Bez śladu

Cykl: Zdążyć przed zmrokiem (tom 3)
Wydawnictwo: Albatros
Faithful Place
LubimyCzytać

Inne wydania

W życiu liczy się tylko kilka chwil. W życiu dziewiętnastoletniego Franka Mackeya takim przełomowym momentem okazuje się niedoszłe spotkanie z ukochaną dziewczyną, Rosie Daly. Wspólnie planowali uciec z Dublina i szukać lepszej przyszłości w Anglii. Ale Rosie nie pojawiła się w umówionym miejscu u wylotu uliczki Faithful Place – zostawiła jedynie list, z którego wynikało, że postanowiła uciec sama. Potem wszelki słuch o niej zaginął. Wydarzenie to położyło się cieniem na życiu nastolatka. Frank odszedł z domu terroryzowanego przez despotyczną matkę i ojca alkoholika oraz zerwał wszelkie kontakty z rodziną – poza najmłodszą siostrą. Dwie dekady później Frank, teraz rozwiedziony ojciec dziewięcioletniej Holly, pracuje jako detektyw w wydziale operacji tajnych policji. W przeznaczonym do rozbiórki domu na Faithful Place robotnicy znajdują walizkę należącą do Rosie. Frank nabiera podejrzeń, że być może dziewczyna wcale nie opuściła Irlandii. Z pomocą brata, Kevina, przeszukuje budynek i znajduje potwierdzenie swoich domysłów: w suterenie, ukryte pod betonową płytą, spoczywają rozkładające się zwłoki zaginionej. Dochodzenie prowadzi kolega i rywal Franka ze szkoły policyjnej, detektyw Mick Kennedy z wydziału zabójstw. Mackey dostaje od niego kategoryczny zakaz ingerowania w tok śledztwa. Gdy jednak następnego dnia w niewyjaśnionych okolicznościach ginie sam Kevin, a przy jego zwłokach policja znajduje list Rosie sugerujący, iż wcale nie zamierzała porzucić Franka, mężczyzna bierze urlop i rozpoczyna prywatne śledztwo. Ku jego przerażeniu, prowadzi go ono do własnej córki...

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

wiejskifilozof | 2015-06-26

Kiedy zobaczyłem w bibliotece,zacząłem się zastanawiać.Brać czy nie ? Bo i fabuła wydawała mi się taka sobie.I autorka nie znana.W końcu po walce z własnym ja, wypożyczyłem.
I muszę przyznać,był to strzał w samo sedno.
Autorka przenosi nas do Dublina.Najpierw mamy lata 80.Mnóstwo młodych Irlandczyków i Irlandek emigruje do lepszego świata.Tym światem jest Anglia.
Jednamy z nich są Frank Mackey,oraz Rosie Daly.
Jednak dziewczyna znika.Mija 20 lat.Nowe czasy,Irlandia,to dziś piękne zamożna wyspa.
Frank detektyw,nadal żyje wspomnieniami o swej byłej dziewczynie.
Pewnego razu,zostają odnalezione jej rzeczy.
Autorka pokazuje nam przeciętnych mieszkańców Dublina.Ludzi którzy doszli do sukcesu ciężką pracą.Nie waha się opisać,problemy z przemocą i alkoholem.I może dlatego książką jest tak prawdziwa.Mimo,że to tylko fikcja.

Justyna | 2015-08-11
Na półkach: 2015
Przeczytana: 11 sierpnia 2015

Para zakochanych nastolatków pragnie wyrwać się z domów i uciec od surowych rodziców. Postanawiają wyjechać, gdy dzieje się coś dziwnego. Dziewczyna, Rosie, nie przychodzi w umówione miejsce, pozostawiając po sobie tylko list. Jej chłopak, Frank, godzi się z myślą, że go rzuciła i wyjechała sama, gdy nagle po 20 latach natrafia na jej walizkę, a w końcu znajduje jej zwłoki. Co tak naprawdę wydarzyło się tej nocy, gdy mieli uciec? Kto zabił dziewczynę, i dlaczego w tajemniczych okolicznościach ginie Kevin, brat Franka? Wszystkie pytania prowadzą do rozwiązania zagadki, która okazuje się być wstrząsająca... Czytając tę książkę, potwierdza się przysłowie, że z rodziną wychodzi się dobrze tylko na zdjęciu... Trzyma w napięciu, polecam!

