rozwiń zwiń

„PigOut i Chmielarz gadają o książkach” – nowy i bardzo niestandardowy podcast o literaturze

Marcin Waincetel Marcin Waincetel
30.03.2023

Jak rozmawiać o literaturze? Najlepiej z wiedzą, czyli na temat. Oczywiście z humorem, doprawiając wszystko dygresjami, bo warto czasem nawiązać do popkultury. Skupić się na nowościach, powrócić do klasyki… I właśnie o tym, co się podoba bardziej – i trochę mniej – dowiemy się z nowego podcastu o literaturze „PigOut i Chmielarz gadają o książkach”. Format absolutnie niestandardowy, który powstał we współpracy Audioteki oraz serwisu Lubimyczytać. Właśnie ukazał się pierwszy odcinek inicjujący serię.

„PigOut i Chmielarz gadają o książkach” – nowy i bardzo niestandardowy podcast o literaturze Materiały prasowe – Audioteka

O książkach warto rozmawiać, bo przecież lubimy je czytać. Ale w jaki sposób uchwycić piękno literatury? Ile w klasyce jest nowości, a ile świeżości w kanonie? „PigOut i Chmielarz gadają o książkach” to pierwszy odcinek nowego podcastu o książkach, który jest zrealizowany z polotem i fantazją, bez zbędnego nadęcia, choć nie brakuje w tym wszystkim dużej dawki merytoryki, ba, autorskiego spojrzenia na popkulturowe fenomeny. A tym właśnie są z jednej strony audiobooki, z drugiej podcasty. Sercem wszystkiego pozostaje natomiast literatura, o której rozmawiają w duecie twórcy. Czas się z nimi poznać.

Chmielarz i PigOut, czyli o dwóch takich, co mają coś do powiedzenia

Wojciecha Chmielarza przedstawiać raczej nikomu nie trzeba, ale jak zawsze wypada. Jeden z najbardziej cenionych polskich autorów kryminałów, twórca „Żmijowiska”, „Prostej sprawy”, a także „Wyrwy”, która ostatnio doczekała się kinowej ekranizacji, jest współgospodarzem podcastu. Partneruje mu PigOut, influencer i dziennikarz, który w niestandardowy sposób komentuje doniesienia z pierwszych stron internetowej popkultury. I właśnie z takiego połączenia raczej odmiennych wrażliwości, czytelniczych doświadczeń, powstał format „PigOut i Chmielarz gadają o książkach”. Najważniejsze, że wspomniany duet ewidentnie ma coś do powiedzenia w sygnalizowanym temacie. Bo choć o literaturze gadać może każdy i wszędzie, to niektórych słucha się z autentycznym zaangażowaniem. A ci panowie po prostu lubią bawić się słowami!

Harry Potter i Remigiusz Mróz, czyli doświadczenia lektury

„PigOut i Chmielarz” zaproponowali format absolutnie swobodnej wymiany myśli – refleksji, dygresji, wspomnień. Słucha się tej literackiej gawędy w cudowny sposób. Duet twórców zaprasza nas – niczym dobrych kumpli i dobre kumpelki – do posłuchania o tym, co było kiedyś, a także co jest dzisiaj. Oczywiście w literaturze, choć w różnych jej wydaniach. Przede wszystkim – audio. PigOut i Chmielarz dzielą się choćby wspomnieniami z dzieciństwa, zdradzając przy okazji, jak właściwie zaczęła się ich przygoda z audiobookami. I w tym kontekście nie zabrakło polecanek, choćby bestsellerowej serii „Harry Potter” w interpretacji Piotra Fronczewskiego, odniesień do Remigiusza Mroza, głosów Edyty Jungowskiej, która czyta „Dzieci z Bullerbyn”, czy rewelacyjnych narracji Krzysztofa Gosztyły, który jest znany choćby za sprawą superprodukcji Audioteki „Filary Ziemi” na podstawie książek Kena Folletta. Podcasterzy dzielą się tymi wszystkimi rekomendacjami, dodając zawsze coś od siebie. Czystą wiedzę, życiowe refleksje. I to absolutnie jest wartość dodana.

