Nocarz

Cykl: Wampiry w ABW (tom 1)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Igor

Praca w służbach specjalnych niektórych może pociągać, innych odstraszać. Wiadomo — stres, narażanie życia i jeszcze obowiązek, który każe trzymać język za zębami. Nie jest łatwo. Ale dla niektórych to sposób na życie. Dzięki ciągłej dawce adrenaliny we krwi czują, że istnieją. Taką drogę wybrał również bohater książki Magdaleny Kozak. Służbie dla Ojczyzny gotowy był poświęcić wszystko. Dostał nowe życie, nową tożsamość, nową misję. Trafił do tajnej jednostki ABW, która pod przykrywką standardowych działań zajmowała się walką z Renegatami — groźnym rodem wampirów. Stosując coraz nowsze i brutalniejsze metody, Renegaci pozyskiwali świeży, życiodajny pokarm i niebezpiecznie szybko powiększali swoje szeregi. Vesper stanął przed wyborem: ile można poświęcić dla obrony innych, ofiarować własne życie? A co będzie, jeśli wówczas sam zostanie wampirem?

Książka Magdaleny Kozak przedstawia intrygującą wizję polskiej rzeczywistości, w której rozgrywają się rzeczy, o jakich zwykłym obywatelom nawet się nie śniło. Nic w tej książce nie jest jednoznaczne, nawet dobro. Żaden bohater nie jest jednowymiarowy. Ta historia na pewno cię zaskoczy.

Jeśli myślałeś, że wampiry nie istnieją, zobacz, jak bardzo się myliłeś...

Powieść nominowana do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2006.

źródło opisu: Fabryka Słów, 2015

źródło okładki: Fabryka Słów, 2015

Hania | 2019-09-07

Druga książka z polskiej fantastyki (obok Rhezusa) której lektura mnie mocno zirytowała. Tu na szczęście nie jest aż tak źle, ale całkiem ciekawy pomysł, z ogromnym potencjałem, prowadzony jest w tak infantylny i oklepany sposób, że aż bolą zęby. Styl na przestrzenie książki ulega nieco poprawie i końcówkę nawet da się czytać, więc może kolejne tomy będą lepsze choć pod tym względem.

Graven | 2019-08-25
Przeczytana: sierpień 2019

Pomysł ciekawy, niestety wykonanie totalnie przeciętnie. Dałoby się przełknąć infantylizm i brak realizmu, gdyby wątek i jego bohaterowie byli ciekawsi...

Od kiedy to elitarna jednostka rekrutuje ludzi prosto z ulicy? W "Facetach w czerni" choć odbyło się to podobnie, to jednak zręczniej - no i mieli procedurę w przypadku odrzucenia kandydatury.

Niestety nie wzięło mnie to. Nie dotrwałem do końca.

Renata82 | 2019-07-08
Przeczytana: 10 lipca 2017

Rewelacyjna pozycja!!!

Tomaszek | 2019-06-02
Przeczytana: styczeń 2019

Czy można polubić wampiry?
Okazuje się, że to nie takie trudne, bohaterowie są całkiem sympatyczni i, po wampirzemu, ludzcy. Wprawdzie funkcjonują, w XXI wieku, w warunkach mocno feudalnych ale jakoś dają sobie z tym radę. Szkoda trochę, że chwila rekrutacji i "rekrutator" tak silnie determinują ich (nie)życie. Jak się okazuje, nieśmiertelność ma swoją, i to niemałą, cenę.
Swoją drogą unikałem do tej pory czytania książek o wampirach (Anne Rice mnie do nich nie przekonała). Teraz, dzięki p. Magdalenie Kozak, jeszcze o tym pomyślę. Może jutro?

Whoa.

Może powstanie tu sensowna (pozytywna) opinia, ale finał mnie tak rozjechał, że biorę Renegata. Natychmiast. Bo już nie wiem co myśleć.

Dobra rada: jeśli dopiero zaczęliście czytać Nocarza i wam się podoba, zaopatrzcie się w następny tom z wyprzedzeniem. Brr, ja bym nie wytrzymała na niego czekać.

Malkontent | 2019-03-27
Przeczytana: 21 marca 2019

Pewien powiew świeżości jeżeli chodzi o fabułę.

Hersus | 2019-03-21
Przeczytana: listopad 2018

Wizerunek wampira w ostatnich latach przeszedł ogromną metamorfozę. Od potwornej bestii żądnej krwi do błyszczącego za dnia modela znęcającego się nad malutkimi, słodkimi zwierzątkami. Dobrze, może trochę przesadziłem, ale sami przyznajcie, że daleko obecnym krwiopijcom do Draculi znanego z powieści Brama Stokera. Są oni jak ogień i woda. Dodatkowo większość wampirów mieszka za granicami naszego kraju, a my też na nich zasługujemy. Dlatego właśnie dzisiaj wezmę na warsztat Dzieci Nocy z polskim godłem na piersi, czyli „Nocarza” Magdaleny Kozak.

Jerzy Arlecki ma dość swojego nudnego życia, dlatego postanawia dołączyć do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Niestety pierwsze zadania, jakie dostaje okropnie go rozczarowują. Na szczęście wszystko zmieni się w dniu, gdy pozna szefa wszystkich szefów, przy którym nawet Krzysztof Jarzyna ze Szczecina to mały pikuś. Mowa tu o Lordzie Ultorze głównym dowódcy Nocarzy. Tajnej grupy, która w imieniu polskiego rządu walczy z bezwzględnymi...

Darek Doroziński | 2019-02-19
Na półkach: Przeczytane, E-Book, 2019
Przeczytana: 16 lutego 2019

No cóż.. Gdy czytałem opis tej książki i zaopatrzyłem się we wszystkie cztery tomy pomyślałem, że czeka mnie ciekawa lektura..
.. rzeczywistość okazała się jednak brutalna i po pierwszym tomie mam spore wątpliwości (na plus, że jednak się waham), czy sięgnę po pozostałe części.
Wydaje mi się, że jest to książka z naprawdę sporym potencjałem, ale słaby warsztat autorki niestety położył moje nadzieje na deski.. Historia niedbale sklejona taśmą klejącą i mało wiarygodny świat (skąd sztuczna krew, jak to funkcjonowało przed nią, jakim cudem skoro prawdziwa krew działa jak narkotyk tak przemyślane akcje renegatów; jakie predyspozycje zdecydowały o przydatności głównego bohatera do elitarnej jednostki itd. itp.), słabo nakreśleni bohaterowie, tragiczne dialogi..
Doczytałem do końca mimo tych wszystkich wad, bo czyta się to dość szybko (jeden wieczór), ale naprawdę nie wiem czy poleciłbym to komuś i zachował czyste sumienie..

EmaxDomina | 2018-11-30
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: listopad 2018

Świetna zabawa. Męskie fantasy napisane przez kobietę. Zgrzebność polskich sił specjalnych znana autorce z autopsji przeplata się z wątkiem wampirycznym. Czyta się dobrze, bez specjalnych emocjonalnych obciążeń - na dwa wieczory

titek20 | 2018-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2018

Świetna książka, dobry klimat, nie nuży. Warta zakupu, warta przeczytania. :)