Mężczyźni z różowym trójkątem

Seria: Świadectwa
Wydawnictwo: Ośrodek Karta
Die Männer mit dem rosa Winkel
Qwerty150

Pierwsza opublikowana relacja byłego więźnia nazistowskich obozów koncentracyjnych, który był prześladowany na mocy Paragrafu 175 za orientację homoseksualną. Wspomnienia Hegera są do dziś uznawane za unikatowe, nie tylko ze względu na przełamanie tabu związanego z tą grupą ofiar narodowego socjalizmu, ale przede wszystkim ze względu na przerażający opis cierpienia tej grupy ofiar, która była...

Wspomnienia Hegera są do dziś uznawane za unikatowe, nie tylko ze względu na przełamanie tabu związanego z tą grupą ofiar narodowego socjalizmu, ale przede wszystkim ze względu na przerażający opis cierpienia tej grupy ofiar, która była prześladowana również po wojnie – Paragraf 175 przetrwał w NRD i RFN do końca lat sześćdziesiątych XX w. (całkowicie wycofany z niemieckiego prawodawstwa dopiero w 1994 roku).

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

zaksięgowana | 2017-01-28

Ludzie w obozach koncentracyjnych oznaczani byli trójkątami, które wraz z wytatuowanymi numerami poniżały i odbierały im godność. Trójkąty, tzw. winkle miały swoje kolory: żółty dla Żydów, czarny dla osób aspołecznych, czerwony dla więźniów politycznych, fioletowy dla świadków Jehowy, zielony dla kryminalistów, niebieski dla emigrantów, brązowy dla Cyganów. Różowe trójkąty zarezerwowane były dla homoseksualistów.
Obóz koncentracyjny za wyznanie, narodowość lub orientację seksualną był codziennością w III Rzeszy Hitlera. Wśród setek pamiętników, książek czy wspomnień rzadko kiedy przeczytać można o ludziach, których skazano na śmierć za upodobania seksualne. Koncentracyjne tabu.
To niezwykle smutne, że ludzie potrafią wykrzesać z siebie tyle zła i niszczyć innych. Jeszcze smutniejszy wydaje się fakt, że homoseksualiści prześladowani byli także po wojnie. Aż trudno uwierzyć, że w Niemczech homoseksualizm ostatecznie przestał być uznawany za przestępstwo dopiero na początku lat 90....

Medellin | 2017-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2017

"Mężczyźni z różowym trójkątem" to pierwszy po wielu latach przymusowego milczenia głos ofiar nazizmu, które przeszły przez najgorsze kręgi obozowego piekła. Mężczyźni ci popełnili niewybaczalną "zbrodnię" kochając innych mężczyzn. Oprócz poniżeń, gwałtów i tortur w obozach koncentracyjnych doznali odrzucenia przez kilka dekad w wolnych krajach, w których mieszkali. Ich cierpieniu zaprzeczono i wyparto je, nie zostali za życia zrehabilitowani i nie otrzymali żadnych odszkodowań.

Historia spisana przez Hegera jest niezwykle ważnym świadectwem cierpień tych pogardzanych i zapomnianych ofiar.

mikake | 2017-02-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 04 lutego 2017

Ludzie! Gdzie my żyjemy?!
Okropności obozów koncentracyjnych i w ogóle czasów II wojny światowej jakoś ostatnio zewsząd do nas się pchają. I dobrze. Pamiętajmy. A co mamy dzisiaj za oknem? Jak traktujemy drugiego człowieka? Kiedy tylko wiemy, że nic nam za to nie będzie grozić...
Mężczyźni z różowym trójkątem - najgorszy "sort" w obozowej społeczności. A dzisiaj?
Najgorsze jest to, że w obecnych czasach - tu i teraz - wszystko może się zdarzyć. Takie obozy koncentracyjne też. Czytajmy, pamiętajmy i myślmy!!!

Wojciech Gołębiewski | 2017-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2017

Heinz Heger - "Mężczyźni z rożowym trójkątem"
Świadectwo homoseksualnego więźnia
obozu koncentracyjnego z lat 1939 - 1945

W "Przedmowie" czytam:
"...relacja podpisana pseudonimem Heinz Heger, powstała w latach 1967–68. Podstawę książki stanowiła relacja Josefa Kohouta, złożona przyjacielowi – Johannowi Neumannowi, który opowieść spisał i prawdopodobnie uzupełnił, a następnie doprowadził do jej wydania. Świadectwo to było pierwszym publicznym głosem więźnia z różowym trójkątem. Świadczy ono także o odwadze, z jaką autor mówi o losie nie zawsze tylko godnym współczucia, lecz czasem też stawiającym go w dwuznacznym moralnie świetle..."

Wypowiedzi homoseksualnych więźniów są niezbędnym, cennym uzupełnieniem przerażającego obrazu prześladowań i upodlania Człowieka w obozach koncentracyjnych. Ta opowieść to ilustracja starego stwierdzenia homo homini lupus jest, a nawet gorzej. Używając ...

Jeżynka | 2017-02-24
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 24 lutego 2017

Wydawać by się mogło że o koszmarze II wojny światowej napisano już wszystko. Mamy opracowania naukowe, reportaże, wspomnienia osób które przeżyły gehennę tamtych lat. Jednak książka "Mężczyźni z różowym trójkątem" Heinza Hegera uświadamia nam ile jeszcze jest historii do opowiedzenia, tematów traktowanych jako tabu i białych plam. Świadomość że odchodzą ostatni świadkowie tamtych czasów każe nam z uwagą spisywać każde wypowiedziane przez nich słowo.

