Tajemnica grobowca

Wydawnictwo: Amber
Grave Goods

Piękne opactwo Glastonbury padło ofiarą płomieni. Ogień odsłonił szokujące znalezisko - szkielety mężczyzny i kobiety pochowanych wieki temu w jednej trumnie. Czyżby odkryto szczątki króla Artura i Ginewry? Henryk II ma taką nadzieję. Potrzebuje dowodu śmierci mitycznego władcy, by zdławić rebelię Walijczyków, którzy wierzą, że Artur żyje i przyjdzie im z pomocą. Henryk wzywa Adelię -...

Czyżby odkryto szczątki króla Artura i Ginewry?
Henryk II ma taką nadzieję. Potrzebuje dowodu śmierci mitycznego władcy, by zdławić rebelię Walijczyków, którzy wierzą, że Artur żyje i przyjdzie im z pomocą. Henryk wzywa Adelię - medyczkę biegłą w anatomii i arkanach śledztwa.
Tym razem jednak jej wiedza, logika i dedukcja mogą okazać się orężem zbyt wątłym. Mury opactwa spowija tajemnica sprzed wieków i cień niedawnej zbrodni...

denudatio_pulpae | 2015-10-09
Przeczytana: 2013 rok

W opactwie Glastonbury pożar odsłania tajemniczy grobowiec, a w nim dwa szkielety w jednej trumnie. Czy to król Artur i Ginewra?
Henryk II ma mały problem z buntującymi się Walijczykami, więc byłoby mu na rękę, gdyby były to właśnie te konkretne dwa szkielety. Odnalezienie szczątków króla Artura ostudziłoby trochę zapał przeciwników. Tylko w jaki sposób potwierdzić lub wykluczyć tożsamość nieboszczyków? Tu oczywiście z pomocą przybędzie, mniej lub bardziej chętnie, Wezuwia Adelia Rachela Ortese Aguilar, detektyw-patolog czyli Temperance Brennan średniowiecza.

Ta część podobała mi się najbardziej ze wszystkich. Akcja rozgrywa się w opactwie, którego specyficzną, tajemniczą aurę wyczuwa nawet Mansur. Śledztwo poprowadzone podobnie jak w poprzednich częściach, w końcu nadal mamy XII wiek, więc wielu nowych metod się nie doczekamy. Historia dwóch szkieletów jest całkiem ciekawa, a czy to faktycznie król Artur i Ginewra - o tym przekonacie się po przeczytaniu.

Przygody Adelii to...

allison | 2012-04-10
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 10 kwietnia 2012

Zgrabnie napisany kryminał historyczny - na pewno wciągający, ale nie porywający.

Czyta się bardzo szybko dzięki wartkiej akcji i jej częstym zwrotom. Tajemniczość i nastrój grozy przeplatają się z elementami humorystycznymi, które na pewno ubarwiają powieść, ale czasami są nieadekwatne do realiów historycznych.

Postać średniowiecznej pani detektyw-patolog i jej pozycja społeczna są zupełnie nierealne (podobnie jak niektóre wydarzenia), jednak sięgając po tę lekturę, trzeba przyjąć konwencję, jaką posługuje się autorka i nie spodziewać się lektury na miarę "Imienia róży" Umberto Eco.

Postać Adelii przypomina mi Małgorzatę z cyklu powieściowego Judith Merkle Riley - jest równie oświecona, odważna i bezkompromisowa; bardziej przypomina sufrażystkę niż jakąkolwiek kobietę żyjącą w średniowieczu.
Także fabuła obfituje w podobnie skonstruowane ciągi przyczynowo-skutkowe i jest wielowątkowa.

Na pewno polecam jako lekką i niezobowiązującą lekturę - nawet przed snem, bo groza w...

