Przeklęta

Cykl: Wolne Miasto Rades (tom 1)
Wydawnictwo: Lucky
Adam

Zegar tyka.

źródło opisu: http://www.wydawnictwolucky.pl/przekleta

źródło okładki: http://www.wydawnictwolucky.pl/przekleta

Wioleta Sadowska | 2016-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2016

"Bezsilność, nawet wobec losu, to najgorsza rzecz, jaka może spotkać mężczyznę".

Urban fantasy to podgatunek literacki fantastyki, po jaki nie sięgam zbyt często. W zasadzie na palcach jednej ręki mogę policzyć przeczytane przeze mnie książki, których akcja rozgrywa się w wielkomiejskich realiach, a magia i technika mieszają się ze sobą, tworząc zupełnie odrealniony klimat, pełen współistniejących ze sobą sprzeczności. Proza taka jednak od czasu do czasu staje się obiektem mojego zainteresowania i wówczas wtedy smakuje mi najlepiej.

Iga Wiśniewska to dwudziestodwuletnia blogerka, pochodząca z Kielc, która obecnie studiuje w Lublinie. Miłośniczka kultury rosyjskiej i wysokich temperatur, która zanim napisała swoją pierwszą książkę, przeczytała setki innych. Autorka pomimo dość młodego wieku, ma już na swoim koncie kilka utworów, debiutowała w 2013 r. powieścią pt. "Nocny motyl".

W Wolnym Mieście Rades życie ludzi jedynie pozornie biegnie sobie spokojnym rytmem. Nie jest to...

Meggie | 2017-01-08

Wolne Miasto Rades to miejsce, w którym ścierają się różne siły. Jedni żyją w nieświadomości, inni muszą walczyć. W ciemnych zakamarkach czai się zło i z każdym dniem, w niejasnych okolicznościach ginie coraz więcej zmiennokształtnych. Mrok się rozprzestrzenia i gęstnieje. Co jest jego źródłem? David, władca zmiennokształtnych postanawia znaleźć odpowiedź na to pytanie. Sam nie jest w stanie rozwikłać zagadki. Poszukuje pomocy i wkrótce dołączają do niego intrygująca kobieta i Rosjanin. Potrzebują też wsparcia pewnego naukowca oraz kobiety medium. Nietypowa grupa, ale równie nietypowe i niebezpieczne zadanie. Co z tego wyniknie? Czy uda się im odnaleźć i zniweczyć źródło zła?

Zarys fabuły od razu wzbudził moje zainteresowanie, tak jak i tytuł książki. Rades jawiło się, jako intrygujące miejsce, w którym obok ludzi żyją inne istoty, tajemnicze i nieprzewidywalne. Miasto, w którym wiele się dzieje i które skrywa wiele zagadek do rozwikłania. Po części podobne motywy pojawiały się...

Natalia-Lena | 2016-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2016

[ http://room6277.blogspot.ie/2016/07/przekleta-iga-wisniewska.html ]

Mające krwawą przeszłość Wolne Miasto Rades zniewolił strach, a ci, którzy do tej pory byli na szczycie łańcucha pokarmowego, padają ofiarami groźniejszego drapieżnika. Zmiennokształtni potrzebują pomocy, a ich nadzieją są ludzie, których uważali za słabszych. Światy istniejące obok siebie zaczynają odczuwać zmianę w układzie sił. Walka o przetrwanie wkracza na nowy etap i wszystkie podziały muszą zniknąć – dla dobra życia. Niezwykłe okoliczności wymagają zawiązania niezwykłego sojuszu i tak król zmiennokształtnych, medium dorabiające jako wróżka, naukowiec zafascynowany nadnaturalnym światem, tajemnicza kobieta imieniem Miriam oraz jej wierny towarzysz, Rosjanin, stają ramię w ramię, by walczyć z nieznanym.

Nieznane ma kły i pazury.

Nieznane jest ulotne jak dym.

Nieznane uderza błyskawicznie, wgryza się, aż poczuje krew i pozostawia za sobą szlak z ciał.

Jak wygrać z takim przeciwnikiem?

Nieznane...

Wiesia | 2018-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2018

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Igi Wiśniewskiej uważam za bardzo udane. Przyjemnie spędziłam czas a przygoda mnie wciągnęła na tyle że od razu zabrałam się za część drugą :)

Cyrysia | 2016-07-01

Gorąco polecam ,,Przeklętą’’ każdemu kto lubi nietypowe przygody pełne sekretów, niewytłumaczalnych zjawisk i nieustannego poczucia zagrożenia. Ta książka działa jak ruchome piaski - z każdą kolejną stroną wciąga coraz mocniej bez szans na uwolnienie. Daj się skusić, a nie pożałujesz.

Cała recenzja w linku:

Każdy z nas ma jakieś przeznaczenie, świadomie czy też nie, dążymy do celu. Do miejsca gdzie chcemy bądź musimy być, ale nie wiemy co nas czeka. Co jednak gdybyśmy wiedzieli co czeka nas na końcu? Czy świadomość tego jest lepsza od niewiedzy? Bo chociaż nie wiem jak przerażająca okazuje się przyszłość nie możesz uciec od tego co cie czeka...

