Dwadzieścia siedem snów

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Ag2S

Do zapomnianej przez świat wsi przyjeżdża młoda pisarka, która planuje rozpocząć pracę nad swoją najnowszą powieścią. Wynajmuje pokój u tajemniczej kobiety, zwanej przez miejscowych Szarą. Już pierwsze chwile pobytu u gospodyni pokazują dobitnie, że zarówno dom, jak i cała wieś kryją w sobie wiele sekretów. Równolegle do fabuły prowadzonej na jawie czytelnik zostaje wprowadzony w świat...

Równolegle do fabuły prowadzonej na jawie czytelnik zostaje wprowadzony w świat niezwykle realistycznych snów pisarki. Pojawiają się w nich niby ci sami bohaterowie, których spotyka w świecie rzeczywistym, a jednak zupełnie odmienni od postaci rzeczywistych. Sny prowadzą pisarkę dalej niż jej dociekania na jawie. Podążając ich tropem, główna bohaterka zaczyna odkrywać zarówno tajemnice pobliskiego wzgórza, jak i sekrety skrywane przez mieszkańców całej wsi.

Pisarka pochłonięta swoimi dociekaniami nie zauważa nawet, że jej najnowsza powieść zaczyna pisać się sama. Każdy kolejny sen przynosi nowy rozdział, a zagadki rozwiązują się zarówno podczas jawy, jak i w czasie snu.

Ostatecznie główna bohaterka będzie musiała odpowiedzieć na pytania: Co wydarzyło się naprawdę, a co jej się tylko śniło? Kto jest bohaterem powstającej powieści? Czy przypadkiem nie jest tak, że pisarka to tylko postać z własnej książki?

źródło opisu: Wydawnictwo Kobiece, 2016

źródło okładki: http://www.wydawnictwokobiece.pl/

Wioleta Sadowska | 2016-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2016

"Tworzenie czegoś z niczego to największa tajemnica świata (…)".

Odkąd zakosztowałam prozy Marty A. Trzeciak, realizm magiczny stał mi się niezwykle bliskim motywem, jak nigdy dotąd. Historie autorki o tej, a zarazem zupełnie innej rzeczywistości, powodują bowiem na moim ciele dreszcze i momenty autentycznego zaintrygowania, które zapamiętam na długie lata. Marta Alicja Trzeciak po raz kolejny pozwoliła mi rozszyfrować swój tekst, a ja takie wyzwania uwielbiam.

Pisarka, naukowiec i refleksyjny żartowniś – Marta Alicja Trzeciak w swoim życiu wykonywała już wiele zawodów – pracowała w fastfoodzie, leczyła zwierzęta w zoo, sprzedawała gazety oraz badała mięso w rzeźni. Dwukrotna stypendystka Kulturalnego Miasta Gdańsk, obecnie zaś prowadzi warsztaty kreatywnego pisania i myślenia, oraz robi doktorat na międzywydziałowych studiach. Debiutowała książką "Inframundo".

Młoda pisarka przyjeżdża na prowincję, by w ciszy i w spokoju pisać swoje kolejne dzieło. Bohaterka wynajmuje pokój u...

Nina | 2017-03-09
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 09 marca 2017

Ależ to dziwna i niejednoznaczna książka, jakże inna od ostatnio przeczytanych. Magiczna, baśniowa, senna. Tu rzeczywistość przeplata się ze snami, tu pełno jest magii i dziwnych wydarzeń. Jak wsiąkniesz w tę magię to ciężko się będzie z niej wydobyć. Ale trzeba najpierw wsiąknąć, a to nie każdemu się uda, nie każdy to poczuje, nie każdy to polubi, niektórzy poczują się znużeni, a nawet znudzeni. Mnie zaczarowało i jeszcze trzyma.

Meggie | 2016-07-13

Do niewielkiej, malowniczej wsi przyjeżdża młoda kobieta. Zamierza z dala od zgiełku popracować nad swoją nową książką, czerpiąc inspiracje z otoczenia. Nie spodziewa się, że miejsce, jak i ludzie je zamieszkujący skrywają mroczną tajemnicę. Przypadkiem wynajmuje pokój u kobiety nazywanej Szarą i od tego momentu zaczynają ją nawiedzać sny, których bohaterami stają się osoby poznane w rzeczywistości. Niby odmienni, a jednak posiadający cechy osób zamieszkujących wieś. Krok po kroku, między jawą a snem powstaje powieść i równocześnie odkrywany jest sekret przeszłości. Co w tym wszystkim jest prawdą, a co iluzją powstałą w objęciach Morfeusza? Może wszystko razem to tylko marzenia senne?

