Nocarz

Cykl: Wampiry w ABW (tom 1) | Seria: Kuźnia Fantastów
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Radek

Praca w służbach specjalnych niektórych może pociągać, innych odstraszać. Wiadomo — stres, narażanie życia i jeszcze obowiązek, który każe trzymać język za zębami. Nie jest łatwo. Ale dla niektórych to sposób na życie. Dzięki ciągłej dawce adrenaliny we krwi czują, że istnieją. Taką drogę wybrał również bohater książki Magdaleny Kozak. Służbie dla Ojczyzny gotowy był poświęcić wszystko. Dostał nowe życie, nową tożsamość, nową misję. Trafił do tajnej jednostki ABW, która pod przykrywką standardowych działań zajmowała się walką z Renegatami — groźnym rodem wampirów. Stosując coraz nowsze i brutalniejsze metody, Renegaci pozyskiwali świeży, życiodajny pokarm i niebezpiecznie szybko powiększali swoje szeregi. Vesper stanął przed wyborem: ile można poświęcić dla obrony innych, ofiarować własne życie? A co będzie, jeśli wówczas sam zostanie wampirem?

Książka Magdaleny Kozak przedstawia intrygującą wizję polskiej rzeczywistości, w której rozgrywają się rzeczy, o jakich zwykłym obywatelom nawet się nie śniło. Nic w tej książce nie jest jednoznaczne, nawet dobro. Żaden bohater nie jest jednowymiarowy. Ta historia na pewno cię zaskoczy.

Jeśli myślałeś, że wampiry nie istnieją, zobacz, jak bardzo się myliłeś...

Powieść nominowana do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2006.

Beata | 2017-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2017

Świetna powieść akcji. Bohaterami są wampiry, prawdziwe, złe wampiry... w końcu:) Dodatkowym smaczkiem jest miejsce akcji - nasz kraj... do tego nasze wampiry...w naszym ABW:) Te dobre (z ABW) piją sztuczną krew, te złe (Renegaci), tradycyjnie, świeżutką, wyprodukowaną przez ludzki organizm:)
Obie frakcje walczą ze sobą... a na losach walki odciśnie swoje piętno młody nocarz Vesper.
Fantastyczny pomysł na powieść i wykonanie naprawdę dobre.

wiejskifilozof | 2013-11-29

Od razu napiszę nie jestem fanem wampirów pod żadną postacią.Trudno,lecz krwiopijcy mnie nie przekonują.Dlatego też miałem,pewne negatywne odczucia wobec tej książki.
Myślałem,czy opłaca się ją przeczytać.W końcu będąc w bibliotece wypożyczyłem i się zakochałem w twórczości pani Kozak.
Od samego początku akcja mi się podobała,ba podobała to mało napisane.To tak jakbym napisał,że Bill Gates ma trochę grosza w duszy.
Pani Kozak,od samego początku mnie radykalnie wciągnęła.
Świetny pomysł na wampiry ( nocarze tu zwane ), ich stroje, broń.Ba nawet imiona.
Świetnie łączy fantasty,z powieścią militarną.
I może nie stanę się fanem wampirów w 100 %, to książka pani Magdaleny uważam,za najlepszą książkę wampiryczną w polskiej fantastyce.

macias | 2014-05-29
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2014
Przeczytana: 29 maja 2014

Nie jestem zwolennikiem wampirów, ale ta książka jest naprawdę świetna. Ma wszelkie predyspozycje by na jej podstawie nakręcić doskonały film akcji. Ja słuchałem w formie audiobooka, z rewelacyjnym lektorem w osobie Krzysztofa Plewako-Szczerbińskiego. Polecam bardzo mocno i już wkrótce zamierzam sięgnąć po kolejne odcinki serii o wampirach z ABW.