Żona_Pigmaliona | 2017-06-08
Na półkach: ☀️ Rok 2017

Podobno stare przysłowie mówi że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu i to jeszcze z boku , by można było siebie odciąć . Myślę że to przysłowie doskonale pasuje do opinii jaką o swojej rodzinie ma Frank Mackey , detektyw w wydziale operacji tajnych policji . Frank dorastał na przedmieściach Dublina w typowej irlandzkiej rodzinie . Matka , wieczna zrzęda i maruda , chociaż tak naprawdę twarda kobieta . Ojciec wiecznie pijany i awanturujący się . Ciosy i wyzwiska rozdawał sprawiedliwie . Dostawało się i dzieciom i żonie , która trwała wiernie i twardo u boku męża wciąż pomna na '' świętość związku małżeńskiego '' . Dzieci w rodzinie Mackeyów było pięcioro . Trzech chłopców i dwie dziewczyny . Detektyw był średnim synem . Frank opuszcza dom w wieku lat dziewiętnastu , w dziwnych okolicznościach i nie utrzymuje kontaktów ze swoją rodziną . Jedyny kontakt i to tylko telefoniczny i sporadycznie utrzymuje ze swoją najmłodszą siostrą , Jackie . Tak mija dwadzieścia lat . Frank...

iwona525 | 2016-12-19
Przeczytana: 19 listopada 2016

Muszę przyznać że pierwszy raz na równi z wątkiem kryminalnym stawiam wątek psychologiczno-obyczajowy - jakże udane połączenie, na wysokim poziomie!

lipka02 | 2013-10-23
Przeczytana: 23 października 2013

Frank Mackey wczoraj i dziś.

Ta książka skupia się na problemach prawie 40-letniego mężczyzny,który dwadzieścia lat sądził.że jego wielka młodzieńcza miłość wystawiła go do wiatru.Choć nie powinien to bardzo prywatnie i z wielkim uczuciem angażuje się w śledztwo po to by znaleźć zabójcę,który pozbawił życia młodą dziewczynę oraz zniszczył marzenia Franka o szczęśliwej przyszłości w Anglii.

Tana French naprawdę umie pisać dobre kryminały,które zapadają w pamieć i wywołują wiele emocji.Podczas czytania czułam złość do rodziców Franka.Do ojca pijaka,który całe życie łapał pracę na czarno,a wynagrodzenie przepijał w barze.Czułam złość do matki Franka,która w sposób despotyczny i bez jakichkolwiek uczuć wychowywała swoje dzieci.Czułam złość do mieszkańców dzielnicy Dublina w której wychowywał się bohater.Do rodziców Rosie,którym wydawało się,że jak mają telewizor to są lepsi niż inni.

Oprócz złości czułam także współczucie i żal.Żal za tym co ominęło głównego bohatera.Przecież tak...

Katarzyna P | 2013-10-07
Na półkach: Przeczytane w 2013
Przeczytana: 01 października 2013

Od lat uważam, że ze wszystkich współczesnych autorów kryminałów Tana French ma najlepszy styl. I tym razem nie zawiodła i obok pięknie budowanych zdań oraz ciętego humoru mamy niezwykle wciągającą intrygę. Do tego solidny portret irlandzkiej klasy robotniczej. Polecam!

luluś | 2017-08-22
Przeczytana: 15 sierpnia 2017

Po przeczytaniu tej książki aż chcę jechać do Dublina! To miasto, ale też natura samych Dublińczyków są przedstawione REWELACYJNIE.
Sama historia bardzo interesująca, choć rozwiązanie zagadki trochę mnie zawiodło - w sumie łatwo je przewidzieć. No ale ciągle narzekam na wydumane książki więc teraz nie wypada mi marudzić.
Świetnie opisane są tutaj relacje głównego bohatera z rodziną oraz jego powrót do miejsca w którym się wychował.
Dodatkowy plus za świetny, ironiczny humor zmieszany z nutą nostalgii za młodością.