Marta Alicja Trzeciak – autorka powieści „Inframundo”, „Bliżej Dalej”, „Dwa życia Kiki Kain” oraz licznych artykułów naukowych. Poza pisaniem jest w trakcie pracy nad doktoratem oraz prowadzi warsztaty kreatywnego pisania w Gdańsku. Dwa razy otrzymała Stypendium Kulturalne Miasta Gdańsk. O twórczości...

No i zaczarowala mnie i przyciągła moja uwagę. Szata graficzna znaczy się. Nie moglam oderwać oderwać od niej wzroku, do syta sie napatrzeć. I tak książka znalazła sie w moim koszyku.

Wczoraj skończyłam czytać. I jakbym ją miala opisać, określić jakoś tylko jednym słowem to powiedziałabym, że jest ambitna. Tak właśnie. Jest cholernie ambitna i jest to zarówno wielki plus jak mały minus. Bo z jednej strony powieść jest pełna przenośni, niedopowiedzeń, głębokich przemyśleń, a z drugiej uważam, iż prawdziwa magia kryje się w prostocie. I to nagromadzenie metafor, snutych opowieści na tematy różne, przemyśleń, nieco ukrywają przesłanie i mądrość o życiu, o prawach wrzechświata. A przecież to właśnie jest największym skarbem tej powieści. Niemniej jest w niej czar, taki jaki bywa w snach. Pomieszanie realności z magią i czymś bardzo ulotnym. I tak jak to bywa ze snami, tak i tu, nic nie jest jednoznaczne. Od czytelnika zależy interpretacja.

Marianna | 2016-09-13
Przeczytana: 13 września 2016

Plusy powieści to ciekawa historia, sposób narracji, wplątanie wątków z legend i opowieści oraz i zaskakujące zakończenie. Z pewnością jest to powieść nietuzinkowa, inna, oryginalna, co jest też zasługą stylu pisania i wyobraźni autorki. Warto sięgnąć po tę książkę.Warto czytać polskich autorów. Polecam.

Monika KanapaLiteracka | 2016-06-20
Na półkach: Na regale, Przeczytane, 2016
Przeczytana: 12 czerwca 2016

Dawno nie czytałam tak ambitnej książki. I chciałabym to podkreślić, bo szczerze powiedziawszy nie sądziłam, że jeszcze się takie pisze, a do tego, że takiego cudu dokonała nasza rodzima autorka. To jedna z najbardziej ambitnych, nieszablonowych i mądrych książek, jakie przeczytałam.
Pisarka – bohaterka i narratorka (imienia nie poznajemy) ma niezwykle wrażliwy i otwarty umysł. Dzięki tym cechom błyskawicznie wzbudza sympatię i zaufanie swoich rozmówców. Ludzie ją lubią (czytelnik również), ponieważ mimo swojej ciekawości i licznych pytań jakie zadaje, nie wyczuwa się w niej wścibstwa. Raczej pewną lotność i żywe zainteresowanie. Pierwszą osobą, która pobudza jej ciekawość jest Laura. Z pozoru zwykła zbuntowana, krnąbrna i figlarna nastolatka. Pisarka jednak dostrzega pod maską młodzieńczej buńczuczności wielki żal i smutek, jaki dziewczyna w sobie nosi. Zawiązuje się między nimi piękna przyjaźń, która pozwala zdradzić Laurze, że Szara nie jest jej prawdziwą babcią.

Sny mieszają...

AnnaSikorska | 2017-07-23

„Dwadzieścia siedem snów” to książka bardzo nietypowa. Akcja rozgrywa się tu w dwóch światach: snu oraz jawy. Wszystko to splata się ze sobą, wzajemne uzupełnia i sprawia, że każdy element powieści jest tu niezbędny. Wycięcie jednego wątku sprawiłoby, że zawaliłby się misterny domek z kart. Dopisywanie większej ilości wywołałoby znużenie. Marta Alicja Trzeciak doskonale dopracowała tu każdy element.
Opowieść zaczyna się bardzo prosto: młoda zamężna pisarka wyjeżdża na prowincję by w spokoju i oderwaniu od codziennych zajęć pisać kolejną książkę. Dwadzieścia osiem dni, dwadzieścia siedem nocy to wystarczający czas by w samotności odkryć w sobie historię do opowiedzenia. Okazuje się, że bohaterka wcale nie musi fantazjować. Historia zaczyna się już na pierwszych stronach, przy pierwszym kontakcie z Szarą, u której ma mieszkać. Niepopularna noclegownia znajdująca się z dala od centrum i jego wygód (sklep) jest miejscem bardzo nietypowym. W pokoju gościnnym można spotkać Starą Szarą,...

