Maski zła

Wydawnictwo: Szara Godzina
redgirl_books

Każde miasteczko ma swoje tajemnice. Trzy morderstwa starszych kobiet dają początek skomplikowanemu śledztwu. Jaki proceder miał miejsce w tajemniczym instytucie? Co ukrywa miejscowa elita? Czy koszmary z przeszłości powrócą?

Maski zła to trzymający w napięciu thriller o toksycznych ludziach, dla których liczą się pieniądze, własne urojenia i chore ambicje.

źródło opisu: http://www.szaragodzina.pl/

źródło okładki: http://www.szaragodzina.pl/

veinylover | 2018-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2018

Bardzo dobra książka tej autorki. Nie przesadziła tym razem ze swoim ironicznym językiem i traktowaniem wszystkich postaci, jak totalnych idiotów. Nawet dość udana intryga, na dodatek odnoszę wrażenie, iż opowiedziana historia została zainspirowana pewnymi prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce w Polsce. Pożar sierocińca celem spalenia dokumentów, handel dziećmi metodą nielegalnych adopcji - to wszystko w Polsce naprawdę było. O ile mi wiadomo, zamieciono takie i podobne sprawy pod dywan, bo póki nadzwyczajna kasta nie zostanie zaorana, na sprawiedliwość liczyć nie można, zwłaszcza jeśli za kratki miałby trafić ktoś mający polityczne wpływy, nawet w wymiarze polityki samorządowej bądź ktoś mający mnóstwo pieniędzy.
Nadzwyczajna kasta - wszyscy won - słowami Wojciecha Cejrowskiego.
Jeśli chodzi o tę autorkę, to często odnosiłem niedobre wrażenie, że jej ironiczny stosunek do zastanej rzeczywistości i przedstawianie wszystkich postaci swoich powieści, jako kompletnych idiotów...

Ewelinka5 | 2018-03-23
Przeczytana: 23 marca 2018

W miasteczku zamordowano trzy starsze kobiety. Dwie z nich miały okrutnie zmasakrowane twarze.

Miasteczko Zawiszyn przestało być zwyczajne i spokojne,

Atmosfera w miasteczku gęstnieje, niczym mrok wokół instytutu, działającego tutaj przed dwudziestu laty.
Wszystko bowiem wskazuje, że morderstwa kobiet mogą mieć dużo wspólnego z tajemniczym instytutem.

Wszystkie: woźna, higienistka, nauczycielka, pracowały tam kiedyś..

Dawny instytut, to osobliwe miejsce. Przebywały tutaj chore, niepełnosprawne dzieci.

"A potem był pożar." Ogień strawił dokumentację, ślady, dowody. Dzieci gdzieś rozesłano.

Pozostały plotki... Co tak naprawdę działo się przed laty w instytucie, owiał nimb tajemniczości.

Miejscowa policja ginie w natłoku, wciąż mnożących się pytań.

Do śledztwa dołącza aspirant Małecki z Wrocławia. Docieka. Szuka. Rozpytuje. Jednak pamięć małomiasteczkowej społeczności okazała się krótka i zawodna.

Może to te z tajemnic, które najlepiej zostawić w spokoju?
 Niektórzy, mając...

adawid | 2017-10-10

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Maski zła - kryminał psychologiczny, który porusza kilka ważnych kwestii.
Po pierwsze ludzką psychikę i jej złożoność. Każde wydarzenie, wspomnienie oraz towarzyszące im emocje mogą doprowadzić do zachwiania się całej konstrukcji psychologicznej człowieka. Skutkuje to licznymi zaburzeniami oraz odchyleniami rozwojowymi.
Po drugie, książka ukazuje losy bezbronnych dzieci z biednych lub patologicznych rodzin, które zostały odebrane rodzicom lub przez nich oddane. Jednak nie do kochającego domu, lecz miejsca gdzie testowano na nich prototypy leków, a następnie oddano do adopcji za granicą.
Po trzecie, dążenie ludzi mających jakiś rodzaj władzy do osiągnięcia każdego celu nawet jeśli wiążę się z okrutnym wykorzystaniem dzieci. W tym wypadku chodzi o macierzyństwo a dokładnie wykorzystywanie ciężko chorej dziewczynki, która miała tylko urodzić dziecko i.... umrzeć.
Po czwarte i ostatnie, autorka doskonale pokazała jak małe miasteczko gdzie wszyscy się znają, może się okazać bardzo...

