Detektyw Diamond i śmierć w jeziorze

Tłumaczenie: Radosław Januszewski
Cykl: Peter Diamond (tom 1) | Seria: Kryminał z klasą
Wydawnictwo: Amber
The Last Detective
literatura angielska
Adam

Peter Diamond to ostatni prawdziwy detektyw. Gliniarz z niezłomnymi zasadami. Kieruje się sztuką dedukcji, nie ufa technice i komputerom. Nie wierzy w skuteczność metod nowoczesnych laboratoriów. Śledztwo prowadzi zawsze po swojemu. Jego metody zostają wystawione na próbę, kiedy w jeziorze policja znajduje nagie ciało kobiety. Patolodzy i genetycy uznają wkrótce, że mają dość dowodów, by...

Jego metody zostają wystawione na próbę, kiedy w jeziorze policja znajduje nagie ciało kobiety. Patolodzy i genetycy uznają wkrótce, że mają dość dowodów, by wskazać podejrzanego. Ale Diamond nie przerywa śledztwa...

źródło opisu: Amber, 2008

źródło okładki: zdjęcie autorskie

allison | 2016-10-10
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 09 października 2016

Było to moje pierwsze spotkanie z detektywem Diamondem, może nie porywające, ale całkiem udane.

Początkowo akcja płynie niezbyt wartko, ale nie jest to żaden przytyk, bo od pierwszych stron powieść czyta się z zainteresowaniem. Potem wydarzenia zaczynają przyspieszać, by w finale zaskoczyć czytelnika ostatecznym rozwiązaniem zagadki. Problem jednak w tym, że zakończenie wydało mi się mało wiarygodne.

Ciekawym zabiegiem jest wielogłosowość narracji, co pozwala spojrzeć na te same wydarzenia i postaci z różnych perspektyw. Każda opowieść wnosi też nowe szczegóły, co zagęszcza akcję, ale pozwala też łączyć te pozornie mało istotne różnice w logiczną całość. Jeśli czytelnik ma ochotę zabawić się w detektywa, ma szansę dzięki tym detalom prowadzić własne śledztwo.

Do plusów zaliczam także wprowadzenie motywu oryginalnych, odkrytych po wielu latach listów Jane Austen. Odgrywa on tu ważną rolę w śledztwie i na pewno ubarwia fabułę.

Czyta się szybko, lekko i przyjemnie, mimo mało...

teri | 2012-01-08
Przeczytana: 2009 rok

Dobry kryminal,w starym stylu.Do przeczytania.

Divenire | 2013-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2013

Po przebrnięciu przez parę niezachęcających opowiadań fantastycznych, miałam ochotę na przeczytanie dobrego kryminału. Na półce od dawna czekała na moje widzimisię powyższa książka, więc czym prędzej zabrałam się za jej wypatroszenie.
Początek był trochę nudnawy (a może dlatego mi się tak wydawało, bo prawie usypiałam ze zmęczenia?), ale później się rozkręciło i muszę przyznać, że sprawa detektywa Diamonda mnie jak najbardziej wciągnęła. Tak, jak napisał to ktoś przede mną, autor Peter jest mistrzem w rzucaniu nam fałszywych tropów - w powieści było tyle różnych teorii, co do śmierci Gerry, że aż głowa boli. Nawet sama identyfikacja zwłok zajęła prawie 40 stron, o ile dobrze pamiętam.
Na pochwałę zasługuje również cięty humor autora; szczególnie na początku był on widoczny w wypowiedziach Diamonda, potem n i e s t e t y detektyw przestał być aż tak wielkim draniem. ;)
Jednak to, co najbardziej mi się podobało to kwestia zabójcy Gerry - do ostatnich dwóch stron nie wiadomo kto nim...

Buka | 2013-07-16
Na półkach: Przeczytane, 2013, Z biblioteki
Przeczytana: 16 lipca 2013

Trzeba mieć wiele cierpliwości do tej książki. O ile mnie pamięć nie myli dopiero od 217 strony akcja rusza do przodu (książka ma ok. 300).
Końcówka oraz finał nie zachwycają, chociaż styl i sama fabuła są na dobrym poziomie. Można przeczytać, ale niekoniecznie.

