Czerwony smok

Thomas Harris Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Hannibal Lecter (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Red Dragon
Hannibal Lecter (tom 1)
kryminał, sensacja, thriller
2018-11-21

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Czerwony smok już nie szokuje?

6 Link do recenzji

Przygodę z Hannibelem zaczynałam od filmów. Sama historia nie jest zła jednak ja się bardzo męczyłam podczas czytania. Może być to spowodowane tym, że tę część lubię najmniej.

Naprawdę świetna książka, która od pierwszych stron niesamowicie wciąga. Realistycznie wykreowani bohaterowie, których lubimy, boimy się i im współczujemy. Bardzo dobrze nakreślony element zbrodni i okrucieństwa sprawia, że od pierwszych stron nienawidzimy mordercy. Jednak wraz z następnymi rozdziałami możemy zmienić o nim zdanie. Szybko się czyta, a zakończenie...

I tak sie człowiekami zdarzy czasem, w te lepsze, wolniejsze i zwykle ciepłe dni sięgnąć po coś lżejszego do przeczytania. Słońce wtedy zwykle mocniej świeci, plączą się pod nosem zapachy z ogrodu, uwiera w dupę wcale niewygodny hamak i próbuje się czytać. Ale nagle trzeba zmienić miejsce... wetknąć zagłuszacze do uszu, wejść do domu, położyć sie na brzuchu na łózku lub...

Czerwony smok mnie zachwycił i historia mimo że mam 33 lata nie oglądałem wcześniej filmów z Lecterem i nie żałuję bo mogłem go poznać z książki A nie z filmu

Pierwsza część serii o Hannibalu Lecterze, chociaż moim zdaniem jest tego bohatera tyle co kot napłakał.
Książka ta opowiada o seryjnym mordercy, którego policja nazwała Zębatą Wróżką. On sam tytułuje się „Czerwonym Smokiem”. Poznajemy jego trudną przeszłość, a także przerażającą teraźniejszość i momenty jego tzw. „przemiany” z człowieka w smoka.
Do znalezienia go FBI...

Bardzo dobrze napisana książka.
Świetny kryminał psycholohiczny.

Świetnie napisana :)

Przed laty obejrzałem ekranizację i chociaż cenię Edwarda Nortona to film nie zrobił na mnie wielkiego wrażenia. Co innego książka. "Czerwony smok" naprawdę trzyma w napięciu. Aż dziwne, że nie powstała na jego podstawie taka niezapadająca w pamięć produkcja.

"Czerwony smok" jest po prostu majstersztykiem. Moim zdaniem Harris znajduje idealne wyważenie pomiędzy szczegółowością opisów często bardzo brutalnych morderstw, a analizą umysłu psychopatów, socjopatów, morderców.
Tę książkę czytało mi się świetnie i chętnie w niedługim czasie sięgnę po kolejne dzieło Harrisa z tej serii.

Pełna opinia ma moim blogu:...

Myślę, że słowa samego Grahama najlepiej oddadzą meritum tej książki: "Trzeba spróbować wejść w skórę mordercy, myśleć tak jak on - a potem znaleźć człowieka, który pasuje do tego modelu."

Thomas Harris znakomicie zaprojektował układ detektyw / przestępca. Obaj pasują do siebie jak nóż do widelca, podczas gdy całość smakuje niczym danie z dobrze wysmażonej wołowiny. Graham...

Dyskusje

7 601