Z racji na historię mojej rodziny od lat dużo czytam o tamtych koszmarnych czasach po to aby przekazać prawdę mojemu synowi i ocalić od zapomnienia rodzinne historie.
Biorąc do ręki tę książkę ze zdumieniem odkryłam iż mimom tak wielu lektur które przeczytałam w żadnej nie natknąłem się na bardziej rozwiniętą relację o więźniach obozów koncentracyjnych zamkniętych w nich ze względu na swoją orientację seksualną.
Okazuje się że książka Heinza Hegera (pseudonim dwóch autorów z których jeden był więźniem obozów a drugi spisał jego...

DomowaKsięgarnia | 2016-08-19

Mężczyźni z różowym trójkątem to nie tylko zapis wspomnień człowieka, który z powodu swojej orientacji seksualnej został uwięziony w niemieckim obozie koncentracyjnym.

To także próba przywrócenia pamięci wielu osobom o odmiennej orientacji seksualnej, którzy, albo zginęli zamęczeni przez Nazistów, albo nigdy, mimo ocalenia, nie odważyli się opowiedzieć swojej historii.

więcej na: http://domowaksiegarnia.blogspot.com

aga | 2017-03-10
Przeczytana: 10 marca 2017

Przerażająca.....

Nigdy nie oceniam takich książek ilością gwiazdek. Tu zrobiłam wyjątek, aby wysoka nota (być może) spowoduje, że większa liczba czytelników sięgnie po te wspomnienia.
Sporo przeczytałam o obozach i okrucieństwie w czasie II wojny światowej. Sporo wiedziałam z lekcji historii. Sporo o martyrologii narodu polskiego, żydowskiego, romskiego...O eksterminacji chorych i niepełnosprawnych. Gdzieś tam słyszałam też o więźniach z orientacją homoseksualną, ale to jest pierwsza książka, którą przeczytałam i zamarłam z przerażenia, bo słyszeć a przeczytać, to dwie różne sprawy.
Napisano przede mną wiele opinii. Nie będę się powtarzać. Jedno jest pewne - książkę TRZEBA przeczytać, żeby wiedzieć. Ludziom tym przez wiele lat odbierano możliwość mówienia o tych wszystkich okrucieństwach, których doznali.
Posłużę się tylko cytatem, który jest nadal (chyba) aktualny:
,,Co to za świat i co to za ludzie, którzy decydują za dorosłego człowieka, kogo i jak wolno mu kochać? Czy to nie...

Dariusz Adamowski | 2016-06-29

Niezwykły głos ludzi, którzy nawet po wojnie, nawet w Niemczech nie mogli liczyć na zadośćuczynienie. Czy choćby wysłuchanie. Holokaust widziany oczami homoseksualnych pariasów jest jednocześnie intymną historią i metaforą ludzkiej kondycji. Upiorną historią. Książka napisana prostym językiem bez ubarwiania, bez zbędnej histerii. Brakowało mi tylko psychologicznego rozwinięcia wątku obozowych miłości, które autor, ze skądinąd zrozumiałych powodów, chciał zachować dla siebie.

Krzysiek | 2016-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2016

BRAKUJĄCE OGNIWO

1. Tej publikacji nie sposób ocenić ilością gwiazdek, od jednej do dziesięciu.
Waga i znaczenie takiego świadectwa są w dyskursie dotyczącym holocaustu nie do przecenienia, nawet jeśli jest to relacja zbeletryzowana.

2. Opowieści ocalonych z zagłady mężczyzn, to niemal wyłącznie losy mężczyzn heteroseksualnych. Mężczyźni o nienormatywnej orientacji seksualnej najpierw zostali naznaczeni tytułowymi różowymi trójkątami, przechodząc nazistowskie katusze, a w latach powojennych przesłonięci zasłoną milczenia, zupełnie jak niewygodni, zdegradowani do pozycji podobywateli osobnicy, którym odmawia się prawa do godności, i tak już dostatecznie zdeptanej SS-mańskim butem.

3. Josef Kohout jest zatem podwójną ofiarą, lub ofiarą wykluczoną, pozbawioną podmiotowości.
Joanna Ostrowska w posłowiu pisze: "Homoseksualiści i lesbijki (...) nawet jeśli ocaleli, nie stali się ocalonymi". Relacja spisana pod pseudonimem Heinz Heger, mającym spełnić wymogi anonimowości, żeby nie...

Dokumenty tego rodzaju trudno oceniać, a że są tak ważne, to należy umieścić je wysoko w rankingu. Wyklętym należy się miejsce w historii. Sam rodzaj gwałtów zadawanych człowiekowi w obozach nie podlega hierarchii, ani nie da się go diagnozować za pomocą skali okrucieństwa. Czytałam już opisy komedio-dramatyczne, dramaty-psychologiczne, parodie obozowe tudzież wiele innych gatunków literatury obozowej - jest to zawsze dramat ludzki, na wiele sposobów zrelacjonowany.
Nam Ludziom, nie wolno zapominać o żadnym przejawie wynaturzonego okrucieństwa wobec drugiego Człowieka, bo tu nie ma Żyda, Cygana, geja - jest zawsze CZŁOWIEK.

Czytamy w weekend

Zapowiada się tropikalny weekend. Ma być upalnie, deszczowo i wilgotno! Wychodzimy jednak z założenia, że nie ma złej pogody do czytania. W najgorszym wypadku można zostać w domu. Jakie macie weekendowe plany? Zarówno te czytelnicze, jak i pozaczytelnicze?