Cari Mora

Tłumaczenie: Jan Kraśko
Wydawnictwo: Agora SA
Cari Mora
Malena

Thomas Harris, twórca Hannibala Lectera, autor Milczenia owiec i Czerwonego smoka, wraca po 13 latach z nową książką. Cari Mora to wciągająca opowieść o złu, chciwości i mrocznej obsesji – Harris w najwyższej formie! Przestępcy od lat próbują wytropić skarb ukryty pod posiadłością należącą niegdyś do Pablo Escobara w Miami Beach. W wyścigu po 25 milionów dolarów w złocie prowadzi targany...

Przestępcy od lat próbują wytropić skarb ukryty pod posiadłością należącą niegdyś do Pablo Escobara w Miami Beach. W wyścigu po 25 milionów dolarów w złocie prowadzi targany chorymi namiętnościami Hans-Peter Schneider – człowiek, który zarabia na życie, realizując przerażające fantazje bogaczy.
Na drodze staje mu Cari Mora, piękna strażniczka rezydencji, która znalazła w Stanach schronienie przed przemocą panującą w jej kraju. Schneider wkrótce pozna zaskakujące umiejętności Cari i przekona się, jak silna jest jej wola walki.
Między męskim pragnieniem a kobiecym instynktem przetrwania czają się potwory. A żaden pisarz nie kreuje potworów tak sugestywnie jak Thomas Harris.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Marzena | 2019-05-30
Na półkach: Przeczytane, Strata czasu
Przeczytana: 30 maja 2019

Komuś chyba zabrakło na, przysłowiowe już, waciki.
Normalny człowiek, gdyby brakowało mu gotówki, wziąłby kredyt, sprzedał samochód, albo...nie wiem...nerkę, Autor natomiast postanowił przycupnąć na chwilkę, popuścić wodze fantazji, skreślić parę zdań i wydać je w formie książki...
A jako że Autorem tym jest Harris: Thomas Harris, oczywistą oczywistością jest, że owa książeczka się sprzeda! Egzemplarz z którego korzystałam pożyczyłam, z czego się ogromnie cieszę, ponieważ to byłoby dwadzieścia kilka złoty wyrzuconych w błoto...

Ciężko mi uwierzyć, że człowiek, który stworzył Hannibala Lectera, popełniał coś tak mało porywającego. 223 strony sensacyjnej opowiastki, spisanej naprędce bez większego składu i ładu, z fragmentami jakby wyrwanymi z kontekstu, która ma przyciągać uwagę nazwiskiem Pablo Escobara...Sama Cari Mora, podejrzewam, ma wzbudzać silne emocje - szczególnie jej przeszłość, jednak we mnie ta damska wersja MacGyvera (" zrobiła skrzydełka do pływania z dwóch...

ZaaQazany | 2019-06-02
Na półkach: Przeczytane, ZaaQ'19
Przeczytana: 02 czerwca 2019

Thomas Harris. Gdy usłyszałem, że niebawem wróci z kolejną książką... Pewnie nie muszę opisywać przeżywanego stanu, znanego każdemu kto czekał na powieść na miarę Milczenia owiec.
Cari Mora. Przed przeczytaniem już miałem oczekiwania. Najtrudniejsza z możliwych opcji, bo mało kto mi zaoferuje produkt odpowiadający moim fantazjom. Ta prawda powoduje, że Cari już na dzień dobry miała pod górkę. No i się zaczęło.
Po pierwsze – Cari Mora ma się nijak do Milczenia owiec. Nawet nie treścią, samym gatunkiem odskakuje na całkiem inny tor. Z thrillera Harris przeskoczył bardziej na literaturę sensacyjną. Brakuje to mrocznego geniuszu i tajemniczej sprawy. Czytelnik od samego początku mniej więcej wie o co chodzi, a kontynuację da się w miarę łatwo przewidzieć. Atutem mogliby być rewelacyjnie zapowiadający się bohaterowie, ale i tu wątek nie został pociągnięty. Ciekawe postacie, które na dłuższa metę jakby zapomnieli o tym by opowiedzieć nam swoja historię do końca.
Ogólnie całości brakuje...