DonSzabla | 2014-12-15
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014, Posiadam
Przeczytana: 15 grudnia 2014

Nie podoba mi się, że w dzisiejszych czasach postacie kultowe, takie jak wampiry, zostały bardzo brutalnie zbezczeszczone. Obraz krwiożerczych bestii rządnych krwi został zastąpiony przez lalusiowatych chłopców cierpiących nie z braku pożywienia (w tym przypadku świeżej krwi), ale przez nieszczęśliwą miłość do ziemskiej niewiasty, która zamiast poszukać normalnego chłopa, woli zabiegać o względy nieco starszego (o jakieś tysiąc lat) wampira, z którym trudno będzie żyć normalnie. Na całe szczęście istnieją jeszcze autorzy, którzy pokazują prawdziwe oblicze wampirów jakie znamy jeszcze z początków kultury słowiańskiej. Magdalena Kozak jest jedną z nich.

Głównym bohaterem powieści jest Jerzy Arlecki, który niezadowolony ze swojego codziennego życia postanawia dołączyć do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wstępując w szeregi ABW myślał, że będzie wykonywał zadania specjalne polegające na pościgach i spektakularnych zatrzymaniach, tymczasem otrzymuje zdecydowanie bardziej nudne...

Beremis | 2016-08-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Audiobook
Przeczytana: 31 maja 2016

Wampiry, brak romansu, nastolatków. Za to akcja i krew i militaria. Do tego akcja w Polsce. Zapowiadało się tak pięknie.
I jeszcze Closterkeler zainspirowany książka napisał piosenkę, teledysk nakręcił.
I d... Tak irytującej książki dawni nie miałem. W wersji papierowej już po nastu stronach rzuciłbym ją w kont. w wersji audio z trudem, bo z trudem, powoli, rozdział po rozdziale z długimi przerwami odsłuchałem. Nawet z wystawieniem opinii się wstrzymałem, bo już od pierwszych stron zacząłem układać listę negatywnych emocji, które mi towarzyszyły podczas słuchania.
Drętwi i puści bohaterowie, chyba dopiero drugo i trzecioplanowi potrafili z siebie wykrzesać jakąś iskierkę życia, taki choćby Okruszek. Dialogi sztywne i nienaturalne w większości. Akcja prosta aż do bólu i przewidywalna.
W sumie wtórne to i miałkie wyszło. A mogłoby być fajnie. Jak dla mnie wystarczyłoby ostrzeżenie "DO lat 16".

WampirkaJustynka | 2015-10-05
Przeczytana: 04 października 2015

Ogólnie mi się podobała. Aczkolwiek na sam koniec strasznie mnie wkurzył Vesper. Za to bardzo polubiłam Nidora, Okruszka i Lorda Ultora. Być może sięgnę po drugą część.

sai | 2018-09-18
Przeczytana: 18 września 2018

Nie wiedziałem jak zacząć wstęp do opinii. No dobra krótko zwięźle i na temat, rozczarowałem się i to bardzo. Masa pozytywnych opinii jaki ten cykl dobry, jak sama cześć trylogii wciągająca odbiegająca poniekąd od "kanonu". Generalnie jestem zafascynowany czy to dobrym filmem czy książka o wampirach ale tutaj nie dostałem ani nic odkrywczego ani nic wciągającego. Może dlatego że książka była tak krótka. Vesper, okej Nidor to samo ale całe te akcję przeciwko renegatom, troskę jakby za szybko Nasza główna postać pojawiła się w akcji. Koniec oczywiście na plus, tzn. zależy jak dla kogo , dla mnie po średniej pierwszej części odkrywa się możliwość przeczytania ciekawszej, z drugiej zaś strony ... ahh ten Vesper. No nic, generalnie po "Lzy diabła" spodziewałem się po Pani Magdalenie Kozak czegoś szczególnego w tej trylogii, przecież od niej chyba zaczęła debiut. Chociaż mogę się mylić. Tydzień odpoczynku i mam nadzieję że "Renegat" bardziej przypadnie mi do...

