Bestseller

Cykl: Burzyński i Majewski (tom 3) | Seria: Czarna seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
literatura polska
Ag2S

Poznaj ciemną stronę sukcesu. Emilia Sienkiewicz, 35-letnia niepozorna księgowa, wygrywa telewizyjny literacki talent show. Z dnia na dzień zyskuje ogromną sławę i popularność. Kilkanaście dni przed premierą swojej książki zostaje odnaleziona martwa we własnym mieszkaniu. Podczas śledztwa, które ma ustalić przyczynę śmierci pisarki, policyjny duet – Burzyński i Majewski – zagląda za kulisy...

Poznaj ciemną stronę sukcesu.
Podczas śledztwa, które ma ustalić przyczynę śmierci pisarki, policyjny duet – Burzyński i Majewski – zagląda za kulisy telewizyjnego talent show i odkrywa pełen cynizmu, intryg i nieczystych gier świat popkultury.
Tymczasem tajemnicza kobieta, która wie zbyt dużo, zaczyna bać się o swoje życie. Pracę policjantom utrudniają zainteresowanie opinii publicznej oraz obecność drobiazgowej antropolog sądowej Anity Broll.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/kryminaly/bestseller,p41157804

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/kryminaly/bestseller,p41157804

Oficjalna recenzja
Nowalijki książek: 374

Rasowa powieść kryminalna

Kiedy pochłonąłem „Konesera”, obiecałem sobie, że bardzo szybko sięgnę po „Bestseller”, czyli następną w serii powieść Joanny Opiat-Bojarskiej. Niezmiernie zaciekawiły mnie dwie kwestie: pierwsza - jak potoczyły się losy policjantów z Poznania oraz druga - czy „Bestseller” to rzeczywiście powieść na miarę odważnego i prowokacyjnego tytułu. Zatem po kolei.

Podkomisarz Przemysław Burzyński i aspirant Michał Majewski, których poznaliśmy przy poprzedniej sprawie, znów mają ręce pełne roboty. W Poznaniu, które literacko wyrasta na wybitnie mordercze miasto, ginie zwyciężczyni literackiego talent show Bestseller - sympatyczna księgowa, trzydziestokilkuletnia Emilia Sienkiewicz. Nieomal w przededniu publikacji jej drugiej książki, zostaje zamordowana przez włamywacza, na którego natrafiła po powrocie do domu. Jednak dziwne zachowanie jej narzeczonego zaniepokoiło policjantów, a to dopiero początek intrygi pełnej kłamstw i niedomówień, w której kryminalne śledztwo miesza się z barwnym i niepozbawionym ironicznego wydźwięku opisem rzeczywistości.

Joanna Opiat-Bojarska wzięła w „Bestsellerze” na tapet niezwykle interesujący temat. Morderstwo zwyciężczyni programu telewizyjnego potraktowała jako pretekst do pokazania od kulis funkcjonowania nie tylko popularnych talent shows, ale i rynku wydawniczego w Polsce. Celnie i z humorem, a może nawet z odrobiną autoironii opisała od kuchni codzienność pisarzy, wydawców, dziennikarzy i blogerów. Gdybym od pewnego czasu nie funkcjonował gdzieś na obrzeżach blogosfery, to pewnie w niektóre z opisanych sytuacji trudno byłoby mi uwierzyć. A tak - trudno się nie zgodzić z pewnymi mechanizmami, które zostały w „Bestsellerze” opisane. Trzeba jedna przyznać, że autorka wszystkich (nas) potraktowała równo, nie oszczędzając specjalnie również swojej głównej bohaterki - pisarki, która dla sławy i pieniędzy była gotowa posunąć się dalej, niż nakazywałyby tego zasady choćby dobrego wychowania. Przyznam, że ekscytujące jest zajrzeć choć przez chwilę za kulisy świata telewizyjnego blichtru i wielkich emocji, żeby z bliska dostrzec dyktę i manipulację emocjami odbiorców.

Nie można jednak zapomnieć że „Bestseller”, choć z rozbudowanym i celnym w punkt opisem rzeczywistości, to także rasowa powieść kryminalna. Autorka ponownie zaprasza czytelników do śledzenia poczynań Burzy i Młodego, których dzielnie wspomaga antropolog sądowa Anita Broll. Fabuła znów jest tak skomplikowana, że trudno połapać się w tym, co ważne dla śledztwa, a co tylko skutecznie odwraca uwagę od istotnych informacji. Nie warto za mocno rozgryzać pomysłu autorki na finał, bo i tak jest zaskakujący. Książkę naprawdę czyta się błyskawicznie, a że została napisana z werwą i językowym nerwem, to przyjemność staje się tym większa. I tylko szkoda, że powieść tak szybko się kończy.

