Ganbare! Warsztaty umierania

Wydawnictwo: Agora SA
reportaż, Japonia, katastrofa
literatura faktu
David

Kiedy w Japonii chcesz kogoś zmotywować do działania, wołasz Ganbare! – „Daj z siebie wszystko! Trzymaj się! Dasz radę!”. Od 2011 roku to okrzyk, który na zniszczonej północy Japonii słychać wszędzie. Niektórzy mówią, że mają już go dosyć. „Ganbare!” to opowieść o kraju, gdzie zagrożenie katastrofą stało się normą, a normalne życie jest podszyte widmem śmierci. I o ludziach, którzy pięć lat...

„Ganbare!” to opowieść o kraju, gdzie zagrożenie katastrofą stało się normą, a normalne życie jest podszyte widmem śmierci. I o ludziach, którzy pięć lat po trzęsieniu ziemi, tsunami i wybuchu w elektrowni jądrowej próbują poradzić sobie w nowej rzeczywistości. Niektórzy z nich nauczyli się nurkować i wciąż szukają szczątków bliskich na dnie morza. Inni, ignorując zagrożenie, usiłują żyć w napromieniowanym świecie, jakby nic się nie stało. Jeszcze inni rozmawiają z duchami. Albo zapisują się na warsztaty umierania.

źródło opisu: http://kulturalnysklep.pl/GAN/pr/-ganbare--warszta...(?)

źródło okładki: http://kulturalnysklep.pl/GAN/pr/-ganbare--warszta...»

Tania | 2017-01-14
Przeczytana: 13 stycznia 2017

Rzetelny reportaż o skutkach katastrof. Spojrzenie mikro i makro na życie i problemy Japończyków po hekatombach: trzęsieniach ziemi, tsunami, wybuchach nuklearnych. Oprócz historii i liczb przede wszystkim jednostka i jej perspektywa, i nasze spojrzenie na odmienność kulturową przeżywania śmierci. Bardzo dobrze się czyta, choć czuję dysonans pisząc te słowa w tym zestawieniu tematycznym.

Zuba | 2016-11-19
Przeczytana: 07 listopada 2016

Książka-zaskoczenie. I to nie dlatego, że opis z okładki mnie zwiódł. Jest wyjątkowo trafny. Zaskoczyła mnie Japonia.
Ale po kolei.
Od dziecka fascynują mnie kataklizmy i katastrofy - Pompeje i Herkulanum, Krakatau, meteoryt Tunguski, zatonięcie Atlantydy (a co tam, że nieprawda!), Titanic. Nie wiem dlaczego, nie zamierzam tego analizować. Muszę jednak przyznać, ze doniesienia z Japonii w marcu 2011 oglądałam z zaciekawieniem dziecka, zupełnie bez empatii. Wszystkie te walące się domy, unoszone na wodzie samochody wydawały się nierealne. Żyłam też w przeświadczeniu, że Japończycy bardzo szybko uporali się ze skutkami kataklizmu, szast prast i znów mają Shinkanseny, autostrady i żyją jak wcześniej. Wydawało mi się też, że w Fukushimie mieli tylko przejściowe problemy, ale z typową dla siebie efektywnością i szybkością rozwiązali je i teraz żyją sobie długo i szczęśliwie.
Wszystko to bzdura.
Drugim wielkim zaskoczeniem były rozdziały o obyczajach japońskich - pogrzebach, wierze w...

corgi | 2016-12-29

"Czas wcale nie leczy ran. Sam w sobie nie ma właściwości uzdrawiających. Jedyne co potrafi to mijać. To od nas zależy, jak go wykorzystamy."

