Mężczyźni z różowym trójkątem

Okładka książki Mężczyźni z różowym trójkątem Heinz Heger, Josef Kohout
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Okładka książki Mężczyźni z różowym trójkątem
Heinz HegerJosef Kohout
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Wydawnictwo: Ośrodek KARTA Seria: Świadectwa XX wiek biografia, autobiografia, pamiętnik
Świadectwa XX wiek
Die Männer mit dem rosa Winkel
Ośrodek KARTA
2016-06-13
2016-06-13
2011-03-01
Alicja Rosenau
dyskryminacja historia homoseksualizm III Rzesza Niemiecka II wojna światowa literatura faktu ludobójstwo obóz koncentracyjny prześladowanie śmierć
Inne

Wybieram się na monodram do Teatru im. Maćkowiaka i przed zabrałam się za czytanie książki. Muszę powiedzieć, że nie wiem czy pójdę na sztukę, książka kosztowała mnie wiele emocji, aż się boję co może być po przedstawieniu.

Mężczyźni z różowym trójkątem to niezwykle poruszająca i ważna książka, która przybliża nam historię osób homoseksualnych podczas okresu Holocaustu. Josef Kohout, główny bohater tej książki, jest świetnym świadkiem tego okresu, który opowiada swoją historię w sposób przejmujący i pełen emocji.

Józef Kohout został aresztowany i skazany na mocy krzywdzącego paragrafu 175 za swoją seksualność, co było dla niego ogromną niesprawiedliwością. Przez lata spędzone w obozach koncentracyjnych musiał zmierzyć się z nienawiścią ze strony zarówno strażników, jak i innych więźniów. Jego historia jest prawdziwym świadectwem walki o przetrwanie i godność w najtrudniejszych warunkach.

Książka ta porusza wiele trudnych tematów, takich jak prześladowania osób LGBT+ i brak akceptacji społecznej. Jednakże, autor potrafi również przekazać pewne momenty humoru, które rozjaśniają opowieść i pozwalają czytelnikowi lepiej zrozumieć gehennę, przez jaką przechodzili więźniowie z różowym trójkątem. Zabrakło mi szerszego obrazu życia po wyzwoleniu.

Po lekturze Mężczyźni z różowym trójkątem, czytelnik zdaje sobie sprawę, jak ważne jest szanowanie godności i praw drugiego człowieka, niezależnie od jego orientacji seksualnej. Książka ta stanowi silne przypomnienie o tragedii, jakiej doświadczyli nie tylko Żydzi, ale i inne mniejszości seksualne i etniczne w trakcie Holokaustu.

Rekomenduję tę książkę wszystkim, którzy interesują się historią i pragną lepiej zrozumieć walkę osób homoseksualnych o przetrwanie i godność w czasach największej niesprawiedliwości. Mężczyźni z różowym trójkątem to książka, która pozostanie z czytelnikiem na długo po jej lekturze.

Mężczyźni z różowym trójkątem to spisane świadectwo austriackiego mężczyzny Josefa Kohouta, który na mocy paragrafu 175. został skazany za homoseksualizm, przez co spędził 5 lat swojego życia (1940-1945) w obozach koncentracyjnych (KL Sachsenhausen oraz Flossenbürg). Jego wspomnienia zostały spisane przez bliskiego przyjaciela Johanna Neumann, który chcąc uniknąć powojennych represji i stygmatyzowania, udzielał się pod pseudonimem Heinz Heger.

Josef Kohout został skazany przez pozornie nieznaczącą pocztówkę, którą wysłał drugiemu bliskiemu mu mężczyźnie, jednak wystarczyło to niemieckiej policji, aby pozbawić go wolności. Po przesłuchaniu został on skazany do obozu koncentracyjnego, w którym miał odbyć karę w postaci ciężkich fizycznych prac. Było to jednoznaczne z wyrokiem śmierci. Od razu po przekroczeniu bram obozu, mężczyzn skazanych na podstawie paragrafu 175. ustawiano w ogólno przyjętej hierarchii obozowej na najniższym poziomie. Przypominały im o tym różowe trójkąty, którymi zostali naznaczeni przy wejściu oraz które musieli stale nosić na więziennym ubraniu. Wiązało się to ze szczególnie brutalnym i nieludzkim traktowaniem przez strażników, ale też innych więźniów.

Narrator przeprowadza czytelnika poprzez szereg drastycznych obrazów rzeczywistości obozowej, opowiada o regularnie stosowanych torturach na więźniach z różowym trójkątem, a także opisuje szczególne relacje pomiędzy osadzonymi a wyżej położonymi strażnikami, które zawierano, aby przeżyć. Świadectwo Kohouta daje większy ogląd na represjonowane społeczności w obozach koncentracyjnych, dzięki czemu wzrasta świadomość wśród współczesnych ludzi (zwłaszcza obywateli państw bezpośrednio dotkniętych wojną). Opisy katorg, przez które więźniowie musieli przechodzić, pokazują, jak brutalny potrafi być człowiek, posiadający świadomość bezkarności swojego zachowania.

