Bestia. Studium zła

Na F/Aktach
Od deski do deski
2016-05-19
2016-05-19
reportaż wampir z Bytowa Tomasz Sekielski seryjny morderca Pękalski Leszek Pękalski
Inne

Patrząc w najczarniejszy mrok

2035 ocen

Oczywiście nie da się tego czytać przy kolacji, ale warto. Warto, by zobaczyć, że człowiek nie zawsze brzmi dumnie.

Przerażająca historia makabrycznego mordercy i gwałciciela. Napisane prostym i nieskomplikowanym językiem, mocno wciąga i jednocześnie przeraża. Naprawdę warto przeczytać, idzie to błyskawicznie. POLECAM!

Leszek Pękalski zapisał się na kartach historii polskiej kryminalistyki jako jeden z najbardziej brutalnych morderców powojennej Polski. Ochrzczony przez opinie publiczną przydomkiem "wampir z Bytowa" przyznał się do popełnienia 67 zabójstw z czego zaledwie jedno udało mu się udowodnić, po czym skazać na 25 lat pozbawienia wolności. Książka została wydana w czasie, kiedy wyrok ten dobiegał końca, a społeczeństwo było pełne obaw o to, że "potwór" wyjdzie na wolność. Dziś już wiemy, że dzięki "Ustawie o bestiach" niebezpieczeństwo z rąk osób pokroju Pękalskiego nam nie grozi. Niezmiennie jednak zadajemy sobie pytanie, ilu jeszcze takich "Leszków" właśnie dorasta i to być może w obrębie naszego wzroku?

Leszek Pękalski przedstawiony zostaje jako człowiek, którego życie zdeterminowała potrzeba znalezienia żony i chorobliwe pożądanie seksualne. Z racji, że szanse na ożenek miał nikłe, postanowił siłą brać to, co (jego zdaniem) mu się należało.

Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim sposób narracji, który wprawił mnie w zachwyt i był dla mnie idealny w każdym szczególe. Autorka pokusiła się o zawarcie w książce fabularyzowanych fragmentów wydarzeń. Opisywała ona zbrodnię z punku widzenia sprawcy, jak i ofiar. To właśnie te wątki nadają książce wyrazistości i odróżniają je od mętnych pozycji, gdzie przedstawiane nam są zaledwie suche fakty. Decydując się na taki sposób przekazu informacji pani Omilianowicz naraziła się sporej części odbiorców sceptycznych wobec takiego zabiegu, a skutki tego działania odzwierciedlają niestety oceny tej pozycji.

Choć zabrzmi to paradoksalnie to dla osób szczerze zainteresowanych tematyką seryjnych zabójstw czy umysłów wykazujących doszczętne zepsucie lektura tej książki będzie prawdziwą przyjemnością. Autorka wystrzega się w niej osobistych ocen, skupia się na faktach i rzetelnym oddaniu rzeczywistości. Autorzy kryminałów silą się na wymyślanie fabuły, która porwie czytelnika i zmrozi mu krew w żyłach, jednak "Bestia. Studium zła" jest dowodem na to, że to życie pisze najbrutalniejsze scenariusze.

Świetna książka. Bardzo podobna do drugiego wydania, które przeczytałem w 2022, "Wampir. Jak dodzi się zło". Na tyle że nie dostrzegałem różnic ale do rzeczy. Jest to idealny przykład jak nadmiar podkładu muzycznego w audiobooku może spartaczyć rewelacyjną książkę. I nawet fenomenalny lektor (Krzysztof Czeczot) ty nie pomógł. Ścieżki dźwiękowej jest tu moim zdaniem za dużo co strasznie rozprasza.

Słuchałam tej książki w formie audiobooka. Reportaż jest dość mocno fabularyzowany, do tego stopnia, że czułam się. jakbym czytała kryminał, w którym autor opisuje świat z perspektywy sprawcy. Książka była na tyle zajmująca, że pochłonęłam ją w ciągu dwóch dni.
Największe wrażenie robiły na mnie te chwile, kiedy uświadamiałam sobie, że to przecież nie jest fikcja literacka (a w każdym razie - że same czyny miały miejsce naprawdę i że Lesio jest postacią boleśnie niefikcyjną).

Szkoda mi tego gościa. Ilu zbrodni tak naprawdę dokonał? Czy byłby innym człowiekiem, gdyby jego potrzeby nie zostały skrajnie zaniedbane w dzieciństwie? Jak mu się żyje w Gostyninie?
Ogromnie współczuję również rodzinom ofiar (o ile to Pękalski faktycznie był sprawcą),które zginęły zupełnie przypadkowo.

To jedna z najbardziej wstrząsających historii, jakie kiedykolwiek poznałam.

To jedna z najbardziej wstrząsających historii, jakie kiedykolwiek poznałam.

Świetnie napisana! Jedna z lepszych książek jakie przeczytałam. Pisana z różnych perspektyw, przeplatana komentarzami, zapisami z akt sprawy.

Lubię takie książki, których się nie czyta, tylko połyka:)

Lubię takie książki, których się nie czyta, tylko połyka:)

To nie jest książka, którą można ocenić określoną liczbą gwiazdek. Ciężko wybrać jedno kryterium, według którego taką notę można wystawić.
Ba, to jest książka, która w ogóle nie powinna powstać. Nie dlatego, że jest zła albo szkodliwa. Absolutnie nie jest ani szkodliwa, ani zła. Nie powinna powstać, bo nie powinno być jej tematu, jej bohatera, porażek systemu, instytucji, dysfunkcji, które go stworzyły. Ale on jest i powstała ta o nim opowieść.
Książka wartościowa, choć nie dla każdego. Książka, która, w mojej opinii, zbyt "trukrajmowo" opisuje Pękalskiego, to co zrobił i to, co do tego doprowadziło. Zabrakło mi w niej wyważenia proporcji między opisami wydarzeń, a ich analizą z punktu widzenia specjalistów. Domyślam się, że zamiarem autorki było przedstawienie wydarzeń w taki sposób, żeby czytelnik samodzielnie wyciągnął z nich wnioski. Obawiam się jednak, że dla wielu osób te podpowiedzi mogą być zbyt subtelne, niewystarczające, mało czytelne. A bez wniosków, bez pogłębionej analizy książka niebezpiecznie zbliża się do historii rodem z podcastów true crime albo, co gorsza, sensacyjnego reportażu z średnio poczytnej gazety. Chociaż oczywiście językowo jest od nich jakieś 20 poziomów wyżej.
Mimo wszystko lektura warta uwagi, szczególnie każdego komu bliskie są szeroko pojęte nauki społeczne.

eśli odpowiedź brzmi "tak", to ta pozycja koniecznie musi znaleźć się na waszej półce.

Przez cały czas słuchania (wybrałam audiobook) czułam absolutne obrzydzenie postacią Pękalskiego. I to było w tej książce najlepsze - już spieszę z wyjaśnieniem dlaczego.

Dobre true crime to takie, które nie robi z mordercy celebryty, a pokazuje go jako skrzywioną, obrzydliwą bestię, jaką naprawdę jest. Kojarzycie show Netflixa o Dahmerze? No właśnie, on poległ na polu przedstawienia mordercy. Magda Omilianowicz natomiast robi świetną robotę. Ani przez chwilę nie czułam współczucia do mordercy. Nawet historia jego dzieciństwa nie sprawiła, żebym zobaczyła w tym człowieku cokolwiek wartościowego.

Przeczytaj, jeśli chcesz poznać najgorszego polskiego przestępcę

Po więcej opinii zapraszam na bookstagrama pani_johannes

• Audiobooki
  • Literatura faktu