Hannibal Rising

Cykl: Hannibal Lecter (tom 4)
Wydawnictwo: Heinemann, Random House
Hannibal, Lecter
angielski
czomsia

Hannibal Lecter emerges from the nightmare of the Eastern Front, a boy in the snow, mute, with a chain around his neck. He seems utterly alone, but he has brought his demons with him. Hannibal's uncle, a noted painter, finds him in a Soviet orphange and brings him to France, where Hannibal will live with his uncle and his uncle's beautiful and exotic wife, Lady Murasaki. Lady Murasaki helps...

He seems utterly alone, but he has brought his demons with him.
Lady Murasaki helps Hannibal to heal. With her help he flourishes, becoming the youngest person ever admitted to medical school in France.
But Hannibal's demons visit him and torment him. When he is old enough, he visits them in turn.
He discovers he has gifts beyond the academic, and in the epiphany, Hannibal Lecter becomes death's prodigy.

źródło opisu: Random House 2006

źródło okładki: http://www.randomhouse.com.au

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"- Mały Hannibal umarł na śniegu w czterdziestym piątym [...]. Kim jest teraz? Jeszcze nie ma na to słowa. Z braku lepszego określenia nazwiemy go potworem".

Czy zawsze musi być przyczyna? Czy każdy psychopata musi nim być z jakiegoś powodu?

Geniusz zła, fascynujący potwór, hipnotyczny morderca-kanibal czyli sam Hannibal Lecter we własnej osobie, również nie urodził się z zakrwawionymi kłami. Thomas Harris postanowił uchylić nam rąbka tajemnicy i napisał książkę o młodości swojego sztandarowego socjopaty.

"Czerwony smok" i oczywiście "Milczenie owiec" to klasa sama w sobie, niestety już trzecia część tej serii delikatnie rozczarowuje, bo brak jej tego czegoś, co wyróżniało poprzedniczki. Ostatni tom to już totalna klapa i tylko mój sentyment dla głównego bohatera nie pozwala mi się nad nią zbytnio znęcać.

Enigmatyczne wspomnienia Hannibala z czasów wojny w połączeniu z morderczymi skłonnościami i nutką Japonii stworzyły mieszankę, która średnio przypadła mi do gustu. Lecter...

nadzieja1925 | 2015-05-28
Przeczytana: 28 maja 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Wszyscy żeglujemy ku śmierci.”

,,Nasze dzieciństwo nadaje kształt przyszłości” – tak mówi Internet. Jakie wydarzenia ukształtowały Hannibala-Kanibala? Odpowiedzi możecie poszukać w książce „Hannibal po drugiej stronie maski” lub też „Hannibal. Początek” (tak, to ta sama książka – dla mniej zorientowanych), a na razie (jeśli jeszcze nie macie przed sobą tej drogiej lekturki) możecie zadowolić się moją recenzją...
„Hannibal umarł w czterdziestym piątym. Tam, wśród śniegu, próbując ratować siostrę. Jego serce umarło wraz z Miszą. Kim jest teraz? Jeszcze nie wymyślono na to słowa. Z braku lepszego nazwiemy go potworem.”
Tak więc potwór – nie zawsze nim był. Choć wojna robi z człowiekiem swoje... a zemsta będzie dawać o sobie znać!
Był kochającym i troszczącym się o siostrzyczkę braciszkiem, geniuszem w najmłodszych latach, który budował pałace w swojej głowie. A wojna mu to odebrała. Bez zbędnych szczegółów – na drodze pojawili się kanibale, lepiej poświęcić jednego niż pozwolić...

hanterkaa | 2017-03-18
Przeczytana: 17 marca 2017

Czwarta część cyklu o Hannibalu Lecterze to wgląd w wydarzenia z jego prywatnego życia,z dzieciństwa i okresu dorastania.Ukazane jest tu zupełnie inne oblicze Hannibala.Przedstawiony jako człowiek niezwykle inteligentny oraz wykształcony,okazuje się być również zaskakująco wrażliwy na piękno.Książkę czyta się bardzo płynnie,ale z ciężkim bólem muszę stwierdzić,że mi się nie podobała.Po prostu była nudna,bez jakiegokolwiek polotu."Czerwonym smokiem" i "Milczeniem owiec" wręcz się delektowałam a tu niestety było zupełnie inaczej.

Karol | 2015-03-19
Przeczytana: 19 marca 2015

Nie mogłem się doczekać by dotrzeć do końca tej książki... ponieważ była ona przeraźliwie nudna. W mojej opinii to tylko i wyłącznie skok na kasę by wycisnąć ile się da z fenomenu Hannibala Lectera. Cała ta geneza wydaje się zupełnie oderwana od poprzednich trzech książek, jakby główny bohater nie miał nic wspólnego ze swoją dorosłą wersją. Starszy Hannibal to psychopata, zabijający i zjadający swoje ofiary dla swojej własnej przyjemności, tymczasem jego młodsza przedstawiona tutaj wersja to chłopak ogarnięty chęcią zemsty. Sama historia niestety miałka, nie mamy zbyt wiele czasu by jakoś dostrzec miłość Lectera do siostry i reszty rodziny, wręcz przeciwnie, wydaje się on zamknięty i odsunięty od reszty od samego początku. W związku z tym tak naprawdę ciężko mu kibicować po utracie bliskich. Masa niepotrzebnych detali, a niestety zaledwie kilka ciekawszych momentów.

