Susza

Cykl: Aaron Falk (tom 1)
Wydawnictwo: Czarna Owca
The Dry
Ag2S

Agent federalny, Aron Falk, otrzymuje wiadomość wzywającą go do przyjazdu do Kiewarry. Powodem pierwszej od lat wizyty w rodzinnym miasteczku jest pogrzeb jego najlepszego przyjaciela, Luke’a i jego najbliższych. Kiedy dwadzieścia lat wcześniej Falk został oskarżony o morderstwo, Luke zapewnił mu alibi. W atmosferze pełnej podejrzeń Falk i jego ojciec uciekają z Kiewarry. Przed formalnym oskarżeniem Arona ratuje niezachwiane zapewnienie Luke’a, że w feralnym momencie on i Aron byli razem. Lecz jest ktoś, kto ma pewność, że to było kłamstwo.
Pośród najdotkliwszej suszy w całym stuleciu, Falk i miejscowy policjant próbują dociec, co naprawdę przytrafiło się Luke’owi. Kiedy pełen obaw Falk rozpoczyna śledztwo dotyczące śmierci przyjaciela, głęboko skrywane tajemnice i kłamstwa wracają ze zdwojoną siłą. Wkrótce Falk przekona się, że małe miasteczka zawsze skrywają wielkie tajemnice…
Za kryminał Susza Jane Harper otrzymała nagrodę literacką stanu Wiktoria dla najlepszej niewydanej jeszcze książki. Jej ekranizacją jest zainteresowana sama Reese Whiterspoon.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Malwina książek: 1047

Na tropie prawdy

Słoneczna Australia rzadko jest tłem dla mrożących krew w żyłach historii kryminalnych, które bardziej kojarzą się nam z chłodem i mrokiem. Może właśnie ta oryginalność sprawia, że „Susza” Jane Harper już z samego opisu wydaje się być niezwykle interesującą pozycją. Jednak największym atutem powieści jest sama jej treść i konstrukcja fabuły.

Aaron Falk wraca po dwudziestu latach do rodzinnej Kiewarry. Powodem pierwszej od lat wizyty w miasteczku jest pogrzeb Luke’a Hadlera, niegdyś najlepszego przyjaciela Aarona, i jego rodziny. Kiedy dwie dekady wcześniej Aaron został oskarżony o zabójstwo swojej dziewczyny Ellie, Luke zapewnił mu alibi. Dziś wszystko wskazuje na to, że sam z zimną krwią zamordował swoją żonę i synka, a następnie popełnił samobójstwo. Tylko czemu miałby to robić? I czy śmierć Luke’a może mieć jakiś związek z niewyjaśnionym zabójstwem sprzed lat? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Aaron, który postanawia zostać w Kiewarze, by prowadzić śledztwo wraz z miejscowym policjantem. W trakcie dochodzenia na jaw wychodzą fakty, o których Aaron wcześniej nie wiedział, tuszowane przez lata sekrety i kłamstwa. Uznawany przez mieszkańców Kiewarry za oprawcę Ellie, Aaron chce nie tylko oczyścić swój wizerunek i wymierzyć sprawiedliwość, ale przede wszystkim poznać prawdę i w końcu zaznać spokoju.

Mamy tu tak naprawdę dwie zagadki: tę z przeszłości i tę z teraźniejszości. Pytanie, co wydarzyło się na farmie Hadlerów to jedno, a pytanie, kto zabił Ellie Deacon to drugie. Autorka zgrabnie łączy ze sobą obydwa wątki i obydwa dobrze prowadzi. Gdy w jednym wszystko powoli zdaje się wyjaśniać, w drugim nic nie jest jeszcze pewne. Dla czytelnika to sama przyjemność, bo do końca może trwać w niepewności, co do zakończenia historii, nawet jeśli po cichu domyśla się jej rozwiązania. Trzeba jednak szczerze przyznać, że „Susza” nie wciąga od samego początku. Tempo opowieści jednak wzrasta z każdym kolejnym rozdziałem, a autorka umiejętnie buduje napięcie. Pomagają w tym przede wszystkim retrospekcje, z których poznajemy przeszłość Aarona i jego relację z Lukiem oraz Ellie. Retrospekcje, przeplatające się z bieżącą akcją, ukazują również ostatnie godziny życia rodziny Hadlerów. To dzięki nim emocje i ciekawość w czytelniku narastają. Trudno jednak żeby było inaczej, kiedy mamy do czynienia z taką historią – najpierw ginie młoda dziewczyna, a po latach jeden z jej przyjaciół dokonuje okrutnego morderstwa. Fabuła, na którą postawiła Harper przeraża i jednocześnie pobudza wyobraźnię, zwłaszcza, że o takich zdarzeniach co jakiś czas możemy usłyszeć w telewizyjnych wiadomościach.

