Hannibal. Po drugiej stronie maski

Okładka książki Hannibal. Po drugiej stronie maski
Thomas Harris Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Hannibal Lecter (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2005-01-01
Data 1. wydania:
2006-01-01
Jan Kraśko

Czasy wojenne ciężko trawię, więc pierwszą połowę wymęczyłem.

Czasy wojenne ciężko trawię, więc pierwszą połowę wymęczyłem.

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Każdy zamienił by się w potwora, gdyby spotkało go to, czego w dzieciństwie doświadczył Hannibal Lecter. II wojna światowa wyciągnęła z dużej części ludzkości, która mieliła się w kotle piekła wojny prawdziwych demonów zła, którzy z pobudek czysto egoistycznych, by przetrwać wojnę, by nie być głodnym, by się wzbogacić, zająć wysokie stanowiska gwarantujące bezpieczeństwo, oddalające widmo strachu, zamieniali się w potwory.
Taka właśnie ludzka potworność, człowieczych hien, z młodego Hannibala uczyniła potwora, na nieszczęście dla jego ofiar, jeszcze bardziej przerażającego, pałającego chęcią zemsty. By obudził się w nim potwór, nie minęło zbyt dużo czasu, ale na to jak perfekcyjnym potworem się stał, pracował i przygotowywał się latami. Rzeźbił umysł, zdobywał umiejętności, zdobywał wiedzę, wypracowywał styl, uczył się świata i ludzi bardzo uważnie, ze szwajcarską starannością, rzetelnością i precyzją. W końcu dorosły Hannibal Lecter był potworem wyrafinowanym.

Tą powieścią Thomas Harris mocno zaskoczył, bowiem nikt nie spodziewał się, że po trzecim tomie, który w pewien sposób zamknął klamrą ciąg zdarzeń począszy od "Czerwonego smoka", idąc przez "Milczenie owie", by na "Hannibalu" skończyć.
Autor wrzuca swoich czytelników do młodości i dzieciństwa Lectera. Ciekawi mnie jak długo kiełkował w nim pomysł na ten czwarty tom. Być może większość treści miał już w momencie, gdy pisał "Hannibala", bo na przełomie całej lektury trzeciego tomu dało się co jakiś czas dostrzec nawiązaniua odnośnie strasznej przeszłości Hannibala, o jego siostrze, o tym, co oboje przeszli w czasie II wojny światowej.
Myślę, że każdy z czytających chciał się przekonać, wrzucając się w otchłań wyobraźni Harrisa czy Lecter był również tak przesiąkniętym złem dzieckiem, czy też coś w jego życiu się wydarzyło. Coś co odpaliło włącznik w jego umyśle, by stać się tak wyrafinowanym potworem i jakim momencie odpalił się ten pierwszy impuls.
Harris przedstawia Lectera jako dzieciaka niezwykle bystrego, chłonącego wiedzę, przede wszystkim z książek, ale też dzięki miejscom i ludziom, których spotkał na swej drodze. Nikt nie jest tak genialny i samowystarczalny, by z miejsca stać się nie popełniającą błędów maszyną do zabijania. Ten proces musiał dojrzewać powoli i stopniowo. Musiał pojawić się też impuls, by mroczna połowa mogła wyjść na powierzchnie duszy.

"Jest taka chwila, w której, zdani sami na siebie, ludzie przestają żyć, a starają się zaledwie przeżyć."
Stephen King - "Pokochała Toma Gordona"

Jak wiele jesteśmy w stanie zrobić by przeżyć, by przetrwać, by zachować życie, by nie cierpieć na ból fizyczny? Co jesteśmy stanie uczynić, by tego wszystkiego uniknąć? Jak wielki mrok jesteśmy w stanie wydostać z naszej duszy, by nadal istnieć? Czy strach przed śmiercią, przed cierpieniem można pozbawić nas człowieczeństwa.
I tutaj zadajmy sobie pytanie. A co jeśli z takimi dylematami miota się dziecko?

"Jeśli Człowiek Rozumny, wyrafinowany i cywilizowany homo sapiens wybiera kapitulację, to rezygnuje z tego zaszczytnego określenia i lepiej stanę się zwierzęciem. I jak zwierze będę chwytać się życia i rzucać innym do gardeł, żeby przeżyć. I przeżyję. Rozumiesz?! Przeżyję!"
Dymitry Glukhovsky - "Metro 2033"

Psychoanaliza postaci na bardzo wysokim poziomie. Wtąki prowadzone są płynnie, bez żadnych niepotrzebnych i pomieszanych udziwnień. Udało się zachować klimat poprzednich powieści i wtłamsić w młodego Lectrera dojrzewającą osobowość znaną z pierwszych tomów tej postaci. W tym młodym Lecterze, zwłaszcza pod koniec książki da się rozpoznać początkowy etap wyrafinowania tej niezwykłej acz, porąbanej osobwości. Z tym że to nie jest kryminał. Bardziej thiller psychologiczny z wątkiem historycznym, lecz kryminałem tej czwartej częście nazwać nie można.