Mocną stroną książki Joanny Opiat-Bojarskiej są jej bohaterowie. Policjanci, choć każdy inny, naprawdę dobrze się uzupełniają, zdecydowanie więcej ich łączy, niż dzieli. Burza wprawdzie znów ma problemy rodzinne (ależ ta jego żona jest irytująca), ale Młody tak jakby się... ustatkował - zawodowo i prywatnie. Ich wzajemne relacje, podbite dużą dawką testosteronu są może szorstkie, ale jednak szczere. Trudno nie lubić Anity, która nadal próbuje (i coraz lepiej jej to wychodzi) odnaleźć się w nowej sytuacji. Mam więc nadzieję, że tę trójkę jeszcze zobaczymy w akcji - szkoda by było zmarnować tkwiący w nich potencjał - pisząc wprost - liczę na więcej historii kryminalnych.

„Bestseller” to także sporo ciekawych informacji na temat pracy policjantów i patologów sądowych. Podczas lektury powieści da się wyczuć staranne przygotowanie pisarki, bardzo dobrą znajomość różnych procedur, które podane w przystępnej formie, uwierzytelniają opowiadaną historię.

Wracając na koniec do pytania, czy „Bestseller” to ... bestseller? Nie wiem, jakie zdanie na ten temat ma sama autorka, ale w moim odczuciu książka ma wszystkie atuty, aby się nim stać. Zawiła, sprawnie poprowadzona intryga, ciekawy temat i sympatyczni główni bohaterowie to przepis na gwarantowany sukces wydawniczy.

I nie, nie otrzymałem darmowego egzemplarza do recenzji od wydawnictwa, więc możecie uznać, że nie piszę pod żadną tezę - jeśli wiecie, co mam na myśli. Jeśli nie wiecie - to sięgnijcie po „Bestseller”, żeby się przekonać o czym piszę.

I tak - puszczam do Was perskie oko. Sami zadecydujcie, w której kwestii.

Tomasz Radochoński

gwiazdka | 2018-07-07
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 07 lipca 2018

„Bestseller” to rasowy kryminał, gdzie już na pierwszej stronie pojawia się trup i wszystko kręci się wokół śledztwa. Jest też oczywiście watek obyczajowy, ale nie przesłania śledztwa i stanowi tylko margines całej książki. Bohaterowie wydają się żywi i prawdziwi, akcja początkowo toczy się wolno, dopiero po połowie rusza szybciej. Całość sprawia wrażenie zagmatwanej, jednak w końcu wszystko staje się jasne, chociaż jeden wątek- mam wrażenie- wymagałby dokończenia. Powieść napisana sprawnie, jasnym językiem, w zasadzie czyta się sama.

Beata | 2018-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2018

Świetny kryminał. Intryga zawiła, akcja spójna i wciągająca, zakończenie zaskakujące. Przy okazji doskonale ukazany świat wszelkiego rodzaju "dziennikarstwa pudelkowego", talent show, reality show i innego typu ogłupiaczy serwowanych przez media.

allison | 2016-07-04
Przeczytana: 03 lipca 2016

"Bestseller", podobnie jak "Koneser", wciągnął mnie jak rzeczny wir.
Intryga kryminalna okazała się poplątana i tak spiętrzona, że wciąż ktoś wydawał mi się podejrzany:). W tym detektywistycznym galimatiasie nawet udało mi się odgadnąć finał, ale potem porzuciłam swój pomysł, bo uznałam, że na pewno będzie inny. Mimo tego zakończenie mnie zaskoczyło.

Z zaciekawieniem śledziłam też prywatne perypetie pary policjantów rozwiązujących kolejną zagadkę, zwłaszcza rodzinne kłopoty Burzyńskiego. Erotyczne przygody Młodego, czyli Majewskiego nieco mnie znużyły, bo właściwie okazały się powielaniem pomysłów z pierwszej części cyklu.

Prócz intrygi kryminalnej ważny jest obraz wydawniczego świata i zakulisowych działań mediów, zwłaszcza telewizyjnych programów spod znaku talent show oraz tabloidów i portali typu Pudelek (tu humorystycznie nazwanych Pekińczykiem). Autorka nie zostawiła suchej nitki na różnych dziennikarzynach, pisarzynach i pseudo redaktorach. Przy okazji nieźle oberwało...

