Milczenie owiec

Okładka książki Milczenie owiec
Thomas Harris Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Hannibal Lecter (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Data 1. wydania:
2002-01-01
Andrzej Szulc
Andrzej Szulc Hannibal Lecter seryjny morderca zabójca śledztwo

Świetna książka, która przez cały czas trzyma w napięciu. Czytałam ją na jednym wdechu i na pewno było warto. Ciekawa od samego początku aż do końca. Godna poleceniu każdemu kto lubi dreszczyk emocji podczas czytania.

Pierwszy raz czytałam powieść bez mała 30 lat temu i nic nie straciła na swojej wartości. Uważam książkę za jedną z lepszych thrillerów w literaturze. Znakomita analiza psychiki bohaterów jest jednym z walorów powieści. Wyjątkiem jest nieodgadniony Hannibal Lecter, którego motywy i umysł pozostają zagadką.

Z pewnością postać Hannibala Lectera każdego zarówno intryguje jak i przeraża. Nie będę w tym wypadku się różnił. Osobiście jestem pod wielkim wrażeniem drugiej części.

Nie dane mi było najpierw przeczytać książki dopiero potem obejrzeć filmu. A może to i dobrze?

Cieszę się, że po "Milczenie owiec" sięgnęłam już po przeczytaniu "Czerwonego smoka" - bo "Milczenie owiec" zawiera ogromny spoiler co do losów Willa Grahama.

Bez wątpienia Hannibal Lecter - wyszedł z cienia. Zupełnie nagle i nieoczekiwanie zawładnął powieścią, stając się jej głównym bohaterem. Jest to znakomity antagonista, bo jest mądry, w pewien sposób szarmancki, że mimo woli wzbudza szacunek i prawie:) zapomina się, jak bardzo jest zły.

Clarice Starling natychmiast polubiłam, łatwo się z nią identyfikować. Może nie podziwiałam jej tak mocno jak Willa Grahama (nie każdy może posiadać "wahadła w głowie":) - to jednak kibicowałam jej szczerze, aby dopadła zbrodniarza.

Zastanawiający jest stosunek Hannibala Lectera wobec Clarice, w momencie, gdy porówna się, jak Lecter potraktował Willa. Od razu daje się zauważyć, ze Will był równy Hannibalowi. Byli podobni, w podobnym wieku (faceci około czterdziestki), równie mądrzy, podobnie potargani emocjonalnie - ale od początku byli zaprzysięgłymi wrogami.

Natomiast Clarice - choćby ze względu na młody wiek, brak doświadczenia, sam początek kariery w FBI - była dla Lectera jakby "białą kartką", była tylko i aż uczennicą. Pewnie przez to, że nie traktował jej jak równej sobie - nie była też już na starcie jego wrogiem.

Jestem bardzo ciekawa trzeciej części cyklu.

Lecter

Tylko to jedno słowo wystarczy, aby osoby obyte z literaturą czy też kinematografią w lot pojęły o co chodzi. Tak już jest, gdy dzieło danego autora przekracza panteon tzw. klasyków i zajmuje zaszczytne miejsce. Historia stworzona przez Harrisa uznawana jest za jeden z najbardziej znamienitych thrillerów psychologicznych. Tkwi w niej pewna uniwersalność, która nie blaknie wraz z upływem lat, lecz wręcz odwrotnie co raz bardziej oddziałuje na masową wyobraźnię. Postać genialnego psychiatry a zarazem seryjnego mordercy zdobyła uznanie wśród czytelników. Wydaje się, że niezbadana osobowość Lectera w dużej mierze przyczyniła się do sukcesu powieści a sam doktor nic nie stracił na swej popularności.

Powołany do życia za sprawą „Czerwonego Smoka” dr Lecter zaintrygował miliony czytelników na całym świecie w takim stopniu, że kwestią czasu była kontynuacja jego historii. „Milczenie owiec” traktowane jako dzieło życia Harrisa jeszcze bardziej przybliża postać doktora-socjopaty. Choć ciężko napisać coś oryginalnego o tym dziele, skoro powstało tysiące recenzji na jego temat to wciąż powstają nowe, co sugeruje, ze doktor Lecter jeszcze bardzo długo będzie wzbudzał zainteresowanie. W drugim tomie autor poświęca Hannibalowi więcej miejsca, lecz nie zapomina o innych postaciach pierwszoplanowych. Harris dokonał rzeczy niezwykłej oswajając czyste zło na naszych oczach. Zło potrzebne, by dokonać dobra , zło, któremu nie sposób się oprzeć ze względu na jego maniery, elegancję, inteligencję oraz … poczucie smaku.