Heisenberg | 2019-05-30

Po przeczytaniu książki „Cari Mora” w mojej głowie kołatała tylko jedna myśl – czy ten koszmarek napisała ta sama osoba która stworzyła postać Hannibala Lectera??? Bo tak po prawdzie mam ku temu ogromne wątpliwości! Nagle Thomas Harris zapomniał jak się pisze kapitalne powieści, i tworzy takie „coś”??? „Cari Mora” to nic innego jak południowoamerykańska telenowela w sensacyjnym płaszczyku. Oprócz tego występuje tutaj Litania Do Wszystkich Znanych I Nieznanych Imion Hiszpańskobrzmiących – Antonio, Benito, Ernesto, Paolo, Esteban, Ignacio, blablabla. Serio, momentami w trakcie lektury zadawałem sobie pytanie – kto to jest??? – kiedy pojawiało się kolejne imię z tych w/w oraz tysiąca pozostałych. Najlepsze fragmenty książki to wspomnienia tytułowej bohaterki z czasów jej pobytu w partyzantce FARC, ale akurat tego są śladowe ilości, więc naprawdę marna to pociecha. Reszta to jakiś koszmarny miszmasz wszystkiego – sensacji, thrillera, powieści obyczajowej i czego jeszcze tylko dusza...

PABLOPAN | 2019-05-25
Przeczytana: 25 maja 2019

Nareszcie książka, w której końcówce sypały się iskry. Ale od początku: ekscytowałem się powrotem Harrisa po 13 latach, ale starałem się nie robić sobie zbyt wielkich nadziei, do książki podszedłem neutralnie, starając się zapomnieć o Hannibalu Lecterze. Okazało się, że Autor mnie nie zawiódł, a niektóre opisy przyprawiały o dreszcze i ciarki. Mistrz gatunku :) Dla kogo jest ta książka? Na pewno dla fanów thrillerów i kryminałów, ale też książek przygodowych - wszak gra toczy się o odnalezienie ukrytego złota. Fani "Milczenia owiec" też się nie zawiodą. Dla mnie dodatkowym smaczkiem był język hiszpański pojawiający się w dialogach - wzbogaciłem swój leksykon o kilka potocznych i krwistych wyrażeń. Zdecydowanie polecam!

Pablo Escobar i poszukiwacze ukrytego skarbu

O ile Hannibal Lecter był przekonującym wcieleniem zła, a „Milczenie Owiec” to majstersztyk wiwisekcji ludzkiej bestii, o tyle Cari Mora to jakieś nieporozumienie.

Apetyt na nową powieść Harrisa rósł z chwilą jej zapowiedzi. Książeczka z czcionką dla zerówkowicza wzbudziła podejrzliwość. Znaczy się będzie treściwie, pomyślałam. Ale nie, zostałam z pustymi rękami.

Cari Mora, Kolumbijka nielegalnie w USA, ma za sobą mroczną przeszłość żołnierza, a dzieciństwo w partyzantce w dżungli będzie najciekawszym fragmentem tej historii. To doświadczenie pozwoli jej stawiać się największym oprychom, buszującym po willi... Pablo Escobara, gdzie Cari nocuje. Dodajmy że nocuje w towarzystwie stworów i manekinów z filmowych horrorów i jako jedyna nie boi się zostawać w tym towarzystwie (?) W dodatku Cari jest bosko piękna i kto żyw pada trupem na jej widok. Tak historia Harrisa meandruje od czarnego humoru do groteski. Takie to straszno-zabawne....

