Cari Mora

Thomas Harris Wydawnictwo: Agora kryminał, sensacja, thriller
Cari Mora
Agora
Jan Kraśko
bogactwo chciwość literatura amerykańska niebezpieczeństwo obsesja podstęp przestępstwo thriller wyścig z czasem

Strasznie się zmęczyłem przy tej książce. Nie polecam.

Strasznie się zmęczyłem przy tej książce. Nie polecam.

Pomysł ma potencjał, mogła być z tego naprawdę dobra książka. Ale nie jest. Czyta się ją z uczuciem, że zmierza do mocnego finału... Niestety, tym finałem jest rozczarowanie. Szkoda. Na plus pozostaje całkiem fajna okładka.

Byłam zdziwiona widząc jak niską ocenę ma książka, ale nie zniechęciłam się i ją przeczytałam. No i przestałam się dziwić. Z jednej strony pomysł na fabułę był całkiem ciekawy, ale wykonanie leży i kwiczy. Treść bardziej niż powieść przypomina scenariusz filmowy- krótkie sceny napisane bardzo oszczędnym językiem, nagłe przejścia do innych wątków i miejsc, nowi bohaterowie wyskakujący jak diabeł z pudełka- opisów i charakterystyk było tak niewiele, że z trudem ogarniałam kto jest kim i gdzie właściwie obecnie dzieje się akcja.
Główna bohaterka, tytułowa Cari Mora, została jako jedyna, przedstawiona w miarę dokładnie. Podobały mi się urywki z jej dzieciństwa, jej charakter i ogólnie jej postać.
Ciekawy był też proceder, jakim zajmował się Hans- Peter, choć końcowe sceny, mimo że mogły przyprawić czytelnika o szybsze bicie serca, również zostały zepsute spieszącą gdzieś byle jak narracją. Szkoda wielkiego potencjału- gdyby powieść była napisana dokładniej, bardziej drobiazgowo, na pewno miałaby wyższe oceny.

Jak mam się przekonać do thrillerów, skoro trafiałam na takie gnioty? Książka bardziej przypominała scenariusz filmu sensacyjnego niż powieść i podejrzewam, że można by zrobić całkiem niezły film na jej podstawie, ale w sama w sobie jest słaba.

Każdy, kto choć trochę interesuje się thrillerami przynajmniej kojarzy postać Hannibala Lectera. Opowieść o bodaj najsłynniejszym mordercy-kanibalu, który stanowi obecnie ikonę kina, za sprawą ekranizacji „Milczenia Owiec” wiele zyskała również w oscarowym wyścigu. Autorem stojącym za kreacją tego owianego popkulturową sławą seryjnego zabójcy jest Thomas Harris – właśnie jego nazwisko stanowiło główną przesłankę do zakupienia przeze mnie wydanej w 2019 roku „Cari Mory”… Co przykre, zmuszona jestem stwierdzić, że to najgorsza książka, jaką miałam okazję przeczytać w tym roku, a przez moje ręce przewinęło się naprawdę wiele kiepskich powieści.

Dwadzieścia pięć milionów dolarów w formie sztabek złota. Wszystko to zamknięte w szczelnym sejfie ukrytym gdzieś na posesji niesławnego Pabla Escobara. Dwie szajki złodziei czające się na łup, nie wahające się posunąć do wszelkiego podstępu, byleby tylko położyć na nim swe łapy. Opiekująca się domostwem Cari Mora, która wmieszana zostaje w porachunki między obiema stronami konfliktu. Kobieta ta, gdy miała raptem kilkanaście lat, pod przymusem walczyła w kolumbijskiej partyzantce – konsekwencje czego długo się za nią ciągnęły. W Stanach Zjednoczonych przebywa warunkowo, a jej dawne bojowe umiejętności mają niespodziewanie się przydać. Problemów wyłącznie przybywa, gdy przywódca jednej z szajek, niejaki Schneider, planuje ją porwać i sprzedać. Złoto wkrótce staje się najmniejszym z problemów, o które powinna się martwić.

