Dobrego złodzieja przewodnik po Amsterdamie

Wydawnictwo: Amber
The Good Thief’s Guide to Amsterdam
832412859X
Charlie, Howard, Amsterdam, zabójstwo

Kryminał z klasą dla miłośników intelektualnej rozrywki, finezyjnego humoru i zagadek w stylu Agaty Christie. Wybierzmy się do Amsterdamu, jakiego nie znamy. Ale nie będzie to spacer ani wycieczka, tylko bieg do utraty tchu i z narażeniem życia. Naszym przewodnikiem będzie błyskotliwy, pełen poczucia humoru pisarz – autor kryminałów, który rozwiązuje zagadkę zbrodni, o którą jest podejrzany,...

Wybierzmy się do Amsterdamu, jakiego nie znamy. Ale nie będzie to spacer ani wycieczka, tylko bieg do utraty tchu i z narażeniem życia. Naszym przewodnikiem będzie błyskotliwy, pełen poczucia humoru pisarz – autor kryminałów, który rozwiązuje zagadkę zbrodni, o którą jest podejrzany, i który ucieka przed policją i mordercami. I który sam jest wysokiej klasy złodziejem na zlecenie...

I właśnie w Amsterdamie wpada w tarapaty.
Policja myśli, że jest zabójcą. Zabójcy myślą, że wie, gdzie jest coś, co chcą zdobyć. A on myśli o trzech rzeczach:

jak oczyścić się z zarzutów,
jak zwiać z łupem swojego życia
i jak wykorzystać intrygę swojej nowej powieści do rozwiązania prawdziwej...

źródło opisu: [Amber, 2007]

gwiazdka | 2015-10-14
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 14 października 2015

W epoce grubaśnym tomów „Dobrego złodzieja przewodnik po Amsterdamie" Chrisa Ewana wydaje się zaledwie dłuższym opowiadankiem. Początek podziałał na mnie zniechęcająco, forma i styl skojarzyły mi się z twórczością Hammetta, co nie do końca przypadło mi do gustu. Potem jednak oprócz akcji w powieści pojawiła się zagadka, i wtedy poszło już z górki. „Dobrego złodzieja…". okazała się ciekawa, śledztwo było dość intrygujące, rozwiązanie raczej satysfakcjonujące, jeden mały szczególik nie zgadza mi się, ale nie przesłania całości, więc mogę autorowi wybaczyć to zamącenie. Książeczka niewielka, więc czyta się ją bardzo szybko, dobra na jeden wieczór dla wszystkich miłośników kryminału.

Jako, że to moja pierwsza lektura powieści Ewana, może trochę na wyrost daję 7 gwiazdek, żeby mieć w przyszłości pole manewru.

Kasiag | 2015-04-09

Powieść oryginalna, pełna smaczków, bogata w nieoczekiwane zwroty akcji.
I to by pewnie wystarczyło, żeby zachęcić do czytania, ale muszę koniecznie dodać, że to nie jedyne plusy tego niezwykłego kryminału.
Głównym atutem tej historii jest jej główny bohater, a zarazem narrator: autor książek kryminalnych, który od czasu do czasu 'realizuje' się również jako włamywacz. Obydwie te profesje w sposób naturalny uzupełniają się i zazębiają. Charlie jest postacią nietuzinkową, niebanalną i po prostu nie da się go nie lubić. Kiedy więc wpada w tarapaty (a wpada!), kibicujemy mu z zapartym tchem aż do ostatniej strony.
Fabuła jest równie niebanalna i posiada wszystkie cechy 'obowiązkowe' dobrego kryminału: nieoczekiwane zwroty akcji, ślepe uliczki, wskazówki ukryte między wierszami. Niby wszystko wiemy, ale tak naprawdę wiemy niewiele. Charlie jednak nie daje się długo wodzić za nos, wykorzystując do rozwiązania zagadki swoją błyskotliwość i spryt :)
Dodatkowym atutem jest miejsce akcji:...