Bastard | 2013-04-12
Przeczytana: 2007 rok

3/10 – SŁABY

„Hannibal: Po drugiej stronie maski” jest genezą postaci jednego z najlepiej rozpoznawalnych i najbardziej intrygujących czarnych charakterów w historii literatury rozrywkowej. Głównym założeniem powieści Thomasa Harrisa było udzielenie odpowiedzi na fundamentalne pytanie – DLACZEGO? Dlaczego Hannibal Lecter stał się tym, kim się stał i jakież to dramatyczne wydarzenia doprowadziły do przeobrażenia się chłopca z dobrego domu w okrutnego potwora.

Odpowiedź wydaje się być oczywista, a jest nią osobisty dramat - przerażająca trauma jakiej bohater doświadczył w latach dzieciństwa. Piekło wojny oraz pragnienie dokonania zemsty są głównymi czynnikami kształtowania się bestii. Harris starał się pokazać jak łatwo można zburzyć w młodym człowieku system podstawowych wartości opartych na pojmowaniu dobra i zła. Starał się, ale moim zdaniem w ogóle mu to nie wyszło. Obraz Lectera jaki miałem po zapoznaniu się z jego filmową wersją (kanibala i wyrafinowanego geniusza zbrodni),...

gwiazdka | 2014-09-12
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 12 września 2014

Bardzo podoba mi się proza Harrisa, a przede wszystkim sposób, w jaki konstruuje postaci. W tym przypadku rewelacyjnie pokazał postać Hannibala od kilkuletniego chłopca do dorosłego mężczyzny. I muszę przyznać, że przekonał mnie. Mogę przyjąć, że po takich, a nie innych przejściach ktoś mógł zostać potworem- chociaż brakowało mi wewnętrznych przeżyć głównego bohatera, ponieważ patrzymy na niego z zewnątrz. Sam autor asekurował się, pisząc w prologu, że „odtwarza” dzieje chłopca. Ciekawe jednak, czy poradziłby sobie ze stroną pamiętnikarską, wczuwając się w osobowość Lestera, to dopiero byłaby powieść. Ale i tak jestem zadowolona z lektury, Harris ma dobry kontakt z czytelnikiem, jego styl do mnie przemawia, więc lektura, pomimo makabrycznych treści (chociaż bez szczegółowych opisów- te autor nam darował, pozwalając działać wyobraźni) sprawiła mi przyjemność.

Sargento_Garcia | 2014-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2014

Nooo to teraz wiem dlaczego Hannibal powinien być dobrze zamknięty i... co doprowadziło go do takiego stanu.

Przeczytana: 31 grudnia 2013

Książka to niezła gratka dla fanów Hannibala. Poznajemy tu młodego Lectera, którego uczucia i emocje zaskakują czytelnika. Wgłębiamy się w umysł Hannibala i często utożsamimy się z nim. Jeszcze bardziej zauroczyła mnie jego postać. Obowiązkowa lektura dla wielbicieli sagi.

ania | 2017-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

Gdybym tę część przeczytała jako pierwszą, nie ostatnią, to zapewne nie miałabym przyjemności zapoznania się z lepszą stroną Thomasa Harrisa, czyli z Czerwonym smokiem, Milczeniem owiec i Hannibalem.
Hannibal. Początek sprawia wrażenie, jakby był napisany przez młodszego i mniej zdolnego brata T. Harrisa, który prawdziwego Hannibala Lectera zna tylko powierzchownie, a zabiera się za opisanie genezy narodzin bestii.
Całość nudna, kilka ciekawszych momentów skróconych do minimum, za to nieciekawe i nieistotne opisy zajmują wiekszość książki.
Fabuła ok, ale sposób napisania tej powieśći psuje przyjemność czytania.
Połknęłam ją praktycznie w jeden dzień, żeby mieć to szybko za sobą.

Danway | 2011-03-17
Przeczytana: 02 lutego 2011

Wielu czytelników takich hitów jak "Milczenie owiec", "Czerwony smok" oraz "Hannibal" zastanawiało się skąd się wzięło zło w osobie Hannibala Lectera. Skąd ten jego psychopatyczne podejście do świata. W poprzednich częściach pojawiły się szczątki informacji, lecz teraz pojawia się pełna odpowiedź.

Ponownie Hannibal Lecter zostaje głównym bohaterem powieści Thomasa Harrisa. Lecz gdy poznajemy ma on zaledwie 6 lat i kochającą rodzinę wokół siebie. Na jego nieszczęście urodził się on na krótko przed II Wojną Światową, by we wczesnej młodości stać się świadkiem operacji Barbarossa, która niosła ogromne zniszczenie na Litwie, z której pochodził.

Na domiar złego litwińska partyzantka opowiedziała się po stronie Niemiec, szukając pretekstu to swoich podłych działań, kradzieży, gwałtów, rozbojów. I wszystko to dokonane na ludności cywilnej, czyli ich własnych krajanów. Z tymi ludźmi spotkał się młody Lecter, który uszedł ledwie z życiem. Bardzo dbał o swoją młodszą siostrę Miszę....