Seryjni mordercy

2001-01-01
2001-01-01
8372009325
mordercy zabójcy kryminologia seryjni

Bardzo dobra książka. Czyta się ją z zaciekawieniem, jeśli lubi się taką tematykę to warta uwagi, choć aktualnie bardzo trudno dostępna, sam zgubiłem swój egzemplarz lata temu, chciałem sobie ją odświeżyć ale kupienie jej graniczy z cudem.

bardzo dobre

bardzo dobre

Tak słabo napisanej książki dawno nie miałam okazji czytać. Strata czasu.

Tak słabo napisanej książki dawno nie miałam okazji czytać. Strata czasu.

Słabo napisana, w niektórych fragmentach brzmi jak tłumaczenie z translatora. Niektóre polskie biogramy brzmią lepiej.
A co do treści, to po przeczytaniu książki najbardziej dziwni znajomi wydają się tak normalni

Takie tam.

Takie tam.

Porządna pozycja ,niestety nic więcej. Kolokwialny , prosty język. Nie podobała mi się też konstrukcja książki. Niektórzy seryjni opisywani są przez kilkadziesiąt stron z głęboka analizą innym poświęca się ledwie krótkie wzmianki. Niemniej jest to pozycja dobra i warta przyjrzenia.

Polski rynek wydawniczy jest ubogi jeżeli chodzi o tematykę seryjnych morderców, profilowania kryminalnego czy wiktymologii, tym bardziej należy docenić wysiłek autorów. Książka Czerwińskiego i Gradonia jest próbą ogólnego (a co za tym idzie, zapewne płytkiego) przybliżenia polskiemu czytelnikowi postaci seryjnych morderców, ale także elementów profilowania, psychologii i kryminologii. Ciekawym bonusem jest rozdział poświęcony wpływowi tematu na popkulturę i społeczeństwo. Podsumowując-świetna gratka dla interesujących się ciemną stroną ludzkiej duszy, a także fanów wszelakich seriali kryminalnych ;)

Dobra pozycja dotykająca tego ciężkiego tematu, jednak w pracy wykorzystano bardzo dużo praktycznie dosłownych cytatów z pracy: Mitchel, E. W. (1997). The aetiology of serial murder. [Online]. University of Cambridge. Protokół dostępu: http://www.shareaworksheet.com/download.php?file=435ee7e805237

Ilość "zapożyczonego materiału" jest trochę w "złym smaku" ocierając się o plagiat (nawet spis rozdziałów).

Ilość "zapożyczonego materiału" jest trochę w "złym smaku" ocierając się o...

Właściwie nie wiem co można napisać o tej książce zwłaszcza, że czytałem ją głównie na potrzeby pracy licencjackiej, która z resztą ukierunkowana jest właśnie na akt morderstwa.
Bez wątpienia jest to pozycja godna polecenia zarówno dla osób interesujących się tą tematyką, jak i dla osób, które chcą przeczytać "coś innego". Znajdziemy w niej różnego rodzaju analizy, rozważania problemu z pozycji różnych nauk (psychologia, psychiatria, socjologia),co bez wątpienia jest cenne dla studentów tych kierunków.
Książka nie jest pisana trudnym językiem, chociaż w niektórych momentach przydaje się znajomość podstawowych pojęć z nauk humanistycznych.
Struktura książki jest bardzo schematyczna, co jest niezwykłym plusem- tu oczywiście znajdą się osoby, które powiedzą "że autor się nie wykazał". Owszem, dla osób, które książkę czytają z ciekawości i nie mają w tym jakiegoś większego celu nie będzie to atutem. Jednakże dla osób, które czytają książkę w celach naukowych jest to bardzo dużym ułatwieniem. Informacje są poukładane według pewnej kolejności, dzięki czemu łatwo można później do nich wrócić.
Ciekawą sprawą jest to, że podczas czytania, zwłaszcza części, w której są opisani poszczególni "bohaterowie", kilka razy przyłapałem się na zastanawianiu się, czy aby przypadkiem ja sam nie mam zadatków na mordercę. Oczywiście wykluczyłem w końcu taką możliwość, ale wiąże to się z tym, że prawie każdy opis mordercy przedstawia jego charakterystyczne nawyki i zachowania, a niektóre z nich zauważyłem u samego siebie. Prawda jest taka, że każdy z nas podczas czytania może znaleźć nawyk, który sam posiada. Nie oznacza to jednak, że będzie mordercą (chyba, że te nawyki pokrywają się w większości - wtedy zapraszam do psychologa).
Uważam, że pozycja godna polecenia - bo co tu się rozpisywać? Jak ktoś podejrzewa, że będzie mordował, to po przeczytaniu tej książki może sobie postawić wstępną diagnozę. Dla osób szukających wiedzy w tym zakresie pozycja idealna.
Pozdrawiam.

Interesująca, ale głównie jeśli chodzi o sylwetki morderców - paru szczegółów udało mi się dowiedzieć, inne sobie przypomniałam. Podobał mi się także pomysł na fragmenty wypowiedzi i motta przed każdym osobnym działem, były dość trafnie dobrane.
Ogólnie jednak nie jestem do końca przekonana do książki - nie jest zła, ale mam wrażenie, że wiele rzeczy omówiono zbyt niedokładnie. Dodatkowo przypominam sobie pisownię "Czekatiło", która zdziwiła mnie o tyle, że chyba we wszystkich źródłach, z którymi się zetknęłam, widaniało "Czikatiło". Wprawdzie nie znam rosyjskiego, ale w innych wersjach językowych także nie ma tam tego "e", tylko "i", co zupełnie wybija mnie z rytmu. No i Lucjan Staniak. Serio?
Ostatni rozdział też nie był najszczęśliwszym wyborem - wydaje się doklejony na siłę i zupełnie zbędny. Skoro mamy przeprowadzić poważną analizę seryjnego mordercy, lecz nie stykającą się z obszarami kulturoznawczymi, nie bawmy się w interpretacje produktów popkultury. To chyba oczywiste, że autor, który chce być wiarygodny, pisząc cokolwiek o seryjnym mordercy, musiał przejść pewien etap researchu i zachowuje pewną spójność w kreacji postaci. Podsumowanie szokuje, ale nie śmiałym osądem, a długością. Rozumiem, że nikomu się nie chce i to takie przymusowe, ale niepożądane przez autora (skoro czytelnik przebrnął, znaczy, że wyciągnął wnioski i nie trzeba mu ich podawać na tacy) zwieńczenie wysiłków, ale jednak zamknięcie prawie czterystustronicowej pracy na nieco ponad stronie już trąci niechlujstwem.
Podsumowując - w wielu miejscach widać, że istnieją pewne niedociągnięcia, ale należy pamiętać, że książka jest efektem pracy młodych ludzi, którzy zapewne wciąż jeszcze musieli się dużo na tym etapie nauczyć i w porównaniu do wielu innych studentów wykonali jednak kawałek dobrej roboty.

• Kryminalistyka
  • Psychologia
  • Kryminologia, kryminalistyka
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Seryjni mordercy