Przebudzenie

Cykl: Bestia (tom 2)
Wydawnictwo: Videograf SA
horror
giovanna

Od okrutnych i krwawych wydarzeń, które rozegrały się w Szczecinku, mijają trzy lata. Lokalna społeczność powoli o nich zapomina, a miasto znów zaczyna tętnić życiem. Turyści i mieszkańcy cieszą się upalnym latem, okupują miejscowe plaże, szaleją na nartach wodnych i korzystają z wszelkich atrakcji urokliwego Szczecinka. Nieopodal parku swoje podwoje otwiera olbrzymie wesołe miasteczko, a jedna z największych polskich telewizji zamierza nagrać wakacyjny program. Tymczasem para dzieciaków podczas przejażdżki rowerowej odkrywa zwłoki wędkarza. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że mężczyzna został zamordowany i to w wyjątkowo brutalny sposób. Podczas eksploracji szczecineckich podziemi z okresu II wojny światowej jeden z konserwatorów zabytków wpada w szał i rzuca się na towarzyszącego mu kolegę. Dyrektor lunaparku zostaje zamordowany, a zrozpaczeni rodzice zgłaszają zaginięcie ośmioletniej dziewczynki… Mimo usilnych prób zachowania sprawy w tajemnicy informacja wycieka do prasy. W mieście znów zaczyna panować chaos. Nowo wybrany burmistrz wyraźnie nie radzi sobie z presją. Wraz z prokuratorem angażują w sprawę śledczego ze Szczecina, który ma pomóc lokalnej policji w ujęciu psychopatycznego mordercy. Prowadzący sprawę policjanci z każdym dniem utwierdzają się w przekonaniu, że koszmar zaczął się na nowo. Podejrzewają, że w Szczecinku pojawił się naśladowca bestii, która sparaliżowała miasto przed laty. Mieszkańcy mają inną teorię – uważają, że Szczecinek został nawiedziony.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Agnieszka książek: 13

Zło może czaić się wszędzie

Nigdy nie wiadomo gdzie dopadnie Cię przeznaczenie, gdzie może czaić się ktoś, kto zechce odebrać Ci życie... Gdzie czyhają odwieczne zło, nienawiść i… diabeł? „Przebudzenie” to druga powieść Piotra Rozmusa poświęcona serii morderstw i niewyjaśnionych zdarzeń, które mają miejsce w rodzinnym mieście autora powieści, Szczecinku.

Cała historia rozgrywa się latem, kilka lat po wydarzeniach, które opisane zostały w „Bestii”. Kiedy wydaje się, że życie w miasteczku powróciło do naturalnego rytmu, kiedy nowy burmistrz stawia na rozwój turystyki Szczecinka i kiedy wszystko wskazuje na to, że turyści zaczną tu ściągać tłumami, a ogólnopolskie media są tuż, tuż by publikować wakacyjne materiały pochwalne dla lokalnych walorów turystycznych i piękna przyrody... I wkrótce bomba medialna wybucha. Nie jest to jednak dobra reklama dla Szczecinka.

Pojawiają się zwłoki... Najpierw ginie szanowany wśród społeczności konserwator zabytków... Wśród lasów znalezione zostają zmasakrowane zwłoki wędkarza... A rodzice kilkuletniej dziewczynki zgłaszają na policję zaginięcie dziecka w wesołym miasteczku... To jednak dopiero początek...

Przed lokalną policją nie lada wyzwanie. Jak zachowując zbrodnie w tajemnicy przed mediami i przed mieszkańcami spokojnego wydawałoby się miasteczka, odnaleźć mordercę i zapobiec dalszym zbrodniom? Ratunkiem wydaje się być sprowadzony ze Szczecina inspektor Adam Borowik, który wespół z komisarz Iwoną Dzierżyńską, rozpoczyna śledztwo.

Wszystkie ścieżki zdają się...

Wszystkie ścieżki zdają się prowadzić do wydarzeń sprzed trzech lat. Ale jak to możliwe skoro członkowie morderczej sekty zostali wyłapani, a jej guru nie żyje? Czy ktoś bawi się w naśladownictwo? A może w mieście pojawił się ktoś nowy, kto zostawia za sobą kolejne ciała ofiar i coraz szersze kręgi strachu i paniki? Bo jak tu się nie bać, gdy znajdowane ofiary rozszarpywane były przez psy, odzierane ze skóry... Ileż lęku wywołać może niemowlęce łóżeczko... Ile dać do myślenia cygańska wróżba? Gdzie szukać pomocy? Czy ksiądz proboszcz może zaofiarować coś więcej poza modlitwą?

