Pokonać kostuchę

Josh Bazell Wydawnictwo: Rebis kryminał, sensacja, thriller
Rebis
2009-01-01
2009-01-01

Czytanie tej książki jest jak spoglądanie na wykres EKG na monitorze. W jednej chwili człowiek ma ochotę odłożyć ją na bok, a za moment już nie może się od niej oderwać. Początek słaby. Mam wrażenie, że autor próbuje kpić z czytelnika tak samo jak z innych opisywanych bohaterów, widzianych oczami Pietro. Wybija się tu jego "lekarskie" wrażenie bycia Bogiem i niechęć do ludzi niższych od siebie. Potem jest lepiej, aż w końcu książka pochłonęła całą moją uwagę. Nawet główny bohater stał się znośny. Końcówka jednak to wyraźny pik w dół, no i ta kość... tu lekkie przegięcie. Gdyby nie długaśny, wulgarny początek i zakończenie, książka była by bardzo dobra.

Dosyć ciekawa książka. Różni się od reszty kryminałów, ze względu na swoje „drastyczne” momenty. Przeczytałam parę opinii i trochę się z nimi nie zgadzam. Wątek miłosny był całkiem w porządku, w końcu to nie są zwykli ludzie, to mafia. Momentami tylko zbyt wulgarnie napisane. Zdecydowanie zasłużone 5 gwiazdek.

Połączenie Ojca chrzestnego i Dr House'a? No coś mi się nie wydaje. Wątek miłosny beznadziejny. Nie przepadam w ogóle za takimi wątkami w książkach, ale gdy są tak kiepsko przedstawione, czytanie staje się jeszcze trudniejsze. Nie ukrywam, że wynudziłam się przy tej książce. Ciągłe skakanie na zmianę w rozdziałach utrudniało czytanie jeszcze bardziej, skoro nie można skupić się na jednej kiepskiej historii i w następnym rozdziale trzeba przeskoczyć do innej, równie kiepskiej. Osobiście mi się nie podobała, ale kto co lubi... w końcu byłoby nudno gdyby wszyscy mieli taki sam gust.

Przeczytałam, bo krótka. Na pewno nigdy do niej nie wrócę.

Świetna powieść - akcja, charakterystyka postaci i humor w doskonałych proporcjach. Bardzo polecam.

ZDECYDOWANIE NIE POLECAM.

Książka o niczym, akcja kompletnie ze sobą nie powiązana. Przeczytałam 1/5 i zrezygnowałam, kompletnie nie byłam w stanie przez nią przebrnąć. Masa wulgaryzmów, kompletnie niepotrzebnych akurat w tym momencie. Wspólnego z medycyną ta książka nie ma niestety nic. Zmarnowany czas na przeczytanie tej części.

ZDECYDOWANIE NIE POLECAM.

Polecam książkę na totalne "odmóżdżenie". Nie trzeba przy niej myśleć. Dzisiaj zaczęłam ją czytać i dzisiaj skończyłam. Przeczytałam i widziałam "Ojca chrzestnego", oglądałam wszystkie sezony "Dr. House'a" i twierdzę, że książka idealnie odzwierciedla to, co dzieje się w mafijnym światku jak i zachowuje przy tym ironię wspomnianego doktora. Czarny humor rewelacyjny, bo nawet kilka razy się zaśmiałam. Oby kontynuacja książki była tak samo dobra.

Josh Bazzel napisał książkę, która jest połączeniem kryminału o mafijnych porachunkach i książki o pracy lekarza. Członkiem mafii i lekarzem jest ta sama osoba - ale nie jednocześnie niestety. Na okładce piszą, że to połączenie House'a i Soprano - tego drugiego nie oglądałam więc się nie wypowiem, ale House zdecydowanie to to nie jest. Jest parę ciekawych medycznych sytuacji, jak dla mnie trochę mało. Za to dużo miejsca poświęcone zostało przedmedycznemu życiu bohatera - opisy mafijnych egzekucji, prawdziwe "męskiej" przyjaźni etc.

Nie wiem czy to wina przekładu, czy ta książka jest napisana słabym językiem, bo dość ciężką się ją czyta, dodatkowo pełna jest wulgaryzmów nie zawsze uzasadnionych. Dla wielbicieli spisków, strzelanin, generalnie klimatów gangsterskich jak najbardziej. Jeżeli ktoś oczekuje wciągającej lektury medycznej to może poczuć się nieco rozczarowany.

Bardzo wydumana i naciągana fabuła, nie polecam sięgać po tę książkę, chyba, że ma się za dużo czasu i nic innego do czytania pod ręką.

Z serii przeczytaj -> zapomnij. Nic specjalnego.

Z serii przeczytaj -> zapomnij. Nic specjalnego.

59/52/2021

59/52/2021