Dziewczyna w ciemności

Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Wydawnictwo: Amber
Girl in the Dark
ew_cia

„Dziewczyna w ciemności jest już bestsellerem w Europie. Świetnie się czyta, oszałamia tempem, przeraża mrokiem i chwyci za gardło czytelników Dziewczyny z pociągu”. „LIBRARY JOURNAL” „Intensywny domestic noir – poruszający i przerażający o strasznych rodzinnych tajemnicach. Inteligentny, misternie skonstruowany, świetnie napisany, absolutnie oryginalny, bez żadnych...

„LIBRARY JOURNAL”

„Intensywny domestic noir – poruszający i przerażający o strasznych rodzinnych tajemnicach. Inteligentny, misternie skonstruowany, świetnie napisany, absolutnie oryginalny, bez żadnych stereotypów”.
„CRIMEZONE”

Iris, młoda prawniczka i samotna matka, z trudem stara się pogodzić pracę z opieką nad trudnym w wychowaniu synkiem. Ray, skazany za zamordowanie młodej kobiety i jej córeczki, odsiaduje wyrok w zakładzie psychiatrycznym. Twierdzi, że jest niewinny. Na pierwszy rzut oka nic ich nie łączy. Do chwili, kiedy Iris dokonuje szokującego odkrycia.
Ryzykując karierę, postanawia dowieść niewinności Raya. Nie przeczuwa, jak bardzo osobiście zaangażuje się w tę sprawę. I że jej prywatne, niebezpieczne śledztwo ujawni prawdę, której wolałaby nie poznać: że całe jej życie oparte jest na kłamstwie…

źródło opisu: Wydawnictwo Amber

źródło okładki: Wydawnictwo Amber

Aneta Wiola | 2017-09-07
Przeczytana: 07 września 2017

MIAŻDŻĄCE PODOBIEŃSTWO
Wydaje się, że nie mają ze sobą nic wspólnego. A jednak. Pewnego dnia odkrycie, jakiego dokona jedno z nich będzie szokujące. Iris jest samotną matką, prawniczką starającą się pogodzić karierę zawodową z wychowaniem nadpobudliwego dziecka. Ray został skazany za zabójstwo swojej sąsiadki i jej córeczki. Teraz odsiaduje karę w zakładzie psychiatrycznym. Dwójka różnych ludzi, ale czy na pewno nic ich nie łączy?

W „Dziewczynie w ciemności” poznajemy myśli zarówno Iris jak i Reya. Problemy wychowawcze syna Iris i aklimatyzacja Reya w nowym miejscu są nazbyt dokładnie opisane. I kiedy w końcu przez to przebrniemy, w pewnym momencie Rey opowiada nam o relacjach, jakie łączyły go z zamordowanymi, a to jeszcze bardziej jest męczące. Więc nie jestem zaskoczona rozwojem sytuacji i skłamałabym, gdybym nie pomyślała o takim scenariuszu na zakończenie. Momentami książka była tak bardzo ohydna, nudna i przewidywalna, że zakrawało na ironię, jako formę dającą jakąkolwiek...

Anna | 2017-07-05
Przeczytana: 04 lipca 2017

„Dziewczyna w ciemności” Marion Pauw to książka psychologiczna. Bardziej obyczajowa niż thriller. Od pierwszych stron intryguje. Wciąga. Czyta się błyskawicznie. W pewnym momencie czytelnik domyśla się o kogo chodzi, kto jest winien. Do końca jednak nie wie dlaczego.
Dowiedziawszy się nie jest w stanie uwierzyć. Prawda, która wychodzi na jaw jest zbyt okrutna. Wprost niewiarygodna. GORĄCO POLECAM!

SzkockaKrata | 2017-03-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kryminał

Bardzo przyzwoicie napisany thriller/kryminał. Autorka zgrabnie buduje intrygę i skutecznie myli tropy. Nie przepadam za książkami, w których akcja toczy się dwutorowo i nie wiadomo, co dokładnie łączy dwójkę głównych bohaterów. On odsiaduje wyrok za brutalną zbrodnię. Ona jest prawniczką, która raczej nieudolnie próbuje połączyć karierę z wychowaniem trudnego dziecka i równocześnie nie utonąć w ciągłych reprymendach jeszcze trudniejszej matki. "Dziewczynę w ciemności" czyta się naprawdę ekspresowo. Teraz nie pozostaje mi nic innego, jak sięgnąć po holenderską ekranizację. Może chociaż raz się nie rozczaruję..

Główną bohaterką jest młoda prawniczka i samotna matka Iris, bardzo trudno jej pogodzić jej pracę z opieką trudnym wychowaniem małego synka Raya.
Ray zostaje skazany za zamordowanie młodej kobiety i jej małej córeczki, on odsiaduje wyrok w zamkniętym oddziale psychiatrycznym. Przechodzi terapię, dostaje leki od psychiatrów tam rozpoczyna leczenie swoje, różne badania przeprowadzają mu, uważa, że jest niewinny, że nie popełnił tego morderstwa, że ktoś inny to zrobił, a nie syn kobiety.Ale na pierwszy rzut oka nic ich nie łączy, aż do chwili gdy jego matka dokonuje makabrycznego, przerażającego odkrycia. Zaryzykować chce swoją, własną karierę, żeby oczyścić syna z zarzutów wszystkich, które na syna wskazują i postanawia dowieść niewinności Raya.
Nie przeczuwając, że bardzo duże zaangażowanie matki w, które się angażuje osobiście zrobi wszystko, żeby uratować swojego syna. Prowadzi własne niebezpieczne,mroczne śledztwo, które ujawni tą całą prawdę, której nie chciałaby poznać, a w...

