Manson. Ku zbrodni

Okładka książki Manson. Ku zbrodni Jeff Guinn
Okładka książki Manson. Ku zbrodni
Jeff Guinn Wydawnictwo: Agora Seria: Prawdziwe zbrodnie biografia, autobiografia, pamiętnik
Prawdziwe zbrodnie
Manson: The Life and Times of Charles Manson
Agora
2015-06-10
2015-06-10
Krzysztof Kurek
Manson morderstwo biografia Krzysztof Kurek

O człowieku legendzie. Złej legendzie…

Bardzo dobry reportaż o sprawie, którą dobrze znam.
Dzieło Guinna jest dokładnie tym, co zapowiada tytuł - drogą ku zbrodni. Zawiera więc wiele informacji o najbliższej rodzinie, dzieciństwie i młodości Mansona. Jest próbą wytłumaczenia niewytłumaczalnego - jak doszło do tego, że jeden człowiek potrafił do tego stopnia zmanipulować kilka innych osób, że na jego polecenie bez wahania dopuściły się odrażających czynów.

Bardzo dobry reportaż o sprawie, którą dobrze znam.

"Manson. Ku Zbrodni" - Jeff Guinn

Historia o pewnym zbrodniarzu, która zarówno mną wstrząsnęła, jak i lekko zmęczyła. To książka o samozwańczym następcy Chrystusa, żeby nie powiedzieć o samym Synu Bożym...Bo takie było wyobrażenie wpajał swoim wyznawcom Charles Manson - świetny manipulator, orator, kreator nowej, wymyślonej rzeczywistości, a przede wszystkim zbrodniarz odpowiedzialny za zamordowanie m.in żony
Romana Polańskiego, Sharon Tate, małżeństwa LaBianca.

Do dzisiaj postać Mansona niektórych fascynuje, u niektorych budzi strach, obrzydzenie czy respekt. Ciekawym się wydaje być fakt, że tak niepozorny kurdupel, który był stałym bywalcem więzień , potrafił w tak magiczny sposób zapanować nad innymi, zniewalać umysły, serca. Jego pokrętna filozofia była zlepkiem wszystkiego tego , co zdołał przeczytać, usłyszeć o innych religiach, kulturach, popkulturach.
Beatlesów uznawał za natchnionych, bo to oni w swoich tekstach rzekomo zawarli wiele proroczych wizji, do których Charles miał klucz. Twierdził, że zapowiadają wielki bunt ciemnoskórych, którzy będą chcieli opanować wszystkie ziemie i oceany. A zadaniem Rodziny (bo tak nazywała się stworzona przez Mansona sekta) będzie obrona ludzkosci.
Nieraz jego wizje były absurdalne, pełne sprzeczności i śmieszności. Wygłaszane pod wpływem narkotycznyvh seansów, słuchane przez naćpanych wyznawców.
Narkotyki, sex, wyzbycie się wszelkich barier moralnych to tylko niektóre obrazy, wartości jakie reprezentują sobą wyznawcy Mansona.
Ksiazka ocieka patologią. Do tego można byłoby podejść spokojnie tylko wtedy, gdyby to nie miało miejsca w rzeczywistości.

Jestem pełna zdziwienia jak jeden człowiek mógł zrobić takie pranie mózgu co niektórym, że nawet podczas procesu byli zgodni zginąć za swojego pana.

Powiesc mocna i smutna...bo napisało ją życie.
Polecam!

"Manson. Ku Zbrodni" - Jeff Guinn

To książka, od której nie mogłam się oderwać. Dawno nie czułam przy lekturze tej potrzeby, żeby doczytać jeszcze jedną stronę, jeszcze jeden rozdział...

Autor włożył sporo wysiłku w to, aby opowiedzieć o rodzinie i ludziach, którzy ukształtowali Mansona jak również o miejscach i czasach, które umożliwiły mu stanie się tym, kim się stał.

Nie ukrywam, że czytając książkę ciągle szukałam dodatkowych informacji, żeby pogłębić wiedzę, żeby skonfrontować samą siebie z treściami, które w tak pokrętny sposób wykorzystywał Manson. Słuchałam muzyki The Beatles i samego Mansona, czytałam teksty piosenek. Patrzyłam na mapy i zdjęcia miejsc, szacowałam odległości. Obejrzałam dostępne dokumenty i filmy.

Mam poczucie, że z książki i dzięki książce dowiedziałam się o wielu zagadnieniach, które nie były powszechnie poruszane w masowej komunikacji o Mansonie.

Polecam wszystkim, którzy zainteresowani są tematem.

Nie ukrywam, że czytając książkę...

Po znakomitym "Jonestown" zabrałem się za kolejną książkę Jeffa Guinna. Co ciekawe, między biografiami Charlesa Mansona i Jima Jonesa istnieje wiele podobieństw. Żyli w podobnych czasach, dorastali na amerykańskiej prowincji, by w końcu trafić do Kalifornii, choć nigdy się nie spotkali i raczej nawet o sobie nie słyszeli. Niestety, dzięki - odpowiednio: wrodzonej i nabytej charyzmie, pociągnęli za sobą masy do licznych zbrodni, a nawet na śmierć.

