Cape Town

Tłumaczenie: Maria Rei
Wydawnictwo: Sonia Draga
Dead before Dying
Ag2S

Poprzednio jako "Martwi za życia" Kapitan policji Mat Joubert ma myśli samobójcze po śmierci żony, która zginęła na służbie jako tajny agent. Nowy przełożony nieustannie prawi mu morały, a nawet wysyła Jouberta do psychiatry. Wkrótce Mat otrzymuje ostatnią szansę, dowódca przydziela mu sprawę seryjnego mordercy, który posługuje się stuletnią niemiecką bronią. Kiedy ginie trzeci mężczyzna, w...

Poprzednio jako "Martwi za życia"

Kapitan policji Mat Joubert ma myśli samobójcze po śmierci żony, która zginęła na służbie jako tajny agent. Nowy przełożony nieustannie prawi mu morały, a nawet wysyła Jouberta do psychiatry. Wkrótce Mat otrzymuje ostatnią szansę, dowódca przydziela mu sprawę seryjnego mordercy, który posługuje się stuletnią niemiecką bronią. Kiedy ginie trzeci mężczyzna, w Kapsztadzie wybucha panika. Teraz Mat musi zmierzyć nie tylko z naciskami szefa, ale także z szalejącymi mediami. Licznych wątków i tropów w sprawie nic nie łączy. Do czasu… Takiego obrotu sytuacji nie spodziewa się jednak nawet kapitan Joubert…

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Mariusz | 2019-08-28

Z braku laku dobry kit . W najbliższym stuleciu nie sięgnę po książki tego autora.

Alicja | 2019-05-27

Oficer policji Mat Joubert musi wyjaśnić dwie sprawy. Po pierwsze seryjnego zabójcy, który morduje, na pierwszy rzut oka, bez żadnej logiki/schematu osoby zupełnie ze sobą niezwiązane. Po drugie sprawę serii napadów na lokalne banki.
Oprócz tego policjant musi się zmierzyć ze swoją zachwianą psychiką. Stara się powrócić do równowagi po śmierci żony, która również była policjantką i zginęła na służbie.
Wielowątkowa powieść nie tylko kryminalna ale również psychologiczna i obyczajowa. Bardzo wiele postaci. Bohaterowie świetnie nakreśleni i wielowymiarowi. Super oddany klimat Kapsztadu. Chyba super, bo szczerze mówiąc, dla mnie to zupełna nowość ale klimat odmienny od powieści europejskich i amerykańskich.
Na koniec tytuł, rzadko się zdarza książka z tak bardzo adekwatnym tytułem (mówię o pierwszym wydaniu „Martwi za życia”) Właściwie każdy z głównych bohaterów jest martwy za życia z różnych powodów. Jest to skutek tego, jak potoczyło się ich życie i nie zawsze były to ich...

książek: 1968
B_ananas | 2018-12-28
Przeczytana: 26 grudnia 2018

Zaciekawił mnie opis na okładce, kolejny raz opinie napisane na wyrost. Niby nietypowe miejsce akcji, co też przyciągnęło moją uwagę, jednak całość jakoś nie porywa... "Kto zabił" domyśliłam się w połowie jak nie wcześniej... Po prostu kolejna książka do przeczytania, odłożenia na półkę z serii "nie wracać" i raczej "nie zapamiętam".

Brutal | 2017-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2017

Jest ok. Wciągająca i łatwa w odbiorze. Podział na krótkie rozdziały jest dużym plusem. Przedstawiona historia na pewno nie zapisze się na dłużej w mojej pamięci. To samo tyczy się bohaterów. W sam raz na weekend.

amatkosia | 2017-04-12
Przeczytana: kwiecień 2017

Takie kryminały lubię :) Czyta się szybko, lekko i z ogromnym zaciekawieniem co dalej. Przypadł mi bardzo do gustu styl tego pisarza i teraz muszę przeczytać kolejne historie z kapitanem Matem. Dodatkowo książka zapadła mi w pamięć ze względu na bardzo nietypowe imiona i nazwiska, które ciężko jest zapamiętać haha ;)

Octopus | 2016-02-03
Przeczytana: 02 lutego 2016

kryminał, a może triller psychologiczny, nie jest to książka łatwa do zaszufladkowania, ale to dla mnie bez znaczenia,
to kolejna pozycja w dorobku Meyera, na której się nie zawiodłam, dobrze zarysowane postacie, borykające się z problemami tak dobrze znam znanymi - śmierć najbliższych, wyczerpująca psychicznie praca, folgowanie sobie w drobnych lub całkiem poważnych grzeszkach, nadgorliwi i irytujący przełożeni... no cóż dalej poczytajcie sami

„Martwi za życia” to bardzo dobre wprowadzenie w twórczość Meyera, w której więcej elementów noir niż powieści detektywistycznej, czy policyjnej. Autor pochodzi z Republiki Południowej Afryki i realia swojej książki tam właśnie osadza.
Na pierwszy plan wysuwa się kapitan policji Mat Joubert, który przeżywa śmierć żony i miewa myśli samobójcze. To wszystko odbija się na jego pracy, z czego nie jest zadowolony nowy szef. Zostaję skierowany na terapię z psychologiem.
W tym samym czasie Kapsztadem wstrząsają morderstwa mężczyzn. Wychodzi na to, że to seryjny morderca. Sprawa trafia w ręce naszego "misiowatego" kapitana. Ale o treści tyle i więcej nie zdradzę. W każdym bądź razie nie jest to klasyczny kryminał, bardziej zagłębiamy się w życie głównego bohatera i jego psychikę. A wątek kryminalny gdzieś z boku.

Wielkim plusem jest podział na mini rozdziały. Czyta się lekko i z zaciekawieniem. A zakończenie jest całkiem dobre. Polecam.

natas830 | 2016-01-13

Super!!! Mat niesamowity gość. No i jego dieta...

Anna-mojeksiążki | 2015-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Polubiłam książki Deona Meyera i jego nietuzinkowych bohaterów, oficerów policji z Południowej Afryki.

Tym razem na główny plan wybija się Mat Joubert. Kapitan policji nadal przeżywa śmierć żony na służbie i miewa samobójcze myśli. Jego nastrój odbija się również na pracy, co nie pozostaje niezauważone. Kiedy zmienia się szef policji, Jouberta nie ma już kto kryć. Zostaje skierowany na terapię do sympatycznej psychiatry, Hanny. Żeby tego było mało, młodociana sąsiadka Bonnie zastawia na Mata swe sidła i usiłuje zaciągnąc go do łóżka. Mężczyzna jest oporny, ale pierwszy raz od dłuższego czasu budzi się w nim chęć do życia, następuje jakiś przełom.

Tym czasem w Kapsztadzie następuje seria brutalnych zabójstw na mężczyznach. Zabójca posługuje się starą bronią, która pozostawia specyficzne ślady. Sprawą zajmuje się Mat Joubert, a przez ramię zagląda mu i wtrąca się jak może nowy przełożony. To on snuje teorie o porachunkach chińskiej mafii, które wydają się Matowi wyssane z palca....

Labirynt Human | 2015-10-03
Przeczytana: 03 października 2015

Baaaardzo słaba książka. Kiepsko napisana i chyba niestety kiepsko przetłumaczona. Naiwna fabuła. Naiwne realia pracy policjanta. Wierzyć się nie chce, ze podobno miała wysoki nakład i dobre rezenzje... Ja serdecznie odradzam.