Książka „Przebudzenie” Piotra Rozmusa to doskonały thriller-kryminał. Jest to moje pierwsze i bardzo pozytywne, zetknięcie z twórczością Rozmusa. Powieść ukazała się nakładem wydawnictwa Videograf. Już jej okładka przyciąga uwagę i zachęca do zajrzenia do środka. A w środku jest już tylko lepiej! Wartka akcja i bardzo dobrze nakreślone postacie, z ukazaniem ich cech fizycznych i charakterologicznych. Praktycznie każdy pojawiający się w tej 455-stronicowej powieści bohater, ma swoją historię. Każdy chce żyć i... każdego ginącego, czytelnikowi.. po prostu szkoda.

Powieść napisana jest prostym, przyjaznym dla czytelnika językiem. Główni bohaterowie szybko stają się dobrymi znajomymi, a ich losy śledzi się z zapartym tchem. Książkę czyta się szybko, co chwilę zadając sobie pytanie „co będzie dalej? Jak to wszystko się wyjaśni?” A gdy wydaje się, że już wszystko, w sposób mniej lub bardziej wytłumaczalny, zostało wyjaśnione, pojawiają się wątpliwości, czy to na pewno już koniec? Czy los po raz kolejny naznaczy te same osoby? Czy dalej przyjdzie im zmagać się z piętnem wydarzeń z bunkrów i podziemnych tuneli Szczecinka? Książkę polecam miłośnikom kryminałów, thrillerów i powieści z nutką metafizyki.

Wydaje się, że autor nie powiedział jeszcze ostatniego słowa jeśli chodzi losy głównych bohaterów, tj. policjantki Iwony Dzierżyńskiej czy choćby dziennikarki Aleksandry Markowskiej Donovan. I mam taką nadzieję, że spotkam je na stronach kolejnej powieści Piotra Rozmusa. Tymczasem, zachęcona „Przebudzeniem”, sięgam po „Bestię”... bo przecież od niej wszystko się zaczęło.

Agnieszka Bochniarz-Heba

filozof | 2018-04-18

Czekałem,na dobry kryminał.A dostałem,coś więcej.To książka,na którą od dawna czekałem.
Bo,tu jest wszystko czego dusza zapragnie.
Zacieramy recę i piszemy.
Przebudzenie,to znowu Szczecinek,ja tam nie byłem i chyba nie będę.
Ale,ktoś pewnie był,co czytał i zna miasto.
Ale,może nie od tej strony.
Bo Rozmus,jak się zabierze to pisania,to nie ma przebacz.

On, to wali słowem jak,młotem.I tak,że czytelnik przeklada strony.
Oblizuję wargi,myśląc,co będzie dalej.Co będzie dalej.
No,muszę wiedzieć.Bo,czas do roboty.Goni,a tu zabójstwo właściciela lunaparku.
Porwanie 8 latki,rzeczy straszne.

Ja sobie czytałem w ŚDS ,a jak byłem na spacerze.To myślałem,o książce.
I ją znam,już.Bardzo dobry kryminał.A,to nie wszystko,co napiszę.

Bo tam,było autentyczne opętanie przez demona.

Brr,straszne,to były.Autor umie pisać,takie fajne mocne rzeczy.

Polubiłem,czytać Rozmusa.
Ja,jestem miły i sympatyczny.Ale książk,to ja mocne lubię.

Michał Laskowski | 2019-01-31
Na półkach: 2019, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 31 stycznia 2019

Kiedy kończyłem czytać Bestię Piotra Rozmusa, Przebudzenie już czekało w gotowości na swoją kolej. Założenie było proste - przeczytać tą historię jednym ciągiem i w jednym rytmie. Mimo, że dla mnie pomiędzy tymi książkami minęło kilka dni, to dla mieszkańców Szczecinka upłynęły trzy lata. Lata, które pozwoliły odsunąć wspomnienia o wydarzeniach sprzed tego okresu.

Kolejna zima poszła w zapomnienie, a miasto przywitało mnie ciepłym, wakacyjnym klimatem. Szczecinek jako miasto turystyczne wchodziło na coraz wyższe obroty serwując turystom i swoim mieszkańcom moc atrakcji. Wyciąg do nart wodnych, wędkowanie, spacery, przejażdżki rowerowe po okolicznych lasach jak i świeżo otwarty lunapark sprawiało, że miasto znowu żyło.

Radość i uśmiech na twarzach mieszkańców zaczął jednak szybko znikać kiedy w okolicy znaleziono zwłoki wędkarza. Zwłoki, które uświadamiały, że koszmar sprzed lat powrócił. A może nigdy stąd nie odszedł ? A może przez ten cały czas rósł w siłę i czekał na...

