Armia Konna i inne utwory

2008-01-01
Polityka
literatura piękna
2010-01-01

Miejscami tekst jest tak chaotyczny (być moze to wina tłumaczenia), że ciężko się zorientować, o co właściwie chodzi. Ale generalnie ciekawy dokument "z drugiej strony barykady" wojny polsko-bolszewickiej.

Najdłużej czytana przeze mnie książka. Kompletnie nie w porę sie do niej zabrałam, więc może i moja ocena nie jest w pełni obiektywna. Bywało ciężko. Nic porywającego. Niekoniecznie

Bardzo ciekawa książka. Spojrzenie na wojnę polsko-bolszewicką z drugiej strony frontu, pisane przez intelektualistę, człowieka spostrzegawczego i bystrego, piszącego szczerze i uczciwie.

warto przeczytać mając na względzie naszą historię

Jedna z moich ulubionych książek, ze szczególnym uwzględnieniem "Opowiadań odeskich"
Świetnie napisane krótkie historie, zwłaszcza te ze stylizacją na język/sposób mówienia żydów ("Gedali"!) - w czym ogromna zasługa także tłumacza.
Ciekawy Dziennik 1920, czyli wojna polsko-bolszewicka widziana z drugiej strony (choć bynajmniej nie gloryfikująca Armii Konnej Budionnego)
No i...

Świetne opowiadania. Szczególnie cykl dzieciństwo i opowiadania z odessy przypadły mi do gustu. Niektóre metafory, to istne perły. Dziennik z wojny 1920 roku, jest niezwykle ciekawy. Oderwane zdania, czasami wręcz równoważniki zdań, które pozwalają Babelowi zapamiętać szczegół lub fakt, a później owocują opowiadaniem. Ciekawe również z perspektywy czasu.

• Literatura rosyjska
  • Chcę w prezencie