Urodzeni, by przegrać

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
new adult
primrose

Mieli się już nigdy nie spotkać. Los jednak chciał inaczej... Diana – ukrywa tajemnicę, która nie pozwala jej żyć normalnie. Pięć lat temu przez jej nieuwagę wydarzyła się tragedia. Odtrącona przez rodziców wyjechała na studia do innego miasta, nie potrafi jednak zapomnieć o przeszłości. Kiedyś najbardziej pragnęła przebaczenia. Teraz nie pragnie już niczego. Karol – z wyglądu niegrzeczny...

Mieli się już nigdy nie spotkać. Los jednak chciał inaczej...

Karol – z wyglądu niegrzeczny chłopiec, wychowany „na złej ulicy”, student ekonomii i bokser. Kiedyś, w innym życiu, Diana i Karol spotykali się. Nie traktowali tego poważnie, ale to, co ich rozdzieliło, było śmiertelnie poważne. Pięć lat później wpadają na siebie na studenckiej imprezie. Przypadek? Żadne z nich nie wierzy w przypadki. Szybko okazuje się, że stają się dla siebie bardzo ważni. Czy razem uda im się zbudować wspólną przyszłość? Bez względu na wszystko…

Niezwykła opowieść o młodych ludziach, którzy zdążyli już poznań gorzki i słodki smak życia oraz o ich walce o szczęście.

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/

źródło okładki: https://www.facebook.com/wisniewskaiga/

książek: 1962

W historii o Dianie i Karolu jest wszystko to, co lubię - miłość, która musi pokonać przeszkody, bolesne, wciąż niezaleczone rany z przeszłości, poczucie winy, depresja i samotność, niepewna przyszłość. Te wszystkie schematy literatury New Adult jak dotąd jeszcze mi się nie znudziły, jestem jednak o wiele bardziej wymagająca niż kiedyś.

Powieść Igi Wiśniewskiej ma bardzo dobrą fabułę i ciekawe pomysły, a jednak czytałam ją zupełnie bez zaangażowania. Zastanawiam się, z czego to wynika - trochę banalnego stylu, dość płaskich postaci? Niezależnie od przyczyny autorce nie udało się wzbudzić we mnie emocji, nie uroniłam nawet łezki, a przecież powodów do płaczu byłoby aż nadto...

To dobra powieść, ale tylko dobra. Podobała mi się, ale jej nie przeżyłam. To dla mnie trochę za mało, by książkę polubić, zapamiętać i chcieć do niej wracać. Zabrakło jakiejś iskry, magii. Może Wam bardziej przypadnie do serca?

Kasiek | 2016-11-06
Przeczytana: 01 listopada 2016

Książka z gatunku New Adult, a co za tym idzie o dość schematycznej fabule. Para studentów, przykre doświadczenia, wiele osobistych rozterek i wzajemna pomoc w pokonywaniu demonów przeszłości. Czyli nic nowego. Nic, czego by już nie było. Sposób ujęcia fabuły i nakreślenia bohaterów również typowy. Dominuje prostota i zwięzłość.
Akcja toczy się dość szybko. Wiele się dzieje, zwłaszcza gdy w grę wkracza była dziewczyna głównego bohatera. I w tym momencie można się już prawie wszystkiego domyślić. Fabuła, a co za tym idzie również zakończenie są bardzo przewidywalne.
Książka jest całkiem dobra. Nie ukrywam, że lubię historie tego typu, jednak zbyt wiele już ich powstało, aby się zachwycać się tą konkretną.

książek: 1966
magpie101 | 2016-09-15
Przeczytana: 15 września 2016

Diana i Karol, byli chwile para, gdy ona miala 15 lat, on 3 lata starszy. Ona dziewczyna z dobrego domu, corka uznanego chirurga, on z patologicznej rodziny, z takiej dzielnicy, z ktorej wiekszosc laduje za kratkami. Jednak tragedia, ktora sie zdarzyla konczy ich mlodzienczy zwiazek.
Po 5 latach nagle wpadaja na siebie na studenckiej imprezie nie spodziewali sie, ze kiedys jeszcze sie spotkaja. Karol od pierwszego spojrzenia jest nia zauroczony i chce kontynuowac stara znajomosc jednak Diana nie szuka chlopaka ale przyjaciela, wiec chlopak postanawia dac jej to co chce i poczekac. Obydwoje maja za soba ciezke wspomnienia, ktore ich zblizaja do siebie.
W ksiazce do polowy jest opisane zwyczajne zycie studenckie, wyklady, wspollokatorzy, spotkania, jest spokojnie i nic sie nie dzieje jednak mimo to nie bylo nudno i nie moglam oderwac sie od czytania.
Obok Diany kreci sie kolega z roku, ktory koniecznie chce sie z nia umowic, do Karola odzywa sie jego byla dziewczyna i tutaj zaczynaja...

mania_kch | 2016-09-17
Na półkach: Przeczytane, 2016

Historie podzieliłabym na dwie części, pierwsza to ta, w której niewiele się dzieję, jest dość monotonnie, by nie powiedzieć, że nudno. Ciekawość podsyca jedynie od czasu do czasu zasiane ziarno tajemnicy zarówno Diany jak i Karola.
Druga część to ta, w której dzieje się bardzo dużo i dość szybko. Dowiadujemy się co spotkało Dianę a co Karola. Na scenę wchodzą inne postacie, które próbują namieszać w życiu tej dwójki. Zakończenie pozostawia ogromny niedosyt. Jak dla mnie zbyt szybko i płytko potraktowane niektóre wątki a i niedomówienia między głównymi postaciami w moim odczuciu nie wpływają pozytywnie na odbiór tej historii.

