Płytkie groby

Tłumaczenie: Agnieszka Walulik
Wydawnictwo: YA!
These Shallow Graves
Sherry

Przeszłości nie da się wymazać. Znakomity kryminał retro autorki „Sagi ognia i wody”. Nowy Jork, XIX wiek. Przed piękną i bogatą Jo Monfort rysuje się świetlana przyszłość. Jednak jej plany unicestwia rodzinna tragedia: ojciec Jo ginie od przypadkowego postrzału. Czy jednak naprawdę był to wypadek? Dziewczyna ma wątpliwości. Z pomocą Eddiego – młodego, niezwykle przystojnego reportera – Jo...

Z pomocą Eddiego – młodego, niezwykle przystojnego reportera – Jo próbuje dociec prawdy. Im bliżej jest rozwiązania, tym więcej może stracić. Ale jest już za późno, by się wycofać. A życie bywa mroczniejsze, niż Jo Monfort, dziewczyna z dobrego domu, mogła sobie wyobrazić.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Olix | 2017-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

Nie spodziewałam się, że ta książka tak bardzo mi się spodoba, ale od początku.

Akcja powieści rozgrywa się w Nowym Jorku pod koniec XIX wieku. Główna bohaterka, czyli siedemnastoletnia, piękna i pochodząca z zamożnej rodziny Jo pewnego dnia dowiaduje się o śmierci ojca. Jest tym faktem zdruzgotana i ciężko jej się z tym pogodzić. Stara się zrozumieć przyczyny śmierci ukochanego ojca i im bardziej zagłębia się ten temat tym coraz więcej faktów jej nie pasuje. Razem z niedawno poznanym młodym reporterem Eddiem prowadzą śledztwo, by odkryć prawdziwy powód tragedii, jaka spadła na jej rodzinę.

Powiem tak, jestem zachwycona! Nie pamiętam, kiedy ostatnio czytałam książkę z tak ogromnym zainteresowaniem. Czytało mi się ją bardzo, ale to bardzo szybko, na dodatek nie potrafiłam się od niej oderwać. W konsekwencji czytałam ją do 4 nad ranem i nieprzytomna pojechałam na uczelnię. Ale warto było!

Styl autorki totalnie mnie zauroczył, Jennifer Donnelly sprawiła, że poczułam się, jakbym to...

sylwia | 2017-09-15

Muszę przyznać, że powaliła mnie ta opowieść. Niesamowicie wciągająca od samego początku aż po ostatnią stronę. Napisana w taki sposób, że nie sposób się od niej oderwać.
Nowy Jork, koniec XIX wieku. Piękna i zamożna, siedemnastoletnia Josephine Montfort ma niebawem wyjść za wieloletniego przyjaciela, Brama. Jednak Jo, na przekór rodzinie i przyjaciółkom, marzy o karierze dziennikarskiej i śledztwach na miarę Nellie Bly.
Kiedy dowiaduje się o śmierci ojca nie jest w stanie uwierzyć w nieszczęśliwy wypadek. Postanawia, zgodnie z mottem Montfortów „czynić, co należy uczynić”. Wraz z przypadkowo spotkanym reporterem, Eddiem Gallagherem rozpoczyna własne niebezpieczne śledztwo, które zaprowadzi ją w miejsca, o których istnieniu dotąd nie miała pojęcia.

czytelniczkaa97 | 2016-12-25

Jest rok 1890. Jo Montfort pochodzi z zamożnej rodziny. Niczego jej nie brakuje - jest piękna i lubiana, a już niedługo ma wyjść za swojego wieloletniego przyjaciela, Brama. W przyszłości chciałaby zostać dziennikarką, by móc pisać o rzeczach, o których inni wolą głośno nie mówić. Niestety zdaje sobie sprawę, że nie jest to możliwe. Kobiety, szczególnie te zamężne, nie mogą podejmować się, żadnych prac, a już zwłaszcza tak pospolitych. Mają one jedynie ładnie wyglądać, towarzyszyć swym mężom podczas wszelakich uroczystości, oraz (jak to mawia babia Brama) rodzić dzieci.

"Dobrze wychowane dziewczęta ze starych rodów debiutowały w towarzystwie, zaręczały się, po czym z powrotem znikały - w salonach, na proszonych kolacjach i balach. Nie wypuszczały się w niebezpieczny, plugawy świat, by zostać dziennikarkami czy kimkolwiek innym"

Niestety życie Jo w jednej chwili wywraca się do góry nogami. Pewnego dnia jej ukochany ojciec popełnia samobójstwo. Dziewczyna jest zdruzgotana, tym...