Opowieści ze świata mroku – „Bestia. Studium zła” w interpretacji Krzysztofa Czeczota

Okładka książkiPigOut i Chmielarz w pierwszym odcinku podcastu postanowili zbadać najmroczniejsze strony ludzkiej duszy. Nic zresztą dziwnego, skoro wybór padł na książkę „Bestia. Studium zła”. To wstrząsająca historia Leszka Pękalskiego – seryjnego mordercy, który przyznał się do 67 makabrycznych morderstw. Finalnie skazano go za jedno. Jest największą tajemnicą powojennej kryminalistyki. Nikt nie wie, ile ofiar tak naprawdę ma na swoim koncie. Pod wrażeniem historii pozostają podcasterzy, którzy podkreślają, jak wielką pracę w interpretacji niełatwego tekstu wykonał Krzysztof Czeczot. Autorka książki, Magda Omilianowicz, była pierwszą dziennikarką, która przeprowadziła wywiad ze słynnym „wampirem z Bytowa”. Zapoznała się z 72 tomami akt, rozmawiała m.in. z jego bliskimi, z kobietą, która jako jedyna przeżyła atak „wampira”, z rodzinami ofiar, z prokuratorem, z psychologami. I to kolejny punkt w opowieści „PigOut i Chmielarz gadają o książkach”.

Emocjonalne tonacje i sekrety – „Stacja arktyczna »Zebra«”

„PigOut i Chmielarz gadają o książkach” to nie tylko subiektywny przegląd nowości, ale również odwołania do klasyki. W 1963 roku na półkach pojawiła się powieść „Stacja arktyczna »Zebra«”, uważana za jedną z lepszych w dorobku MacLeana, prawdziwego klasyka literatury sensacyjnej i thrillerów. Akcja toczy się w jego ukochanej mroźnej scenerii – na Morzu Arktycznym – a autor znów sięgnął pamięcią do czasów służby w marynarce wojennej. Podcasterzy zwracają uwagę na drobiazgowe odtworzenie akcji, stopniowe budowanie napięcia, które rozpisano na wyjątkowe głosy. W obsadzie znaleźli się doskonali aktorzy – między innymi Krzysztof Stelmaszyk (jako doktor Carpenter i Narrator), Zbigniew Zamachowski (komandor Swanson), Michał Żurawski (porucznik Hansen), Szymon Bobrowski (Benson) czy Mirosław Zbrojewicz (admirał Garvie). Podcasterzy podkreślają, że to superprodukcja nie tylko w formie i wymowie, a emocje są gwarantem prawdziwego doświadczenia wielkiej literatury. I to kolejny rozdział z rekomendacjami dwójki podcasterów.

„Wodnik”, czyli w świecie polskiego kryminału

Osobnym rozdziałem pierwszego odcinka podcastu jest zbiór myśli na temat „Wodnika”, czyli kolejnej superprodukcji dźwiękowej – słuchowiska przygotowanego dla fanów opowieści ze świata zbrodni. Twórcą „Wodnika” jest Jędrzej Pasierski, autor m.in. serii o Ninie Warwiłow, który tym razem powraca nie z nową powieścią o pani podkomisarz, a z superprodukcją audio, w której śledztwo prowadzą pisarka i psycholog dziecięcy. Opowieść absolutnie wyjątkowa, broniąca się na poziomie zarówno wstrząsającej intrygi, jak również warstwy literackiej, na co wskazują podcasterzy. Co ciekawe, Jędrzej Pasierski „Wodnika” nie nazywa po prostu audiobookiem, a regularnym spektaklem do słuchania, filmem audio, w którym liczy się element suspensu i zaskoczenia. I to się udało absolutnie w każdym wymiarze.

Superprodukcje, czyli literacki format w nowoczesnej odsłonie

„PigOut i Chmielarz gadają o książkach” to swoisty przewodnik po świecie literackich dźwięków – prawdziwej klasyce, ale również nowościach czy kanonie w zupełnie nowym odczytaniu. Warto w tym miejscu wskazać chociażby na „Wichrowe Wzgórza” – powieść Emily Brontë to tytuł, którego teoretycznie nie trzeba nikomu przedstawiać. Dźwiękowa adaptacja tego słynnego klasyka literatury właśnie ma premierę w Audiotece, stając się bardzo nieoczywistym odczytaniem wielkiego dzieła. Niejednoznaczna w interpretacji jest również opowieść „Bowie w Warszawie”. Dramat Masłowskiej ukazał się w formie książkowej za sprawą Wydawnictwa Literackiego. Audioteka zaś przygotowała na podstawie „Bowiego w Warszawie” słuchowisko. To też swoisty eksperyment, a także szukanie nowej formy dla opowiedzenia literatury dźwiękiem, do której publiczność podczas premiery odniosła się z entuzjazmem.

