Susza

Okładka książki Susza Jane Harper
Okładka książki Susza
Jane Harper Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Aaron Falk (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Aaron Falk (tom 1)
The Dry
Czarna Owca
2017-01-11
2017-01-11
Magdalena Nowak
debiut literacki literatura australijska oskarżenie śledztwo tajemnica zabójstwo zagadka kryminalna outback

Na tropie prawdy

Świetny kryminał! Senne miasteczko, gdzie każdy ma jakieś tajemnice i dwie zbrodnie, jedna w przeszłości, druga w teraźniejszości. Czy są ze sobą powiązane? Powiem szczerze, że dawno nie czytałam tak dobrego kryminału. Plot twisty i samo zakończenie były mocno zaskakujące i trudne do przewidzenia. Przeczytałam w jeden dzień. A to myślę najlepsza rekomendacja!

Agent Aaron Falk wraca do pogrążonej w suszy Kiewarry na pogrzeb przyjaciela. To właśnie on, dwadzieścia lat wcześniej zapewnił mu alibi w sprawie o morderstwo. Po latach okazuje się, że nie wszyscy wierzyli w jego niewinność. Teraz on aby odpokutować zaczyna prowadzić śledztwo, współpracując z lokalnymi władzami. W małej zamkniętej slołeczności wychodzą na jaw niecne uczynki...

Uwielbiam czytać książki przed obejrzeniem filmu. Podwójne doznania i zderzenie moich wyobrażeń z tymi scenarzystów. Do tego jeszcze okładka zapowiadająca. Suszę czytałam z zaciekawieniem. Czuć było klimat małej zamkniętej społeczności i łatwo było się odnaleźć. Niestety sama historia mnie nie porwała. Ostatnimi czasy na rynku jest bardzo wiele podobnych tematów. Śledztwo po latach i rozwiązywanie zagadek. Albo jest to bardzo oklepane, albo ja za dużo czytam 🙈 Was zachęcam a ja zbieram się do filmu 😁

Szusza okazała się dobrym i sprawnie napisanym kryminałem – w zasadzie nie mam się do czego przyczepić oprócz tego, że fabuła tej powieści rozwijała się do bólu przewidywalnie, nie wychodząc poza ramy gatunku. Punktem wyjścia jest zbrodnia – której ofiarą pada matka i jej kilkuletnie dziecko, oczywistym sprawcą wydaje się mąż i ojciec znaleziony martwy w pobliżu miejsca zbrodni gdyż wszystkie ślady wskazują na samobójstwo popełnione tuż po tym brutalnym akcie. Miasteczko w którym dochodzi do tej tragedii to niewielka społeczność skrywająca jak to zwykle bywa swoje mroczne sekrety. Główny bohater, agent federalny Falk – który po latach powraca do miasteczka na pogrzeb domniemanego mordercy – również próbuje zrozumieć co też stało się z jego przyjacielem z dzieciństwa, że popchnęło go do takiego niewyobrażalnego aktu. Wszystko co dzieje się dalej w tej powieści to przebieg śledztwa prowadzonego przez lokalnego policjanta, który korzystając z pomocy Falka próbuje rozgryźć tę zagadkę, która wydaje się sugerować ukryte drugie dno. Krąg podejrzanych nie jest zbyt wielki, a liczne retrospekcje ukazują nam młodzieńcze lata Falka, i zbrodnię sprzed lat, która może stanowić klucz do rozwiązania zagadki. To co oceniam na plus to realistyczne przedstawienie przebiegu śledztwa, dowody nie pojawiają się znikąd a kolejne odkrycia prowadzą do logicznego finału. Można wyczuć małomiasteczkowy klimat chociaż niektóre postaci zostały nakreślone dosyć schematycznie. Nie odczułam dłużyzn, druga linia czasowa okazała się pomocna przy budowaniu nastroju tajemnicy, jednakże nic szczególnie nie rzuciło mnie na kolana, a poprawnie napisany kryminał to jednak za mało aby wyróżnić się na tle innych powieści tego popularnego gatunku.

Bardzo!
Acz trudno ocenia się gdy przeczytana postfilmowo ;)

Bardzo!
Acz trudno ocenia się gdy przeczytana postfilmowo ;)

Rewelacyjny kryminał z lekką nutą obyczajową. Po 20 latach od wyjazdu z rodzimego miasteczka na australijskiej prowincji, Aaron Falk powraca tam na pogrzeb swojego przyjaciela z dzieciństwa. I dopiero się zaczyna... wracają stare upiory.
Świetnie napisane, postaci mają swoje rysy, charaktery, wygląd i aurę. Akcja jest świetnie pomyślana, do tego całość dość egzotyczna dla Europejczyka.
Jeden z lepszych kryminałów, jakie czytałam. Zdecydowanie polecam.