Shetani | 2017-07-13
Na półkach: Posiadam

Z twórczością Tany French spotkałam się stosunkowo niedawno, ale zdecydowanie przypadła mi ona do gustu. Lustrzane odbicie było naprawdę ciekawą powieścią, dlatego chętnie sięgnęłam po jej kolejną powieść, Bez śladu. I już jestem w stanie napisać, że Tana French to mistrzyni w swoim fachu. To jedna z tych autorek czy też autorów, która momentalnie potrafi wyrobić sobie swój własny, niepowtarzalny styl, którego nie sposób pomylić z twórczością kogoś innego. Jestem przekonana, że sięgając po każdą kolejną jej powieść, a na pewno to zrobię, będę po prostu wiedziała, że to ona. Nawet jeżeli nie będzie tytułu i okładki, nawet jeżeli ktoś mi da kilka stron wyrwanych z kontekstu, jestem niemal pewna, że rozpoznam Tanę French nawet w środku nocy.
Frank Mackey to człowiek wywodzący się z bardzo dużej rodziny. Jednakże wyznaje on zasadę, że z rodziną wychodzi się dobrze tylko na zdjęciu. Na co dzień pracuje jako detektyw, choć doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jego praca ma swoje wady....

Mateusz M | 2013-11-03
Na półkach: Posiadam

Tana French niewątpliwie dobiera fabułę tak, by ponad chłodnym, szarym thrillerem, ponad śledztwami, przesłuchaniami czy zbieraniem dowodów pojawił się wątek chwytający za serce, wyciskający łzy z oczu. I to najlepiej niejeden. Serwuje więc nam, owszem, szeroko rozpisaną, powolną intrygę, jednocześnie bawiąc się jednak naszymi czytelniczymi uczuciami. Kreuje bardzo dualną postać Francisa, który z jednej strony okazuje się być bohaterem szalenie porywczym, twardym i bezkompromisowym, z drugiej jednak nie przesypia nocy z tęsknoty za zmarłą Rosie lub rozczula się nad kruchością swojej kilkuletniej córeczki. Jak przystało na French, wątki zbiegają się, przeplatają, plączą, zazębiają i wzajemnie przepychają się ze sobą, by na chwilę wysunąć się na pierwszy plan, a potem zniknąć w tłumie i wyłonić się ponownie; a całą tę feerię warstw i kolorów zwieńcza rozwiązaniem, które może nie wywołuje opadania szczęk, ale zachwyca i zastanawia.

Czego brakuje mi w tej lekturze, to zbyt mało...

Book_Kaffe | 2017-07-13
Na półkach: Posiadam

Co słychać u Waszej rodzinki?

Para zakochanych nastolatków - Frank Mackey oraz Rosie Daly, pragnie wyrwać się z patologicznych domów. Pewnego dnia przekuwają swoje marzenie w czyny i decydują się na ten poważny krok - ucieczkę. Jednak plan nie zostaje wykonany zgodnie z założeniami Franka. Zabrakło w nim kluczowego, bardzo ważnego elementu - jego miłości, Rosie. Dziewczyna nie pojawiła się w umówionym miejscu, ale zostawia dla Franka list, w którym wyjaśnia, że ucieknie sama.

Mija długie dwadzieścia lat. W życiu Franka Mackeya wydarzyło się wiele. Ożenił się
i rozwiódł, ale co najważniejsze został ojcem i ma małą córeczkę Holly. Frank jest też detektywem i pracuje w wydziale tajnych operacji. Po 20 latach mężczyzna nadal wspomina swoją dawną miłość Rosie. Pewnego dnia na skutek splotu wydarzeń, zostaje znaleziona walizka dziewczyny. Mężczyzna wie, że nie może tego tak zostawić i musi dowiedzieć się skąd to znalezisko, jak to się stało. Frank ma przeczucie i rozpoczyna...