Książka Guinna to nie tyle biografia mordercy, co wielowątkowa opowieść o Ameryce XX wieku. Na szczęście obszerne didaskalia nie nużą, pozwalając zanurzyć się w skomplikowanym obrazie czasów, w jakich przyszło żyć Mansonowi. Dziś tego rodzaju historia raczej by się nie powtórzyła, ale czy na pewno?

Choć Jeff Guinn jak zwykle imponuje drobiazgowym researchem i obiektywizmem w wyrażanych sądach, po lekturze czułem...obrzydzenie. Ok, Jim Jones był psychopatą, który de facto ma na sumieniu dużo więcej ludzkich istnień. Jednak nawet na tle kogoś takiego Manson to po prostu ludzki śmieć. Niereformowalny manipulator siejący dookoła wyłącznie zło i zniszczenie, w dodatku przy licznych uśmiechach fortuny. Największy z nich to chyba fakt, że mimo skazania na karę śmierci w młodym wieku, dożył starości, a nawet po śmierci wśród wielu cieszy się nimbem 'cool' celebryty. Jest to doprawdy przygnębiające.

Kim właściwie był Charles Manson? Z czego "zasłynął" ów mężczyzna? Jakim był człowiekiem? Na te pytania odpowiada wyczerpująco biografia Charlesa Mansona autorstwa Jeffa Guinna wydana przez wydawnictwo Agora. Charles Manson, mężczyzna o nieprzyjemnym charakterze i niecnych zamiarach, stał się jedną z bardziej rozpoznawalnych ikon późnych lat XX wieku. Jego zbrodnicze idee zostały wkrótce nagłośnione przez masowe media.

Charles Manson był synem Kathleen i jej partnera, Lewisa, który zmagał się z alkoholowym nałogiem. Kathleen nie była idealną matką, gdyż również miała za sobą problemy alkoholowe i przeszłość kryminalną. Chciała wychować syna na porządnego człowieka, lecz jej wysiłki nie przyniosły spodziewanych rezultatów. Zamiast tego Manson miał bliską styczność ze światem kryminalnym. Jako dorosły mężczyzna Manson pragnął stać się przede wszystkim sławnym muzykiem.

"Manson Ku zbrodni" okazał się solidną i rzetelną biografią Charlesa Mansona. Informacje na jego temat zostały przedstawione w przystępny i czytelny sposób, a zarazem nieco monotonny i nużący. Wiele istotnych faktów z życia owego zbrodniarza można poznać, lecz prócz tego lektura ta niewiele wnosi. Interesujące wydaje się tło ukazane w biografii, czyli między innymi ruch hippisów oraz ich sprzeciw wobec ustalonego ładu w społeczeństwie. Niemniej jednak lekturę tę czytałam przez dosyć długi czas i nieco mnie nużyła. Nie jest to słaba książka, lecz trzeba jej poświęcić trochę czasu.

Ciekawa wydaje się postać Charlesa Mansona, który, mimo mizernego talentu muzycznego zdołał zjednać ku sobie pewną rzeszę osób i "oczarować". Mężczyzna, którego całe życie toczyło się wokół świata kryminalnego, popchnął ku zbrodni zarówno oddanych mu mężczyzn jak i kobiety. Gdy tylko chciał potrafił być przekonujący i pewny siebie, nieraz uciekał się do Biblii jako źródła prawdy.

Uważam, że warto przeczytać tę książkę, gdyż można poznać bliżej nie tylko sylwetkę Charlesa Mansona, ale też świat kryminalny i świat prawa, które nieustannie ścierają się ze sobą. Polecam ją osobom zainteresowanym tą biografią.

Cała opinia na stronie: https://moichksiazekswiat.pl/manson-ku-zbrodni

Manson to bardzo znana postać, ale gdy się pozna szczegóły jego zbrodniczej działalności, włos staje dęba. Niewyobrażalne, jak łatwo zmanipulować grupę ludzi, którzy zrobiliby dla swojego przywódcy wszystko, łącznie z mordowaniem niewinnych osób.

Przeczytałam już chyba wszystkie, dostępne na polskim rynku książki o Charlesie Mansonie i założonej przez niego Rodzinie, o popełnionych przez jego sektę morderstwach, procesie itd.