Tomek | 2018-03-06

Kontynuacja BESTII,sequel zazwyczaj jest gorszy,w tym przypadku nie-część druga równie dobra a nawet troszeczkę lepsza.
Trzy lata mijają od czasu gdy Szczecinek doświadczył przerażającej serii morderstw a sekta która upodobała sobie to małe miasteczko wydaje się bezpowrotnie przestała istnieć.Nic bardziej mylnego.zło w najgorszej postaci powraca i zaczyna się upominać o swoje...
Przebudzenie to jak wspomniał sam autor najbardziej metafizyczna Jego książka,to horror w najczystszej postaci,dodać należy bardzo solidnie napisany.Piotr Rozmus na pewno podąża w dobrym kierunku,znakomicie skonstruowana fabuła napisana przystępnym językiem,demony,morderstwa,egzorcyzmy-wszystko co powinien mieć dobry horror,do tego jezioro Trzesiecko ,baszta Bismarcka,prawdziwe miejsca-niewątpliwie to też na plus:)
Kto lubi mocne wrażenia i dreszczyk emocji powinien przeczytać.

Hana | 2017-10-12
Na półkach: Rozmus Piotr, Przeczytane
Przeczytana: 12 października 2017

Coś złego zalęgło się w Szczecinku. I nie zamierza się nigdzie wyprowadzać. Co gorsza, sugeruje nadejście kogoś , kogo zapewne nie chcemy poznać bliżej. Emerytura, emeryturą, a do pracy trzeba wrócić ,by pomóc swoim doświadczeniem i wiedzą młodszym inspektorom prowadzącym to trudne i nietypowe śledztwo. Przyda się każda głowa i ręce. I ksiądz. A dzieje się dużo i krwawo. Wszystko jest świetnie opisane, odpowiednie przymiotniki dobrane. Książka jest bardzo dobra. Trzyma w napięciu i pozwala na oderwanie się od rzeczywistości na rzecz mroku i zła.
-----------------------------------------------
Użycie języka niemieckiego wzmacnia dramatyzm i jest przy okazji naszym, polskim atawizmem. Mamy jakiś odwieczny, narodowy problem z Niemcami. Prawda/Fałsz ?

Wkp | 2017-06-15

HALLOWEEN W WAKACJE

Twórczość Piotra Rozmusa przyciągnęła moją uwagę wcale nie dlatego, że wydawała się jakaś oryginalna czy świeżą, ale wręcz przeciwnie – ze względu na jej podobieństwo do kultowych dzieł, na których można powiedzieć, że wyrosłem. Oczywiście przygoda z tego typu autorem nie zaszłaby za daleko, gdyby nie miał do zaoferowania czegoś ponad to, na szczęście Rozmus nie tylko dobrze pisze, ale też potrafi sprawnie wykorzystać znane motywy i przełamać nieco ich wtórność. „Przebudzenie” natomiast, poza wspomnianymi powyżej elementami, to przede wszystkim znakomita propozycja na wakacje z dreszczykiem.

Całość mojej recenzji na portalu Sztukater https://sztukater.pl/ksiazki/item/21519-przebudzenie.html

emindflow | 2018-03-09
Przeczytana: 08 marca 2018

„Przebudzenie” to kontynuacja wysoko ocenionej kiedyś przeze mnie „Bestii”, przy czym autor sam stwierdza, że ta książka jest zupełnie inna od dwóch poprzednich. Szkoda, że napisał o tym dopiero w posłowiu, a nie w przedmowie, bo wtedy wcale bym się do niej nie zabierał.
Rozmus już wcześniej lekko flirtował z horrorem, ale pomysły sensacyjno-kryminalne miał na tyle mocne i wciągające, że jakoś mi to specjalnie nie przeszkadzało. Tym razem poszedł zdecydowanie w stronę horroru i w tym momencie nasze drogi musiały się rozejść. Metafizyka, satanizm, nawiedzenia, egzorcyzmy – dziękuję, ale to już zupełnie nie dla mnie. Z trudem i poczuciem dużego rozczarowania dobrnąłem do końca.
Jedno muszę przyznać – Rozmus pisze bardzo dobrze. Bez wątpienia należy do wąskiej grupki 3-5 najlepiej piszących w tym gatunku krajowych autorów i tylko dlatego moja stosunkowo niezła ocena tej książki. Szkoda, że skręcił w niewłaściwym (moim zdaniem) kierunku, chociaż być może wielbiciele kingowskich...

