Bestseller

Cykl: Burzyński i Majewski (tom 3) | Seria: Czarna seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
literatura polska
Ag2S

Poznaj ciemną stronę sukcesu. Emilia Sienkiewicz, 35-letnia niepozorna księgowa, wygrywa telewizyjny literacki talent show. Z dnia na dzień zyskuje ogromną sławę i popularność. Kilkanaście dni przed premierą swojej książki zostaje odnaleziona martwa we własnym mieszkaniu. Podczas śledztwa, które ma ustalić przyczynę śmierci pisarki, policyjny duet – Burzyński i Majewski – zagląda za kulisy...

Poznaj ciemną stronę sukcesu.
Podczas śledztwa, które ma ustalić przyczynę śmierci pisarki, policyjny duet – Burzyński i Majewski – zagląda za kulisy telewizyjnego talent show i odkrywa pełen cynizmu, intryg i nieczystych gier świat popkultury.
Tymczasem tajemnicza kobieta, która wie zbyt dużo, zaczyna bać się o swoje życie. Pracę policjantom utrudniają zainteresowanie opinii publicznej oraz obecność drobiazgowej antropolog sądowej Anity Broll.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/kryminaly/bestseller,p41157804

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/kryminaly/bestseller,p41157804

Oficjalna recenzja
Nowalijki książek: 230

Rasowa powieść kryminalna

Kiedy pochłonąłem „Konesera”, obiecałem sobie, że bardzo szybko sięgnę po „Bestseller”, czyli następną w serii powieść Joanny Opiat-Bojarskiej. Niezmiernie zaciekawiły mnie dwie kwestie: pierwsza - jak potoczyły się losy policjantów z Poznania oraz druga - czy „Bestseller” to rzeczywiście powieść na miarę odważnego i prowokacyjnego tytułu. Zatem po kolei.

Podkomisarz Przemysław Burzyński i aspirant Michał Majewski, których poznaliśmy przy poprzedniej sprawie, znów mają ręce pełne roboty. W Poznaniu, które literacko wyrasta na wybitnie mordercze miasto, ginie zwyciężczyni literackiego talent show Bestseller - sympatyczna księgowa, trzydziestokilkuletnia Emilia Sienkiewicz. Nieomal w przededniu publikacji jej drugiej książki, zostaje zamordowana przez włamywacza, na którego natrafiła po powrocie do domu. Jednak dziwne zachowanie jej narzeczonego zaniepokoiło policjantów, a to dopiero początek intrygi pełnej kłamstw i niedomówień, w której kryminalne śledztwo miesza się z barwnym i niepozbawionym ironicznego wydźwięku opisem rzeczywistości.

Joanna Opiat-Bojarska wzięła w „Bestsellerze” na tapet niezwykle interesujący temat. Morderstwo zwyciężczyni programu telewizyjnego potraktowała jako pretekst do pokazania od kulis funkcjonowania nie tylko popularnych talent shows, ale i rynku wydawniczego w Polsce. Celnie i z humorem, a może nawet z odrobiną autoironii opisała od kuchni codzienność pisarzy, wydawców, dziennikarzy i blogerów. Gdybym od pewnego czasu nie funkcjonował gdzieś na obrzeżach blogosfery, to pewnie w niektóre z opisanych sytuacji trudno byłoby mi uwierzyć. A tak - trudno się nie zgodzić z pewnymi mechanizmami, które zostały w „Bestsellerze” opisane. Trzeba jedna przyznać, że autorka wszystkich (nas) potraktowała równo, nie oszczędzając specjalnie również swojej głównej bohaterki - pisarki, która dla sławy i pieniędzy była gotowa posunąć się dalej, niż nakazywałyby tego zasady choćby dobrego wychowania. Przyznam, że ekscytujące jest zajrzeć choć przez chwilę za kulisy świata telewizyjnego blichtru i wielkich emocji, żeby z bliska dostrzec dyktę i manipulację emocjami odbiorców.

Nie można jednak zapomnieć że „Bestseller”, choć z rozbudowanym i celnym w punkt opisem rzeczywistości, to także rasowa powieść kryminalna. Autorka ponownie zaprasza czytelników do śledzenia poczynań Burzy i Młodego, których dzielnie wspomaga antropolog sądowa Anita Broll. Fabuła znów jest tak skomplikowana, że trudno połapać się w tym, co ważne dla śledztwa, a co tylko skutecznie odwraca uwagę od istotnych informacji. Nie warto za mocno rozgryzać pomysłu autorki na finał, bo i tak jest zaskakujący. Książkę naprawdę czyta się błyskawicznie, a że została napisana z werwą i językowym nerwem, to przyjemność staje się tym większa. I tylko szkoda, że powieść tak szybko się kończy.

