Jedenaście dni w Berlinie

Wydawnictwo: Czarna Owca
Elva dagar i Berlin
Ag2S

Świetnie napisana powieść, pełna charakterystycznego dla Nessera inteligentnego humoru. Arne Murberg, wskutek wypadku w dzieciństwie, ma poważne trudności z koncentracją i kojarzeniem bardziej złożonych faktów. Mimo to jest bardzo obowiązkowym i serdecznym człowiekiem. Kiedy umiera mu ojciec, postanawia wypełnić jego ostatnią wolę i odnaleźć matkę, która żyje i mieszka w Berlinie. W trakcie...

Arne Murberg, wskutek wypadku w dzieciństwie, ma poważne trudności z koncentracją i kojarzeniem bardziej złożonych faktów. Mimo to jest bardzo obowiązkowym i serdecznym człowiekiem. Kiedy umiera mu ojciec, postanawia wypełnić jego ostatnią wolę i odnaleźć matkę, która żyje i mieszka w Berlinie. W trakcie podróży spotyka stukniętego profesora, kobietę na wózku i… staje się świadkiem polowania na czarownice. Czy Arne odnajdzie matkę i przekaże jej tajemniczą szkatułkę?

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2016

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/literatura_obyczajowa/jed...»

allison | 2017-03-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 01 marca 2017

Dotychczas Hakan Nesser kojarzył mi się tylko z kryminałami. Powieść „Jedenaście dni w Berlinie” odsłoniła zupełnie inne możliwości i inną pomysłowość pisarza.

Akcja wciągnęła mnie już od pierwszych stron. Akcja i niesamowity klimat, w którym powaga przeplata się z poczuciem humoru, groteską i ironią. W pewnym momencie w realny świat wkradają się elementy baśniowe, co razem tworzy niesamowitą mieszankę.

Główny bohater, Arne Murberg, to człowiek, którego nie można nie polubić. Po wypadku, któremu uległ jako dziecko, zmienił się nie do poznania. Jego możliwości umysłowe zostały ograniczone, zapomniał wielu słów, nie potrafi skupić się zbyt długo nad jedną czynnością ani myśleć w sposób przyczynowo-skutkowy.
Jest jednak sympatycznym, miłym i uczynnym mężczyzną, uczciwym i nieco naiwnym, co niektórzy próbują wykorzystywać. Żyje w swoim świecie, z którym niechętnie dzieli się z innymi, bo uważa, że każdy ma prawo do własnych tajemnic.
Podróż, jaką Arne musi odbyć samodzielnie ze...

książek: 2025
jamczyk | 2017-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2017

Współczesna baśń o różnym postrzeganiu świata, wędrówce i poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Sympatyczny bohater, dyskretny humor i niebanalne przygody, pokazują, że nawet nie kryminalny Hakan Nesser, jest świetnym pisarzem.

Anna | 2017-09-03
Przeczytana: 03 września 2017

Hakan Nesser znany jest przede wszystkim z cieszących się dużym powodzeniem powieści kryminalnych. Jednak "Jedenaście dni w Berlinie" do takich raczej nie należy, o czym przekonacie się sięgając do niej.

Na wstępie poznajemy trójkę głównych postaci, których losy w pewnej chwili splotą się ze sobą. Jedną z nich, i chyba najważniejszą, jest 30-letni Szwed Arne Murberg, któremu ojciec na łożu śmierci zleca odnalezienie jego matki, która wkrótce po przyjściu na świat Arne'go opuściła dom i wyjechała do Berlina. Arne na skutek wypadku w dzieciństwie ma pewne trudności z rozumieniem otaczającego świata, ale podejmuje się zadania. Drugą osobą jest Anatolis Litvinas - profesor parapsychologii, numerologii, które ostatnie kilka lat spędził w zakładzie zamkniętym, a teraz go opuszcza. I jest jeszcze Beate Bittner, mieszkająca w Berlinie, niepełnosprawna rówieśniczka Arne'go, jeżdżąca na wózku.

Akcja, jak wskazuje tytuł powieści, dzieje się w Berlinie w ciągu jedenastu dni, podczas których...

Eli1605 | 2017-09-02
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 02 września 2017

To zupełnie inny Nesser niż ten, którego do tej pory czytałam. Inny nie znaczy gorszy oczywiście. Książka ma specyficzny klimat, zawiera elementy baśniowe, ironiczne, chwilami groteskowe. Dla mnie to książka o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Chyba jednak bardziej podobają mi się kryminały w wydaniu Nessera i takiego wątku tu szkałam. Nie mniej jednak książkę dobrze się czyta, można polubić głównego bohatera i kibicować mu podczas jego poszukiwań.

nulla | 2018-02-05
Przeczytana: 31 stycznia 2018

Sympatyczna powieść o dorastaniu i odcinaniu pępowiny. Nieco powolny w myśleniu trzydziestoletni Szwed Arne, po śmierci ojca wypełnia jego ostatnią wolę - samodzielnie jedzie do Berlina, by odszukać matkę, która odeszła, gdy był całkiem mały. Ponieważ to jego pierwsza zupełnie samodzielna wyprawa, Arne ma wiele emocjonujących przygód - od tych kompletnie trywialnych jak poszukiwania sałatki ziemniaczanej po zupełnie magiczną podróż w przeszłość. Rzeczywistość miesza się z magią, Arne gubi komórkę i odnajduje siebie. Okazuje się, że radzi sobie bez pomocy wuja, a świat nie jest wcale taki nieprzyjazny, jak można by oczekiwać.
Przeczytałam kiedyś, że w dzisiejszym świecie najbardziej dyskryminowani są ludzie "głupi" - o ilorazie inteligencji niższym niż przeciętna, a nie dość niskim, by zostali uznani za niepełnosprawnych. Nikt nie pochyla się nad tym, jak trudno im zrozumieć pędzącą naprzód rzeczywistość, jak trudno zrozumieć instrukcje, które powstają z myślą o ludziach o...

