Przemienienie zawodowego mordercy w miłego lekarza byłoby trudnym zadaniem dla większości autorów, jednak debiutant Bazell czyni to z prostotą w zwiewnej powieści kryminalnej z gatunku czarnego humoru. Mafijna rodzina Locano przyjmuje do siebie 14-letniego Pietro Brwna (wymawiaj: Browna) po tym jak paru złoczyńców zabija z broni palnej jego dziadków, którzy wychowali go w domu w New Jersey. Żądny zemsty, Pietro ściga zabójców i zabija ich rok później. Pod wrażeniem jego postępowania David Locano

Lukea | 2018-03-07

Połączenie Ojca chrzestnego i Dr House'a? No coś mi się nie wydaje. Wątek miłosny beznadziejny. Nie przepadam w ogóle za takimi wątkami w książkach, ale gdy są tak kiepsko przedstawione, czytanie staje się jeszcze trudniejsze. Nie ukrywam, że wynudziłam się przy tej książce. Ciągłe skakanie na zmianę w rozdziałach utrudniało czytanie jeszcze bardziej, skoro nie można skupić się na jednej kiepskiej historii i w następnym rozdziale trzeba przeskoczyć do innej, równie kiepskiej. Osobiście mi się nie podobała, ale kto co lubi... w końcu byłoby nudno gdyby wszyscy mieli taki sam gust.

Przeczytałam, bo krótka. Na pewno nigdy do niej nie wrócę.

Dama_Karo | 2013-10-06
Przeczytana: 06 października 2013

Josh Bazell zaszczycił do tej pory polskie półki tylko dwiema książkami. Na moje nieszczęście „Pokonać kostuchę” przekonała mnie do siebie zachęcającym opisem i rzucającą się w oczy okładką. A przecież już w szkole podstawowej mnie ostrzegali – NIE OCENIAJ PO OKŁADCE!

Wracając jednak do samej książki… Opis z tyłu zapowiadał połączenie „Ojca chrzestnego” i „dr Hause-a”. Brzmi ciekawie? Owszem, ale książka nie zasługuje na miano interesującej…

Bohaterem jest okładkowy lekarz… Pracuje on w najgorszym szpitalu z możliwych, ale tylko dlatego, że został świadkiem koronnym. Nietrudno się domyślić, że musiał mieć za sobą nieciekawą i niebezpieczną przeszłość! Pietro Brwn (Brown) ledwo znał swoich rodziców – wychowywali go dziadkowie, którzy (o zgrozo!) zostali zamordowani, gdy chłopak miał 14 lat. Nie zastanawiając się długo Pietro postanowił się ZEMŚCIĆ! Trudno jednak tego dokonać, skoro nie zna się morderców… Żeby się przekonać kto mógł być tak okrutny, żeby w biały dzień zamordować...

Patrycja | 2014-02-20
Przeczytana: 30 stycznia 2014

Autora ewidentnie poniosła wyobraźnia, ale może to i dobrze. Fabuła ciekawa, lubię naprzemienne ukazywanie losów bohatera z przedakcji z tymi obecnymi. Poza tym wszystko ciekawie się toczy, intrygujące wątki (powiązanie z mafią, wybór drogi życiowej bohatera), przydomki bohaterów - Naplet i Duposzczak przyprawiają czytelnika o salwy śmiechu. Gratuluję również autorowi wyobraźni przy wymyślaniu wątków z medycznego punktu widzenia, lecz końcówka to już totalne przegięcie (i to niejedno)- kto czytał na pewno zrozumie o czym mowa.

Navani | 2014-05-17

Książka jest manifestacją amerykańskiej ignorancji i potwierdzeniem modnego ostatnimi laty hasła, że pisać każdy może, ale nie każdy powinien.

Widać tu, jak autor na siłę próbuje wciskać między wątki fabularne swoje przekonania i idee. Wychodzi na jaw jego kompletny brak znajomości faktów historycznych, konkretnie dotyczących rzekomo "polskich" obozów zagłady - kierowanie się stereotypami i przekłamanymi, propagandowymi informacjami. Autor bardzo chętnie przywołuje obrazy z okresu II wojny światowej i według niego całe zło, które spotykało Żydów (dziadkowie głównego bohatera byli polskimi Żydami)pochodziło od Polaków, nie wiem, czy znalazłam jakąkolwiek wzmiankę o nazistowskich Niemcach, no może o nazistowskich Polakach.
Nie rozumiem. Kiedy amerykańscy autorzy wreszcie zrozumieją, że żeby o czymś pisać, trzeba na ten temat cokolwiek wiedzieć i weryfikować swoją wiedzę korzystając z wiarygodnych źródeł. Przy czym liczba mnoga nie została użyta przeze mnie przypadkowo. To po...