„Susza” nie jest stricte kryminałem, na pewno nie takim do jakich przyzwyczaili nas Skandynawowie czy nawet nasi rodzimi autorzy. Tu trup nie ściele się gęsto, gęsta jest za to atmosfera w powieściowym miasteczku. „Susza” to bardziej thriller niż kryminał, z wyraźnie zarysowanym tłem społeczno-obyczajowym. Okazuje się, że pogodna Australia nadaje się na miejsce akcji takiej historii nie mniej niż jakaś bardziej mroźna kraina. Skwar, spiekota, susza tylko jeszcze dodatkowo podkręcają i tak już nerwową atmosferę strachu, nieufności, wzajemnych podejrzeń. Jest to szczególnie widoczne w tak małym miasteczku jak farmerska Kiewarra, gdzie wszyscy się znają i wszystko o sobie wiedzą, ale niekoniecznie się lubią i gdzie w dodatku pogoda ma istotny wpływ na życie mieszkańców, decydując o ich być albo nie być.

Lekkie pióro i dojrzałość godna autora kilku książek – to cechy debiutu Jane Harper, z którego powinna być ona niezwykle zadowolona. Udało jej się stworzyć powieść, która jest zarówno wciągającą zagadką z cyklu: „kto zabił?”, jak i obyczajową, skłaniającą do refleksji opowieścią o ludziach i ich słabościach. Mając do tego w tle spalony słońcem kraj na końcu świata, trudno się dziwić, że prawa do sfilmowania „Suszy” zostały już sprzedane. Jeśli do ekranizacji dojdzie, będzie hit. A póki co warto czekać na kolejną powieść Harper z Aaronem Falkiem w roli głównej, która ma mieć premierę jeszcze w tym roku. Oby i tym razem się udało.

Malwina Sławińska

Nina | 2017-06-15
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 15 czerwca 2017

Petarda! Jeśli to jest debiut Pani Harper, to aż się boję, co będzie dalej.
Świetny kryminał, rewelacyjnie poprowadzony wątek śledztwa, wspaniale oddany klimat małego miasteczka w Australii.Panująca od dłuższego czasu susza wyzwala w ludziach instynkty, o które pewnie sami siebie by nie podejrzewali. Te uczucia, ta złość, frustracja, zniechęcenie i znużenie codziennością bije z każdej strony powieści, są tak namacalne, że sami zaczynam je odczuwać.
A morderstwo? Ginie rodzina - mąż, żona, synek. Przy życiu pozostaje tylko dziewczynka, która jest zbyt mała, żeby pamiętać, rozpoznać... Wszyscy wiedzą - to mąż zabił rodzinę po czym popełnił samobójstwo. Jedyni, którzy w tę wersję nie wierzą, to jego rodzicie. Dzwonią więc po Arona, przyjaciela rodziny - i wtedy się zaczyna. Na jaw wychodzą zadawnione urazy, zadawnione zbrodnie.
Mówię wam - ta książka to majstersztyk. Polecam

Izabela Pycio | 2017-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2017

"...rola policjanta w małej społeczności nigdy nie jest łatwa... w grę wchodzą różne układy, zbyt wielu ludzi wie zbyt wiele o sobie nawzajem."

Chętnie wciągnęłam się w rozwiązywanie zajmującej i intrygującej zagadki kryminalnej osadzonej w sekretach przeszłości, przywołanych wspomnieniach sprzed dwudziestu lat, niepokojących, drażniących, niedających spokoju, obarczonych wyrzutami sumienia. Intensywne zapatrzenie w to, co kiedyś nie zostało ujawnione, a spętane zmową milczenia, naznaczone zgubą i śmiercią. Kiewarra, wymierające australijskie rolnicze miasteczko, dotknięte niebywałą suszą, żarem spływającym z nieba, ziemią proszącą o kroplę zbawiennej wody. I jego mieszkańcy, przygnębieni katastrofalnymi skutkami klęski żywiołowej, martwiący się o przyszłość, rozdrażnieni, zrezygnowani, pogrążeni w dusznej atmosferze. Wielu farmerów nie wytrzymuje nieustannego wypatrywania zbawiennego deszczu, pozbawieni nadziei, doprowadzeni do bankructwa, całkowicie poddają się, opuszczają...

