Jedenaście dni w Berlinie

Wydawnictwo: Czarna Owca
Elva dagar i Berlin
literatura piękna
Ag2S

Świetnie napisana powieść, pełna charakterystycznego dla Nessera inteligentnego humoru. Arne Murberg, wskutek wypadku w dzieciństwie, ma poważne trudności z koncentracją i kojarzeniem bardziej złożonych faktów. Mimo to jest bardzo obowiązkowym i serdecznym człowiekiem. Kiedy umiera mu ojciec, postanawia wypełnić jego ostatnią wolę i odnaleźć matkę, która żyje i mieszka w Berlinie. W trakcie...

Arne Murberg, wskutek wypadku w dzieciństwie, ma poważne trudności z koncentracją i kojarzeniem bardziej złożonych faktów. Mimo to jest bardzo obowiązkowym i serdecznym człowiekiem. Kiedy umiera mu ojciec, postanawia wypełnić jego ostatnią wolę i odnaleźć matkę, która żyje i mieszka w Berlinie. W trakcie podróży spotyka stukniętego profesora, kobietę na wózku i… staje się świadkiem polowania na czarownice. Czy Arne odnajdzie matkę i przekaże jej tajemniczą szkatułkę?

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2016

książek: 1956
Agnieszek | 2019-06-29
Na półkach: Przeczytane, E-book, Wakacyjne, 2019
Przeczytana: 29 czerwca 2019

Sporo już napisano o tej książce, więc dodam tylko dwie uwagi:
1. - sentymentalną: odwołania do "Braci Lwie Serce" Astrid Lindgren - opowieści o braterskiej miłości (skok, gołąb), bo przyjemnie śledzić tropy
2. - utylitarną: bohaterka wspomina radę, do której się zastosowała - przeczytać dziesięć książek w miesiącu i wypić sto kubków herbaty.

Podoba mi się ten sposób pisania.

spacer_biedronki | 2019-05-08
Na półkach: Przeczytane, E - book
Przeczytana: 08 maja 2019

Być może Nesser napisał tę historię by złapać oddech po tych wszystkich kryminałach, które pisze. Przesympatyczna historia o ludziach, którzy są inni niż przeciętny obywatel. Ciepła i optymistyczna.

Kasjopeja | 2018-08-12
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 12 sierpnia 2018

Nie daje mi spokoju zakończenie, tak naprawdę nic się nie wyjaśniło. Miało powiać tajemnicą, ale nie wyszło. Co najmniej dwie kwestie pozostały niespójne.

cihy | 2018-02-14
Na półkach: Przeczytane, 2017

Książka wpadła mi w ręce losowo w księgarni będąc przyciągnięty przez słowo "Berlin". Odwiedziłem Berlin w maju 2017 roku i od momentu powrotu do Polski bardzo brakuje mi tego miejsca. Myślałem, że może z tą książką będę mógł ponownie na chwilę "pobyć" w Berlinie.

Uczucie to było znikome, chociaż to raczej subiektywne odczucie nie wpływające na jakość książki.

Książkę podzieliłbym na 2 części. Zakończenie oraz wszystko, co nie jest zakończeniem. Książka zaczyna się od tej drugiej części(duh!) oraz zajmuje większość książki. Opowiada ona o przygodzie człowieka, który spędza samemu kilka dni w Berlinie. Jest ona napisana bardzo lekkim, przyjemnym językiem. Zachowania oraz sposób myślenia głównego bohatera spowoduje lekki uśmiech na twarzy. Arne przypomina kolegę, który jest trochę dziwny, choć w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Im bliżej do zakończenia, tym rzeczy ni stąd, ni zowąd zaczynają przybierać niespodziewaną formę. Z bardzo spokojnego, realistycznego obrazu przygody...

nulla | 2018-02-05
Przeczytana: 31 stycznia 2018

Sympatyczna powieść o dorastaniu i odcinaniu pępowiny. Nieco powolny w myśleniu trzydziestoletni Szwed Arne, po śmierci ojca wypełnia jego ostatnią wolę - samodzielnie jedzie do Berlina, by odszukać matkę, która odeszła, gdy był całkiem mały. Ponieważ to jego pierwsza zupełnie samodzielna wyprawa, Arne ma wiele emocjonujących przygód - od tych kompletnie trywialnych jak poszukiwania sałatki ziemniaczanej po zupełnie magiczną podróż w przeszłość. Rzeczywistość miesza się z magią, Arne gubi komórkę i odnajduje siebie. Okazuje się, że radzi sobie bez pomocy wuja, a świat nie jest wcale taki nieprzyjazny, jak można by oczekiwać.
Przeczytałam kiedyś, że w dzisiejszym świecie najbardziej dyskryminowani są ludzie "głupi" - o ilorazie inteligencji niższym niż przeciętna, a nie dość niskim, by zostali uznani za niepełnosprawnych. Nikt nie pochyla się nad tym, jak trudno im zrozumieć pędzącą naprzód rzeczywistość, jak trudno zrozumieć instrukcje, które powstają z myślą o ludziach o...