Niezwykle trudno było mi skonstruować ten niedługi opis fabuły, gdyż szczerze powiedziawszy – w tej książce prawie nic się nie dzieje. Objętością sięga niemal czterystu stron, a rzeczywiście intrygujących pomysłów ma na raptem pięćdziesiąt. Niczego nie ułatwiają też losowe przeskoki fabularne, przez co idzie się po prostu pogubić w tym, co dzieje się na kolejnych stronicach. W jednej chwili ktoś żyje, kilka akapitów później już nie, ale jakoś nie sposób miejscami wyłapać, kiedy i dlaczego dana postać zginęła. Motywacje bohaterów również są mi po prostu obce, choć przeczytałam tę powieść niezwykle szybko, więc teoretycznie nie powinnam była pogubić wątków. Problem w tym, że większość z nich nie ma ani wyraźnego początku, ani sensownego końca. Pojawiają się dwa intrygujące motywy: przeszłość tytułowej Cari Mory (wytłumaczona wyłącznie pobieżnie pomiędzy kolejnymi atakami na sejf),a także mroczny „Klub Kadłubków”, dla którego „towar” dostarcza Schneider. Jednak oba z tych pomysłów są przedstawione bardzo płytko, choć z powodzeniem mogłyby stanowić główną oś fabularną. Z pewnością byłyby ciekawsze od tego, co zaprezentował autor.

Komentując styl, można się co najwyżej roześmiać. Opowieść prowadzona jest tak, jakby autor napisał ją „na raz” i nigdy potem nie przeczytał. Nic się tu ze sobą nie klei, kolejne rozdziały wprowadzają losowe wątki, do których nigdy później historia nie wraca. Gdyby wyciąć te przerywniki, które nie zmieniają niczego w toku fabuły, cała opowieść skurczyłaby się do rozmiarów opowiadania. Kolejnym fiaskiem okazuje się konstrukcja bohaterów, a także sposoby ich wprowadzania. Wiele postaci nie prezentuje sobą nic oprócz tego, że mają jakieś tam imię. Zdecydowana większość pojawia się raptem w kilku rozdziałach, tylko po to, by zginąć lub ewentualnie kogoś zabić (a potem samemu zginąć). Trudno traktować jako dobrą praktykę kilkukrotne zmienianie składu osobowego bohaterów znajdujących się w centrum akcji. Szczególnie, gdy są oni po prostu zbędni. Przez to ciągłe przetasowywanie postaci ciężko by zaangażowały one czytelnika w jakikolwiek sposób – ich śmierć jest tylko zbiorem kilku wyrazów, niczym, nad czym można się na dłużej zatrzymać. Dołożyć do tego można dość nudne dialogi, bezkształtne opisy, dziury fabularne… Wynik tego literackiego równania to wyłącznie rozczarowanie: w dodatku na każdej możliwej płaszczyźnie.

„Cari Mora” jest książką tak słabą, że aż dziwi mnie fakt jej wydania. Gdyby nie głośne nazwisko, prawdopodobnie nigdy nie zagościłaby na półkach księgarni. Thomas Harris się nie postarał, a jeśli będzie to jego ostatnia książka (swoją drogą wydana aż 13 lat po poprzedniej, którą był „Hannibal. Początek”…),stanowi ona dość nieudane zejście ze sceny. Omijać, omijać i jeszcze raz omijać – istnieje tyle dobrych powieści, że szkoda tracić czas na tak marną. Z mojej strony wyłącznie 2/10 – jeden punkt wyżej za udane, choć niewykorzystane wątki, o których wspomniałam wyżej.

Nie wiem czemu to ma tak słabe oceny. Może zbyt wiele osób to porównuje do innych książek autora.
Ja uważam, że to dobra książka.
Rzadko sięgam po tytuły w podobnych klimatach - mafii, spisku. Lecz tutaj mnie to zaciekawiło. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że to jest praktycznie sensacja. A je mocno lubię. Wszystko też jest przyjemnie napisane.
Ostatecznie ja polecam tę książkę.

Ja uważam, że to dobra książka.
Ostatecznie ja polecam tę...

Pięknie wydana książka, powieść niczym gotowy scenariusz filmu sensacyjnego.

Pięknie wydana książka, powieść niczym gotowy scenariusz filmu sensacyjnego.

Co to jest za chłam. Totalna żenada autora Milczenia owiec. Fabuła dramatyczna,skoki akcji i bohaterowie tam samo. Cud że dokończyłem ( gruba czcionka pomogła 😉). Nie polecam

Nie jest zła, chyba podstawowa wada dla wielu osób to.. ze nie jest to "Milczenie owiec"🤐 a na tak niska ocenę to nie pamiętam kiedy mi się udało trafić, gdzie jakieś romansidła miewają po 7-8/10 😎

Słabo, nie tego się spodziewałam po twórcy Hannibal'a Lectera.
Po prostu zbyt krótko, powierzchownie i szybko.

Słabo, nie tego się spodziewałam po twórcy Hannibal'a Lectera.
Po prostu zbyt krótko, powierzchownie i szybko.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Przeczytane w 2019

Dodaj cytat z książki Cari Mora