Wiedziałam że tak będzie . Czułam przez skórę , że ja ze swoją opinią o tej książce znowu będę odstawała od całej rzeszy czytelników oceniających ją bardzo pozytywnie . Niestety mnie pani Banach i tym razem nie przekonała . W ogóle odnoszę jakieś dziwne wrażenie , że autorka jakoś bardzo nie lubi wsi i małych miejscowości . Albo , ściślej mówiąc , ludzi tam mieszkających . Ponieważ u niej ludzie mieszkający w takich miejscach są albo kompletnymi idiotami , ograniczonymi na umyśle głupotą (patrz :'' Klątwa utopców '') albo bezdusznymi , wrednymi skorumpowanymi kreaturami którym nie obce są takie uczynki jak te opisane w '' Maskach zła '' . Ja wiem , że niektóre takie miejsce mają swoje tajemnice i zwyczaje , ale na Boga , to już nie dziewiętnasty wiek , by opowiadać że cała wieś boi się wójta i nikt nie reaguje na dziejące się zło . Nie przekonuje mnie to wcale . Postacie dla mnie również są niewiarygodne . Policjanci to jacyś przepraszam za wyrażenie kretyni , odzywają się do...

Każde miasteczko ma swoje tajemnice coś skrywa. Akcja książki "Maski zła" toczy się w Zawiszynie w małej miasteczku, gdzie ubrane na czarno starsze kobiety zostają zamordowane. Rozpoczyna się prywatne śledztwo, które przeprowadzają służby prawa.
To jest thriller psychologiczny, trzymający w napięciu znakomitym,,,w doskonałej fabule i akcja szybko się posuwa do przodu.
Mnie wciągnęła książka od samego początku do końca, że nie dało się oderwać.
"Maski zła" to rewelacyjny, mocny, wciągający thriller psychologiczny.

Edyta Zawiła | 2017-10-22
Przeczytana: 05 października 2017

Moje pierwsze spotkanie z Iwoną Banach i bardzo udane, jeśli będzie nadal pisała takie thrillery psychologiczne:)
Zakamarki mrocznej natury ludzkiej i małomiasteczkowe tajemnice...to co lubię.
Nie ukrywam, że początek był dla mnie trudny, infantylny i odłożyłam książkę, w międzyczasie przeczytałam kilka innych i byłam gotowa zmierzyć się z "dziecinnym" stylem...co okazało się świetnym zabiegiem konstrukcji powieści.
Dwutorowa akcja, pierwszy tor komisariat , trup ścielący się gęsto wśród niemal "moherowych" i bardzo zaawansowanym wieku kobiet, które łączy Instytut (moje pierwsze skojarzenia uderzyły w B.Miniera i J.Żulczyka).
Płaszczyzna druga nie określa czasoprzestrzeni, niemal jak w szafie zamknięci w ciele Kaśki mieszkają siedmioletnia Genia, ośmioletnia bardzo rezolutna i rozsądna Ania, jest i tajemnicza Czarownica, bezimienny chłopiec o czterech maskach, który chce zostać ministrantem, diabeł, tatuś, pojawia się zbuntowana Alina, maski spadają i odkrywają inne...

JoieDeVivre | 2018-05-16
Przeczytana: 16 maja 2018

Łatwo rzec, że coś jest słabe. Trudnej natomiast wzbudzić dyskusję, poprzeć argumentem w/w tezę, i łudzić się jakoby to nie mój wrodzony cynizm przepełniał mnie uczuciem rozczarowania.