Świetna książka, głęboko wstrząsająca i dająca do myślenia. Czytajcie.

ig @ bavureads

Jakże ważna pozycja,czesc historii,która byka do tej pory przemilczana i/lub ignorowana. Ważny głos homoseksualisty,który opisał swoje koszmarne doświadczenia w obozie. Opisał obłudę panującą w kręgach SS, potworności,których się dopuszczali. Absolutnie polecam przeczytać .

"Mężczyżni z różowym trójkątem" to wstrząsająca relacja skazanego na mocy paragrafu 175, czyli skazanego za orientację seksualną.Jest to relacja pełna makabrycznych scen, odarta z jakichkolwiek prób "upiększania" obozowej codzienności.
Co ciekawe autor pozostawia czytelnikowi pole do oceny. Mówi jak było, jednak nie wyraża w zasadzie swojej opinii na poszczególne zachowania i działania. A aspektów morlanych do oceny jest tutaj sporo.

Jest to jedna z najlepszych książek opisujących obozowe prześladowania. Ponadto to wyjątkowe świadectwo, ponieważ dotyczy osób nieheteronormatywnych.
Książka warta uwagi, choć wymaga mocnych nerwów.

Ksiażka ciężka, pełna dość szczegółowych opisów przemocy, więc na pewno nie jest dla wszystkich, ale jak ktoś chce historię queerową z czasów nazistowskich poznać, to to jest perfekcyjna (i jedna z dwóch po polsku z tego, co wiem) lektura.

Książka do której bez chusteczek nie podchodź! Ciężka historia homoseksualistów w czasie II wojny, ale też trochę po niej. Daje dużo do myślenia

19 kwietnia obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Co prawda Hanns Neuman (prawdziwe nazwisko autora) więziony był w niemieckim obozie koncentracyjnym, ale i tak moim zdaniem jest to odpowiedni momentem, aby zeznanie autora została usłyszane – zeznanie homoseksualnego więźnia.

Neuman przez całe swoje życie ukrywał fakt, że jest osobą homoseksualną. Żył w czasach, kiedy homoseksualizm był zakazany prawnie w Austrii – kraju jego pochodzenia – ale nie tylko tam. Osoby homoseksualne byli surowo karani pozbawieniem wolności lub grzywną, spotykało ich społeczne odrzucenie, problemy w życiu zawodowym, niechęć wśród przyjaciół czy też w rodzinie. Ówcześnie homoseksualizm był uznawany za „sprzeczny naturze” człowieka, co tłumaczy fakt, dla którego Hanns Neumann nie opublikował książki pod swoim prawdziwym nazwiskiem, lecz pod pseudonimie Heinz Heger.

Więźniowe w obozach koncentracyjnych, którzy zostali skazani za homoseksualizm, oznaczani byli różowym trójkątem. Jednym z nielicznych świadectw ocalałego (w ten sposób określa się ofiary nazistowskich prześladowań, którym udało się przetrwać) homoseksualisty jest właśnie historia Hannsa Neumana więzionego w obozie w latach 1939-1945. Chciałbym aby krzywda wyrządzona homoseksualistom, została dostrzeżona i nie była ignorowana w przestrzeni publicznej.

Myślę, że bestialskie i przedmiotowe podejście do więźniów obozów pokazuje następujący fragment: „Obawialiśmy się, że pewnej nocy niemieckie lotnictwo mogłoby zbombardować strefę więzienną, by zmazać tę hańbę reżimy nazistowskiego przed potomnością, a potem mogliby oskarżyć o naloty wojska alianckie. Fakt, że do tego nie doszło, zawdzięczamy nie ludzkim odruchom nazistów, ale temu, że po prostu nie mieli już paliwa do samolotów”.

„Co to za świat i co to za ludzie, którzy decydują za dorosłego człowieka, kogo i jak wolno mu kochać?”

Neuman przez całe swoje życie ukrywał fakt, że jest osobą...

O tym, co działo się z tymi homoseksualistami w III Rzeszy, którzy nie zmienili w porę swojej orientacji seksualnej na inny kraj.

Głos byłego więźnia obozów koncentracyjnych, skazanego wyłącznie za swoją orientację seksualną. Wiele razy pada oskarżenie: nie zrobiłem nic złego, nikogo nie skrzywdziłem, kochałem... Wciąż aktualne, wobec hejtu na osobach innych od tzw. większości.
Josef Kohout długo milczał, jego wyzwolenie nie nastąpiło wraz z wkroczeniem Armii USA, nadal tkwił w więzieniu własnej tożsamości. Nigdy nie otrzymał odszkodowania za pięć lat więzienia, nigdy przez rząd własnego państwa nie został uznany za ofiarę.
Z porażającą szczerością mówi, w jaki sposób ułatwił sobie życie w obozie, nie ukrywa swojej funkcji kapo, bycia kochankiem obozowej obsługi. Nie z własnej woli, nie z wyboru. To też bardzo aktualne w dzisiejszym świecie łatwych osądów>

• LGBT