Mońcia_POCZYTAJKA | 2017-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2017

"Dwadzieścia siedem snów" Marty Alicji Trzeciak z przyjemnością zaliczę do powieści, które zwykłam określać mianem "inne niż wszystkie". Bardzo się cieszę, że sięgnęłam po tę nietuzinkową historię, w której jawa miesza się ze snem, a to co realne nabiera metafizycznego wymiaru.

Pewna pisarka przyjeżdża do "zabitej dechami", jak dziś byśmy to określili, wsi aby tam pracować nad swoją nową książką. Już samo miejsce wydarzeń o nazwie To Nowe brzmi dość tajemniczo. Położone w otoczeniu lasów, łąk i pobliskiego wzgórza sąsiaduje z oddaloną wsią To Stare. Dom, w którym zatrzymuje się bohaterka ma swoje duchy i tajemnice. Mieszkające tu trzy kobiety - Szara, jej matka określana jako Stara i wnuczka Laura mają swoją historię. Jest jeszcze Milena - samotniczka mieszkająca na pobliskim wzgórzu, która również, a może nawet najbardziej, pragnie zrzucić z siebie brzemię przeszłości. Te wszystkie opowieści dosłownie same proszą się, aby przelać je na papier. I w ten sposób każda z kobiet...

Agnieszka Garncarczyk | 2018-03-02
Przeczytana: 02 marca 2018

Niewielka miejscowość , pisarka i zagadka to potencjał na naprawdę dobra prozę ,ale cóż nie w moim guście.Ciekawy wątek zbuntowanej nastolatki Laury, zagadkowa postać Szarej ,a to wszystko okraszone zwidami , snami związanymi z domem na wzgórzu.Autorka wprowadza nierealne postaci ni to bogów ni praprzodków.Dotrwałam do końca tylko dzięki Laurze .Może dlatego , ze nie lubię fantastyki i tym podobnych elementów.Ale sami oceńcie :)

Natalia | 2016-06-15
Przeczytana: 10 czerwca 2016

DO MAŁO ZNANEJ WSI PRZYJEŻDŻA PISARKA, KTÓRA SZUKA NOWEGO TEMATU DO SWOJEJ KSIĄŻKI. W SWOICH POWIEŚCIACH ZAWSZE DAJE Z SIEBIE WSZYSTKO I PRZEDE WSZYSTKIM STARA SIĘ ZASKOCZYĆ CZYTELNIKA NA TYLE, NA ILE TYLKO POZWALA JEJ NA TO WYOBRAŹNIA. TYM RAZEM NASZA BOHATERKA PRZEŻYWA COŚ NA KSZTAŁT OBJAWIENIA.
W WIOSCE W JAKIEJ SIĘ ZATRZYMUJE, PRZEŻYWA PRAWDZIWY GALIMATIAS UCZUĆ I WYDARZEŃ. PRZESZŁOŚĆ MIESZA SIĘ Z TERAŹNIEJSZOŚCIĄ. WSZYSTKO JEDNAK JEST NA TYLE REALISTYCZNE, ŻE NIEMAL MOŻNA POWIĄZAĆ TE DWA ŚWIATY ZE SOBĄ. W DOMKU W KTÓRYM SIĘ ZATRZYMUJE MIESZKAJĄ SZARA, MATKA SZAREJ I LAURA. ICH RODZINNY SEKRET PRZYNIESIE KOBIECIE WIELE DO MYŚLENIA.
RÓWNOLEGLE DO ŚWIATA NAM ZNANEGO, PISARKA PRZEŻYWA DWADZIEŚCIA SIEDEM SNÓW, KTÓRE ZAGŁĘBIAJĄ JEJ NATURĘ W COŚ INNEGO, NIECO SZALONEGO.
CO TAKIEGO WYDARZYŁO SIĘ W RODZINIE SZARYCH? JAKA JEST ICH PRZESZŁOŚĆ? DLACZEGO W OKÓŁ TYCH KOBIET NIE MA ŻADNYCH MĘŻCZYZN? CZY ICH HISTORIA TO ZWYKŁY ZBIEG OKOLICZNOŚCI?
"Widać było po rysach,że to już...