Jacek | 2017-08-16
Przeczytana: 13 sierpnia 2017

Solidnie i sprawnie napisany kryminał. Zagadka momentami nieco zawiła, ale logicznie wszystko uzasadnione. Właściwie powinienem być zadowolony z lektury, ale oczywiście idealna nie jest. Po prostu dobry relaks podczas wakacji. Co mi się nie podoba? Relacje osobiste policjantów ze swoimi partnerkami. Każdy musi mieć jakieś ale. A to rozwiedziony i zaniedbujący nową rodzinę, a to lowelas, szukający wrażeń, a to erotoman, ciągle zdradzający nieatrakcyjną żonę - i to wszystko policjanci. Przypadek? Brakło nieco normalności. A ponieważ wątki osobiste są ważne w tej powieści, muszę na to zwrócić uwagę. Jednakże - warto poczytać. Ocena 6 w kategorii kryminałów.

książek: 2051
jamczyk | 2016-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2016

Udana kontynuacja przygód Starskiego i Hutcha poznańskiego wydziału kryminalnego, czyli duetu Burzyński - Majewski. Ciemne kulisy show-biznesu i szpitalnych sal opisane w powieści, są niezłą lekturą w letni czas.

Happy Reader | 2016-08-19
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

Joanna Opiat-Bojarska, dzięki tej świetnej powieści, znalazła się w gronie moich ulubionych pisarzy pomimo, że kryminał nie jest moim ukochanym gatunkiem literackim. O czym jest książka?
Duet policjantów Burzyński-Majewski stara się rozwiązać zagadkę śmierci 35-letniej księgowej, która wygrała literacki show. Poznajemy kulisy takich programów. Śledzimy również prywatne perypetie obu policjantów. Ciekawa intryga, nieoczekiwane zwroty akcji, barwne postacie i znakomite oddanie realiów współczesnej Polski. Czyta się szybko, z narastającą ciekawością - co będzie dalej?
Z przyjemnością zapoznam się z innymi powieściami Joanny Opiat-Bojarskiej.

ula | 2017-01-27
Przeczytana: styczeń 2017

Kolejna część serii nie zawiodła. Równie ciekawy temat przewodni, szybka akcja, jej zwroty. I co ważne, także nieprzewidywalne zakończenie. Cała seria godna polecenia.

Kominek | 2016-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2016

Joanna Opiat-Bojarska jest dla mnie jedną z najlepszych autorek powieści kryminalnych na polskim rynku wydawniczym. Minął już jakiś czas od chwili, gdy pojawiła się książka, "Kto wyłączy mój mózg?". I choć miała być czymś, co nie będzie miało dalszego ciągu dobrze się stało, że stało się inaczej.

Dobrze się stało, że autorka poczuła bakcyla pisania powieści kryminalnych, bo z każdą kolejną historią są to coraz lepsze, ciekawsze, inspirujące, wciągające, dające do myślenia, kryminały. Jednocześnie jest to trzecia powieść ze zgranym i lubianym już przeze mnie duetem - Burza & Młody. Podkomisarz "Burza" Burzyński i jego partner, aspirant Michał Majewski zwany potocznie "Młodym".

Sprawa Emilii Sienkiewicz pozornie wydaje się prosta. Zbyt wcześnie pojawiła się w swoim mieszkaniu, zbyt wcześnie, gdyż właśnie trwał w nim rabunek. W konfrontacji z napastnikiem nie miała szans, przypadkowe zderzenie z półką sprawiło, że zakończyła nagle swoje życie, która dopiero niedawno po wygraniu...

Pistacia_Vera | 2016-06-29
Na półkach: Przeczytane, 2016

czego się nie robi dla sławy, można nawet umrzeć. kolejna sprawa kryminalna, którą prowadzi znany już duet policyjny. tym razem autorka zaprasza nas do świata wydawców i producentów, żeby pokazać że nie wszystko jest takie jakie się czytelnikowi i widzowi wydaje.

Sandra Jasona | 2017-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2017

Tom trzeci to już majstersztyk. Mamy zwłoki autorki kryminału. Nagle okazuje się, wszyscy są podejrzani, ale z alibi. A jednym z narratorów jest zabita kobieta, ale która ?
Pisarka z tomu na tom jest coraz bardziej pomysłowa, a całość czyta się z ogromną chęcią. Czekam na następne tomy, a mam obietnicę samej autorki, że będzie czwarty tom.
Polecam wszystkim fanom kryminałów, według mnie się nie zawiodą:-)