Nocny film

2016-04-13
2013-08-20
Rafał Lisowski
horror groza thriller film reżyser zabójstwo tajemnica Stanislas Cordova

Ta książka jest magiczna! Rozwiązywanie zagadki wspólnie z bohaterami, mylenie tropów, totalnie niespodziewany finał. To książka, o której nie sposób zapomnieć. Zanurzenie się w tej fabule było prawdziwą przyjemnością!

Książka dość długo czekała na przeczytanie na mojej wirtualnej półce.

Ponad 700 stron mrocznej, niepokojącej historii.

Cordova -reżyser, którego filmy są zakazane a on sam zniknął z pola widzenia, tragiczna historia jego rodziny, wyznawcy jego zdelegalizowanych dzieł.

Dziennikarz śledczy McGrath badając sprawę kontrowersyjnego reżysera utracił swoją pozycję zawodową, rodzinę i pracę. Bo kiedy do Cordovy się zbliżamy " przestrzeń ulega zaburzeniu. Prędkość światła zwalnia, plączą się informacje, racjonalny umysły gubią logikę, wpadają w histerię ".

Po paru latach śledztwo, za sprawą samobójczej śmierci córki Cordovy - Ashley, znowu omotalo go swoimi mackami.

Razem ze swoimi nieoczekiwanymi pomocnikami zagłębi się w szaleństwo, tajemnice i iluzje.

Przemierzają ulice Nowego Jorku próbujac odtworzyć ostatnie dni Ashley i wyjaśnić niejasności towarzyszące jej śmierci. Jednak ta wędrówka zamiast oczekiwanych odpowiedzi przyniesie jeszcze więcej pytań, mrocznych, enigmatycznych znaków i poszlak. Coraz bardziej uwikłani w śledztwo wykraczające poza zwyczajność zmierzą się ze strachem, czarna magią i niebezpieczeństwem.
Ta historia zawiera w sobie jeszcze kilka opowieści w różny sposób powiązane z bohaterami. Wzbogacona jest przedrukami z gazet i stron internetowych uwiarygodniającymi mroczne wydarzenia.
Oryginalnie, ciekawie opowiedziana, w której nowoczesne miasto zderza się z gotyckim klimatem.
Narracja przetykana poetyckim językiem: błyskotliwymi porównaniami , nastrojowymi opisami. A na każdej stronie " (...) wyobraźnia silniejsza niż nasza rzeczywistość ".
Nie każdemu przypadnie do gustu rozwlekła forma, trochę przegadana, trochę dygresyjna, prowadząca nas w zwodnicze zakamarki wyobraźni i domysłów.

Książka dość długo czekała na przeczytanie na mojej wirtualnej półce.

Ponad 700 stron mrocznej, niepokojącej historii.

Książka, od której zaczęła się moja przygoda z thrillerami i narodziła miłość do kryminałów!

widziałam o tej książce niebywale świetne opinie. że to topka thrillerów życia, książka, którą każdy fan powinien przeczytać. więc sięgnęłam po tę 750 stronową historię. spodziewałam się porwania mnie akcją od samego początku. tymczasem nie działo się nic. zwykły wstęp, zawierający masę opisów, niekoniecznie jasny dla osoby nieznającej fabuły. tylko że dalej wcale nie było lepiej. ponad połowa książki to domysły i minimalne posuwanie się do przodu. później, kiedy już oczekiwałam na przełom, wartką akcję i zaskoczenie… ciągle było powoli. tak naprawdę najlepsze był psami zakończenie, chociaż również ani porywające ani zaskakujące. ot, racjonalne wyjaśnienie sytuacji, po 700 stronach budowania mitu i klątw. relacje między bohaterami praktycznie nie istniały, z rozmów niewiele wynikało, oprócz kilku emocjonalnych słów, które zmieściłyby się na jednej stronie. bardzo podobało mi się wtrącenie „autentycznych” stron gazet, portalu internetowego i wycinków papieru. jednak sporo było na początku, potem jakoś ten zamysł się rozmył. jeśli by skrócić te książkę do 350 stron to myślę, że byłaby naprawdę w porządku. dalej nie świetna, ale chociaż dobra. w faktycznym wydaniu jest po prostu przeciętna. moim zdaniem szkoda czasu na przeciętną historię, która jest aż tak obszerna

Dobry thriller. Napisany pięknym językiem. Duszny klimat. Ale za długo ciągnie się to śledztwo, za mocno czuć Lyncha, za mało obiecywanych zapierających dech w piersiach zwrotów akcji.

