American Psycho

Wydawnictwo: vis-a-vis/Etiuda
American Psycho
Marcin

Inne wydania

W cztery miesiące po złożeniu przez Ellisa ostatecznej wersji "American Psycho" w nowojorskich kręgach literackich zawrzało. Zaczęło się od tego, że kilka kobiet zatrudnionych w domu wydawniczym odmówiło pracy nad powieścią, która z obsesyjną wprost dokładnością opisuje dnie i noce masowego mordercy, 27-letniego przedstawiciela nowobogackiego grupy yuppies.

źródło opisu: Wydawnictwo vis-a-vis/Etiuda, 2012

źródło okładki: http://www.etiuda.net/

Wicca | 2013-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2013

"Straciłem poczucie celu, rzeczywistość przesłaniają ciężkie, oławine chmury. Moje mordercze instynkty raz są, raz ich nie ma, potem znów są i tak w kółko"

"Chcę pić krew tej dziewczyny jak szampan, zanurzam twarz w tym, co zostało z jej brzucha i ocieram żarłoczną szczękę o pęknięte żebro"

"...byłem zajęty robieniem naszyjnika z kręgów jakiejś dziewczyny(....) i chodziłem po całym mieszkaniu z kostną ozdobą na szyi"

"Pusta w środku głowa (Christie) z resztkami mózgu i wyłupanymi oczyma, leży w rogu salonu pod fortepianem: mam zamiar zrobić z niej lampion na Halloween - oszczędzę na dyni."

"Zdarłem skórę i większość mięśni z jej twarzy, która teraz jest tylko czaszką z długimi splotami jasnych włosów padających po bokach(....) część wnetrzności jest rozsmarowana na ścianie, reszta leży zbita w kulki układające się na szklanym blacie stoliczka do kawy w długie, wężowate kształty przypominające zmutowane tasiemce"

Drodzy Czytelnicy, oto Patrick Bateman...

bazinga | 2010-05-06

Książka, przez którą brnęłam, którą dzieliłam sobie na porcje. Która wywoływała mdłości, irytację, wściekłość wreszcie. A z drugiej strony - genialne, moim zdaniem, studium nie tylko umysłu psychopaty, ale - przede wszystkim - studium współczesnego społeczeństwa: zblazowanego, hedonistycznego, bezrefleksyjnego. Zabawne, że jedyną osobą, która głębiej się nad sobą i światem zastanawia, jest psychopatyczny główny bohater. "American Psycho" jest książką, której lektura była dla mnie torturą, niekiedy wręcz fizyczną, i do której nigdy nie wrócę; jest też jednak równocześnie pozycją, która nie pozwala o sobie zapomnieć, tłucze się w głowie jak makabryczny refren i wciąż, na nowo, zmusza do zastanowienia.

teri | 2013-10-23
Na półkach: 2013
Przeczytana: 23 października 2013

Wiedzialam,ze bedzie ciezko...Ale nie myslalam,ze az tak.Nie jestem osoba wrazliwa,na krew i "brzydkie rzeczy" napatrzylam sie wystarczajaco,z racji mojego zawodu.A poza tym,sa pewne granice...To,o czm tutaj czytam,po prostu nie podoba mi sie i nie musze kontynuowac.Non ho finito,perche non voglio........

hanterkaa | 2016-02-29
Na półkach: Posiadam

Powieść Ellisa czyta się rewelacyjnie.Niby nie ma jakiejś akcji,
wszystko po prostu lgnie przed siebie bez konkretnego celu,ale człowiek jest przykuty i wertuje te strony.Jedynie makabryczne opisy były czymś ciężkim do zniesienia.Książka "American psycho" po prostu opowiada o życiu codziennym nowojorskiego "yuppie",którego konsumpcyjny styl życia i nadmiar pieniędzy zamienił w kompletnego psychopatę.Punktem kulminacyjnym jest morderstwo Paula Owena,po którym Bateman zamienia się w kompletnego świra,zwłaszcza,że po piętach depcze mu Donald Kimball prywatny detektyw,wynajęty przez rodzinę Owena.Jest to jedna z moich ulubionych powieści kryminalnych,która doskonale pokazuje to,że im powieść bardziej oddala się od ram gatunkowych kryminału,tym bardziej zapada mi w pamięć.

Andrew Vysotsky | 2010-12-01
Przeczytana: 30 listopada 2010

DZIENNIKI PSYCHOLA

Sam nie wiem czego dokładnie oczekiwałem od tej książki. Na pewno jednak obiecywałem sobie wiele. Zachęcał i tytuł, i recenzje. Zwłaszcza entuzjastyczna ocena jaką wystawił jej Zygmunt Kałużynski sprawiła, iż moje oczekiwania były wysokie.

Według słów uznanych krytyków Bret Easton Ellis jest jednym z najwybitniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich, a American Psycho najlepszą jego powieścią. Podbudowany takimi zachętami rzuciłem się na nią jak pies na smakowitą kość, ba – jak alkoholik na pierwszą od tygodnia szklankę gorzały i wprost się nią zachłysnąłem.

