Oko jadeitu

Cykl: Mei Wang
Wydawnictwo: Philip Wilson
The eye if jade
Chiny, dynastia Han

Znakomita powieść, której akcja toczy się we współczesnym Pekinie. Narratorką i bohaterką jest Mei, niezwykła dziewczyna o bogatej, złożonej osobowości, z ogromnym potencjałem, który chce wykorzystać w swojej pracy prywatnego detektywa. W agencji pomaga jej asystent i przyjaciel Gupin. Przeszłość Mei i jej rodziny okrywa wielka tajemnica, która przykuwa czytelnika do lektury od pierwszej do...

Przeszłość Mei i jej rodziny okrywa wielka tajemnica, która przykuwa czytelnika do lektury od pierwszej do ostatniej strony. Autorka pokazuje świat współczesnych Chin, jednak sięga do mrocznej przeszłości, do czasów rewolucji kulturalnej, z którymi wiąże się tajemnica jej rodziny.

Postaci występujące w powieści są wyraziste, pełne emocji, temperamentu. Stosunki Mei z siostrą Lu są napięte i najeżone trudnościami, a z drugiej strony łączy je siostrzana miłość.

źródło opisu: [Wydawnictwo Philip Wilson, 2008]

Caroline | 2013-08-04
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki., 2013
Przeczytana: 19 czerwca 2013

Powieść Diane Wei Liang opowiada o Chince, która zrywa z tradycjami i postanawia założyć własne biuro detektywistyczne. Znajomy rodziny podrzuca jej pomysł, by poszukała "Oka Jadeitu". W międzyczasie jej młodsza siostra wychodzi za mąż, mama ląduje w szpitalu, spotyka dawnego ukochanego. W końcu odkrywa mroczną prawdę , po której nic już nie będzie takie same.

Wciągająca książka osadzona we współczesnych Chinach. Gorąco polecam każdemu :)

Kinga | 2013-03-24
Przeczytana: 22 marca 2013

Na książkę skusiłam się, bo biorę udział w wyzwaniu Book-Trotter. W tym miesiącu czytamy przynajmniej jedną książkę, której autor jest Chińczykiem. Ja wzięłam pierwszą lepszą jaką znalazłam w bibliotece, bo wyboru za dużego nie miałam.

Mei jest atrakcyjną kobietą. Pracuje jako prywatny detektyw, mimo że ten zawód w Chinach jest zabroniony. Pewnego dnia do jej biura przychodzi mężczyzna zwany wujkiem Chenem i prosi kobietę o odnalezienie oka jedeitu - cennego przedmiotu z czasów dynastii Han. Mei nie waha się ani chwili i przyjmuje zlecenie. Przy okazji odkrywa bolesną prawdę o przeszłości swojej rodziny za czasów rewolucji kulturalnej.

To moje pierwsze spotkanie z literaturą chińską i niestety bardzo nieudane. Tak nudnej książki nie czytałam już dawno, ale po kolei.

Wątek kryminalny jest bardzo słaby. Brakuje napięcia i akcji. Autorka w ogóle mnie nie zaciekawiła. Ciągle czekałam aż coś się wydarzy, ale się nie doczekałam. Niektóre wątki w ogóle nie zostały rozwinięte, a...

Sylwana | 2015-11-22
Na półkach: Przeczytane, Pożyczona
Przeczytana: 16 listopada 2015

Słaba, bez porywających wątków. Jakby niedopracowana, kilka wątków pominiętych, niedokończonych. Lekko się czyta i szybko nic poza tym. Lubimy główną bohaterkę, jest inteligentna. i to chyba tyle.
Do odznaczenia jako kolejna "przeczytana". Taki z niej pożytek :D

kroofy | 2014-04-06
Przeczytana: kwiecień 2014

W najsłabszym "Panu Samochodziku" wątek kryminalny jest lepiej rozwinięty.
Przyjemnie się czyta, ale nie porywa w ogóle. Dla mnie strata czasu, zbyt infantylne.

madziulinka | 2010-07-24

Według mnie książka świetna, przeczytałam ją w ciągu 2 godzin. Tytuł jakoś do mnie nie przemówił, ale co tam przeczytałam i jestem pozytywnie zaskoczona:))

Maggie | 2015-10-20
Na półkach: Przeczytane, Azja
Przeczytana: 20 października 2015

Ani to powieść obyczajowa ani kryminał. Kiepska narracja i właściwie nie ma tu wątku, który by intrygował.

magika78 | 2012-02-27

słabe, przeciętne, kryminału jak na lekarstwo...

Natanna | 2012-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2012

Powieść bardzo przeciętna. Czyta się dość dobrze, ale nic szczególnego. Wątek kryminalny - bardzo słaby. W powieści ukazane jest szerokie spektrum chińskiego społeczeństwa (różne warstwy społeczne). Akcja dzieje się w Pekinie. Ukazane są też konsekwencje rewolucji kulturalnej dla bohaterów powieści. Tak więc można przeczytać, ale tylko wtedy jak się nie ma nic lepszego pod ręką.

Karina | 2016-11-29

Nie jest to zła książka, autorka wprowadza nas w klimat chińskiego miasta. Nie jest to jednak książka, o której będę długo pamiętać. Może kolejne części będą bardziej wciągające, skoro to dopiero pierwszy tom. Tak czy inaczej, polecam.

Bosy | 2013-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2013

Kryminał polityczny przewijający się w realiach życia w Chinach.