Dominiqe83 | 2017-02-26
Przeczytana: 25 lutego 2017

„ – Zrozum, rola policjanta w małej społeczności nigdy nie jest łatwa – zdawał się tłumaczyć. – Pod wieloma względami jest się na straconej pozycji. W grę wchodzą różne układy, zbyt wielu ludzi wie zbyt wiele o sobie nawzajem” – fragment książki.

Na lekturę debiutanckiej powieści australijskiej pisarki Jane Harper zacierałam ręce już od grudnia ubiegłego roku, kiedy pojawiły się pierwsze przedpremierowe recenzje. „Susza” to powieść kryminalna z bardzo mocno zarysowanym wątkiem obyczajowo-społecznym, skupiającym się na mentalności mieszkańców małej społeczności, w której dochodzi do wielokrotnego morderstwa.

Wyjątkowo przypadła mi do gustu lokalizacja powieści, ponieważ nieczęsto mam okazję czytać książki, których akcja toczy się w Australii. Prażące słońce nad Kiewarrą, wszechobecna – nie tylko tytułowa – susza, wyzierająca z każdego zakamarka miasteczka duchota były wręcz namacalnie odczuwalne podczas przewracania kolejnych kart tego kryminału. Sam wątek kryminalny jest dość...

Agro | 2017-03-19
Przeczytana: 19 marca 2017

Fajnie zrealizowane, konkretnie i na temat. Małe miasteczko, wielka zbrodnia, wszyscy się znają, a jednak mają szafy pełne szkieletów. W dodatku tytułowa susza...pali wszystko w zasięgu wzroku..
Atmosfera z każdym rozdziałem gęstniała, a ja nawet przez moment nie poczułem nudy.
Zbrodnia, kłamstwa, sekrety, przemoc i poczucie klaustrofobii w dowolnej konfiguracji na kartach powieści. Wszystko czego można wymagać od literatury z pod znaku zbrodni. Poziom zadowalający.

Ania | 2017-07-11
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 11 lipca 2017

Doskonały debiut! Takich książek to ja chcę więcej i więcej. ..
Autorka starannie zbudowała swoją historię. Użyła prostych środków i za sprawą plastycznych opisów sprawiła, że czułam ten wszechobecny upał i skwar utrzymujący bohaterów w ciągłym niepokoju i zmęczeniu. Czytelnik nie doświadczy skomplikowanej fabuły i zaskakującej zagadki. Wielu może być rozczarowanych. Ale jeśli lubisz prostotę, wiarygodne i klimatyczne historie, to "Susza" jest właśnie dla Ciebie.

maggnolia | 2017-03-13
Przeczytana: 13 marca 2017

Niesamowity zwrot wydarzeń. Zawiłość powiązań. Jesteś pewien mordercy lecz nie jest tylko jeden... Świetnie i emocjonalnie się czyta. Rewelacyjny debiut autorki!

teresai | 2017-09-27
Przeczytana: 27 września 2017

Uwaga: wciąga i trzyma w napięciu!
Australia, miasteczko Kiewarra. Na pogrzeb przyjaciela ze szkolnych lat przyjeżdża policjant federalny Falk. Na prośbę rodziców Luka zostaje w miasteczku i zaczyna prowadzić prywatne śledztwo.
Autorka świetnie oddaje duszną atmosferę Kiewarry - miejsca, w którym nawet dziecięce rysunki są smutne, szaro-brązowe, a usta znajdujących się na nich postaci są wygięte w podkówkę. Susza, wyschnięte koryto rzeki, spękana ziemia, rachityczna roślinność, brak deszczu i króliki plądrujące uprawy - to wszystko sprawia, że ludzie popadają w kłopoty. I nie są to kłopoty tylko i jedynie finansowe. Mieszkańcy tego australijskiego miasteczka mają mnóstwo problemów, wiele tajemnic i całą masę skrzętnie skrywanych sekretów.
Zachęcam do ich odkrycia :-)