Główną postacią i zarazem bezpośrednim narratorem American Psycho jest, jak sam tytuł mówi, amerykanski psychopata i dewiant seksualny Patrick Bateman. Książka to po prostu jakby fragment jego życia. Bez jakiegoś szczególnego początku i bez wyraźnie zaznaczonego końca. Ten utalentowany, dobrze sytuowany yuppie* jest po pracy, w chwilach wolnych od obowiązkowego w tej klasie życia towarzyskiego,...

Olala | 2010-04-29
Na półkach: Własna kolekcja
Przeczytana: 2006 rok

Książka o której chce się zapomnieć, a nie można.

ulica_sezamkowa | 2013-07-30
Na półkach: 52 książki 2013

Po przeczytaniu tej książki doszłam do wniosku, że jej autor powinien poddać się obserwacji w szpitalu psychiatrycznym. Co więcej, ja prawie ubierałam buty, by tak jak stoję, przejść się do jednego z takich miejsc.
Przysięgam, że parę razy zamknęłam oczy czytając jeden ze szczegółowych opisów morderstwa. Przysięgam, że przygryzałam wargi, wyrwałam sobie parę włosów z głowy i prawie miałam zawał w wieku 23 lat.
I teraz nie wiem co zrobić. Czy spalić to wielkie dzieło, czy pozwolić mu tkwić na mojej półce do następnego. Martwię się, że posiadam tę książkę, a z drugiej strony jestem na jakiś chory i pokręcony sposób dumna. Nie wiem co zrobić z tą ambiwalencją uczuć, a właściwie to chyba zostawię ją w spokoju, bo istnieje możliwość, że już nigdy nie poczuję czegoś takiego. Zatem przez parę dni mogę z tym żyć.
A tak dla ogółu: mocna rzecz, mocno przysiada ci na ramionach i ciężko jest oddychać, ale warto, bo rzadko która książka aż tak bardzo chce w tobie "coś zabić".

ravenstag | 2010-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2010

Bezkompromisowa książka. Nikomu nie próbuje się przypodobać. Nie daje jasnych odpowiedzi. Porządna dawka genialnej, perfekcyjnej prozy zapiętej na ostatni guzik (od lnianego garnituru Armaniego).

PS. I nie, nie da się obok niej przejść obojętnie (wystarczy zerknąć na dużą rozbieżność opinii). Ellisa można ostrożnie hmmm... pokochać lub znienawidzić do cna.

Na półkach: 2017 rok
Przeczytana: 13 czerwca 2017

Jak tylko usłyszałam o tej książce chciałam ją przeczytać. I oto teraz jestem po lekturze. Cóż, zawiodłam się. Nie tego oczekiwałam. Po pierwsze książka jest brutalna. Co prawda w porównaniu do całej jej objętości ciężkie sceny zajmują może z 10 % całości. Uwielbiam kryminały, horrory czy thrillery. Ale to było ohydne. Wynaturzone. Nie do przyjęcia. Zdecydowanie książka tylko DLA DOROSŁYCH. Zakończenie beznadziejne. Spodziewałam się czegoś zdecydowanie lepszego. A kunszt pisarski autora pozostawia wiele do życzenia. Lata w jakich osadzona jest akcja mogą być trudne do zrozumienia dla 'świeżego' czytelnika. Wiele płaskich postaci, tylko materializm i nic więcej. No nie podobała mi się. Cóż, czerwiec to dla mnie same kiepskie książki przez co powoli idzie mi czytanie..;-(

Goldfinch Baby | 2011-10-04
Na półkach: Własne
Przeczytana: 01 października 2011

Do dziś nie wiem jak mam rozumieć Patricka Batemana? Czy padł ofiarą schizofrenii? Czy naprawdę mordował?? Im więcej razy ta książkę czytam tym bardziej jestem zszokowana szczegółowością psychiki seryjnego mordercy, jego emocjami, i tym, że czasem w ogóle ich nie posiada. Cóż, mogę tylko pokłonić się nisko i pogratulować autorowi złożoności łamania wszelkich zasad zdrowej psychologi. Bravo, panie Ellis!!

10 współczesnych pisarzy-scenarzystów

Przenoszenie literackich dzieł na ekrany ma niemal tak długą tradycję jak samo kino. Równie stary związek łączy pisarzy z zawodem scenarzysty. Niemal od początku autorzy książek pracowali w przemyśle filmowym. Przedstawiamy 10 współcześnie żyjących pisarzy, którzy przynajmniej raz współpracowali przy pisaniu scenariusza filmowego.

6 książkowych scen kuchennych

Przez długi czas kuchnia nie była interesującym miejscem dla pisarzy. Odgrywała poślednią rolę w książkach aż do lat 50. XX wieku, kiedy w księgarniach pojawiło się sporo powieści dla kobiet. Na sobotę polecamy przegląd tytułów, w których wiele ważnych scen rozegrało się w kuchni.