Wiedźma | 2010-09-09

Główny bohater będący złodziejem i pisarzem kryminałów w jednym dostaje zlecenie - ma ukraść dwie figurki małpek (z serii - "Nic nie widzę, nic nie słyszę, nic nie mówię"). Podczas gdy samo zadanie nie stanowi dla niego żadnego wyzwania, to później zaczynają się trudności... I śmierć zleceniodawcy jest dopiero początkiem wielkiej intrygi, w którą nieświadomie wplątał się Charlie.
Lawirując pomiędzy policją i opryszkami i próbując uciec przed jednymi i drugimi rozwiązuje tajemnicę, która niestety w pewnym momencie była już dość przewidywalna.

Mimo wszystko, książka jest napisana lekkim i przyjemnym stylem, który zachęca do nieodkładania lektury aż do ostatniej strony, a humor głównego bohatera i pana Ewana sprawiają, że jest to opowieść bardzo przyjemna w odbiorze, przy której można się porządnie pośmiać oraz wczuć w niesamowity klimat Amsterdamu i całkiem niezłego kryminału.

tree | 2015-03-28
Przeczytana: 28 marca 2015

Łatwe, szybkie i przyjemne. Idealne na leniwy poranek lub popołudnie :)

jabajbaj | 2013-10-16
Przeczytana: 14 października 2013

Skoro w opisie obiecywali "kryminał z klasą", to zdecydowałam się po niego sięgnąć. I zdecydowanie się nie zawiodłam. Co prawda z książkami Christie to miało niewiele wspólnego, bo samą zagadkę szło bardzo prosto rozwiązać (albo inaczej - wszystkie okoliczności wskazywały na mniej więcej to, co dostaliśmy na koniec), wcale nie stosując tu jakieś wielkiej dedukcji :P A jednak czytałam z zapartym tchem do samego końca, podczas którego główny bohater jednoznacznie skojarzył mi się z Poirotem swoją wielką przemową xd
Ogólnie rzecz biorąc mamy tu dużo świetnego humoru, inteligentnego głównego bohatera, dość ciekawą zagadkę i Amsterdam w mini wydaniu. A to naprawdę jest bardzo dobra mieszanka^^

Anaesz | 2015-01-14
Przeczytana: 13 stycznia 2015

Świetny, lekki kryminał. Główny bohater pisarz/włamywacz nie pozwala nam sie nudzić od pierwszej do ostatniej strony. Akcja toczy się bardzo wartko. Jest ciekawa i dająca do myślenia. Książkę czyta się przyjemnie, i aż żal że tak szybko sie kończy.

| 2011-07-08

Jeśli chodzi o sam gatunek "kryminał", to "Dobrego złodzieja przewodnik po Amsterdamie" jest jego bardzo lekką odmianą. Książka zawiera dużo humoru, jest napisana płynnie i ciekawie. Idealna na wakacje i w innych sytuacjach, w których nie ma się ochoty na wysilenie umysłu.

Diwina | 2011-07-25
Przeczytana: 24 lipca 2011

Kryminał w starym, dobrym stylu.
Bardzo lubię, jak główny bohater zbiera wszystkich podejrzanych i rozwiązuje zagadkę. A w tym kryminale zakończenie jest wyjątkowo zaskakujące.

Abee | 2013-12-19
Przeczytana: 17 grudnia 2013

Opis wydawcy na wyrost. Zdecydowanie to nie jest Agatha Christie. Dyskusyjna jest dla mnie klasa i humor tej pozycji. Cały pomysł na fabułę mogę streścić jako oszukiwany oszukującego oszukuje i wszyscy wszystkich oszukują. Sporo tu naciąganych historii. W rezultacie niewiele z treści wynika. A to, jak złodziej przełożył zawartość sejfu na dwa sejfy jest nielogiczne. Ot, taka rozrywkowa książka, ani wciągająca, ani do zapamiętania. Gwiazdka z odrobinę Amsterdamu w tle.

luna99 | 2013-07-22

Głównym bohaterem książki jest autor kryminałów, który jest jednocześnie złodziejem. Tym razem jego łupem mają paść trzy niepozorne figurki przedstawiające małpy. Jednak zabawa zaczyna się wraz z tajemniczą śmiercią zleceniodawcy...

Pomysł ciekawy, ale nie czytałam tego kryminału z zapartym tchem. Były interesujące momenty, jednakże akcja mogłaby być troszkę bardziej urozmaicona. Książka nie jest zła, dobrze się ją czyta w poczekalni u lekarza albo w pociągu.