Każdy z nas w swoim życiu doświadcza strat. Tracimy bliskich, przyjaciół, tracimy rzeczy materialne, oszczędności. Jak jednak poradzić sobie w sytuacji, gdy w jednej chwili straciliśmy dosłownie wszystko - gdy tsunami zabrało nasz dom, samochód, całą rodzinę i psa? Jak poradzić sobie w sytuacji gdy na skutek wybuchu elektrowni atomowej musimy opuścić miejsce, w którym mieszkaliśmy od pokoleń i zacząć budować życie w nowym miejscu, nie mając jednocześnie pewności, że za kilka miesięcy nie zapadniemy na śmiertelną chorobę? Jak wygląda krajobraz po takiej katastrofie? Co teraz dzieje się z ludźmi, którzy pozostali? Jak oswoić śmierć?

Niezwykle przejmujący zbiór reportaży na temat radzenia sobie z największą stratą. Na temat przygotowywania się do śmierci. I tragedii po których mimo wszystko trzeba nadal żyć.

"Promieniowania nie widać,...

Radosław Gabinek | 2016-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2016

Przyszła i na mnie kolej jeśli chodzi o książkę, która chyba najczęściej pojawiała się w sieciowych recenzjach na blogach literackich i nie tylko. Chyba właśnie z tego względu tak długo czekałem z jej lekturą, bo coś mi nie pasowało w tym że tak mocno się ją chwali i promuje. Włączyła się moja podejrzliwość, która szeptała mi do ucha - "Chcą Ci chłopie wcisnąć coś na siłę marketingowi spece od reklamy" - jak się miało wkrótce okazać - niepotrzebnie. Jest bowiem jedno miejsce, które odwiedzam kiedy potrzebuje pewnej opinii i skoro tam tez znalazłem entuzjastyczną recenzję "Ganbare" , to już byłem pewny, że w zachwytach nie może być zbytniej przesady i naprawdę warto sięgnąć po tą książkę. A oto link do wspomnianej recenzji, która ostatecznie mnie przekonała Cocteau&Co

W związku z tym, że tak jak wspomniałem nie będziecie mieli większych trudności z namierzeniem wielu bardzo dobrych recenzji, ja dla odmiany postaram się nie rozpisywać ( tak wiem, że mam z tym problem ) i mam zamiar...

anika | 2016-10-22
Przeczytana: 22 października 2016

Dawno nie czytałam tak świetnego reportażu - nie dość, że autorka wykonała kawał dobrej, reporterskiej roboty, opisując wiele ciekawych, nie znanych mi faktów dotyczących trzykrotnej katastrofy w Japonii, to jeszcze ujęła to w słowa, które mocno trafiają do wyobraźni i sprawiają, że człowiek rozumie co czuli ludzie, którzy stracili wszystko, razem z nimi odczuwa żal, ból rozpacz, przygnębienie..
Gorąco polecam!

Co oceniać w takiej książce?
Przyznawać gwiazdki, bo "naprawdę mocna, dobra historia" to jakoś tak... nieładnie. Prawie nieetycznie.
Przyznawać gwiazdki za warsztat reporterce, która pojechała do obcego kraju, bez znajomości języka i potrafiła tak dotrzeć do takich ludzi? Zabraknie skali.
No to może przyznam gwiazdki na podstawie współczynnika, ile razy trzeba czytać każde zdanie - czasem po to, żeby trochę je złagodzić i stępić, czasem dlatego, że wniknęło za głęboko w myśli nie pozwala "ruszyć dalej" z lekturą. No to 10/10.

Mamy marzec. Nie wierzę, że w tym roku przeczytam jeszcze lepszą książkę.

