Milczenie owiec

Tłumaczenie: Andrzej Szulc
Cykl: Hannibal Lecter (tom 2)
Wydawnictwo: Sonia Draga
1 236
2 152
3 060
2 625
The Silence of the Lambs
Ag2S

Clarice Starling rozpoczyna staż w Sekcji Behawioralnej FBI, zajmującej się seryjnymi mordercami. Jej pierwszym zadaniem jest spotkanie z przybywającym w szpitalu dla umysłowo chorych wielokrotnym mordercą i kanibalem, z zawodu psychiatrą – doktorem Hannibalem Lecterem. Kobieta wdaje się z nim w niebezpieczną grę psychologiczną: w zamian za okruchy informacji na temat Buffalo Billa, który od kilku miesięcy terroryzuje Stany Zjednoczone, porywając, mordując i obdzierając ze skóry młode kobiety, opowiada o sobie. Doktor Lecter, prawdziwy geniusz zła, manipuluje Clarice i poddaje ją osobliwej psychoanalizie. Młoda agentka wierzy, że dzięki bezbłędnej intuicji Lectera uda się wpaść na trop psychopaty, zanim zginie kolejna porwana. Jednak tylko Hannibal zna reguły gry tej makabrycznej gry, a nawet jej finał…

źródło opisu: https://www.soniadraga.pl/produkt/3596/thriller-i-sensacja.html

źródło okładki: https://www.soniadraga.pl/produkt/3596/thriller-i-sensacja.html

pola310 | 2019-08-04

Klasyka gatunku, z serii tych książek, na które trafiasz dopiero po obejrzeniu filmu. Przerażająca, dobrze skonstruowana fabuła, realni bohaterowie, toksyczne relacje. Zarówno film jak i książka zasługują na uznanie.

Łukasz | 2019-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2019

Jeśli chodzi o postać Hannibala Lectera to ją wprost uwielbiam. Z filmów najbardziej lubię własnie Milczenie owiec, jeśli natomiast chodzi o książki to do tej pory miałem na koncie tylko i wyłącznie przeczytanego Czerwonego smoka. I muszę przyznać, że zrobił na mnie ogromne wrażenie. Teraz w końcu do grona przeczytanych książek o najsłynniejszym kanibalu dołącza Milczenie owiec.

I jak wypada w porównaniu do poprzedniej? Cóż, moim zdaniem znacznie lepiej. Ta książka jest po prostu świetna. Historia jest bardzo ciekawa i sprawnie opowiedziana. Praktycznie w żadnym jej momencie się nie nudziłem. Ponad to bardzo fajnie opisano w niej pracę agentów FBI. Najmocniejszą stroną tej książki są jednak genialnie zarysowane postacie. Gdyby nie one to ta książka w moim odczuciu nie zasłużyła by na tak wysoką ocenę jaką jej dałem, bo historia sama w sobie nie jest, aż tak genialna. Dobra przejdźmy do bohaterów tej historii. Bezapelacyjnie największe wrażenie robią tylko dwie czyli Clarice...

Makrauchenia | 2019-07-11

Gdyby nie Anthony Hopkins, który jest najlepszym aktorem na świecie, byłaby figa z makiem, a nie popularność i pozytywne komentarze.

Garbaty-Aniol11 | 2019-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2019

Gdybym nie obejrzał rewelacyjnej ekranizacji z Hopkinsem i Jodie Foster, dałbym gwiazdkę więcej.
Dla nie znających historii polecam najpierw zapoznać się książką a dopiero obejrzeć film.

Konrad Kowalski | 2019-06-20
Przeczytana: 19 czerwca 2019

Zgodnie z deklaracją, cisnę teraz pozostałe książki Thomasa Harrisa. I tak wpadła mi w ręce kolejna część cyklu o Hannibalu Lecterze i zarazem chyba o najbardziej rozpoznawalnym tytule czyli „Milczenie Owiec”. Zdecydowanie poziom z „Czerwonego Smoka” utrzymany a sam przekonuję się dlaczego te książki przyniosły Harrisowi sławę. Uważam, że minimalnie ustępuje poprzedzającej części jednak na takim poziomie nie ma to najmniejszego znaczenia w odbiorze samej książki. Czyta się rewelacyjnie i tak jak w przypadku poprzedniej stwierdzam, że znajomość filmów zupełnie nie miała wpływu na moje zainteresowanie fabułą. Jedyne czego nie mogłem się wyzbyć to utożsamianie postaci z książki z ich filmowymi odpowiednikami czyli J. Foster i A. Hopkinsem ale z drugie strony może to i dobrze? 😉