„PigOut i Chmielarz gadają o książkach”, czyli nowy format w świecie literackich podcastów

I podobnie powinno być z formatem „PigOut i Chmielarz gadają o książkach”, bo w taki sposób – bez polonistycznego zadęcia, ze swadą, wiedzą, humorem i dygresjami – o książkach można słuchać naprawdę godzinami! Format absolutnie niestandardowy, który powstał we współpracy Audioteki oraz serwisu Lubimyczytać. Przesłuchajcie pierwszy odcinek i koniecznie podzielcie się swoimi wrażeniami z odsłuchu!

Podcast „PigOut i Chmielarz gadają o książkach” jest dostępny w Audiotece.

--

Artykuł sponsorowany, który powstał przy współpracy z wydawnictwem.


komentarze [11]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Świder666 03.11.2023 20:58
Czytelnik

Problem XXI wieku polega na tym, że każdy który chce to może. Proszę wybaczyć, ale warsztat Pana Piotra leży i kwiczy. Rozumiem aspiracje ale albo szkolenia i  praca nad dykcją i głosem, albo proszę pozostać przy słowie pisanym. Warstwa merytoryczna to już oddzielna kwestia w mojej opinii jest średnio. Audioteka moderuje.. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
gumiak 09.04.2023 21:52
Bibliotekarz

Popierdółki dwóch panów w średnim wieku, szkoda czasu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Wtórny 06.04.2023 21:30
Czytelnik

Gdzie nas mają korporacje, mój niepochlebny komentarz na temat tego podcastu, napisany w apce Audioteki, od tygodnia kisi się w moderacji serwisu . 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Dominik Kicinski 03.04.2023 19:10
Czytelnik

Mi się podobał pierwszy odcinek. Było jednak kilka rzeczy, nad którymi według mnie prowadzący mogliby popracować. Przede wszystkim powtórzenia, że "coś... DOWOZI". Ogólnie gadka się klei i jest wartościowa. Można wyciągnąć dla siebie jakieś fajne tytuły do przesłuchania. W każdym razie - ja czekam na kolejne odcinki.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
chybarecenzent 02.04.2023 20:27
Oficjalny recenzent

Chmielarza znam, ale ten PigOut to co ma wspólnego z literaturą?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Batalia 03.04.2023 02:05
Czytelniczka

Tyle ma wspólnego, co zrecenzuje za hajs we współpracy z wydawnictwami.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Wtórny 31.03.2023 14:22
Czytelnik

Szkoda czasu. Przesłuchałem pierwszy odcinek, i odniosłem wrażenie, że jedynym celem tego podcastu jest promocja produkcji własnych Audioteki, do tego panom gadka średnio się klei, a ten cały Pigout to zdecydowanie lepiej pisze, niż mówi. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Pozytywna28 31.03.2023 13:22
Czytelnik

Dzisiaj miałam przesłuchać, po 2min gdzie dowiedziałam się kto ma prowadzić podcast skończył się bezpłatny czas 🤷🏻‍♀️ Nie kupię kota w worku, a zdecydowanie bardziej wolę czytać książki więc abonament na audiobooki odpada. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Oleander 02.04.2023 23:25
Czytelnik

Od dnia premiery do niedzieli włącznie odcinek jest za darmo! 😀 Na początku faktycznie dało się tylko odsłuchać 2 minuty, ale szybko naprawili ten błąd.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Paulina777 30.03.2023 16:53
Czytelniczka

PigOut 😍
Ze względu na tych dwóch Panów zdecydowanie warto odsłuchać 😉

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Marcin Waincetel 30.03.2023 14:00
Oficjalny recenzent

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post