Mocną stroną książki Joanny Opiat-Bojarskiej są jej bohaterowie. Policjanci, choć każdy inny, naprawdę dobrze się uzupełniają, zdecydowanie więcej ich łączy, niż dzieli. Burza wprawdzie znów ma problemy rodzinne (ależ ta jego żona jest irytująca), ale Młody tak jakby się... ustatkował - zawodowo i prywatnie. Ich wzajemne relacje, podbite dużą dawką testosteronu są może szorstkie, ale jednak szczere. Trudno nie lubić Anity, która nadal próbuje (i coraz lepiej jej to wychodzi) odnaleźć się w nowej sytuacji. Mam więc nadzieję, że tę trójkę jeszcze zobaczymy w akcji - szkoda by było zmarnować tkwiący w nich potencjał - pisząc wprost - liczę na więcej historii kryminalnych.

„Bestseller” to także sporo ciekawych informacji na temat pracy policjantów i patologów sądowych. Podczas lektury powieści da się wyczuć staranne przygotowanie pisarki, bardzo dobrą znajomość różnych procedur, które podane w przystępnej formie, uwierzytelniają opowiadaną historię.

Wracając na koniec do pytania, czy „Bestseller” to ... bestseller? Nie wiem, jakie zdanie na ten temat ma sama autorka, ale w moim odczuciu książka ma wszystkie atuty, aby się nim stać. Zawiła, sprawnie poprowadzona intryga, ciekawy temat i sympatyczni główni bohaterowie to przepis na gwarantowany sukces wydawniczy.

I nie, nie otrzymałem darmowego egzemplarza do recenzji od wydawnictwa, więc możecie uznać, że nie piszę pod żadną tezę - jeśli wiecie, co mam na myśli. Jeśli nie wiecie - to sięgnijcie po „Bestseller”, żeby się przekonać o czym piszę.

I tak - puszczam do Was perskie oko. Sami zadecydujcie, w której kwestii.

Tomasz Radochoński

allison | 2016-07-04
Przeczytana: 03 lipca 2016

"Bestseller", podobnie jak "Koneser", wciągnął mnie jak rzeczny wir.
Intryga kryminalna okazała się poplątana i tak spiętrzona, że wciąż ktoś wydawał mi się podejrzany:). W tym detektywistycznym galimatiasie nawet udało mi się odgadnąć finał, ale potem porzuciłam swój pomysł, bo uznałam, że na pewno będzie inny. Mimo tego zakończenie mnie zaskoczyło.

Z zaciekawieniem śledziłam też prywatne perypetie pary policjantów rozwiązujących kolejną zagadkę, zwłaszcza rodzinne kłopoty Burzyńskiego. Erotyczne przygody Młodego, czyli Majewskiego nieco mnie znużyły, bo właściwie okazały się powielaniem pomysłów z pierwszej części cyklu.

Prócz intrygi kryminalnej ważny jest obraz wydawniczego świata i zakulisowych działań mediów, zwłaszcza telewizyjnych programów spod znaku talent show oraz tabloidów i portali typu Pudelek (tu humorystycznie nazwanych Pekińczykiem). Autorka nie zostawiła suchej nitki na różnych dziennikarzynach, pisarzynach i pseudo redaktorach. Przy okazji nieźle oberwało...

jamczyk | 2016-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2016

Udana kontynuacja przygód Starskiego i Hutcha poznańskiego wydziału kryminalnego, czyli duetu Burzyński - Majewski. Ciemne kulisy show-biznesu i szpitalnych sal opisane w powieści, są niezłą lekturą w letni czas.

Happy Reader | 2016-08-19
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

Joanna Opiat-Bojarska, dzięki tej świetnej powieści, znalazła się w gronie moich ulubionych pisarzy pomimo, że kryminał nie jest moim ukochanym gatunkiem literackim. O czym jest książka?
Duet policjantów Burzyński-Majewski stara się rozwiązać zagadkę śmierci 35-letniej księgowej, która wygrała literacki show. Poznajemy kulisy takich programów. Śledzimy również prywatne perypetie obu policjantów. Ciekawa intryga, nieoczekiwane zwroty akcji, barwne postacie i znakomite oddanie realiów współczesnej Polski. Czyta się szybko, z narastającą ciekawością - co będzie dalej?
Z przyjemnością zapoznam się z innymi powieściami Joanny Opiat-Bojarskiej.

Kominek | 2016-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2016

Joanna Opiat-Bojarska jest dla mnie jedną z najlepszych autorek powieści kryminalnych na polskim rynku wydawniczym. Minął już jakiś czas od chwili, gdy pojawiła się książka, "Kto wyłączy mój mózg?". I choć miała być czymś, co nie będzie miało dalszego ciągu dobrze się stało, że stało się inaczej.