*******************************

Wpływ na wyobraźnię *** 8/10
Pokarm dla świadomości; Przesłanie i ogólna problematyka *** 8/10
Płynność czytania *** 710
Portrety psychologiczne bohaterów *** 8/10

Już myślałam, że po ostatnim niewypale Pana Harrisa nie sięgnę już po jego książki, ale w sumie to tą historię warto skończyć. Mowa tutaj o ostatniej części (z czterech) z serii opowiadającej historię Hannibala Lectera. Książka opowiada o tym co działo się z Hannibalem przed tym zanim stał się potworem, chociaż ja bym go aż tak nie nazwała może dlatego, że go lubię. Jest to jeden z moich ulubionych bohaterów. Postać głównego bohatera w całej serii jest genialnie przedstawiona więc tej ostatniej części nie mogło zabraknąć. Ona dopełnia całą tą historię i mamy dzięki temu cały i dość szczegółowy zarys postaci, możemy przez to zrozumieć jego postępowanie. Książka utrzymana jest w podobnym klimacie co pozostałe, ale jest już trochę słabiej oceniana niż Czerwony Smok czy Milczenie Owiec które są po prostu genialne! Mimo wszystko czyta się to dobrze, jest ciekawa i warto ją ogarnąć bo jest świetnym uzupełnieniem całości. Polecam miłej lektury.

Myślałem że ta książka, będzie taką słabszą książką uzupełniająca dla fanów Lectera, myliłem się. Książka jest wybitna jak poprzednie części. W przeciwnieństwie do "Smoka, Milczenia i Hannibala" Jest ona jednowątkowa, I przypomina bardziej standardową powieść akcji, lekko nasączonej psychologią, poprzednie powieści były wielowątkowe i bardziej nasączone psychologią niż akcją. Książka w prawdzie opowiada o mocnej i smutnej przeszłości Lectera, z jakiego powodu stał się jednym z najbardziej poszukiwanych fikcyjnych seryjnych morderców w Stanach Zjednoczonych? Rzeczywiście naprawdę mu współczuję, bo przeszłość miał smutną i drastyczną, jak na dzieciństwo w krajach Wschodniej Europy podczas II Wojny Światowej przystało, a nawet z początku miał znacznie gorzej. W mgnieniu oka przeczytałem całą książkę, strasznie szybko się ją czyta, nie jest też nudna, wręcz przeciwnie, świetnie się przy niej bawiłem. Polecam każdemu kto przeczytał/obejrzał poprzednie części, naprawdę warto.

Ostatnia część o słynnym Hannibalu Lecterze, utrzymana w takim samym stylu, co poprzednie. Jest napięcie, strach, a także szczegółowe opisy ulic w powojennym Paryżu (tam głównie rozgrywa się akcja). Poznajemy genezę zła głównego bohatera; co sprawiło, że stał się „potworem” nieokazującym żadnych emocji.
Autor i w tej części znakomicie buduje napięcie i wspaniale kreuje psychologiczne postacie. Na uwagę zasługuje macocha Hannibala, którą łączy z nim szczególna więź. Piękna i mądra Japonka, dzięki której nastoletni Hannibal poznał m.in. literaturę japońską, muzykę, kaligrafię oraz od której nauczył się spokoju, opanowania i ... majestatu.
Bardzo dobrze czytało mi się tę książkę. Gorąco polecam całą serię. Ocena 9/10.

Autor i w tej części znakomicie buduje napięcie i wspaniale kreuje...

Nie jest to tak złe, jak film. Niestety nie dorasta poziomem do Milczenia Owiec czy Czerwonego Smoka.

Niesamowicie klimatyczna, pobudzająca wyobraźnię i zmysły.
Okładka również świetna, w sam raz, by pogładzić ją palcami. ;)

Niesamowicie klimatyczna, pobudzająca wyobraźnię i zmysły.
Okładka również świetna, w sam raz, by pogładzić ją palcami. ;)

Zdecydowanie jest to najlepsza część z tej serii. Dopiero tu dowiadujemy się dlaczego Lecter stał się tym kim się stał.

Trochę czasu minęło zanim udało mi się skompletować wszystkie części.
Trochę czasu minęło nim się za nie zabrałem, cóż...wypada żałować że tak późno.Jakiś wpływ na to miało napewno to że wcześniej obejrzałem ekranizacje,Wszak to klasyka i chyba najpierw powinienem przeczytać i dopiero potem oglądać.Obawiałem się odbioru przeze mnie książek.
Okazało się że zupełnie niepotrzebnie,spędziłem kilkanaście niezapomnianych dni pełnych skrajnych emocji,bólu,współczucia,obrzydzenia i litości.Cóż to była za fenomenalna podróż po świecie ale i ludzkich uczuciach.
KLASYKA
NIEZAPOMNIANA.
Za ostatnią część która na mojej psychice odbiła największe piętno dziewięć gwiazdek,cały cykl mocne osiem.
POLECAM.

Trochę czasu minęło zanim udało mi się skompletować wszystkie części.
Okazało się że zupełnie...

Wcale nie miałam ochoty na "ludzką" wersję Hannibala. Potwór został zepsuty.

Wcale nie miałam ochoty na "ludzką" wersję Hannibala. Potwór został zepsuty.