Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej

Okładka książki Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej Michał Rusinek
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Okładka książki Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej
Michał Rusinek
8,0 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2016-01-27
Data 1. wyd. pol.:
2016-01-27
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324040919
Tagi:
literatura polska Wisława Szymborska poezja
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 828 / 2024 Karolina Bednarz, Wojciech Bonowicz, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Olga Górska, Mariusz Grzebalski, Emilia Konwerska, Dominika Kozłowska, Anna Mateja, Eliza Mórawska-Kmita, Łukasz Musiał, Susan Neiman, Janusz Poniewierski, Michał Rusinek, Ola Szmida, Mateusz Urbanowicz, Jakub Woynarowski, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 0,0
Znak nr 828 / ... Karolina Bednarz, W...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (64) / 2024 Izabella Adamczewska, James Baldwin, Jolanta Brach-Czaina, Biserka Ćejović, Krystyna Dąbrowska, Annie Ernaux, Bartosz Hlebowicz, Boguś Janiszewski, Maciej Jarkowiec, Miłada Jędrysik, Aga Kozak, Renata Lis, Paulina Małochleb, Andrzej Mencwel, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Michał Rusinek, George Saunders, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Max Skorwider, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Tomasz Ulanowski, Olga Wróbel
Ocena 7,7
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Makabreski Sebastian Kudas, Michał Rusinek
Ocena 8,6
Makabreski Sebastian Kudas, Mi...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
1328 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
656
152

Na półkach: ,

Nic nadzwyczajnego

Marek Niedźwiecki kiedyś nauczył mnie jednego: „Nie mówię publicznie o płytach, które mi się nie podobają”. To dobra praktyka, bo po pierwsze – szkoda czasu, a po drugie – każdemu artyście może zdarzyć się coś słabszego. Nieraz jednak trzeba zrobić wyjątek, bo jak wiadomo wyjątki potwierdzają regułę. Mam tak z książką Michała Rusinka „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”.

Ale jest też drugi powód zajęcia się Rusinkiem. W polskich mediach przebiega wyraźna linia rozdzielająca sympatie i antypatie do pisarzy. Jest ona - z grubsza - tożsama z linią światopoglądową rozdzielającą lewo-liberalne i prawicowe media. Wiadomo, to truizm, wszyscy o tym wiedzą, ale to wkurza. Szczególnie wkurza gdy czyta się o książkach z natury wolnych od konotacji światopoglądowych i chciałoby się recenzji obiektywnych. Stasiukowi, Pilchowi czy Vardze, choćby nawet napisali drugiego „Hamleta”, dostanie się od „Do Rzeczy” i „W sieci”. Natomiast Wyborcza, Polityka i Dwutygodnik nie dadzą im zginąć choćby nawet wypuścili kompletnego gniota.

Co ma do tego Rusinek i jego „Nic zwyczajnego”? Łatwo się domyślić. Peany płynące z kilku gazetowo-radiowych źródeł musiały go już rozpuścić w miodzie. A książka jest co najwyżej średnia. Aż dziw bierze, że nawet jednym zdaniem ci recenzenci nie zająknęli się, czując zapewne jej płycizny.

Najnowszy Rusinek uwiera w czytaniu. Gdyby wyjąć z książki anegdoty, cytaty i fotografie, pozostałaby niewielka nowelka. Zresztą, większość tych anegdot Rusinek wcześniej już opowiadał, i to gdzie się da. Z portretu, pisanego w pozycji „na kolanach”, wyłania się Szymborska pocieszna i purnonsensowa, sielankowa i ironiczna. A gdzie jej cała reszta? Gdzie jej poranienie? Gdzie ta druga twarz poetki?

Z lektury książki wypływa, że Rusinek albo nie chce zdzierać maski z twarzy Szymborskiej, albo nie został dopuszczony zbyt blisko. Ich wzajemne relacje są bowiem niezwykle higieniczne, a język, którym je opisuje jakiś taki aseptyczny. Zresztą nie tylko język. Z innych książek można dowiedzieć się znacznie więcej o Szymborskiej po Noblu. Kapitalnie piszą o tym Anna Bikont i Joanna Szczęsna w biografii poetki „Pamiątkowe rupiecie”. Weźmy choćby ostatnie lata zycia, albo niejednoznaczne relacje Miłosz-Szymborska. U Rusinka jest grzecznie i anegdotycznie, u Bikont i Szczęsnej po prostu smakowicie. „Pamiątkowe rupiecie” również skrzą się od anegdot (Rusinek sprzedał im je wczesnej). Ale poza anegdotami można znaleźć tam o wiele więcej, jak choćby sprawa wierszy „Nienawiść” czy w „W biały dzień”.

Oczywiście byłbym niesprawiedliwy zauważając jedynie płycizny książki Rusinka. Ciekawa jest np. analiza fenomenu popularności poetki, którą podziwiali i Umberto Eco, i Woody Allen.

Rusinkowi sekretarzowanie Szymborskiej otworzyło drogę do kariery. Szkoda tylko, że książka o swojej mentorce to książka bodyguarda i nic więcej. „Nic zwyczajnego” z pewnością zainteresuje gospodynie domowe – wielbicielki kolorowej literatury pięknej - które Szymborskiej to nic, ale o Szymborskiej, to a i owszem.

Nic nadzwyczajnego

Marek Niedźwiecki kiedyś nauczył mnie jednego: „Nie mówię publicznie o płytach, które mi się nie podobają”. To dobra praktyka, bo po pierwsze – szkoda czasu, a po drugie – każdemu artyście może zdarzyć się coś słabszego. Nieraz jednak trzeba zrobić wyjątek, bo jak wiadomo wyjątki potwierdzają regułę. Mam tak z książką Michała Rusinka „Nic zwyczajnego. O...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 681
  • Chcę przeczytać
    1 202
  • Posiadam
    400
  • Ulubione
    81
  • Teraz czytam
    49
  • Biografie
    25
  • 2016
    21
  • 2018
    20
  • Chcę w prezencie
    14
  • Biografia
    14

Cytaty

Więcej
Michał Rusinek Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej Zobacz więcej
Michał Rusinek Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej Zobacz więcej
Michał Rusinek Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także