Zamieszkała w Nowym Jorku Josephine Montfort pochodzi bardzo bogatej i szanowanej rodziny Montfortów. Ma przed sobą starannie zaplanowaną i opływającą w dostatki przyszłość u boku jednego z najbardziej rozchwytywanych kawalerów w stanie Nowy Jork. Jest piękna, bogata, wykształcona, obraca się w kręgach śmietanki towarzyskiej... Czegóż więcej można chcieć? A jednak nie jest to życie, o jakim marzy Jo. Dziewczyna skrycie pragnie zostać reporterką i spełniać się w ukochanym zawodzie, choć doskonale wie, że ten plan nigdy nie spotka się z akceptacją jej środowiska. Plany te jednak krzyżuje niespodziewana wiadomość o tragicznej śmierci jej ojca. „To był wypadek. Wczoraj wieczorem czyścił w swoim gabinecie rewolwer, który przypadkiem wypalił". Dziewczyna nie może w to uwierzyć. Jej ojciec był doświadczony w obchodzeniu się z bronią. Nie mógł zrobić czegoś tak nieumyślnego jak czyszczenie naładowanej broni... A co jeśli to wcale nie był wypadek?

By to odkryć dziewczyna postanawia...

ksiazkawprezencie | 2016-12-07

Rozgrywający się w dziewiętnastowiecznym Nowym Jorku kryminał retro z wątkiem melodramatycznym. Główną bohaterką jest pochodząca z zacnej rodziny, marząca o karierze reporterskiej siedemnastoletnia Josephine. Podczas, kiedy jej koleżanki z pensji myślą o narzeczonych , ona zaczytuje się w artykułach Nellie Bly (autorka znana m. in. z reportaży wcieleniowych). Sama też próbuje sił w dziennikarstwie, ale zaangażowane społecznie reportaże nie znajdują uznania wśród dobrze urodzonych panienek. W szkolnej gazetce pisze się raczej o „właściwym sposobie parzenia herbaty”, udziela się porad „ jak pozbyć się piegów” i opisuje wrażenia z Luwru.

Jej w miarę zwyczajne życie nastolatki zostaje mocno zakłócone przez śmierć ojca, właściciela nowojorskiej gazety i towarzystwa żeglugowego Van Houten. Według oficjalnej wersji mężczyzna postrzelił się przypadkowo przy czyszczeniu broni, wkrótce jednak na jaw wychodzą fakty świadczące o tym, że ojciec Jo mógł zostać zamordowany.

cała recenzja na...

Yael | 2017-01-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 29 grudnia 2016

Kiedy zabierałam się za „Płytkie groby”, właściwie nic nie wiedziałam o tej książce – tylko tyle, że jest to kryminał retro i że główna bohaterka traci ojca. Według mnie to najlepszy sposób, żeby podejść do lektury tej powieści, bo zabiera nas ona w szaloną podróż z salonów nowojorskiej śmietanki do przestępczych cieni wielkiego miasta. Cieszę się, że postanowiłam dać szansę „Płytkim grobom”, bo zupełnie mnie oczarowały i zdecydowanie większa liczba osób powinna zapoznać się z tą książką!
Nawet nie wiecie, jak świetnie się bawiłam podczas czytania tej książki! Jest niezwykle ekscytująca i czyta się ją bardzo szybko, ale jest także pełna niespodzianek i tajemnic, które tylko się nawarstwiają wraz z zagłębianiem się w dopracowaną w najmniejszym szczególe fabułę. W „Płytkich grobach” występuje wiele wątków, które łączą się ze sobą w zupełnie niespodziewany sposób, więc nawet jeśli uda wam się odgadnąć rozwiązanie jednej z wielu zagadek, przed wami wciąż pozostaje wiele do odkrycia....

Tali | 2017-02-14
Przeczytana: 11 lutego 2017

Recenzja na: http://niezapomniany-czas-czyli-o-ksiazkach.blogspot.com/

Jennifer Donnelly na swoim koncie ma wiele książek, a kilka z nich zostały już wydane w Polsce. "Płytkie groby" są kolejna powieścią amerykańskiej autorki, która swoją premierę miała jakiś czas temu. Nie kojarzyła tej pisarki z innych jej dzieł, jednak akurat ta publikacja przyciągnęła moją uwagę. Bardzo zainteresował mnie opis z tylu okładki, więc byłam ciekawa co takiego proponuje autorka, w tym jakże dziwnie brzmiącym tytule. Nie spodziewałam się lektury wysokich lotów, aczkolwiek takiej która będzie lekką powieścią na jeden wieczór. Dzięki temu nastawieniu książka okazała się sympatyczna opowieścią.