TINA | 2016-09-16
Na półkach: Przeczytane, New Adult, 2016
Przeczytana: 16 września 2016

No proszę! Brawa dla autorki, książka jest bardzo dobra. Delikatne przyciąganie jakie poczułam na początku do bohaterów sprawiło tylko, że coraz bardziej wciągałam się w akcję, kończąc książkę po jednej dobie czytania. Ich historia jednak jest bardzo smutna, zbyt wiele łez i żalu - ok. rozumiem, że gatunek New Adult wiążę się z dużą ilością traumatycznych wydarzeń…. Ale tu było ich naprawdę wiele i nie były błahe. Z drugiej strony książka pokazuje nam jak kruche jest życie, gdy wydarzy się coś tragicznego i postawi nas pod ścianą ze strachem. Drugie szansy istnieją – wiem o tym doskonale i książka w brutalny ale realistyczny sposób nam to pokazuje. W ogólnej ocenie książce daję 8/10. Szkoda tylko, że była taka krótka... :) Spodobał mi się Karol, chętnie bym poczytała o dalszych losach bohaterów, bo jak dla mnie kilka wątków nie zostało do końca wyjaśnionych, ale może rzeczywiście tak miało być :)

Ania C | 2016-09-19
Przeczytana: 19 września 2016

Jestem doglebnie rozczarowana ta ksiazka!
Gdzie ta chwytajaca za serce historia z pochlebnych recenzji?
Nie poczulam tej historii. Bohaterowie sa nijacy, wrecz bezbarwni, nie czuc chemii pomiedzy nimi, a dialogi sa nuzace, bezcelowe.
Mialam nadzieje na glebsza, sciskajaca gardlo, poruszajaca powiesc.
Dostalam kiepska fabule, rozmemlanych bohaterow. Wielka szkoda, bo pomysl na ksiazke autorka miala calkiem dobry. Gorzej poszlo z wykonaniem.
Przez lekture przebrnelam beznamietnie, odliczajac kartki do konca.
Nie polecam.

Martoonia | 2016-09-25
Przeczytana: 25 września 2016

Przypadkowe spotkanie po latach, albo mówiąc szerzej – znajomość przerwana tragedią i próba budowania relacji od nowa. Wątki według mnie ciekawe (chociaż powtarzalne), to jednak zabrakło mi budowania napięcia, a co jest z tym związane – zainteresowania czytelnika kolejnymi wydarzeniami. Było mnóstwo sytuacji, które zostały potraktowane przez autorkę bardzo pobieżnie, bez zbytniego rozwodzenia się. A właśnie tego bym oczekiwała – więcej emocji, więcej rozwinięcia niektórych wątków, a na pewno samego zakończenia. Zakończenie pozostawia wielki niedosyt, gdyż spokojnie było można go dalece rozbudować. Przeczytałam, ale nie pochłonęłam.

Milena | 2016-09-24
Przeczytana: 24 września 2016

To moje pierwsze spotkanie a tą młodą, polską autorką. Dużo dobrego o niej słyszałam i stwierdziłam, że najwyższy czas zapoznać się z jej twórczością. tym samym pozwałam wam i sobie odetchnąć od serii którą czytam. Znów sięgnęłam więc po pozycje z gatunku Young Adult, myślę, że pasowałoby w końcu sięgnąć jednak po coś z klasyki, bo co za dużo to nie zdrowo. Jednak ostatnio mam sporo nauki związanej z pracą, więc te książki po które sięgam pozwalają mi się zrelaksować.

W książce "Urodzeni, by przegrać" możemy znaleźć zarówno te dobre momenty jak i smutne, pełne cierpienia, wydaję mi się, że jednak te drugie przeważają w tym zestawieniu.Oboje z głównych bohaterów nie mają szczęśliwej przeszłości. Choć już jako nastolatkowie byli razem to ze względu na okoliczności musieli się rozstać. Teraz po latach znów się spotykają na jednej z imprez studenckich. Przypadek? Przeznaczenie?

Cieszy mnie ogromnie fakt, że polskie książki z tego gatunku nie ustępują kroku tym zagranicznym, choć...

aleksnadra | 2016-10-28

„ Urodzeni, by przegrać” to powieść, która śmiało może konkurować z największymi światowymi bestsellerami gatunku Young Adult. Młodzi bohaterowie u progu życia walczący z demonami z przeszłości- to musi się podobać :)

więcej na: http://aleksandrowemysli.blogspot.com/2016/10/book-tour-urodzeni-by-przegrac-iga.html

Rose | 2016-10-07
Przeczytana: 06 października 2016

"Urodzeni by przegrać" jest dla mnie pierwszą książką z gatunku New Adult pióra polskiej autorki. Wcześniej czytałam same zagraniczne. I wydała mi się od nich troszkę gorsza, jednak nie znaczy to, że jest to zła książka.
Od początku historia Diany i Karola bardzo mnie wciągnęła. Dość szybko dowiadujemy się, że Diana (studentka 1 roku medycyny) przeżyła w przeszłości tragiczne wydarzenie, z Karolem (przystojnym i napakowanym bokserem, studentem 3 roku ekonomii) trwa to trochę dłużej. Determinacja Karola w dążeniu do zdobycia Diany oraz zadziwiający spokój jego postaci, sprawiają, że nietrudno go nie polubić.
Jednakże po połowie książki opowieść zaczynała mi się trochę dłużyć, co bardzo mnie zdziwiło. Dopiero końcówka, zaskakująca i wstrząsająca, znowu wprawiła mnie w stan uniesienia i wzruszenia.
Ogólnie oceniam książkę jako bardzo dobrą i polecam wszystkim fanom tego typu literatury.