyciężoną Armię Czerwoną. Przez całe lata żył z tym piętnem, aż w końcu w 1939 roku – w ramach czystek – został aresztowany, osądzony i skazany na śmierć za to, co między innymi w tym tomie opublikował. Niektórzy twierdzą, że zginął przede wszystkim przez bliską znajomość z Jewgieniją Gładun-Chajutiną, wówczas żoną Jeżowa, ludowego komisarza NKWD. Być może tak było, ale to właśnie fragmenty Armii konnej czytano na jego procesie.

Więcej recenzji:

Miejscami tekst jest tak chaotyczny (być moze to wina tłumaczenia),że ciężko się zorientować, o co właściwie chodzi. Ale generalnie ciekawy dokument "z drugiej strony barykady" wojny polsko-bolszewickiej.

Najdłużej czytana przeze mnie książka. Kompletnie nie w porę sie do niej zabrałam, więc może i moja ocena nie jest w pełni obiektywna. Bywało ciężko. Nic porywającego. Niekoniecznie

Bardzo ciekawa książka. Spojrzenie na wojnę polsko-bolszewicką z drugiej strony frontu, pisane przez intelektualistę, człowieka spostrzegawczego i bystrego, piszącego szczerze i uczciwie.

warto przeczytać mając na względzie naszą historię

warto przeczytać mając na względzie naszą historię

Jedna z moich ulubionych książek, ze szczególnym uwzględnieniem "Opowiadań odeskich"
Świetnie napisane krótkie historie, zwłaszcza te ze stylizacją na język/sposób mówienia żydów ("Gedali"!) - w czym ogromna zasługa także tłumacza.
Ciekawy Dziennik 1920, czyli wojna polsko-bolszewicka widziana z drugiej strony (choć bynajmniej nie gloryfikująca Armii Konnej Budionnego)
No i Benia Krzyk z banalną odpowiedzią na typowo polskie marudzenie ("A ten Kulczyk to jest brzyydal..."):
"Co by Pan zrobił na miejscu Beni? Nic by Pan nie zrobił! A Benia zrobił i dlatego on jest Król, a Pan masz figę w kieszeni..." ;)
Książkę szczerze polecam :)

No i...

Świetne opowiadania. Szczególnie cykl dzieciństwo i opowiadania z odessy przypadły mi do gustu. Niektóre metafory, to istne perły. Dziennik z wojny 1920 roku, jest niezwykle ciekawy. Oderwane zdania, czasami wręcz równoważniki zdań, które pozwalają Babelowi zapamiętać szczegół lub fakt, a później owocują opowiadaniem. Ciekawe również z perspektywy czasu.

• Literatura rosyjska
  • Rosja