Anka | 2012-01-09
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 09 stycznia 2012

Detektyw Peter Diamond, zwolennik tradycyjnych metod śledztwa wymagających użycia szarych komórek i rozmów z ludźmi, staje przed prawdziwym wyzwaniem. Czy rozwiąże sprawę zabójstwa pięknej kobiety, chociaż los plącze ścieżki i rzuca mu prawdziwe kłody pod nogi?

Świetny, klasyczny kryminał.
Podoba mi się też wprowadzenie kilku narratorów.

Anna | 2012-08-16
Przeczytana: styczeń 2011

Rewelacyjny kryminał! Jak dla mnie jest to "klasyka gatunku", po którą należy sięgnąć. Polecam!

Like_a_Storm | 2016-02-10
Przeczytana: 2013 rok

Nie bez powodu powieść Petera Lovesey’a nazwano „kryminałem z klasą”. Nie ma potrzeby, by obawiać się jakiegoś kunsztownego języka, lecz kunsztu doszukiwać się można na przykład w kreowaniu oblicza. Już sam detektyw jest postacią niezmiernie ciekawą, która poza problemami innych ludzi ma też swoje własne.

'Detektyw Diamond i śmierć jeziorze' to idealna pozycja dla tych, którzy są amatorami mocnych wrażeń i wartkiej akcji, aczkolwiek zachowanej w atmosferze mistrzowsko opisanego otocznia. Peter Lovesey jest zdobywcą aż 17 prestiżowych nagród na stanowisku genialnego pisarza, niech więc ta wiadomość towarzyszy nam przy czytaniu. W świat Diamonda można się łatwo wtopić, a pierwiastki własnej osobowości znaleźć już w jego szacownej osobie.

Peter dobrze wie, że może polegać tylko na sobie i żadne maszyny nie pomogą mu rozwią-zać zagadki. Wszelka technika może oszukać człowieka dość podle, nie ma to jak stara, dobra dedukcja. Intuicja podpowiada Diamondowi, że poszlak musi szukać...

amazur83 | 2014-07-08
Przeczytana: 03 lipca 2014

Ginie kobieta. Jej zwłoki zostają wyłowione z jeziora. Policji trudno ustalić tożsamość denatki. Detektyw Peter Diamond rozpoczyna śledztwo. Wkrótce ktoś rozpoznaje w niej byłą gwiazdę serialu telewizyjnego.
Akcja powieści rozgrywa się w angielskim mieście Bath. Detektyw Diamond to prawdziwy policjant starej daty. Nie bardzo wierzy w nowoczesną technologię, wszystkie te komputery i specjalistyczne techniki kryminalne. Ufa głównie sobie i swojej intuicji.
Książkę czyta się szybko. Jedyny minus (jak dla mnie) to jej zakończenie. Nie przemawia do mnie. Książkę polecam zwłaszcza tym fanom kryminałów, którzy chcą odpocząć od powieści rodem ze Skandynawii i dla odmiany przenieść się na Wyspy Brytyjskie.

meg | 2013-09-26
Przeczytana: sierpień 2013

To druga z książek Peter'a Lovesey'a, którą przeczytałam. Zdecydowanie gorsza od "Detektywa Diamonda i zagadki zamkniętego pokoju". Pierwszą połowę książki trudno było mi przebrnąć. Jest zwyczajnie nudna, a zbrodnia - o ile nie zabrzmi to dziwnie - zbyt "pospolita" (jak na literacką fikcję). Sprawa wyłowionego ciała z jeziora długo nie potrafi zainteresować. W miarę poznawania historii postaci mocniej lub mniej związanych z ofiarą i pojawiania się nowych motywów i możliwości rozwiązania tej zagadki (kto zamordował?), robi się jednak coraz ciekawiej i od drugiej połowy książki już trudno się oderwać. Widocznie Lovesey lubi stopniować emocje;-) Mocny minus dla wydawnictwa: sporo literówek w tekście:-/

Undefiled | 2012-01-23

Kiedy już przebrnie się przez męczący początek, w nagrodę możemy poczytać całkiem dobry kryminał;)