Karolina29 | 2017-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2017

Aron Falk agent federalny i główny bohater „Suszy”, po kilkudziesięciu latach wraca do małego miasteczka, w którym się urodził i spędził część dzieciństwa. Powód jego powrotu nie należy do najprzyjemniejszych. Falk przyjeżdża do Kiewarry na pogrzeb Luka-przyjaciela z młodości- przyjaciela, który dwadzieścia lat wcześniej zapewnił mu alibi w sprawie o zabójstwo młodej dziewczyny. Jest jednak ktoś kto wie, że zeznania Luka były nieprawdziwe i że w momencie popełnienia morderstwa dwaj przyjaciele nie byli razem.
Cała akcja toczy się przy najwyższych od stuleci temperaturach i nieprawdopodobnej wręcz suszy. Ciśnienie wśród mieszkańców podnosi się wraz z rtęcią na termometrze. Agent federalny z pomocą miejscowego policjanta próbuje dociec co tak naprawdę zdarzyło się tego feralnego dnia na farmie, jednak grzebanie w przeszłości nigdy nie jest dobrym pomysłem…
Jane Harper to dziennikarka pracująca w Australii i w Wielkiej Brytanii. „Susza” jest jej literackim debiutem. Znalazłam na...

szelma | 2016-12-22
Przeczytana: 18 grudnia 2016

Zapraszam ->blog-projektksiazka.blogspot.com

Ekstremalne sytuacje wymuszają na ludziach nietypowe zachowania. Każdy z nas chce jakoś przetrwać w tych ciężkich czasach. Każdego z nas takie wydarzenia zaskakują. Następstwem jest irracjonalne zachowanie, strach. Nie potrafimy zachować zasad i norm społecznych. Toczy się przecież walka o życie, nie przejmujemy się słabszymi. Czasami jednak budzi się w nas odwaga. Zawsze mamy wybór: nie zrobimy nic, czy podejmiemy działanie?
Jane Harper to dziennikarka pracująca w Australii i Wielkiej Brytanii. Od ośmiu lat mieszka i pracuje w Melbourne. Za swoją debiutancką powieść “Susza” dostała nagrodę literacką stanu Wiktoria dla najlepszej niewydanej jeszcze książki.
Agent federalny Aaron Falk wraca do rodzinnej Kiewarry na pogrzeb swojego przyjaciela, jego żony i dziecka. Dwadzieścia lat temu Luke zapewnił mu alibi, kiedy ten został oskarżony o morderstwo. Pod presją mieszkańców Aaron i jego ojciec wyprowadzają się do Melbourne. W ciężkiej...

Dominika Rygiel | 2017-10-04
Na półkach: Przeczytane, 52 / 2017
Przeczytana: 04 października 2017

Spalona słońcem ziemia, wyschnięte koryto rzeki oraz sucha trawa – australijska preria jeszcze nigdy nie była w tak opłakanym stanie. Powietrze jest ciężkie, parne, przesiąknięte skrajną duchotą, pyłem, ludzkim potem i obawami o lepsze jutro. Jedynie tutejsze pajęczaki mają się dobrze. Atmosfera w miasteczku jest gęsta, niespokojna i nerwowa. Kiewarra stoi na skraju klęski żywiołowej. Gdy na jednej z farm przypadkowo odnalezione zostają ciała zamordowanej rodziny Hadlerów, mieszkańcy stają się jeszcze bardziej podirytowani, rozdrażnienie i rozdygotani. Pada na nich blady strach. Kto stoi za zagadkową egzekucją? Dlaczego zabito dwoje dorosłych osób: szanowaną nauczycielkę i jej męża oraz ich kilkuletniego syna oszczędzając jednocześnie najmłodszą córkę? Nastroje stają się jeszcze bardziej napięte w chwili, gdy na pogrzeb zamordowanego przyjaciela w miejscowości pojawia się jej były mieszkaniec – agent federalny Aron Falk. Dlaczego jest szykanowany, a tubylcy nim pogardzają? Co stoi...

Przyznano The British Book Awards

W poniedziałkowy wieczór przyznano The British Book Awards, czyli nagrody za najlepsze dokonania na brytyjskim rynku książek. Wśród laureatów wiele książek, które są już dostępne w naszych księgarniach.

Powieści, które wkrótce doczekają się ekranizacji

Informacja o tym, że dana książka zostanie zekranizowana wzbudza zazwyczaj spore emocje - niektórzy się cieszą, inni są źli, że książki będą wznawiane w filmowych okładkach, a jeszcze inni boją się konfrontacji swoich wyobrażeń z wizją reżysera. Przeczytajcie jakie książki są w planach wytwórni filmowych.