Nowy York 1890 rok. W tym czasie poznajemy Jo Montfort, która pochodzi z zamożnej i szanowanej rodziny. Teoretycznie ma ona wszystko o czym marzy każda dziewczyna. Kochającą rodzinę, przyjaciółki i przyszłego narzeczonego. Jednak jej świat się wali, gdy jej ojciec ginie od strzału z rewolweru. Policja uważa iż...

Cassie | 2017-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2017

Co byś sobie pomyślał, gdybyś usłyszał, że twój ojciec postrzelił się przez przypadek podczas czyszczenia broni? Moją pierwszą myślą było: "Niemożliwe, tata nie byłby tak głupi." Jo Montfort, główna bohaterka tej trzymającej w napięciu i pełnej tajemnic powieści, również nie dała się zwieść stanowisku policji i całego zamożnego towarzystwa. Tak zaczęła się jej historia, pełna przygód, niespodzianek i - rzecz jasna - szeregu niestosownych zachowań.

Uwaga! Książka może zachęcać do działań nieodpowiednich dla młodych dam z dobrych rodzin!

Jo Montfort jest jedną z wielu panien z bogatych rodzin, których jedynym zajęciem jest uczęszczanie na zajęcia w szkole, złapanie dobrego i jeszcze bogatszego od nich męża, spłodzenie dzieci, bla, bla, bla. Straszne nudy, prawda? Nic dziwnego, że nasza protagonistka chciała się wyrwać z tego fałszywego świata i za narzędzie wybrała sobie pisanie. Dziennikarstwo, reportaże, pogoń za sensacją, tworzenie wspaniałych artykułów... To było jej wielkie...

Dominika Jachimowska | 2017-10-06
Przeczytana: 10 września 2017

Josephine Montford należy do zamożnego rodu żyjącego w jednej z najlepszych dzielnic XIX-wiecznego Nowego Jorku. Jako od córki Charlesa Montforda, udziałowca w Towarzystwie Żeglugowym Van Houtena, oczekuje się od niej doskonałych manier, nieskazitelnego wyglądu i przede wszystkim wyjścia za mąż za wysoko urodzonego młodzieńca. Skryte marzenie Jo o karierze reporterki w świecie, w którym rolą kobiety jest tylko i wyłącznie pojawianie się na przyjęciach i wychowywanie dzieci, jest zwyczajnie nie na miejscu.

Kiedy ojciec Jo przypadkowo strzela do siebie podczas czyszczenia rewolweru, dziewczyna nie może zgodzić się z publiczną opinią, według której był to tylko nieszczęśliwy wypadek. Charles Montford był zbyt doświadczony i inteligentny, aby czyścić naładowaną broń. Jo postanawia dokładniej zbadać okoliczności śmierci ojca i zaczyna zgłębiać najskrytsze tajemnice jego firmy. Kiedy w jej śledztwie zaczyna pomagać jej Eddie, młody reporter lokalnej gazety, dziewczyna uświadamia sobie,...

Shetani | 2017-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2017

Płytkie groby to nie tylko książka o pięknej okładce. Ma równie ciekawą zawartość! Choć nie miałam okazji wcześniej zapoznać się z twórczością Jennifer Donnelly, tak w końcu takowa się nadarzyła. Okładka hipnotyzuje, prawda? A opis jest jak najbardziej zachęcający do tego, aby sięgnąć po tę pozycję. Obstawiam, że fani Sagi Ognia i Wody sięgną po nią w ciemno, ale już na wstępie mogę Wam napisać, że to gratka dla fanów powieści osadzonych w czasach, kiedy to panny nie mogły same wychodzić z domu i wiele im nie wypadało, a poważnymi sprawami zajmowali się tylko mężczyźni! Czujecie już ten klimat?
Jo Montfort, siedemnastoletnia panna z dobrego domu. Piękna, bogata, dobrze wychowana… na pozór. Tak naprawdę jest niesamowicie porywczą, chwilami pozbawioną rozsądku, działającą pod wpływem impulsu młodą kobietą, która pragnie, aby jej życie wyglądało inaczej. Nie chce żyć w zgodzie z ustalonymi schematami, nie lubi, gdy ktoś jej coś narzuca, nienawidzi słów „nie wypada”. Skrycie marzy o...