Clarice Starling rozpoczyna staż w Sekcji Behawioralnej FBI, zajmującej się seryjnymi mordercami. Jej pierwszym zadaniem jest spotkanie z przybywającym w szpitalu dla umysłowo chorych wielokrotnym mordercą i kanibalem, z zawodu psychiatrą – doktorem Hannibalem Lecterm. Kobieta wdaje się z nim w niebezpieczną grę psychologiczną: w zamian za okruchy informacji na temat Buffalo Billa, który od kilku miesięcy terroryzuje Stany Zjendoczone, porywając, mordując i obdzierając ze skóry młode kobiety, opowiada o sobie. Doktor Lecter prawdziwy geniusz zła, manipuluje Clarice i poddaje ją osobliwej psychoanalizie. Młoda agentka wierzy, że dzięki bezbłędnej intuicji Lectera uda się wpaść na trop psychopaty, zanim zginie kolejna porwana. Jednak tylko Hannibal zna reguły tej makabrycznej gry, a nawet jej finał …

Rzadko się zdarza, aby zarówno dzieło literackie oraz filmowe były w pełnej symbiozie, a wręcz się uzupełniały. Hannibal Lecter już zawsze będzie postrzegany przez pryzmat gry aktorskiej Anthony’ego Hopkinsa, który nie tylko świetnie wpasował się w postać stworzoną przez Harrisa, ale również ją ubogacił. Jego mimika, zachowanie oraz sposób mówienia stworzyły ponadczasową ikonę popkultury, co nie na darmo doceniła Amerykańska Akademia Filmowa. Tak samo postać Clarice Starling, grana w adaptacji filmowej przez Jodie Foster, świetnie wczuła się w rolę zagubionej i młodocianej agentki FBI, która aby pokonać własne demony musi stanąć do gry twarzą w twarz ze złem w ludzkiej skórze. Owszem zawsze będą istniały rozbieżności między książką a adaptacją filmową, lecz są to w rzeczywistości niuanse, które nie wpływają na niepowtarzalny klimat tego klasycznego dzieła.

Przede wszystkim „Milczenie owiec” nie jest typowym thrillerem jakich wiele, gdzie pełno jest zawrotnego tempa, zaskakujących zwrotów akcji, czy epatującej co kilka stron makabry. Fabuła wydaje się dosyć prosta, otóż młodociana, przyszła agentka FBI na tropie seryjnego mordercy musi skłonić do mówienia innego seryjnego mordercę. Dzięki tej prostocie nie ma zbędnych zapychaczy stron, lecz czysta gra psychologiczna, która wzmaga napięcie ze strony na stronę. Akcja rozwija się powoli, ale systematycznie. Czytelnik z niecierpliwością podąża za tokiem fabuły, cały czas myśląc co za chwile się wydarzy. Wydaje się nawet, że historia Buffalo Billa jest tłem dla wydarzeń toczących się między Clarice a Hannibalem. Nie oznacza to jednak, że historia Billa została potraktowana po macoszemu. Harris doskonale wgłębił się w umysł psychopaty, co z resztą nie uczynił po raz pierwszy, warto nadmienić powieść „Czerwony Smok”. Wynaturzony umysł, który swym okropieństwem nadaje akcent grozy całej powieści. Autor skrupulatnie opisał charakter, nawyki i motywacje seryjnego mordercy, co stanowi świetne uzupełnienie wersji filmowej.

Clarice i Hannibal, tak, to ta dwójka kradnie całą czytelniczą uwagę. Choć w gruncie rzeczy, większość ich spotkań ma wymiar statyczny, praktycznie nic dynamicznego się nie dzieje (on jest w celi, ona poza nią) to aż kipi od psychologicznej głębi. „Milczenie owiec” szczyci się niepowtarzalnym klimatem, który w pełni oczarowuje czytelnika. Już sam dialog między Clarice a Hannibalem wywołuje napięcie. Pod powierzchnią zwykłej rozmowy toczy się psychologiczna gra, której reguły zna tylko jedna osoba a Hannibal Lecter nie rzuca słów na wiatr. Hipnotyzujące oddziaływanie doktora na Clarice wychodzi poza książkę. Zarówno czytelnicy jak i widzowie pochłaniają kłamstwa Lectera i pozwalają sobie mieszać głowie. Postać Buffalo Billa oraz jego czyny oceniamy jednoznacznie negatywnie, lecz w przypadku Hannibala Lectera ulegamy jego czarowi. Doskonale wiemy, że jest socjopatą i kanibalem, lecz zaczynamy uzasadniać jego kanibalizm a nawet czuć nutę sympatii do niego. Cóż, niczym potulne owieczki prowadzone na rzeź.