Jednak ta książka zawiera najpełniejszy obraz samego Mansona, bo skupia się głównie na nim. Poznajemy jego losy od urodzenia i obserwujemy cały ciąg zdarzeń, który doprowadził do tego, że stał się takim a nie innym człowiekiem. Los go nie oszczędzał, ale też widzimy, że już jako małe dziecko wykazywał cechy socjopaty i skrajny egoizm, które z czasem (szczególnie po pobytach w poprawczakach, więzieniach) eksplodowały pełną mocą i spowodowały, że siał zniszczenie wszędzie gdzie się pojawił. Losy Mansona obserwujemy na tle bardzo ważnych i istotnych dla Ameryki wydarzeń, takich jak chociażby zabójstwa: prezydenta Johna Kennedy, prokuratora generalnego Roberta Kennedy, Martina Luthera Kinga, wojny w Wietnamie, zimnej wojny pomiędzy USA a ZSRR, walką o równouprawnienie czarnych obywateli, rozwój ruchu hipisowskiego, rozkwit kina w Hollywood, festiwalu Woodstock, lądowaniu amerykańskich astronautów na Księżycu, błyskotliwa kariera zespołu Beach Boys itd.
Autor też krok po kroku opisał jak tworzyła się Rodzina pod przywództwem Mansona, jak na przestrzeni czasu „wyprał mózgi” jej członkom, podporządkował ich sobie a w końcu nakłonił do popełnienia brutalnych zabójstw. Człowiek, który próbował wszystkiego aby zaistnieć na muzycznym rynku, wyładował swoją frustrację za to, że nikt nie poznał się na jego „talencie” na Bogu ducha winnych ludziach. Manson twierdził, że jest reinkarnacją Jezusa. Jego osobliwa interpretacja Biblii to jeden wieki, bezsensowny bełkot.

Rozczarowała mnie natomiast relacja z masakry w domu Polańskich przy Cielo Drive i w rezydencji państwa LaBianca przy Waverly Drive. Wszystko to jest znacznie dokładniej i obszerniej opisane w książkach „Helter Skelter” ( z której zresztą autor czerpał materiały) i „Manson – CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood”. Tutaj na ten temat nie ma niczego nowego, o czym już byśmy nie wiedzieli z wyżej wymienionych przeze mnie książek. Autor zresztą często w różnych miejscach odwołuje się do książki „Helter Skelter”. Natomiast w interesujący sposób przedstawił proces Mansona i członków jego sekty oraz ich dalsze losy.

Książka bardzo obszerna, ale dobrze się ją czyta. O ile w ogóle można tak powiedzieć w odniesieniu do tematu, którego dotyczy. Całości dopełniają ciekawe fotografie umieszczone na końcu książki. Jednak mogłoby być ich więcej. Skoro autor odwiedzał miejsca, w których pomieszkiwała Rodzina, mógł zamieścić fotki z tych miejsc. Denerwowały mnie trochę przypisy (wybijały mnie z rytmu),ale rozumiem, że były potrzebne, aby lepiej naświetlić czytelnikowi pewne sprawy. Miałam też wrażenie pewnej nieudolności autora w walce o zdobycie rzetelnych materiałów o książce. Wiele osób (żyjący jeszcze świadkowie tamtych wydarzeń) odmówiło mu udzielenia wywiadu ( w tym sam Manson) lub zażyczyło sobie sowitego wynagrodzenia za wywiad. Myślę, że gdyby autor był odpowiednio zdesperowany, to znalazłby sposób aby nakłonić przynajmniej niektóre z tych osób do rozmowy. Książka nie jest zła, ale jeśli chodzi o ilość i bogactwo materiału dowodowego, zdjęciowego, to nie umywa się do dwóch wcześniej wymienionych przeze mnie książek. To one zawierają pełny obraz tego, co wówczas miało miejsce w odniesieniu do Mansona, Rodziny i wszystkiego co z tym związane. Biografię Mansona poleciłabym jedynie tym czytelnikom, którzy nie czytali jeszcze tamtych dwóch książek. Dla nich książka będzie dobrą rozgrzewką przed przeczytaniem tamtych dwóch.

Książka zawiera drogę do sławy Mansona, którego nadrzędnym celem było uzyskanie popularności na całym świecie. Chciał osiągnąć to muzyka, a osiągnął to przez morderstwa jego Rodziny. Początek książki był bardzo ciekawy- opowiadał o dzieciństwie, pobytach w więzieniu, potem jednak praca zrobiła się monotonna, by odzyskać tempo. Rozdziały poświęcone Rodzinie w pewnym momencie takie same i opowiadały w innych słowach o tych samych emocjach.

Bardzo solidnie napisana biografia znanego przestępcy i szaleńca. Polecam osobom chcącym zapoznać się z Mansonem i jego wyznawcami oraz ich przestępczym i frywolnym życiem. Książka jest dość obszerna więc potrzeba trochę czasu aby ja przeczytać.

Biografia człowieka, ale czy na pewno człowieka. W moim przekonaniu potwora, który zawładnął umysłami milionów.

Tematyka rozważań jest mroczna i ponura. Mimo wszystko, stanowi studium rzezi dokonanej na terenie posiadłości polskiego reżysera.

''Manson. Ku zbrodni" to obszerna biografia zbrodniarza i kiepskiego muzyka. Jeff Guin sięga do jego przeszłości, dostajemy pogłębiony obraz.

Publikacja zawiera tez rys historyczny, na chwilę przenosimy do USA, w których panuje segregacja rasowa. To czas wojny w Wietnamie, morderstw braci Kennedych i pastora Kinga. Na fali są narkotyki i inne środki odurzające.

Uwaga: książka zawiera drastyczne opisy, szczegóły gehenny i Sharon Tate i innych.

• Literatura faktu

Dodaj cytat z książki Manson. Ku zbrodni