Waga

Cykl: Miłosz Goczałka (tom 1)
Wydawnictwo: Videograf SA
karollllllla

Krakowska policja próbuje znaleźć powiązanie pomiędzy trzema ofiarami, których ciała odnaleziono w lesie. Sprawca dokonał na nich sekcji zwłok, przywłaszczając do swojej kolekcji poszczególne narządy. Technik kryminalistyki, Miłosz Goczałka, zostaje odsunięty od sprawy, gdy nie zgadza się pominąć w protokole problematycznych dla prokuratury dowodów. Jego prywatne śledztwo niespodziewanie prowadzi do aresztu na Montelupich. Bezpośredni związek z tajemniczymi morderstwami ma „Insight”, ściśle tajna instytucja, stworzona do nadzorowania monitoringu oraz wykonywania rządowych zadań. Udaje się ustalić, że ktoś z pracowników firmy celowo wyłączał kamery w miejscach, gdzie dokonywano zabójstw. Inwigilacja i kontrola stają się podstawowym narzędziem w rękach niepowołanych osób...

źródło opisu: http://www.empik.com/waga-basiura-bartlomiej,p1113450308,ksiazka-p

źródło okładki: http://www.empik.com/waga-basiura-bartlomiej,p1113450308,ksiazka-p

Wioleta Sadowska | 2016-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2016

"Wagi mają jeden mankament… jak wszystko na tym świecie, czasem się psują. Tylko naiwny powierzyłby swoje życie czemuś wadliwemu".

Waga w wielu kulturach symbolizuje uczciwy osąd, równość, równowagę i oczywiście sprawiedliwość. Można jednak także spotkać nieco inne znaczenie tego przedmiotu, a mianowicie symbol życia oraz śmierci. Bartłomiej Basiura z pełną premedytacją sięgnął po wieloznaczność tego właśnie słowa i jego zakorzenionej w kulturze historii, dzięki czemu jednym wyrazem podsumował to, co najważniejsze w jego najnowszej książce. Sprawiedliwość posiada bowiem czasami, podobnie jak posąg Temidy, zasłonięte oczy, a jej waga przechyla się raz na jedną, a raz na drugą stronę.

Bartłomiej Basiura to urodzony w 1991 r. w Knurowie, aktualnie student piątego roku prawa w Krakowie. Autor w swoim dorobku może poszczycić się już trzema książkami: "Hipnoza", "Zamknięta prawda" oraz "Uczeń Carpzova". Mieszka obecnie w małej miejscowości w województwie śląskim.

W lesie odnaleziono...

veinylover | 2018-09-06
Przeczytana: 06 września 2018

Mogła być z tego dobra książka, sporo rzeczy mi się w niej podobało, ale jak dobrze żarło, tak zdechło.
Mnóstwo rozpoczętych wątków nie doprowadzonych do końca sugeruje, że autor nie miał zielonego pojęcia, co z nimi zrobić i jak książkę zakończyć.
Wielokrotnie w tym serwisie sygnalizowałem, że nie znoszę niedokończonych książek, zwłaszcza gdy z założenia mają stanowić literaturę rozrywkową.
Zamiast ośmiu gwiazdek autor dostaje ode mnie dwie i to tylko na zachętę. Jeśli w następnej powieści, którą zamierzam jednak przeczytać będzie tak samo, postawię jedną gwiazdkę.
Z powodu bałaganiarstwa na końcu książki i nieumiejętności kończenia rozpoczętych wątków nie zamierzam się tu rozpisywać i to też ode mnie prztyczek w kierunku autora.

Beata | 2018-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2018

Dobra powieść kryminalno-sensacyjna, z elementami thillera. Morderstwa, makabryczne tajemnice, tajna organizacja... Wiele wątków... początkowo gubiłam się, potem ogarnęłam fabułę.
Tytułowa waga to waga Temidy, ale jak to czasami się zdarza, ta chyba akurat popsuła się i sprawiedliwość na przemian z niesprawiedliwością waliły na oślep.
Powieść dobra, ale dla cierpliwych, by znieść przemieszanie wątków.

daka | 2017-01-22
Na półkach: Przeczytane, Kryminał
Przeczytana: 22 stycznia 2017

Lubię powieści wielowątkowe, ale tutaj jest wszystkiego za dużo. Tak jakby autor chciał pomieścić w jednym tomie wszystkie swoje pomysły. Powoduje to, że choć ciekawa - ta książka wywołuje w pewnym momencie znużenie. Pomimo, że i pomysły, i cała intryga są naprawdę ciekawe. Największy plus - i dodatkowa gwiazdka- za zakończenie....

Tomek | 2017-08-23
Przeczytana: 08 sierpnia 2017

Hmmm… Niby ciekawy pomysł na sensacyjną intrygę, ale albo coś w niej brakuje, albo jest czegoś za dużo. W każdym razie czytając czułem poirytowanie. Może z powodu zbyt naciąganych, szytych grubymi nićmi tak wielu elementów układanki (które nie zawsze w 100% pasują do siebie), może z powodu płytkich, nierzeczywistych dialogów, szczególnie tych w wątkach i zdarzeniach obyczajowych ubarwionych przemyśleniami bohaterów? To tak jakby autor bez zbytniego życiowego doświadczenia opisywał przeżycia i emocje, o których nie ma pojęcia.

