Jedz mądrze. Fakty i mity o zdrowym odżywianiu.

Okładka książki Jedz mądrze. Fakty i mity o zdrowym odżywianiu. Magda Omilianowicz, Katarzyna Świątkowska
Okładka książki Jedz mądrze. Fakty i mity o zdrowym odżywianiu.
Magda OmilianowiczKatarzyna Świątkowska Wydawnictwo: Buchmann zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Buchmann
2021-09-30
2021-09-30
zdrowie dieta odżywianie

Fakty i mity o dietach odchudzających, a niekoniecznie o zdrowym odżywianiu. Mimo tego zastrzeżenia z mojej strony, jestem zadowolona z lektury tej książki. Dużo wiedzy, wyniki badań, przystępny język.

Prosta treść, dobry drogowskaz, aby rozpocząć dbanie o swoje nawyki żywieniowe. Zgłębiłam sporo treści w tym temacie, a wciąż mam mętlik w głowie. Tutaj autorki w całkiem przyjemny sposób porządkują wiedzę jak zadbać o sposób odżywiania. Sporo mitów tu obalają, część tematów wyjaśniają. Polecam, całkiem edukująca lektura.

Świetna książka, oparta na faktach i badaniach naukowych, która bardzo porządkuje chaotyczną wiedzę na temat żywienia, która dociera w dzisiejszych czasach do Nas z każdej strony i za każdym razem wersja jest inna.

Ciekawa lektura o zdrowym trybie życia. Obala mity dotyczące zdrowego odżywiania, w które nadal wierzą niektóre osoby. Zachęca do regularnej aktywności i podaje dane, które w jeszcze większym stopniu mobilizują do ruchu.

Na minus długość, jest to stosunkowo krótka pozycja - do przeczytania/wysłuchania w jeden wieczór, a chciałoby się więcej z tej tematyki.

Tytuł zachęca a opis wskazuje że jednak będzie nacisk na odchudzanie. Po przeczytaniu paru artykułów o diecie można wyciągnąć więcej a jeśli ktoś siedzi trochę w temacie to strata czasu.

Podstawy. Dla osób, które dopiero wgłębiają się w temat zdrowego odżywiania.

Podstawy. Dla osób, które dopiero wgłębiają się w temat zdrowego odżywiania.

Świetna książka, pełna informacji popartych badaniami naukowymi- prawdziwe fakty. Zawsze hołduje nauce i bardzo popieram pisanie takich książek EBM. Książka pozwala dowiedzieć się paru ciekawostek na temat odżywiana, ale też ugruntować i odświeżyć wiedzę, która już posiadamy. Bardzo podoba mi się forma "esencji" przeczytanych traci na końcu każdego rozdziału. Jeżeli szukasz książki o zdrowym odżywianiu, niekoniecznie dietetycznej, ale takiej, która pomoże Ci się dowiedzieć więcej o zdrowych nawykach to właśnie ta książka.

Taka sobie książeczka. Trochę faktów było, ale najpierw pani przestrzega przed smażonymi rybami, a za chwilę proponuje smażone warzywa, niezbyt to konsekwentne.

Bardzo ciekawe fakty o zdrowym odżywianiu, poparte badaniami naukowymi. Polecam!

Generalnie poradników nie czytam. Ale…. Ostatnio pojawiły się przedziwne diety typu Dąbrowskiej, ketogniczna i im podobne oraz opisy procesów detoksykacji organizmu czy jego odkwaszania, odrobaczania nawet, co zadziwia zwykłego czytelnika. No cóż, średnio mnie to wszystko interesuje. Pomyślałam sobie jednak, że rozsądna lekarka opierająca się na BADANIACH NAUKOWYCH usystematyzuje moją wiedzę na temat odżywiania. Książka nie przypadła mi do gustu. Sugerowanie powiązania celiakii oraz nadwrażliwości na gluten z zaburzeniami neuropsychiatrycznymi zwłaszcza z autyzmem i schizofrenią nie przekonują mnie. Nie można w jednym zdaniu, bez żadnych dowodów, uznać tego faktu. Zatem odrzucam ten tekst jako nieprawdziwy. Autyzm jest genetyczny. Nigdzie w poważnej literaturze nie spotkałam jego powiązań z zaburzeniami trawienia glutenu. I już z dużą dozą podejrzliwości dokończyłam tę książkę. Niechętnie. Jej ocena również ucierpiała. Nawet od poradników wymagam rzetelności. Niestety jest to gatunek traktowany po macoszemu. Teraz każdy po dwóch semestrach studiów podyplomowych zaliczonych w grudniu po południu w filii jakiejś uczelni w Pcimiu może zostać cochem, dietetykiem czy innym specjalistą z dyplomem i napisać książkę albo otworzyć specjalistyczny kanał na youtubie. ☹ A zapewniono czytelnika, że temat ma medyczne i naukowe podstawy. Szkoda.
Trochę mnie poniosło. Zdania nie zmieniłam chociaż sprawdziłam, że Pani Katarzyna Świątkowska jest absolwentką Akademii Medycznej w Gdańsku.

• Poradniki
  • EmpikGo

Dodaj cytat z książki Jedz mądrze. Fakty i mity o zdrowym odżywianiu.