Jak głosi notka pani Banach "pisze i bywa nagradzana".
Za co doprawdy, nie wiem. Chciałabym wydać taką opinię, zapoznawszy się z innymi jej dziełami. Aczkolwiek ciężko będzie się do nich przemóc.
A zmuszać się do lektury? A zacz, i w jakim celu?

Zapowiadałoby się i ciekawie. Melancholijna, małomiasteczkowa, zacofana wieś. Nie pasujące do żadnego schematu trzy morderstwa starszych pań. Bez motywu, śladów, wrogów. Aniżeli tych "oczywistych".

W czym zatem tkwi problem? W nadużyciach, w formie każdej. Nagminnie nadużywane są przekleństwa, które to nie mają żadnego odniesienia w formie, ani sensu. Nic nie wnoszą do akcji, czy emocji odbiorcy.
Wieś trąci fatalizmem z średniowiecznej epoki. Wszyscy boją się doktorstwa, i wójta, nikt nic nie zdradzi, nie powie.
Bo.. no właśnie co? Zaszlachtują za...

Beti | 2018-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2018

Świetny ,wciągający thriller ....Do samego końca nie miałam pojęcia kto był zabójca ,a tu proszę ,takiego zwrotu akcji się nie spodziewałam.
Polecam !!

Gośka | 2017-03-19
Przeczytana: 19 marca 2017

Właśnie skończyłam i próbuję się otrząsnąć. Niesamowita lektura. Od czasu "Kamuflażu" Ewy Ostrowskiej,który był dla mnie rewelacyjnym thrillerem, jest to chyba pierwsza książka polskiego autora, która mnie mocno ruszyła. Coś świetnego.

Rzecz się dzieje w małym miasteczku Zawiszyn, położonym niedaleko Wrocławia, gdzie właśnie znaleziono zwłoki trzeciej kobiety zabitej prawdopodobnie przez tego samego sprawcę. Ofiarami są starsze kobiety, uduszone i porzucone na terenie starych działek. Dwie z nich mają zmasakrowane twarze. Z pozoru nic ich nie łączy, nie ma żadnych śladów a miejscowi ludzie są przekonani, iż mordercą musi być ktoś spoza miasteczka. Tutaj bowiem wszyscy się znają w większym lub mniejszym stopniu, więc niemożliwym jest, by ktoś z nich był zdolny do takiej zbrodni. Nad Zawiszynem wisi jednak widmo tajemnicy, dziwnych wydarzeń sprzed lat, o których nikt nie mówi głośno. Czyżby wydarzenia sprzed ponad dwudziestu lat, rozgrywające się w Instytucie zajmującym się...

Kominek | 2016-09-20
Przeczytana: 29 listopada 2016

Książka pod Patronatem
#13książkapodpatronatem

Nieprzebrane, niezwykłe, niesamowite, docierające do najdalszych zakamarków świadomości ludzkiej, głęboko tłamszące duszę, morze emocji. Ponownie w krótkim fragmencie.

'Trochę nam świat zwariował od tego nagłego "tatusia". Po co nam to powiedziała? Za tatusia? Po co nam taki nieżywy tatuś? I jak tu modlić się za tatusia? Jak to nawet nie nasz, tylko tej głupiej Katarzyny! Po co? Po co komu taki tatuś? Po co w ogóle tatuś.

Tatusie pewnie się do czegoś przydają, tylko my nie bardzo wiedzieliśmy do czego.'

------------------------------------

Zupa raz jeszcze w bardzo miłym fragmencie.

'O, przepraszam! Zupa jest ważna! Bardzo! Strasznie, najstraszniej ważna! - oburzył się chłopiec. - Są o wiele mniej ważne rzeczy niż zupa! O wiele.'

------------------------------------
Z meandrów nieświadomości, ogólnego chaosu, natłoku zgrzytających i pozbawionych sensu myśli wyłania się opowieść, która sprawia, że nie potrzebujemy wiele, aby...