P.S. Zaliczyłem kolejną książkę Harrisa a mnie coraz bardziej nurtuje pytanie, serio ten gość jest autorem „Cari Mory”? 🙄

Madame Executioner | 2019-06-18
Na półkach: Przeczytane, Thomas Harris
Przeczytana: 15 czerwca 2019

Pochłonęłam ją szybciej niż się spodziewałam. Książka bardzo krótka, kończy się w oka mgnieniu. Dobre przypomnienie historii znanej mi z ekranizacji, dzięki której mogę teraz uznać ją za wierne odwzorowanie. Harris bardzo realistycznie naszkicował bohaterów, postać Hannibala jest po prostu fenomenalna, do tego mamy też przykłady paru gliniarzy oraz Buffalo Billa. Bardzo polecam i już nie mogę się doczekać Czerwonego Smoka. :)

Emmaline86 | 2019-06-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, THRILLER
Przeczytana: 13 czerwca 2019

Fenomenalny! Najlepszy thriller wszechczasów.
Wciągnal i zmroził do szpiku kości.
Nie puszczał ze swoich szponów aż do spektakularnej końcówki... Dla mnie na zawsze pozostanie nr 1...
Potwór legenda z dość ''oryginalnym'' wyrafinowanym gustem kulinarnym - dr Hannibal - kanibal Lecter zamknięty w szpitalo-więzieniu dla chorych psychicznie. Do tego początkująca młoda, niedoświadczona policjantka, Clarice Starling, a w tle szokujące morderstwa kobiet i
grasujący seryjny morderca nazywany ''Buffalo Billem''.

LECTER... Postać zagadka... przeraża... hipnotyzuje... szokuje...
autor serwuje nam słowne potyczki pomiędzy bohaterami, czuć tu psychologiczne rozgrywki, zagadki, umiejętnie bawi się i manipuluje bohaterka, która stara się rozwiązać tajemnice morderstw, aby dopaść seryjnego mordercę a pomaga jej w tym nikt inny jak... nasz doktorek kanibal. Inteligentny potwór który stał się legendą.
Szaleniec, ale i geniusz z przeogromną wiedzą, kulturą i niewyobrażalną wręcz inteligencją....

Szelma | 2019-05-24
Przeczytana: 24 maja 2019

Trudno mi się wypowiadać o takim klasyku jak "Milczenie owiec", ale spróbuję.

O ile w "Czerwonym smoku" było zdecydowanie mniej napięcia, tajemnic (tożsamość mordercy była jasna w połowie książki!) i Hannibala, o tyle czytało się płynniej i klimat trzymał ten sam poziom.

Tutaj mamy chwile pozornie nieistotne, które następnie niesamowicie czytelnika zaczynają niepokoić. Chwilowe skupienie się na elemencie świata przedstawionego, które wprawia w pewną melancholię. Im bliżej końca, tym więcej i więcej emocji.

W "Czerwonym smoku" postać seryjnego mordercy była intrygująca, bardziej skrzywiona, miała "warstwy".

W "Milczeniu owiec" początkowa sprawa seryjnego mordercy zostaje wręcz przytłoczona postacią przerażająco inteligentnego i przebiegłego Hannibala Lectera.

Wszelkie "wady" jakich mogę się dopatrzeć wadami nie są, a wręcz świadczą na korzyść książki. Budują napięcie, którego w "Czerwonym smoku" nie było. Świadczą o tym, że "Milczenie owiec" to powieść bardziej...

madzia101dm | 2019-05-23
Przeczytana: 23 maja 2005

jedna z najlepszych książek w moim życiu

Marcin | 2019-05-07
Przeczytana: 07 maja 2019

Intrygująca historia Clarice Starling, studentki Akademii FBI w Quantico, która rozpoczyna praktyki w sekcji behawioralnej FBI. Czytelnik przywdziewa okulary pokazujące motywy sprawców tak straszliwych zbrodni jak morderstwo czy kanibalizm. Wszystko jest w tej historii poukładane. Nawet, kiedy znamy już motywy zbrodni, zło pozostaje złem. Podane motywy nie usprawiedliwiają bowiem tego typu historii. I dobrze. Jednakże pokazują, że należy bliżej przyjrzeć się drugiemu człowiekowi, zwłaszcza jego problemom i troskom dnia codziennego. Człowieczeństwo, bo tak to należy nazwać, odkrywane jest z każdym rozdziałem książki. I choć sprawcy obdzierają swoje ofiary z człowieczeństwa, tak czytelnik wie, że człowiekiem w tej historii pozostaje ten czy inny bohater, niezależnie od tego co robi i jaką funkcję pełni.