Mistrzynie kamuflażu. Jak piją Polki

reportaż
Mova
2020-03-11
2020-03-11
Literatura polska reportaż alkoholizm nałóg DDA

Okładka książki Jedz mądrze. Fakty i mity o zdrowym odżywianiu. Magda Omilianowicz, Katarzyna Świątkowska
Ocena 6,5
Jedz mądrze. F... Magda Omilianowicz,...
Okładka książki Fajbus. 997 przypadków z życia Michał Fajbusiewicz, Magda Omilianowicz
Ocena 7,0
Fajbus. 997 pr... Michał Fajbusiewicz...

Okładka książki Molestowane. Historie bezbronnych Katarzyna Borowska, Anna Matusiak-Rześniowiecka
Ocena 7,4
Molestowane. H... Katarzyna Borowska,...
Okładka książki Motyw ukryty. Z archiwum profilera Katarzyna Bonda, Bogdan Lach
Ocena 7,0
Motyw ukryty. ... Katarzyna Bonda, Bo...
Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Rewelacyjna. Potrzebna. Wywiady, że specjalistami. Historie niepijących, pijących i DDA. Można przyjrzeć się każdej płaszczyźnie problemu w 360 stopniach. W każdej opowieści znalazłam cząstkę dla siebie. Odczułam jak wiele można wypierać, pudrować w myślach, zakłamywać. Zrozumiałam mechanizmy. Oswoiłam strach, dowiedziałam się że terapia nie jest tak straszna i jest potrzebna. Nie wszystkie problemy da się rozwiązać czytaniem książek. Z nikim tak szczerze nie rozmawiałam. Temat tabu został dla mnie w "Mistrzyniach kamuflażu" odczarowany. Wiem, że nie jestem osamotniona. Moja historia nie jest inna niż wszystkie i moja przyszłość nie musi być pierwszy powieleniem schematu. Praca nad sobą może trwać całe życie.

Wartościowa lektura, ciekawie i klarownie przedstawione mechanizmy powstawania nałogu i radzenia sobie z nim.

Warto przeczytać, żeby dowiedzieć się coś więcej na temat tak powszechnego problemu, jakim jest alkoholizm kobiet w Polsce. Książka oczywiście nie wyczerpuje tematu, jest zaledwie jego zarysem, ale może komuś pomoże w jakiś sposób albo chociaż zapali ostrzegawczą lampkę w głowie. To i tak dużo.

"Mistrzynie kamuflażu" demaskują się same. To jedna z najbardziej obrazowych książek o uzależnieniu od alkoholu, o którym mówią osoby z różnych środowisk - osoby pijące, DDA, specjaliści z dziedziny leczenia uzależnienia.
Reportaż pomaga zrozumieć, co dzieje się w głowie alkoholika. To może być szczególnie pomoce w realnym życiu podczas komunikowania się z osobą uzależnioną - tym bardziej, że w książce mocno wybrzmiewa postrzeganie osób uzależnionych przez społeczeństwo oraz ich emocje, a w szczególności poczucie wstydu.

"Mistrzynie kamuflażu" Magdy Omilianowicz to zbiór reportaży o kobietach dotkniętych chorobą alkoholową.
Kobiety początkowo piją bo alkohol poprawia im nastrój ,przynosi ulgę i pozwala zapomnieć o wszystkich kłopotach,niepowodzeniach i problemach.Piją kobiety w różnym wieku i o różnym statusie materialnym.Piją lekarki,prawniczki,nauczycielki,celebrytki i sprzątaczki..
Częste picie niepostrzeżenie przeradza się w nałóg z którego bardzo trudno jest się wyzwolić.Książka pokazuje jak ciężko jest kobietom przełamać barierę wstydu,przyznać się do problemu i poddać leczeniu.Trzeba mieć dużo silnej woli i determinacji żeby poradzić sobie z nałogiem.

Autorka reportaży pokazuje historię kobiet,które choć bardzo smutne,mają pozytywne zakończenie i dają nadzieję.Pomija milczeniem historie kobiet którym się nie udało ,bo z nałogu bardzo ciężko wyjść i jak mawiają fachowcy ,żeby alkoholik przestał pić musi osiągnąć swoje dno.

