Sędzia Di i perła cesarza

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy

Wszystko zaczyna się pewnego wieczoru w Poo-yang, podczas regat smoczych łodzi, gdy dobosz jednostki, będącej faworytem zawodów, ginie na oczach zdumionych widzów. Już na początku śledztwa sędzia Di znajduje zwłoki pięknej młodej kobiety, okrutnie zamordowanej w opuszczonym wiejskim dworze. Odkrywa, że oba zgony powiązane są z dawną sprawą kradzieży perły Cesarza, legendarnego skarbu, który przed stu laty został wykradziony z cesarskiego haremu. W tle prowadzonego dochodzenia majaczy przerażająca postać Białej Damy, Bogini Rzeki, której ogromny marmurowy posąg samotnie wznosi się nad splamionym krwią ołtarzem w poświęconej jej zrujnowanej świątyni. złowieszczy wpływ bogini wydaje się przenikać całość złożonej sytuacji. Tropy są nieliczne i ulotne, ale sędzia stopniowo gromadzi fragmenty skomplikowanej układanki.

Michal Zacharzewski | 2014-12-16
Przeczytana: 22 listopada 2014

Historia rozpoczyna się w 699 roku w chińskim mieście Poo-yang, niestety fikcyjnym jak zwykle u Gulika. W czasie wyścigu smoczych łodzi umiera dobosz. Okazuje się, że został otruty. Obecny na miejscu sędzia Di rozpoczyna śledztwo. Szybko okazuje się, że umiera więcej ludzi, a wszystko ma związek z tajemniczą perłą ukradzioną przed laty cesarskiej żonie.

Ten tom nie jest lepszy ani gorszy od pozostałych. Dość skromny w warstwie literackiej, pozbawiony zbędnych ozdobników, skupia się na istocie sprawy, czyli śledztwie. I to nie śledztwie pełnym akcji, a takim, w którym liczy się dedukcja, a pod koniec dowiadujemy się, jak bardzo złożona była intryga. Cóż, dobra rzecz, ale mocno specyficzna. Tylko dla fanów gatunku - inni stwierdzą, że nuda.

Abee | 2013-10-28
Na półkach: Przeczytane, Chiny
Przeczytana: 27 października 2013

Trzech podejrzanych. Mnóstwo zagadek. Ślepe tropy i niespodziewane zwroty akcji. Bardzo dobra pozycja z ciekawą intrygą i dość niespodziewanym rozwiązaniem.

Sylwia Szczasiuk | 2014-01-27
Przeczytana: 01 sierpnia 2012

Trzymająca w napięciu część. Jeżeli ktoś ma zamiar prowadzić sesję L5R o dworskiej intrydze to polecam.

Lynnka | 2011-08-11
Przeczytana: 22 czerwca 2010

Mimo "oszczędnego" stylu pisarskiego autor świetnie oddaje realia starożytnych Chin - kultury, tradycji, poglądów. Równie ciekawe jest poznawanie pracy takich starożytnych detektywów :)

saaariii | 2011-11-22
Przeczytana: 2010 rok

Bardzo dobry kryminał, jak każde dzieło Roberta van Gulika. Jestem jego wielką fanką.

COMPOSmentis | 2013-08-09

Nie przepadam za kryminałami, ale te mnie urzekły. Seria o sędzim Di zaczęła się ukazywać, gdy zatrudniono mnie w księgarni. To były jedyne książki (poza literaturą dziecięcą), które mnie nie nudziły a jednocześnie można było pochłonąć je w jeden dzień, nie tracąc wątku. Przyjemność czytania raz większa raz mniejsza. Nie wszystkie zagadki są równie ciekawe. Z pewnością jednak warto poznać choć kilka z nich. Nie odmóżdżają a momentami naprawdę uczą histori starożytnych Chin, szczególnie tej codziennej, która do tej pory nie była moja najmocniejszą stroną. Zresztą dalej nie jest, ale już przynajmniej wiem co nieco... Polecam na jesienne wieczory!

dorotka105 | 2012-10-08
Przeczytana: sierpień 2012

Dałam się oczarowac całą serią o Sędzim Di. Pokazuje chiński system sprawiedliwości, gdzie w jednej osobie połączono prokuratora, obrońcę, śledczego i sędziego. Ciekawe jak by wyglądał nasz sytem gdyby wprowadzić niektóre z opisanych rozwiązań ;-)

kina | 2012-07-14
Na półkach: Przeczytane, Ebook