xlagoR | 2017-06-28
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 28 czerwca 2017

"Jedenaście dni w Berlinie" to historia mieszkającego w Szwecji 30-letniego Arnego, który w wyniku tragicznego wypadku w dzieciństwie staje się, delikatnie mówiąc, niezbyt rozgarnięty. Ojciec na łożu śmierci wyznaje mu rzecz niebywałą. Otóż, matka Arnego nie zmarła wiele lat temu, jak mu powiedziano, a odeszła z przygodnym trubadurem i przeniosła się do Berlina. Podczas wygłaszania ostatniej woli, ojciec zobowiązuje Arnego, by wyruszył do stolicy Niemiec w poszukiwaniu matki i przekazał jej tajemniczą szkatułkę.

Podróż do Berlina okazuje się nie lada wyczynem dla sympatycznego, ale mającego nieustanne problemy z kojarzeniem podstawowych faktów, głównego bohatera. Książka jest zapisem jedenastu dni spędzonych przez Arnego w Berlinie. Dni pełnych niespotykanych wydarzeń i wyzwań, którym podołać może jedynie dobrotliwy i prostoduszny Szwed z miasteczka K.

"Jedenaście dni w Berlinie" to przyjemna i lekka opowieść pełna humoru i zabawnych wątków, które czytelnik może obserwować z...

Pablos | 2017-08-28
Przeczytana: 26 sierpnia 2017

Nie licząc Mankella i Larssona, którzy są niejako poza kategorią, dwóch twórców skandynawskich uważam za lepszych, bardziej utalentowanych od reszty konkurencji: Asę Larsson i Hakana Nessera. O ile na kolejne powieści tej pierwszej czekam i nie mogę się doczekać, tak pan Nesser napisał tego już sporo, i co rusz wychodzi coś nowego. Tym razem w mój czytnik wpadła powieść nie należąca do żadnego większego cyklu, zatytułowana „Jedenaście dni w Berlinie”.

Rzecz jest absolutnie świetna. Poznajemy bohatera, młodego Szweda, który po wypadku w dzieciństwie ma spore problemy ze skupieniem, stał się powolniejszy, wiele stracił na zdrowiu, głównie przez uszkodzenie mózgu. Żyje sobie z ojcem, wujem i ciotką, aż nagle na łożu śmierci ojciec mówi mu, że w Berlinie mieszka jego matka, i że musi do tegoż Berlina się udać, by ją odnaleźć i przekazać pewien przedmiot.

Istotą lektury jest oczywiście obserwacja zagubionego, ale jednocześnie w pewien nielogiczny sposób odważnego, młodego człowieka,...

Kaja | 2017-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2017

Spodziewałam się dobrego kryminału, jednak pozytywnie się zaskoczyłam. Arne Murberg, główny bohater upośledzony umysłowo i ruchowo, ale przy tym taki poczciwy wzbudzający sympatię i chyba litość człowiek. Jednak ma w "sobie to coś", od którego każdy go lubi, niemal od samego początku. Arne pokonuje bowiem bariery, które dla normalnego człowieka wydawałoby się błahe. Tytułowe jedenaście dni, które Arne spędza w Berlinie, są dla niego czymś zupełnie nowym, a jednocześnie przełomowym, pierwsze spotkanie z dziewczyną, dotyk dłoni, spędzanie z nią czasu czy pocałunek. Mimo wielu przeszkód Arne nie załamuje się. Książka wzrusza, porusza, bawi i zmusza do zastanowienia, jak wielkie mamy szczęście, jak wiele w życiu dostaliśmy od losu i jak często tego nie doceniamy skupiając się na ciągłym biegu, awansach, pieniądzach itp. Można by rzec, że ta książka jest niebanalna, ale jednocześnie bardzo dobrze się ją czyta.

jolasia | 2017-07-31

Bardzo lubię Hakana Nessera.I tego w wydaniu kryminalnym i tego w wydaniu bardziej obyczajowym. Lubię jego lekki styl opowiadania, humor i inteligencję,. "Jedenaście dni w Berlinie" to urocza i miła książka, trochę bajkowa i bardzo optymistyczna. Napisana chyba gdzieś pomiędzy. Może na wakacjach, na których Autor się nudził. I znakomicie nadaje się właśnie na leniwe wakacje gdzieś na plaży, kiedy chcemy zresetować nasze szare komórki i nie zaprzątać sobie głowy zbyt poważnymi sprawami.

Lily76 | 2017-03-30
Przeczytana: 29 marca 2017

Bohaterowie Nessera przeważnie nie są piękni i bogaci, a bywa też, że nie są szczególnie inteligentni, przynajmniej w standardowym rozumieniu. Arne myśli powoli, ale wbrew temu, co sądzą opiekujący się nim krewni, nie jest pozbawiony niezależności wewnętrznej. Zrządzeniem losu ten 35-letni mężczyzna udaje się do Berlina, aby odnaleźć swoją matkę, która opuściła go, gdy był jeszcze niemowlęciem. Zadanie to stanowi ostatnią wolę jego ojca. Arne uczy się podstaw niemieckiego, wujek z ciotką kupują bilety na samolot i rezerwują hotel, a potem zaczyna się prawdziwa przygoda.
Naprawdę urocza książka, choć jeśli ktoś spodziewał się kryminału, to się pewnie rozczaruje.