Paulina | 2017-10-31
Przeczytana: październik 2017

Niebanalna opowieść o młodym mężczyźnie, który w wyniku wypadku w dzieciństwie ma problemy z koncentracją, dostającym misję od umierającego ojca znalezienia matki i przekazania jej tajemniczej szkatułki. Arne, bo tak mu na imię, nie zdaje sobie sprawy, że samodzielna wyprawa do Berlina będzie wielką przygodą i być może odmieni jego życie.
Zupełnie inny Hakan Nesser, niż ten, którego znałam dotychczas, ale z pewnością warty uwagi!

Anna | 2017-09-03
Przeczytana: 03 września 2017

Hakan Nesser znany jest przede wszystkim z cieszących się dużym powodzeniem powieści kryminalnych. Jednak "Jedenaście dni w Berlinie" do takich raczej nie należy, o czym przekonacie się sięgając do niej.

Na wstępie poznajemy trójkę głównych postaci, których losy w pewnej chwili splotą się ze sobą. Jedną z nich, i chyba najważniejszą, jest 30-letni Szwed Arne Murberg, któremu ojciec na łożu śmierci zleca odnalezienie jego matki, która wkrótce po przyjściu na świat Arne'go opuściła dom i wyjechała do Berlina. Arne na skutek wypadku w dzieciństwie ma pewne trudności z rozumieniem otaczającego świata, ale podejmuje się zadania. Drugą osobą jest Anatolis Litvinas - profesor parapsychologii, numerologii, które ostatnie kilka lat spędził w zakładzie zamkniętym, a teraz go opuszcza. I jest jeszcze Beate Bittner, mieszkająca w Berlinie, niepełnosprawna rówieśniczka Arne'go, jeżdżąca na wózku.

Akcja, jak wskazuje tytuł powieści, dzieje się w Berlinie w ciągu jedenastu dni, podczas których...

Eli1605 | 2017-09-02
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 02 września 2017

To zupełnie inny Nesser niż ten, którego do tej pory czytałam. Inny nie znaczy gorszy oczywiście. Książka ma specyficzny klimat, zawiera elementy baśniowe, ironiczne, chwilami groteskowe. Dla mnie to książka o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Chyba jednak bardziej podobają mi się kryminały w wydaniu Nessera i takiego wątku tu szkałam. Nie mniej jednak książkę dobrze się czyta, można polubić głównego bohatera i kibicować mu podczas jego poszukiwań.

Pablos | 2017-08-28
Na półkach: Przeczytane, [2017]
Przeczytana: 26 sierpnia 2017

Nie licząc Mankella i Larssona, którzy są niejako poza kategorią, dwóch twórców skandynawskich uważam za lepszych, bardziej utalentowanych od reszty konkurencji: Asę Larsson i Hakana Nessera. O ile na kolejne powieści tej pierwszej czekam i nie mogę się doczekać, tak pan Nesser napisał tego już sporo, i co rusz wychodzi coś nowego. Tym razem w mój czytnik wpadła powieść nie należąca do żadnego większego cyklu, zatytułowana „Jedenaście dni w Berlinie”.

Rzecz jest absolutnie świetna. Poznajemy bohatera, młodego Szweda, który po wypadku w dzieciństwie ma spore problemy ze skupieniem, stał się powolniejszy, wiele stracił na zdrowiu, głównie przez uszkodzenie mózgu. Żyje sobie z ojcem, wujem i ciotką, aż nagle na łożu śmierci ojciec mówi mu, że w Berlinie mieszka jego matka, i że musi do tegoż Berlina się udać, by ją odnaleźć i przekazać pewien przedmiot.

Istotą lektury jest oczywiście obserwacja zagubionego, ale jednocześnie w pewien nielogiczny sposób odważnego, młodego człowieka,...