Zazwyczaj jednak staram się dokończyć historię, którą zacząłem czytać, dając jej szansę na rozwinięcie lub szansę autorowi na rozwinięcie umiejętności. Niestety tym razem się zawiodłem i mój zawód dotyczy tak pierwszej („Waga”) jak i drugiej części („Reset”).

Czy przeczytam „Alert”- trzecią część, która jeszcze nie została wydana? Nie wiem, może... Historia choć naciągana i marnie napisana urywa się w drugiej części i pewnie nie będę chciał pozostawić jej...

Joanna | 2016-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2016

Wielowątkowa fabuła, zgrabnie scalająca się przy końcu w jeden zasadniczy wątek. Wartka, żywa akcja to również niewątpliwy atut tej książki, dzięki czemu dobrze się ją czyta. To, czego nie mogę wybaczyć, to słabe, nieciekawe postaci kobiece, nie grzeszące ani intelektem, ani zbytnią odwagą. Biorąc pod uwagę bardzo młody wiek autora, myślę, ze jest naprawdę nieźle i wierzę, że jeszcze nie raz pozytywnie zaskoczy.

Poppapraniec | 2016-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

Trochę gorzej mają się bohaterowie. Zdarzały się postaci, których kreacji nie można wiele zarzucić - zwłaszcza poszukiwany sprawca zbrodni wydaje się być, pomimo szaleństwa, bardzo realistyczny. Nie mniej jednak w opowieści biorą udział bohaterowie płascy. Owszem, znamy ich wygląd, charakter i inne cechy, jednak żadnych więzi pomiędzy nimi a czytelnikiem nie ma. A szkoda, bo cała historia jest piekielnie dobra, zachwycają jej wartkość, misterna intryga, zaskakujące zakończenie i pomysł z instytucją Insight. Myślę jednak, że ten mankament można autorowi wybaczyć. Zapewne ciekawi jesteście "Wagi" i jej fenomenu. Toteż gorąco zachęcam Was do jej przeczytania.

Więcej: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2016/07/kiedy-wybor-jest-tylko-zudzeniem.html

Sluchainaya | 2018-05-29
Przeczytana: 29 maja 2018

Z "Wagą" zetknęłam się przypadkiem. Od razu mnie wciągnęła. Postaci są przedstawione w ciekawy sposób, wszystko się "ładnie zazębia". Książka trzyma w napięciu i nie pozwala się od niej oderwać. Z chęcią przeczytałabym o dalszych losach Goczałki i jego córki. Trochę brakowało mi więcej opisów miejsc w Krakowie, jako mieszkańce tego pięknego miasta. Kraków został potraktowany bardzo ogólnikowo, akcja mogłaby się dziać w dowolnym innym mieście i nic by to nie zmieniło w fabule.

myrtij | 2016-06-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 23 maja 2016

Kilka pozornie niezwiązanych wątków, zabójstwa dokonane z precyzją przez nieuchwytnego mordercę. Tajemnice z przeszłości i obecne zagrożenia. Sprawiedliwość, która okazuje się być pojęciem względnym. To wszystko znajdziecie w najnowszej książce Bartłomieja Basiury pt. „Waga”.
Dagmara miała nadzieję, że praktyki na komendzie policji okażą się ciekawe i nie będą polegały głównie na parzeniu kawy. Tym bardziej, że widziała jak niektóre śledztwa pochłaniają jej tatę, Miłosza Goczałkę. Tymczasem ustalenia z jego najnowszej sprawy nie są zgodne z polityką przełożonych, dlatego Goczałka zostaje wysłany na bezpłatny urlop i z domu prowadzi nieformalne śledztwo. Edyta jest zastępcą dyrektora więzienia, do tej pory lubiła swoją pracę, ale odkąd zrobiła sobie wroga w innym pracowniku, czuje się niepewnie. Szymon Milewski nie wie, co zrobić ze sobą po studiach. Chciałby napisać biografię, lecz trafił na bardzo skrytego doktora Droubera, który pilnie strzeże swoich tajemnic, a współpraca z nim...

eR_ | 2016-03-08
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 05 marca 2016

Znaleziono ciała 3 mężczyzn, w jednym z krakowskich mieszkań.Gdy sprawę uznano, za porachunki, między pseudokibicami, w toku śledztwa wychodzą na jaw zbrodnie, których sprawca, dokonywał sekcji, zabierając na pamiątkę pewne organy.
Trop prowadzi niespodziewanie do Aresztu Śledczego, a cała sprawa nabiera całkowicie innego wymiaru.

Jak w poprzedniej książce, mamy tu ciekawą intrygę z zaskakującym zakończeniem i wyrazistych bohaterów.Wszystko to pisane żywym językiem i nie pozostaje mi nic innego, tylko polecić tę powieść, nie tylko wielbicielom kryminałów.