joaśka | 2017-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2017

Ostatnią książką, która miała "dziewczynę" w tytule i która mi się podobała była "Dziewczyna z perłą" T. Chevalier. Pozostałe wynalazki typu" dziewczyna w pociągu, dziewczyna w walizce, dziewczyna w szafie czy jeszcze coś to totalne niewypały. Literackie nieudaczniki owinięte w złoty papierek.
Historia ani oryginalna, ani nadzwyczajna, ani trzymająca w napięciu. Rzekłam :)

Gośka | 2017-05-03
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 03 maja 2017

Życie Iris nie jest usłane różami. Młoda prawniczka wychowuje samotnie trzyletniego synka, który do łatwych dzieci nie należy. Na szczęście udało jej się znaleźć pracę w kancelarii adwokackiej, która z jej częstych nieobecności nie robi problemu. I choć kobieta jest zdziwiona faktem, iż dostała tam pracę, jednocześnie cieszy się, że może pogodzić pracę z opieką nad synkiem. Częste napady gniewu u jej dziecka sprawiają, że czasami musi rzucić wszystko, by odebrać go z przedszkola. Iris miota się pomiędzy miłością a zniechęceniem, falami ogarniają ją skrajne uczucia odnośnie macierzyństwa. Podobnie jest z pracą, w której przychodzi jej bronić osoby, którymi gardzi. Do łatwych nie należą jej stosunki z matką, osobą oschłą i egocentryczną, która na szczęście czuje słabość do wnuka.

Ray od ośmiu lat przebywa w więzieniu, gdzie trafił za zamordowanie swojej sąsiadki i jej czteroletniej córeczki. Poznajemy go w momencie, kiedy zostaje przeniesiony do ośrodka psychiatrycznego. Mężczyzna...

aerien | 2016-12-22
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 22 grudnia 2016

Nie spodziewałam się takiej książki: z thrillerem ma naprawdę niewiele wspólnego (i oj, to zdecydowanie nie jest Chris Carter), to bardziej powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym, który wyjaśnia się na dopiero na ostatnich stronach...
Nie, nie jestem zawiedziona: powieść czytało się świetnie - krótkie rozdziały, pisane naprzemiennie. Raz z perspektywy samotnej matki, prawniczki, raz - z perspektywy osadzonego w szpitalu psychiatrycznym. Bardzo dobra obyczajówka.
Ale teraz wracam do mocnych wrażeń - kolejny Carter przede mną :-)

smallangel | 2017-01-16
Przeczytana: 10 stycznia 2017

Liczba książek ze słowem "dziewczyna" , które pojawiły się w ostatnim czasie na rynku jest wręcz niebywała. Oczywiście "inspiracja" jest bezdyskusyjna i z pewnością nie przynosi chwały kolejnym autorom. Ja jestem jednak dość przekorna w swoich wyborach czytelniczych i w sumie zafascynował mnie ów "trend". bo co jeszcze można wydusić (tak, dokładnie-wy-du-sić!!) z biednej "dziewczyny"???
Pierwsze wrażenie-fatalne. Okładka przypomina mi raczej kiepskie romanse z lat dziewięćdziesiątych, lub w najlepszym wypadku-kosz wyprzedażowy upchnięty w rogu sklepu wielobranżowego.
Drugie wrażenie stanowiło już cień pozytywnego zaskoczenia. Okazuje się bowiem, że autorka jest Holenderką i w dodatku oprócz okrągłej liczby czytelników (pół miliona sprzedanych egzemplarzy)dysponuje także najwyższą holenderską nagrodą w kategorii literatury kryminalnej.
Przechodzą co meritum-treść jest dobra, powieść czyta się jednym tchem.
Narracja prowadzona jest dwutorowo-z jednej strony prawniczka z dzieckiem...

kuzynka | 2017-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2017

Z tą książką długo się męczyłam. Miał być thriller porywający bardziej od "Dziewczyny w pociągu", a wyszła marna powieść, z niby zaskakującym zakończeniem, które na mnie jednak nie wywarło żadnego wrażenia. Akcja toczyła się bardzo powoli, bohaterów nie umiałam ani polubić, ani wczuć się w ich sytuację. I te literówki w tekście!!! Zdecydowanie nie polecam.

Raven | 2017-01-29

Krótko, zwięźle i na temat! Co mnie przyciągnęło do akurat tej książki? Cóż, tytuł. Dlaczego? Ciemność zawsze kojarzy się z tajemnicą, niejasnością, a to często wróży dobrą historię, albo przynajmniej powinno... Co jeszcze? Porównanie do "Dziewczyny z pociągu? I znowu: dlaczego? Musiałam sprawdzić czy owe porównanie jest słuszne. A czy jest? Czytajcie dalej!

Długo zastanawiałam się w jaki sposób streścić fabułę powieści tak, aby oddać to co w niej najlepsze, ale jednocześnie nie zaserwować Wam spoilera. Zadanie do łatwych nie należało, ale do tych niewykonalnych tez nie, więc jedziemy z tym koksem! Iris i Ray. Główni bohaterowie powieści, a także jej narratorzy. Ona jest młodą prawniczką oraz matką samotnie wychowującą niezwykle problematycznego malucha, co często wpływa na wykonywany przez nią zawód. Kobieta nie może liczyć na pomoc ojca dziecka, jej matka - choć chętnie zajmuje się wnukiem - nie ma z kolei zbyt dobrych relacji z własną córką, a sama Iris i jej metody...