W Wolnym Mieście Rades żyją również zmiennokształtni, którzy w ostatnim czasie są bestialsko mordowani przez tajemniczego mordercę. Władca zmiennokształtnych nie lubi prosić o pomoc, ale wie, że tym razem musi. I chociaż nie podoba mu się, że będzie polegał na zwykłych ludziach, o których praktycznie nie wie jest świadom, że są jego ostatnią szansą. Kto morduje zmiennokształtnych i w jaki sposób Miriam oraz Iwan mogą pomóc Dawidowi?

izabela81 | 2016-11-25
Na półkach: Przeczytane, 2016 rok
Przeczytana: 15 listopada 2016

Rzadko sięgam po fantastykę, do tego jeszcze urban fantasy, ale na tę książkę miałam ochotę już od dłuższego czasu, zwłaszcza że napisana przez polską autorkę. Tym bardziej byłam ciekawa, bo nie znam twórczości Igi Wiśniewskiej, która ma już na swoim koncie kilka ksiażek.

"Bezsilność, nawet wobec losu, to najgorsza rzecz, jaka może spotkać mężczyznę."

Autorka wykreowała dwa światy, które wzajemnie się przenikają - ten normalny, w jakim żyjemy na co dzień i ten paranormalny, pełen duchów, dziwnych istot i zjawisk. Sporym zaskoczeniem było dla mnie odwołanie do mitów greckich. To interesujący zabieg.

Akcja pędzi w zawrotnym tempie, z wielkim zaciekawieniem śledziłam nadnaturalne śledztwo, układałam rozsypane wskazówki. Ale w tym pędzie trudno niekiedy skupić się na tym, co nas otacza. Bo Wolne Miasto Rades wydawałoby się, że miało być najważniejsze, groźne i niespokojne zarazem, a okazało się jedynie tłem, zarysem.

"Człowiek nie zdaje sobie sprawy, jak wspaniałym uczuciem jest...

LaylaA | 2016-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

Włóczenie się nocą po Wolnym Mieście Rades nigdy nie było bezpieczne, nie kiedy w mroku czaiły się paranormalne istoty. Gdy coś zaczyna bezlitośnie wybijać zmiennokształtnych, którzy do tej pory uważali się za nietykalnych, zaczyna się wyścig z czasem. Kim lub czym jest morderca? Groźny władca zmiennokształtnych, tajemnicza kobieta, sympatyczny Rosjanin, zakręcony naukowiec i medium połączą siły, by rozwiązać tę zagadkę. Zegar tyka.

Piękna kobieta różni się od pięknej muzyki tym, że tej drugiej można słuchać w nieskończoność. Kobiety na zakupach nie chciałby słuchać nikt przy zdrowych zmysłach.

Na pewno słyszeliście już o tej książce, która porwała wiele czytelników na kolana, sama byłam zaskoczona, że tak mało znana pisarka jest tak wychwalana a jej powieść gości na każdym znanym mi blogu. Ciekawa tych wszystkich pozytywnych odzewów, postanowiłam, że i ja powinnam zapoznać się z tą książką, skoro na wszystkich wywarła tak pozytywne wrażenia. I co mogę wam już na wstępie...

Shetani | 2016-09-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Rok 2016
Przeczytana: 15 września 2016

Bardzo rzadko sięgam po książki polskich autorów. Wynika to z tego, że już nie raz się sparzyłam, a to zawsze budzi w człowieku swego rodzaju mechanizm obronny. Do polskiej literatury współczesnej podchodzę z dystansem i bardzo rygorystycznie dobieram lektury, które wydają się wpasowywać w mój gust czytelniczy. Do sięgnięcia po powieść Igi Wiśniewskiej zachęciły mnie przede wszystkim przewijające się na różnych fanpage’ach cytaty, a również sam fakt, że jest to książka w klimacie urban fantasy – czyli tego odłamku fantastyki, który kocham całym sercem.
Wolne Miasto Rades aż roi się od paranormalnych istot. Błądzenie po nim czy samotne wędrówki nie są wskazane. Nie tylko dla ludzi, teraz również dla zmiennokształtnych, bowiem ktoś zaczyna na nich polować. Do tej pory wydawało się to rzeczą niemożliwą, zmiennokształtni uważali się za nietykalnych, ale trafiła kosa na kamień. Ktoś na nich poluje i to bez litości. Ale kto? Nie ma żadnych śladów, które mogłyby doprowadzić władcę...

Iwisia | 2016-06-04

Pierwsza recenzja "Przeklętej" w internecie!

Czytałam wszystkie książki Igi Wiśniewskiej. Wszystkie. Nic więc dziwnego, że kiedy wychodzi nowa powieść tej autorki, to chcę od razu się z nią zapoznać. Tak było i tym razem. Jedyne, co mogę powiedzieć już na wstępie to: czytacie na własną odpowiedzialność - możecie bowiem się w "Przeklętej" zakochać tak jak ja i mieć kaca książkowego przez dobre kilka dni! Muszę także przyznać, że to chyba najlepsza powieść Igi, jaką kiedykolwiek napisała - myślę jednak, że autorka jeszcze niejednokrotnie nas zaskoczy.

W pozycji tej świat poznajemy oczami kilku bohaterów - ten zabieg jest świetny, bo po pierwsze pozwala czytelnikowi na to, aby mógł lepiej zrozumieć motywy postępowania danej postaci, a po drugie tworzy pewną atmosferę tajemnicy, gdyż nie jesteśmy w stanie do końca poznać każdej z tych postaci - wiemy natomiast, że każda z nich ma swoje sekrety.

Oczywiście...