nuna21 | 2016-11-07

Katarzyna Boni dokonała niezwykłej rzeczy, w prosty sposób, pozbawiony patosu ale z ogromnym szacunkiem opisała tragedie jaka dotknęła Japończyków w 2011 roku.
Autorka skupia się kolejno na rozmowach z poszkodowanymi przez trzęsienie ziemii, tsunami i wybuch reaktora. Wspólnie borykami się z żalem, rozpaczą, rozgoryczeniem, poznajemy tę niesamowitą cechę mentalności Japończyków, która sprawia, że żyjąc w ciagłym zagrożeniu potrafią snuć plany na przyszłość.
Tytuł książki odnosi się właśnie do tej niesamowitej siły, Ganbare to nic innego jak "iść naprzód", pozbawieni sentymentu, nie oglądamy się za siebie, odbudujemy nasz dom, nasz sklepik, nasze miasto.
Reportaż Boni ukazał nam znaczniej więcej o tragedii z 2011 roku niż niejeden news telewizyjny. Nic tak nie zbliża nas do cierpienia drugiego człowieka jak szczera rozmowa, prosta historia.
Gorąco polecam, to chyba jeden z lepszych reportaży jaki udało mi się przeczytać tego roku.

Energia | 2017-05-14
Przeczytana: 13 maja 2017

Książka przedstawia dogłębnie ludzkie tragedie związane ze skutkami trzęsienia ziemi 11 marca 2011. Nie ma zbędnych opisów, ale jest to w taki sposób napisane, że mimo wszystkim z kartek odczuwałam przelewający się ogromny smutek (trudno mi znaleźć odpowiednie słowo by to opisać), a obecność śmierci jest nieomal namacalna. Z tego względu książkę polecam tylko osobom o mocnych nerwach. Jedynie co w niej brakuje, według mnie, są zdjęcia, aby móc choć skrawek tej strasznej rzeczywistości zobaczyć, żeby zapamiętać fakty z realnymi obrazami, ale i tak to tylko szczegół biorąc pod uwagę ilu ludzi brało udział dedykując czas i chęć aby pomóc Pani Autorce w napisaniu tę książkę.

Na koniec powiem tylko tyle, by nikt nie myślał, że niebezpieczeństwa z trzęsieniami ziemi dzieją się tylko i wyłącznie po drugiej stronie świata. To że dziennik może coś wspomnieć, nie znaczy, że było mało niebezpiecznie.

ciociasamozloeluta | 2016-07-14

Ganbare
Japanese idiom "do your best" or "go for it." Often used to boost one's self-esteem and encourage them to succeed.
Special sentense from author
I hope this book will inspire new ways of dealing with difficult situations. With best regards Kasia Boni.
Prize from Gazeta Wyborcza.
Very, very important words after Brexit.
Mam nadzieje.ze ta ksiazka zainspiruje kolejne sposoby radzenia sobie z trudnymi sytacjami.
Z serdecznymi pozdrowieniami. Kasia Boni.
Ganbare! Kiedy w Japonii chcesz kogos zmotywowac do dzialania. Wolasz Ganbare! Daj z siebie wszystko! Trzymaj sie! Dasz rade! Od 2011 roku to okrzyk, ktory na zniszczonej polnocy Japonii slychac wszedzie. Niektorzy mowia, ze maja juz go dosyc.

Odebralam nagrode wygrana w konkursie Gazety Wyborczej. Zadane pytanie brzmialo. Twoj sposob na radzenie sobie w trudnych sytuacjach? Ciocia odpowiedziala. Glupio. Patrze w okno. Odkrycie? Prawda? Sama siebie zaskoczylam, ze tak glupie stwierdzenie wygralo.

W epoce Edo, ludzie...

WielkiBuk | 2016-09-25
Przeczytana: wrzesień 2016

Jedna z tych książek, które pozostawiają w sercu poczucie totalnej beznadziei, czystej rozpaczy, wywołują ogrom współczucia i sprawiają, że na nowo doceniamy nawet najzwyklejsze chwile naszego życia.

Nagroda Literacka dla Autorki Gryfia

Na Warszawskich Targach Książki ogłoszono nominacje do Nagrody Literackiej dla Autorki GRYFIA. Wyróżnienie przyznawane jest napisanym przez kobiety książkom literackim oraz tomom z różnych dziedzin humanistyki o wartościach literackich.

Nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Siedem książek polskich reporterów i trzy zagraniczne tytuły znalazły się wśród 10 dzieł nominowanych w 8. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. 19 maja poznamy nazwisko laureata tegorocznej edycji.