Dobrze się stało, że autorka poczuła bakcyla pisania powieści kryminalnych, bo z każdą kolejną historią są to coraz lepsze, ciekawsze, inspirujące, wciągające, dające do myślenia, kryminały. Jednocześnie jest to trzecia powieść ze zgranym i lubianym już przeze mnie duetem - Burza & Młody. Podkomisarz "Burza" Burzyński i jego partner, aspirant Michał Majewski zwany potocznie "Młodym".

Sprawa Emilii Sienkiewicz pozornie wydaje się prosta. Zbyt wcześnie pojawiła się w swoim mieszkaniu, zbyt wcześnie, gdyż właśnie trwał w nim rabunek. W konfrontacji z napastnikiem nie miała szans, przypadkowe zderzenie z półką sprawiło, że zakończyła nagle swoje życie, która dopiero niedawno po wygraniu...

Pistacia_Vera | 2016-06-29
Na półkach: Przeczytane, 2016

czego się nie robi dla sławy, można nawet umrzeć. kolejna sprawa kryminalna, którą prowadzi znany już duet policyjny. tym razem autorka zaprasza nas do świata wydawców i producentów, żeby pokazać że nie wszystko jest takie jakie się czytelnikowi i widzowi wydaje.

mika | 2016-08-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016, Wygrane
Przeczytana: 18 sierpnia 2016

Kolejna książka z rewelacyjnym duetem policyjnym Burza&Młody. Tym razem próbują znaleźć mordercę młodej, dobrze zapowiadającej się pisarki, Emilii Sienkiewicz. Sprawa, która początkowo wydaje się prosta z każdą chwilą coraz bardziej się komplikuje.
Opowieść jest bardzo dynamiczna i wciągająca dzięki częstym zwrotom akcji i lekkości pióra Autorki. Z zapartym tchem czytałam do późna w nocy, bo nie mogłam oderwać się od książki. Nawet wstrzymywałam wyjście do toalety ;)
Jedyne co mnie denerwowało, to że każdy bohater, nawet epizodyczny, miał imię i nazwisko. Dla mnie to było zupełnie zbędne, bo w pewnym momencie mieszało mi się w głowie. Ale to drobnostka.
Ogólnie książka jest warta polecenia.

ElViento | 2016-07-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 02 lipca 2016

Bardzo dobra, wciągająca książka, która w pewnym stopniu pokazuje, co kryje się w szlamie szoł-biznesu oraz podwójną grę stróżów prawa, którzy strzegą nie prawa społeczeństwa, a swoich praw. Zakończenia można się było domyślić w pewnym stopniu, ale zakończenie mimo wszystko zostawia otwartą furtkę w przyszłość. Polecam :)

ula | 2017-01-27
Przeczytana: styczeń 2017

Kolejna część serii nie zawiodła. Równie ciekawy temat przewodni, szybka akcja, jej zwroty. I co ważne, także nieprzewidywalne zakończenie. Cała seria godna polecenia.

MonikaOrłowska | 2016-08-24
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

"Koneser" zniechęcił mnie rozdmuchaną intrygą i obfitością informacji o przeszczepach. Myślałam więc, że pożegnam ulubiony duet B&M, a tym samym powieści Joanny Opiat-Bojarskiej (Annie Rogozińskiej podziękowałam już po pierwszym tomie). "Bestseller" przyciągnął moją uwagę wątkiem... wydawniczym zapowiadanym w blurbie. W tej kwestii nie znalazłam w książce nic rewelacyjnego, ubawiłam się jednak setnie - Autorka pięknie przyszpiliła niektóre z brudów tzw. środowiska. A jako bonus otrzymałam zgrabny kryminał, z wysokim współczynnikiem WTF, znajomymi (i lubianymi) bohaterami oraz dalekim echem debiutu Autorki, który kiedyś rozłożył mnie na łopatki. Bomba!

Diane_Rose | 2016-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2016

Bestseller to dobry kryminał z wartką akcją, ciekawą zagadką i dobrze wykreowanymi bohaterami, jednak co najważniejsze autorka nie boi się w nim poruszać tematów tabu i poddawać ich bezlitosnej krytyce. Po jego przeczytaniu z przyjemnością sięgnę po inne książki autorki. Myślę, że Bestseller mogę Wam polecić z czystym sumieniem.

Cała recenzja: http://www.recenzjezpazurem.pl/2016/06/joanna-opiat-bojarska-bestseller.html

Patronaty tygodnia

Przed nami kolejny tydzień – prawie lato, prawie wakacje. Jakie książki pomogą nam przetrwać czas do urlopu? Podpowiadamy, na jakie tytuły warto zwrócić uwagę w księgarniach w najbliższych dniach.