Cassiel | 2012-05-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: maj 2012

Jerzy Arlecki postanawia dołączyć do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, jednak na samym początku musi zostać poddany pewnym obserwacjom. Bohater oczekiwał, że już na samym początku dostanie broń i jakieś ważne zadanie, tymczasem on poszukuje informacji o wampirach. Na dodatek musi biegać dziennie dość sporo, więc jak się domyślacie w dobrym humorze on nie jest. :) Po jakimś czasie Arlecki budzi się dla Nocy i od teraz nosi imię Vesper, prawda że lepiej? Po odrodzeniu na nowo dostaje nowe misje i dowiaduje się wielu nowych rzeczy np. tego że oddział do którego trafił, walczy z Renegatami - złym i groźnym rodem wampirów. Kiedy wszystkim wydaje się, że na świecie jest spokojnie, a Nocarze są bezpieczni, Renegaci próbują zarażać innych i powiększać swoje szeregi. Vesper natomiast zaczyna śnić o pięknej kobiecie i zaczyna zastanawiać się co będzie kiedy zostanie jednym ze złych..

Wyjaśnijmy sobie jeszcze jedną rzecz - nie cierpię polskich imion w książkach. Nie wiem sama dlaczego,...

ilo99 | 2018-06-20
Na półkach: Przeczytane, Polecane
Przeczytana: 20 czerwca 2018

Przeciętny trzydziestolatek, Jerzy Arlecki, ma już dość nudnego życia repa, czyli reprezentanta handlowego przekonującego lekarzy, iż to właśnie medykamenty jego firmy farmaceutycznej mają przepisywać pacjentom. Postanawia zmienić swoje życie i wstępuje do oddziału ABW. Elitarnego. Jak bardzo przekona się już wkrótce. Otóż, wcielony zostaje do jednostki chroniącej ludzi przed atakami wampirów. Brzmi ciekawie? To powiem więcej. W tej jednostce również służą wampiry. Czy Arlecki dołączy do ich grona? Czy stanie się krwiożerczą bestią, nietolerującą światła słonecznego i posługującą się telepatią i telekinezą? Na czym będą polegały jego zadania w nowym życiu agenta ABW? Kim jest Okruszek? Na te oraz wiele innych pytań odpowie wam lektura tej książki. Pasjonująca lektura. Taka, od której ciężko się oderwać i czyta się ją jednym tchem. Powiem więcej, zdobądźcie od razu drugi tom przygód naszego bohatera, czyli „Renegata”, to krócej będzie was zżerać niepewność co do dalszych jego losów....

Anachronist | 2017-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2017

„Nocarz” ewidentnie kontynuuje trend znany wszystkim fanom ‘Zmierzchu’. Mamy grupę „dobrych” nietoperzy, „Nocarzy” właśnie, którzy piją sztucznie wyprodukowaną krew i nie zabijają ludzi dla jedzenia. Mamy też grupę Renegatów, którzy sądzą że krew bez specjalnych ‘dodatków’ jak adrenalina, dopamina czy oksytocyna (nie wspominając już o endorfinie), nie smakuje jak należy. Polowanie na człowieka jest ich zdaniem prawem i przywilejem należącym się każdemu drapieżnikowi – czyż ludzie sami nie polują na zwierzęta? Czyż nie jest to kompletnie legalne?

Nocarze twierdzą że Renegaci to banda rozchwianych emocjonalnie ćpunów, najpoważniejsza przeszkoda na drodze do pokojowej koegzystencji ludzi i wampirów. Ich przeciwnicy sądzą że wampir na sztucznej krwi to taki niewolnik i kaleka z przetrąconym kręgosłupem moralnym. Co jest lepsze, długie, nudne życie na kolanach czy też krótki lecz intensywny ‘haj’ na prawdziwej krwi? Zagadnienie prawie filozoficzne, niestety przesunięte w cień na...