Podsumowując, ponadczasowy klasyk, który zostawia niezmywalny ślad w ludzkiej wyobraźni, a być może psychice. Wyśmienita uczta dla osób spragnionych psychologicznych wrażeń. Jeśli raz pozwolicie Hannibalowi Lecterowi wejść do waszej głowy to on już tam pozostanie, zwracając spojrzenie na waszą głębię, a kto wie jakie czają się tam demony. Każdy ma swe wewnętrzne owce i tylko od nas samych zależy czy kiedykolwiek zamilkną.

Lecter

Nie da się przy tym tytule uciec od powiązań z filmem.
Pod koniec lat 90-tych film obejrzałem kilkukrotnie. Bardzo mi się podobał.
Jednak ostatnimi laty, jakoś nie miałem ochoty obejrzeć go znów. Chyba trochę ,,się zestarzał".
W związku z tym, że fabułę znałem na pamięć, książka miała marne szansę, żebym kiedyś po nią sięgnął...ale w końcu się doczekała.
Nie miałem żadnych oczekiwań i nie spodziewałem się zbyt wiele. Miałem jakieś wewnętrzne przekonanie, że książka po prostu musi być słabsza.
Nie była.
Audiobooka słuchało mi się wybornie.
Pisarz naprawdę miał swój styl i potrafił stworzyć fajny klimat.
Polecam zwłaszcza tym młodszym, którzy zachwycają się kryminałami nowych pisarzy będących na topie ostatnimi laty.
Przeczytajcie takie Milczenie owiec a potem coś np. Pana Maxa C.
Potem porównajcie.

Film też jeszcze raz obejrzę :-)

Nie da się przy tym tytule uciec od powiązań z filmem.
Pod koniec lat 90-tych film obejrzałem kilkukrotnie. Bardzo mi się podobał.
Nie miałem żadnych...

Dobra.

Dobra.

Hannibal Lecter! Hannibal Lecter! I co tu więcej napisać? Albo raczej - po co? ;)

W przypadku wielu serii i trylogii występuje syndrom drugiego tomu. Polega on na tym, że czytając świetny pierwszy tom nastawiamy się na świetny drugi tom. Okazuje się jednak, że ten świetny drugi tom nie jest wcale taki dobry i jest rozczarowaniem. W tym przypadku jest zupełnie inaczej. Absolutnie niesamowita książka! To jest prawdziwe arcydzieło i można tę książkę polecić każdemu (wpływ pierwszego tomu na drugi jest niewielki więc spokojnie można czytać tylko ten jeden choć pierwszy jest również bardzo dobry i trochę szkoda). Poznajemy młodą studentkę, która dostaje misje od swojego przełożonego. Misja ta jest dość mało istotna i z góry skazana na porażkę. Jednak jest to tylko preludium do poszukiwań groźnego mordercy, które w pewnym momencie stają się wyścigiem z czasem. Kapitalnie narysowane postaci dosłownie wszystkie. Od postaci pierwszoplanowych po te w tle. Kapitalna młoda protagonistka, której się nie da nie lubić, "fajny" zwyrol jako jej przeciwnik i niedościgniony doktor Lecter bardzo pomagają nas wciągnąć w historię. Historię bardzo dobrą, która wciąga niesamowicie łatwo. Fabuła jest bardzo, ale to bardzo dobra jest to top w kategorii kryminałów. W tej książce po prostu wszytko gra. Gorąco polecam wszystkim! Spróbujcie przeczytać i nie mieć cały czas przed oczami Anthony'ego Hopkinsa po prostu się nie da. PS film też jest świetny

Jedna z moich ulubionych książek. Dla mnie absolutne mistrzostwo i chyba nie ma się co więcej o tym rozwodzić. Film dość dobrze oddaje książkową historię, ale nie pobije pierwowzoru, którego aż wstyd jest nie znać.