Kaś | 2014-01-17
Przeczytana: 07 stycznia 2014

Książka Ariany Franklin to klasyczny kryminał historyczny, osadzony w XII-wiecznej Anglii w początkach panowania Henryka II Plantageneta. Mnisi z opactwa Glastonbury odnajdują wówczas tajemniczą trumnę ze szczątkami dwóch osób, które uznają za należące do króla Artura i Ginewry. Gdyby podejrzenia okazały się prawdą, byłoby to niezwykle wygodne zarówno dla zniszczonego kataklizmami opactwa, jak i dla króla, który chciałby ukrócenia wszelkich legend o Arturze, wykorzystywanych do podjudzania buntowników. By potwierdzić, do kogo należą szczątki, Henryk posyła po swoją zaufaną medyczkę, Adelię, zwaną przez niego „mistrzynią sztuki śmierci” ze względu na podstawy patologii, którymi się posługuje.

Zawsze z radością witam postaci samodzielnych kobiet o ciętym języku, a do takich właśnie należy Adelia. Jest silna, choć sytuacja społeczna zmusza ją do podróżowania i działania w towarzystwie opiekuna – lorda Mansura. To on tytułowany jest doktorem, a ona – jego tłumaczką, jednak jest to...

Willow_Garden | 2011-08-04

Przeczytane i już czekam na kolejną część. Niezmiernie wciągająca lektura!

buschka | 2011-01-12

„Tajemnica grobowca” ma jedną olbrzymią wadę – jest stanowczo za krótka.

O czym jest powieść wydana przez wydawnictwo Amber? Ot kolejny kryminał, więc o czym może być? O życiu i śmierci, o dochodzeniu prawdy – kto? kogo? i dlaczego? Więc, co w tej powieści jest takiego, że ciągnie do przeczytania jej niemal na jednym wydechu? Może postać głównej bohaterki? Adelia Aguilar była wychowanką bardzo specyficznego małżeństwa – Żyda i Chrześcijanki. Nauczono ją, że nie płeć stanowi o człowieku i jego intelekcie, tylko to, ile pracy włoży w zdobycie wiedzy, w zdobycie pewnych umiejętności. Nie zabraniano jej uczyć się. Wręcz nakłaniano, by stała się niezależną od mężczyzn, wykształconą osobą. Pamiętajmy o tym, że ciągle znajdujemy się w średniowieczu, za panowania Henryka Plantageneta, gdzie kobiety były traktowane jako grzeszne, bezwolne służebnice bez prawa głosu, bez prawa do godnego życia. Jednak Adelia nie była Angielką, została ściągnięta do Anglii przez Plantageneta w celu...

aeble | 2012-04-25

Nieco leniwy, ale wciągający kryminał osadzony w malowniczej XII-wiecznej Anglii. Realizmu jest tu niewiele, niemniej czyta się dobrze, i szkoda tylko, że akcja 'rozkręca się' dopiero pod koniec. Niemniej warta polecenia pozycja.

Sabi | 2012-11-18
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 18 listopada 2012

Cały czas zastanawiam się jakim cudem "Tajemnica grobowca" dostaje tak wysokie oceny.
Właściwie nie widzę zalet tej książki. Nie wciągnęła mnie ani przez chwilę, nic mnie nie zaskoczyło, wręcz marzyłam o tym żeby jak najszybciej się skończyła i napewno nie sięgnę już po nic tej autorki.
Akcja rozgrywa się w 1176 r. ale ani zachowania bohaterów ani ich język tego nie potwierdzają. Zupełnie nie czuje się klimatu epoki. Czały czas miałam wrażenie, że czytam powieść współczesną.
Ale to wszystko dałoby sie znieść gdyby nie język jakim jest pisana ta książka. Zdania jak z taniego romansidła i beznadziejne, "dowcipne" teksty, którymi rzucają bohaterowie i narrator.

Trebor | 2013-08-29
Przeczytana: czerwiec 2013

Dosyć wciągająca, taki Sherlock Holmes w średniowieczu ;) Zamierzam przeczytać całą serię.

Aliath | 2016-11-27
diamentowalady | 2016-08-17