Na półkach: , , , , ,

Chwytliwy tytuł, tematyka przyciągająca czytelnika, ale brak tu medycznego wyjaśnienia, jakie NIEODWRACALNE zmiany powoduje alkohol w przemianie materii i w organiźmie, których skutkiem jest uzależnienie. Jakie są pierwsze sygnały ostrzegawcze, że wpada się w nałóg. Jak pomóc, aby nie stać się osobą współuzależnioną. Zabrakło definicji, kto jest alkoholikiem, bo to nie tylko osoba upijajaca się codziennie, ale i ta pijąca tylko w weekendy, tylko raz na miesiąc , raz na kwartał albo tylko kilka razy do roku, ale za to bez umiaru i opamiętania. Spodziewałam się znaleźć odpowiedzi na te pytania w wywiadach z fachowcami, ale pytania autorki były mało precyzyjne, najwyraźniej brakowało jej też wiedzy na ten temat, a odpowiedzi psychoterapeutów ograniczały się do ich specjalizacji. Za to na początku książki dużo błędnych sloganów („podobno to choroba”, „jak ktoś nie chce, to nie pije”, „słaby charakter"), których powtarzanie tylko je utrwala, a przecież wiedza o tej chorobie i sposobach jej leczenia w Polsce jest ciągle mizerna. Najwięcej konkretnych informacji, więcej niż fachowcy, przekazała w swojej relacji Lucyna, od 22 lat trzeźwa alkoholiczka. Wyjście z tej choroby opiera się na dwóch kolumnach – profesjonalnej terapii i ruchu samopomocy. Samopomoc jest bardzo ważna, alkoholik, przestając pić, traci kompanów od kieliszka, a niepijący już się dawno od niego odcięli. Jeżeli zostanie sam, nie wytrzyma i w kryzysowej sytuacji sięgnie znowu po alkohol. Potrzebuje nowego środowiska, ludzi, którzy przechodzą lub przeszli przez to samo, co on i którzy tworzą teraz jego nową grupę przyjaciół i znajomych. Mieszkam od dziesięcioleci w zachodniej Europie, gdzie alkoholicy chcący wyjść z nałogu, mogą liczyć na lepszą pomoc i zrozumienie otoczenia. Znam tu kilku trzeźwych od dziesięcioleci alkoholików. Nie jedzą nawet tiramisu, bo może w nim być rum. I każdy to zrozumie, i nie namawia. Sytuacja kobiet nie wydaje się być szczególna, poza tym, że ze względu na uwarunkowania hormonalne szybciej wpadają w nałóg i trudniej im z niego wyjść.
Z tą pozycją można się zapoznać jak ze zbiorem losów ludzkich, ale systematycznej wiedzy o chorobie alkoholowej nie należy po niej oczekiwać.

myślałam, że uda mi się od tego uciec. chciałam być wolna. chciałam być normalna. i kiedy miałam już nadzieję, że to ten czas, ten moment, ta chwila - sznury zacisnęły się mocniej. obrosłam bluszczem współuzależnienia. jestem dzieckiem 40% butelki. z niewidocznym tatuażem na czole. naznaczona smrodem wódki. dorosłą dziewczynką z dysfunkcyjnego domu. dzieckiem - bohaterem. tak, wstydzę się. nigdy nie mówiłam o tym głośno. a jest to ze mną od lat. setek tygodni, milionów dni i miliardów minut. ściągam maskę z twarzy. nie mam już kamuflażu. ta książka jest o mnie. rozdrapałam strupy wspomnień z przeszłości i znowu sączy się łzawa krew. ta książka mnie boli. przeszywa na wskroś. stygmaty...

za mało twardych faktów. skąd są statystyki i dane? kto przeprowadzał podane badania i na jakiej grupie były robione?

,,W Polsce pije się coraz więcej alkoholu. Pije się w każdym środowisku – bez wyjątków. Piją prawniczki, policjantki, lekarki i celebrytki. Pije się od nizin po wyżyny. Od kobiet, które odkurzają cudze mieszkania, po doktorantki. Od salowych po serialowe aktorki.
Zwyczajność, pospolitość tego nałogu przeraża. Nie liczą się habilitacje ani platynowe karty. Tu panuje pełna demokracja – jak w każdej chorobie, bo alkoholizm jest przewlekłą chorobą, z czego jeszcze nie wszyscy zdają sobie sprawę. Chorobą, którą można leczyć. O ile chce się o siebie zawalczyć.”

Wszyscy przywykliśmy do widoku pijanych mężczyzn. Niepozorni na co dzień wujkowie, wlewający w siebie na weselach litry wódki- z każdym kieliszkiem coraz bardziej głośni, rozbawieni i rubaszni. Osiedlowe, dobrze znane w otoczeniu, niegroźne pijaczki, proszące nader uprzejmie o przysłowiową złotówkę. Brudni panowie siedzący przed wiejskim sklepem z butelką piwa. Wszyscy oni doskonale wpisują się w Polski krajobraz i polską ,,kulturę” picia.
Wszak mężczyźni ,,od zawsze” potrzebują się napić. Po pracy, bez pracy- by zabić nudę, dla ubicia interesu, z okazji imienin kolegi.