7/10.

Nie żałuję czasu poświęconego na "Nocny film" - a lipa by była gdybym żałowała, bo książka liczy sobie ponad 800 stron. Jednak chyba nie pokusze się o intensywne namawianie na lekturę 🤷...

„Nocny film” Marisha Pessl trafiła w moje ręce zupełnie przypadkiem. Chciałem coś przeczytać a nie wiedziałem co. W takim wypadku kupiłem tę pozycję w okazyjnej cenie na promocji jednej ze znanych księgarń. Wracając do lektury jest ona bardzo ciekawie przedstawiona. Historia przeplatana jest różnymi informacjami z gazet, stron internetowych, ogłoszeń na temat akcji co się aktualnie dzieje w książce. Przed zabraniem się za czytanie przerażała mnie objętość, ilość stron. Nie trzeba było zwracać uwagi na taki szczegół ponieważ ta książka miażdży w każdym możliwym wątku. Opowieść przedstawia nam zaginięcie pewniej dziewczyny, w akcję historii wplata się pewien dziennikarz który chcę rozwikłać zaginięcie kobiety. Czy uda mu się to rozwiązać, sprawdźcie to sami, na prawdę warto znaleźć czas na tą cegiełkę w naszym szybkim, zabieganym życiu.

W wielu przypadkach grubość książki przekłada się na zbyt dużą ilość niepotrzebnych, dłużących się opisów. Jednak tutaj było zupełnie odwrotnie. Książka z każdą stroną wciągała mnie coraz bardziej, w pewnym momencie zorientowałam się, że nie jestem w stanie jej odłożyć a w mojej głowie jest ciągle pytanie "i co wydarzyło się dalej". Dużo przeróżnych wątków śledztwa, które doskonale potrafią namieszać nie tylko w głowie głównych bohaterów, ale i w głowie czytelnika. Zakończenie niestety troszkę nie takie jakiego oczekiwałam, mniej satysfakcjonujące niż mogłoby być. Ale biorąc pod uwagę całość, zarówno fabułę jak i naprawdę świetnie wykreowanych bohaterów, zdecydowanie polecam :)

Czy to był diaboliczny thriller z niepowtarzalnym klimatem? Klimat, fakt bardzo specyficzny, mroczny i trzeba przyznać, że niepowtarzalny. Co do thrillera to ja bym w ogóle nie zaklasyfikowała książki do tego miana. Właściwie trudno jednoznacznie przypisać jej konkretny gatunek literacki. Książka z kategorii dziwnych, ale nurtujących. Podczas czytania strachu nie czułam na pewno, raczaj zastanawiałam się do czego zaprowadzi to pomieszanie z poplątaniem, rozwlekłość opisów, wielopostaciowość i czy na pewno czytam książkę, która posiada sensowną treść. Początek nieco nużący i trudny do przebrnięcia, ale po ok. 300 stronach akcja nabiera tempa. Rozpoczyna się psychodeliczna gra tajemnic i iluzji. Trudno rozstrzygnąć gdzie kończy się rzeczywistość, a zaczyna fikcja, kto mówi prawdę, a kto kłamie. Zakończenie nie jest jakieś bardzo zaskakujące, nie sądzę też by było rozczarowaniem. Jest po prostu...inne, z głębszym przesłaniem i uważam, że idealnie pasuje do całokształtu. Nie mniej zważywszy na zjawiska paranormalne, elementy czarnej magii i okultyzmu, zdecydowanie nie była to moja bajka. Cała historia wydaje się lekko przekombinowana, taka nie do końca udana 'krzyżówka" Kinga i Lyncha, a przede wszystkim zbyt rozwleczona. Szkoda potencjału. Można było krócej ale treściwej.

Miałam wrażenie, że w trakcie pisania sama autorka zmieniała koncepcje, gubiła się w nich nieco, mieszała gatunki jakby nie mogąc się do końca zdecydować czysto kryminał, czy horror, może thriller. Przeczytane na leżaku, bez większych emocji.

Dawno juz nic nie czytalem o takim klimacie

Dawno juz nic nie czytalem o takim klimacie