Ewelina | 2014-03-14

Bardzo zachęcający opis na okładce, ale książka niestety nie jest tak dobra, jak się zapowiadała. Specyficzny język z ogromem przekleństw może zachęcić lub odstraszyć, jednak historia dosć wciągająca. Wartka akcja, przeplatające się historie z przeszłości bohatera sprawiają, że mimo wad czyta się ją dość szybko. Nie jest to może najlepsza książka jaką czytałam ale nie żałuję czasu z nią spędzonego.

Emkas | 2013-10-03
Przeczytana: 30 września 2013

Tak, to prawda język książki jest dosadny, bardzo, miejscami za bardzo. Szczególnie na początku przez co wiele osób może zrazić się w tym momencie i jeśli tak się stało... Cóż wielka szkoda.

Akcja nakręca się szybko i sprawnie. Historia rozwija logicznie i spójnie. Od pewnego momentu naprzemiennie dowiadujemy się o losach Petera Browna i Niedźwiedziego pazura (jedna i ta sama postać Pietro Brnwa;-]) co działa książce na dobre.

Warto nadmienić jeszcze o 3 sprawach:
1. Połączenie House i Soprano to oczywista ściema reklamowa.
2. Autor podaje kilka ciekawych faktów medycznych, ale część jest zupełnie wyssana z palca czego trzeba być świadomym, szczególnie jeśli p. Bazell sam przyznaje się do tego w ostatnich słowach powieści.
3. W książce znajduje się wiele odniesień do historii polskich Żydów w czasie II wojny światowej (i generalnie o Polsce tamtych lat). Typowych skądinąd dla "Amerykańskich Żydów", którzy z drugą wojną nie mają oczywiście nic wspólnego, bo urodzili się 50 lat po...

aguska_a27 | 2017-10-07
Przeczytana: 07 października 2017

Polecam książkę na totalne "odmóżdżenie". Nie trzeba przy niej myśleć. Dzisiaj zaczęłam ją czytać i dzisiaj skończyłam. Przeczytałam i widziałam "Ojca chrzestnego", oglądałam wszystkie sezony "Dr. House'a" i twierdzę, że książka idealnie odzwierciedla to, co dzieje się w mafijnym światku jak i zachowuje przy tym ironię wspomnianego doktora. Czarny humor rewelacyjny, bo nawet kilka razy się zaśmiałam. Oby kontynuacja książki była tak samo dobra.

JoyceSky | 2010-10-11
Przeczytana: 09 października 2010

Sam pomysł jest niezły i potrafię zrozumieć dlaczego kupiono prawa do sfilmowania książki, ale przekład wszystko niszczy. Kalki językowe na każdej stronie skutkują niesamowitą nienaturalnością stylu i języka. Jeśli czytać to tylko po angielsku.

katnap | 2010-07-24
Przeczytana: listopad 2009

Spodziewałam się czegoś lepszego sądząc po opisie książki, ale rozczarowałam się. Miało to być skrzyżówanie Rodziny Soprano i dr House'a. A wyszło jak zawsze

jamaska | 2015-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2015

Josh Bazzel napisał książkę, która jest połączeniem kryminału o mafijnych porachunkach i książki o pracy lekarza. Członkiem mafii i lekarzem jest ta sama osoba - ale nie jednocześnie niestety. Na okładce piszą, że to połączenie House'a i Soprano - tego drugiego nie oglądałam więc się nie wypowiem, ale House zdecydowanie to to nie jest. Jest parę ciekawych medycznych sytuacji, jak dla mnie trochę mało. Za to dużo miejsca poświęcone zostało przedmedycznemu życiu bohatera - opisy mafijnych egzekucji, prawdziwe "męskiej" przyjaźni etc.

Nie wiem czy to wina przekładu, czy ta książka jest napisana słabym językiem, bo dość ciężką się ją czyta, dodatkowo pełna jest wulgaryzmów nie zawsze uzasadnionych. Dla wielbicieli spisków, strzelanin, generalnie klimatów gangsterskich jak najbardziej. Jeżeli ktoś oczekuje wciągającej lektury medycznej to może poczuć się nieco rozczarowany.