Fantasy-Bestiarium | 2017-02-27

Piotr Rozmus powraca do cyklu „Bestia” i roztacza przed czytelnikami posępną wizję okrutnych wydarzeń mających miejsce w niewielkiej miejscowości. Akcja mknie w szybkim tempie, a intrygi i spiski mnożą się w okamgnieniu. Psychopatyczny morderca znów zbiera srogie żniwo, a lokalna policja w Szczecinku po raz kolejny stara się wpaść na trop bestialskiego potwora. Rozmus nie traci tempa i nakreśla przed czytelnikami budzącą ciarki na całym ciele historię, która pozostaje na długo w pamięci po zakończeniu lektury.

Spokojny i senny Szczecinek został nawiedzony falą brutalnych morderstw, budząc ogólne przerażenie miejscowej ludności. Lokalna policja stara się złapać sprawcę, jednak nie jest to takie proste i psychopatyczny morderca nadal chodzi na wolności. Odnalezione ciało wędkarza, konesera zabytków oraz dyrektora lunaparku sprawia, że cała sprawa wycieka do prasy, powodując jeszcze większą panikę wśród miejscowej ludności. Jakby tego było mało, zostaje zgłoszone zginięcie...

Gośka | 2017-01-25
Przeczytana: 24 stycznia 2017

Szczecinek. Mała, pięknie położona miejscowość, która dzięki obecności jeziora i lasów, ma spore powodzenie wśród turystów. To właśnie tam, trzy lata wcześniej, została unicestwiona sekta czcząca diabła. To po wydarzeniach z "Bestii", gdzie powojenne tunele stały się miejscem kultu a ludzie bali się wychodzić na ulicę, miasteczko zaczęło umierać, gdyż ruch turystyczny praktycznie zanikł.

Minęły trzy lata. Zmienił się burmistrz, ludzie zaczęli powoli zapominać o tragedii sprzed lat a policja zajmuje się głównie małymi sprawami. Kustosz muzeum, który wiele lat wcześniej odkrył tunele przechodzące pod jeziorem, postanawia je odrestaurować i zrobić z nich trasę wycieczkową. Dla wielu osób ten pomysł wydaje się fatalny, jednak burmistrz popiera prośbę kustosza. Ponowne otworzenie wejścia do tuneli budzi zło, które zawładnie miastem i jego mieszkańcami.

Do Szczecinka zbliża się kierowca Tira, właściciel dwóch poddańczo oddanych psów, które już w czasie postoju na trasie pokazują swoją...

SarmatAE | 2018-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2018

Pierwsza część rokowała, ta jedynie męczy.
Jest to dla mnie nieco smutne, gdyż "Przebudzenie" tak jak poprzedzająca je "Bestia" dzieją się w mieście mym rodzinnym. Smutne, bo jak poprzedniczka dawała mi to poprzez kilka smaczków odczuć, tak "Przebudzenie" dziać by się mogło gdziekolwiek, a raczej w Gdziekolwiek - inkarnacji sztampowości. Niestety sztampowe i nudziarskie jest w tej książce niemal wszystko od generycznej tajemnicy przez sztampowych bohaterów po do bólu przewidywalnego punktu kulminacyjnego. Narracja jest sprawna i bardzo językowo prawidłowa, ale co z tego skoro wszystkie postaci włącznie z kilkuletnimi dziećmi mówią dokładnie takim samym językiem jak narrator co czyni wszystko groteskowym i momentami niezamierzenie komicznym. Trochę słabo, gdy człowiek zamiast odczuwać irracjonalny niepokój nawet nie, że się uśmiechnie, ale czuje się zażenowany. Słabo jest też jak narrator momentami zaczyna być bardziej kolokwialny, bo czemu nie i tak ludzie "lądują na...

Beti | 2017-02-10
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 27 stycznia 2017

"Przebudzenie" choć straszne i krwawe, zawiera w sobie elementy ponadnaturalne, takie, których człowiek ewidentnie doświadcza, ale raczej nie chce się tym dzielić na forum publicznym, ze strachu przed odrzuceniem, niezrozumieniem i zwyczajnym uznaniem go za wariata. Co się dzieje w przypadku, gdy kilku bohaterów, zarówno głównych i pobocznych dostaje ewidentnego pomieszania zmysłów? Jaka jest przyczyna ich zachowania? Przyznam, że choć przechodzi to ludzkie pojęcie, autor wykonał kawał dobrej roboty i skonstruował tę powieść tak, że człowiek już do końca sam nie wie, gdzie kończy się realizm i zaczyna się coś pozazmysłowego. Jest strasznie, przerażająco realnie i groźnie. Okładka głosi, iż jest to thriller, ale zdecydowanie horror też tutaj pasuje. Szczególnie jeśli lubicie czytać takie opowieści w nocy. Ja tak właśnie czyniłam i momentami czułam się zdecydowanie przerażona. Zakończenie "Przebudzenia" pozwala mi wysnuć wniosek, że być może powstanie kolejna powieść na tej samej...