Wkp | 2019-05-17

HARRIS PRZERYWA MILCZENIE

Thomas Harris to pisarz niezwykły pod wieloma względami. Nazywany ojcem thrillera psychologicznego, przeszedł do legendy dzięki stworzeniu postaci Hannibala Lectera i seria powieści o nim. Ale niezwykła jest też jego kariera. Debiutował w 1975 roku i od tamtej pory, choć w roku 1988 odniósł gigantyczny sukces dzięki „Milczeniu owiec”, wydał łącznie jedynie sześć powieści. Na najnowszą z nich przyszło nam czekać trzynaście lat. Ale, chociaż nie jest to dzieło na miarę jego wczesnych utworów, warto było.

Caridad ‘Cari’ Mora, dziecko wojny, obecnie pani weterynarz od dekady żyjąca w Stanach Zjednoczonych, zamieszkuje posiadłość w Miami Beach. Niegdyś był to dom Pablo Escobara, który zakupił go dla swojej rodziny na wypadek, gdyby został wydalony do USA. Baron narkotykowy nigdy tam nie mieszkał, wciąż jednak krążą legendy o ukrytym pod nim skarbie, na który poluje niejeden przestępca. Najbliżej zdobycia go jest Hans-Peter Schneider, oszpecony chorobą...

spectator_zm | 2019-05-31
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 31 maja 2019

Ogromne rozczarowanie...
Spodziewałem się czegoś więcej po twórcy "Milczenia owiec", zwłaszcza po tak długiej przerwie. Jedynie zakończenie było dobre, stąd 4 gwiazdki.
No cóż, odcinać kupony od sławy zawsze można...

Setna_Małpa | 2019-05-22
Na półkach: Przeczytane, Czytadło

Po wielu latach wraca do nas Thomas Harris. Chyba trochę wyszedł z wprawy bo opowieść którą nam serwuje jest, hmm, no poprawna ale na próżno szukać tu dreszczyka emocji. Przede wszystkim książka jest króciutka co przekłada się na kiepskie przedstawienie bohaterów, to nowość u Harrisa który stworzył Lectera, Starling, Dolarhyde'a i Willa Grahama.
Zapewniam że bohaterów tego czytadła nie zapamiętacie na długo. Chyba że krokodylice. Ona fajna była.

Ania | 2019-05-27
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 27 maja 2019

Harris to Harris. Wyśmienite, wprawne pióro i świetny styl.
To mi niezmiennie imponuje i zachwyca.
Sama historia, choć z wielkim potenciałem, rozmyła się w opisach wspomnień Cari oraz moim ciągłym oczekwianiu na silne emocje.
Czuję niedosyt. Za mało mi wszystkiego. Fabuła snuje się. Napięcie nie sięga zenitu. Czarny charakter pobudza wyobraźnię, ale pozostaje jakby w uśpieniu.
Jedno z większych rozczarowań czytelniczych tego roku.

Book_and_caffeine | 2019-05-27

Hola Amigos!
Czy są tu jacyś fani serialu Narcos, Pabla Escobara i oczywiście padre książkowego Hannibala?
Jeśli tak to koniecznie musicie sięgnąć po Cari Mora.Ta książka to istna mieszanka wybuchowa mocnych klimatów z wątkiem sensacyjnym i mocno porytym psycholem.

Czasy współczesne, posiadłość Pabla Escobara i ukryty skarbiec z 25 milionami dolców w sztabkach złota. Do tego intrygująca postać Cari - tajemnicza dziewczyna, która przeżyła tyle, że jej życiorys powinien być odrębną książką.
Jest i mocno poryty psychol z mózgiem pozlepianym chyba z najbardziej popierniczonych psychopatów. Nie będę zdradzać fabuły. Powiem tylko, że dzieje się.

Autor pisze na lajcie, momentami przy niektórych zdaniach można się nawet uśmiać ale to tylko pozory. Chwila nieuwagi i nagle mamy taki opis, że wystarczy kilka słów aby nasze żołądki wywróciły się na drugą stronę a policzki zmieniły kolor na zielony.

Żałuję tylko, że autor nie skupił się jeszcze bardziej na porypanych postaciach tylko wlepił...