Senne miasteczko pełne tajemnic z przeszłości i teraźniejsza zbrodnia. Niech nie zwiedzie was leniwa atmosfer upalnego popołudnia - tu naprawdę wiele się dzieje.
Dla mnie rewelacja!

Dla mnie rewelacja!

"Susza" nie ma ani bardzo wyszukanej fabuły ani mocno trzymającej w napięciu akcji, aczkolwiek ma w sobie coś urzekającego! Książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Osobiście nie tylko zaprzyjaźniłam się z bohaterami, ale także czułam jakbym żyła obok nich w australijskiej Kiewarze. Na ogół wolę kryminały w których akcja jest znacznie bardziej wartka, lecz tą pozycję będę miło wspominać. Poza tym, ma bardzo ładną i klimatyczną okładkę - mam na myśli tą pierwotną, a nie filmową widoczną powyżej. Teraz chyba czas sięgnąć po ekranizację i zostać w Kiewarze na dłużej!

Niesamowita! Czyta się jednym tchem. Polecam!

Niesamowita! Czyta się jednym tchem. Polecam!

Zrobiłem błąd. Tak - Przyznaję się szczerze.
Jako maniak książek i kina o Australii i także tych australijskich Autorów i Twórców (patrz półka: "Australia i Okolice") w tym przypadku zrobiłem błąd.
Otóż najpierw obejrzałem film na popularnej platformie, gdzie z napisów dowiedziałem się, że to na podstawie pani Harper jest .
No a jak Australia i książka to wiadomo - musiałem sięgnąć.
I śliwka, bo czytawszy sobie e-wersję miałem już przed oczami kadry filmowe.

Dla mnie może to i dobre było... bo NIE PRZEPADAM, delikatnie mówiąc za kryminałami, a tu wizualizację miałem z marszu załatwioną.
Ale dla odbioru samej książki nie było to dobre, bo film, z jego świetnymi plenerami przykrył mi wyobraźnię.
Sama fabuła/historia "Suszy" ?
Prościutka - no dobra - może i wydać się ciekawa, ale przyznam się szczerze, że osobiście bardziej szukałem na kartach książki ciekawszych szczegółów w opisach przyrody, interioru, oddania tej tytułowej suchości.
Bo cała reszta szybko okazała się wiadoma.

Ale żeby już się tak nie pastwić, to pomyślałem sobie, że tak naprawdę AUSTRALIA, a może raczej slangowo powinienem napisać "STRAYA" ma zawsze to COŚ w sobie.
Czy to jest jej kino, czy to są jej książki, czy przyroda, czy zwierzaki.
Wszystko jest tam inne.
I to nie chodzi o to, że pole golfowe mają tam długości 1365 km (Nullabor Links),że taki Dziobak np. jest w sumie kaczko-wydro-bobrem, a Koalek nie jest misiem, a torbaczem, i że Oni tam robią takie wina, że Francja to może tylko udać się na herbatę do Wielkiej Brytanii...
Wszystko tam jest przesycone innym powietrzem, innymi mikrobami.
I nawet taki prosty kryminał - ja Aussie-Wariat - przeczytałem na przyjemnym luzie.
Mimo iż raczej staram się unikać gatunku - szczególnie osadzonego w realiach współczesnych.

Jednak choćby z powodu powyższego "ogólnego, australijskiego cosia" - sięgnąć można jak najbardziej.

Zrobiłem błąd. Tak - Przyznaję się szczerze.
No a jak Australia i książka to wiadomo - musiałem...

Miasto powoli zabija niekończąca się susza. Mieszkańcy ledwo wiążą koniec z końcem, a problemy mnożą się każdego dnia. Susza nie jest jednak jedynym mordercą w okolicy.
Kto zabił rodzinę Luke'a?
Czy ma to związek z przeszłością, przez którą Falk musiał wraz z ojcem opuścić miasto?

Jak nie znoszę upałów, tak zapragnęłam przenieść się choć na chwilę do upalnej Australii. Świetnie oddany klimat prowincjonalnego miasteczka, pełnego chodowli owiec i biegających wszędzie królików sprawił, że książka wciągała. To był jednak dopiero początek!

Mocne wodzenie za nos czytelnikiem sprawiało, że kilkukrotnie obstawiałam mordercę i jak się okazało- trafiałam kulą w płot.
Świetnie wykreowani bohaterowie i dopięta w każdym szczególe fabuła kupiła mnie i moją uwagę w pełni. By poznać zakończenie byłam skłonna odpuścić trening - a to już dawno mi się nie zdażyło.

Kiedy w końcu do zakończenia dotarłam - drugiego dnia po rozpoczęciu książki - zostałam znokautowana niczym bokser amator w walce z zawodowcem.

Ostatnio trafiam same perełki i ta mocno wychyla się na prowadzenie w kategorii kryminału. Bardzo żałuję, że tak długo czekała na półce I zdecydowanie obejrzę ekranizację.

Polecanko!

Kto zabił rodzinę Luke'a?

• 2017
  • Kryminał