A jak piją kobiety...?

O chorobie alkoholowej wśród płci żeńskiej mówi się zdecydowanie mniej a społeczny ostracyzm, jaki dotyka pijące kobiety, jest o wiele agresywniejszy, niż w przypadku mężczyzn. ,,Pijaczka” to wszak sponiewierana wieloletnim piciem menelka, śpiąca zasikana na parkowej ławce. Skreślona i wykluczona, bo przecież ,,kobiecie nie wypada”.

Tymczasem do uzależnienia od alkoholu i walki z nałogiem coraz częściej przyznają się gwiazdy z pierwszych stron gazet, celebrytki, lekarki, eleganckie biznes woman. Dość przypomnieć, że tylko w ostatnim czasie pod znacznym wpływem alkoholu prowadziła swój samochód znana wokalistka, Beata K.

Bohaterki reportażu Omilianowicz to w większości trzeźwe już alkoholiczki. Pochodzą z różnych domów: bogatych i biednych, pełnych miłości jak i przemocy i alkoholu. Po latach picia i leczenia zgodziły się opowiedzieć swoje dramatyczne historie.

Joanna była kochaną i uwielbianą przez rodziców jedynaczką. W dorosłym życiu nie ma ani jednego zdjęcia, na którym nie byłaby pod wpływem alkoholu.
Krystyna przez długi czas doskonale ukrywała swoje picie. Postanowiła zawalczyć- o siebie i rodzinę- gdy mąż, wyprowadzając się z domu, zabrał ze sobą ich córkę.
Wszystkie mówią o ciągłym wypieraniu ze świadomości faktu swojego alkoholizmu, wszechobecnym, ogromnym wstydzie, próbach tuszowania skutków nałogu i odbijaniu się od dna.

,,Mistrzynie kamuflażu” przez picie straciły rodziny, urodę, zdrowie, pracę, pieniądze. Sens życia. Lata, przewegetowane na alkoholowym rauszu i kacu.

Czy udało im się wyjść ze szponów okropnego nałogu i nadrobić stracony czas? Czego najbardziej żałują...?

Reportaż Magdy Omilianowicz to zapis niezwykle intymnych i niekiedy skrzętnie ukrywanych wyznań kobiet, którym alkohol nierzadko towarzyszył już od dzieciństwa, sukcesywnie odbierając radość, miłość i godność. Nie wszystkie chcą wracać i rozliczać się z przeszłością.
Jagoda (DDA) wyznaje: ,,Znajomi mówią, że jestem pewna siebie, dusza towarzystwa, odważna dziołcha, która łokciami wszędzie się wepchnie. A ja sto razy dziennie umieram w środku. I nikt tego nie wie, bo ja się nauczyłam wszystko chować. Ja to wszystko upchnęłam w takiej pancernej szafie. Upchnęłam, zaspawałam, zawiązałam łańcuchem na kłódkę, a klucz wyrzuciłam. Nie ma do czego wracać. Było, minęło. Skóra zrobiła się grubsza od tego, więc
byle co już mnie nie zrani. Pewnie, że wciąż bolą mnie pewne rzeczy, ale staram się żyć z tym dalej. Trzeba zamknąć, nie wywlekać, żyć, bo inaczej tylko dusza wyje. A tak niech to wszystko zgnije w tej pancernej szafie.”

Mimo wszystko, ,,Mistrzynie kamuflażu” to także opowieść o nadziei na przyszłość, wierze w lepsze jutro i miłości: przede wszystkim i pomimo wszystko do samego siebie. Jak mówi jedna z bohaterek, Lucyna: ,, Nauczyłam się na terapii, że jeżeli nie jestem w stanie kochać siebie, to nie jestem w stanie kochać innych, bo nie dam im czegoś, czego nie posiadam. Zanim poczuję miłość do nich, najpierw muszę poczuć tę miłość do siebie.
I dzisiaj ja tę miłość do siebie czuję.”

Mocna i zdecydowanie warta przeczytania lektura.

Mocna książka. Historie, tłumaczenia, konsekwencje... Ciężka, (ale) dobra.

Mocna książka. Historie, tłumaczenia, konsekwencje... Ciężka, (ale) dobra.

Magda Omilianowicz Mistrzynie kamuflażu. Jak piją Polki Zobacz więcej
Magda Omilianowicz Mistrzynie kamuflażu. Jak piją Polki Zobacz więcej