Przebudzenie

Bestia (tom 2)
Videograf
2016-11-29
2016-11-29
literatura polska śledztwo przemoc zabójstwo zagrożenie zbrodnia Szczecinek
Inne

Zło może czaić się wszędzie

Kilka lat po wydarzeniach opisanych w części pierwszej Szczecinkiem ponownie wstrząsa seria morderstw. Teoretycznie satanistyczna sekta, której działania zmroziły krew mieszkańców przestała istnieć. Tym razem jednak przeciwnik jest znacznie potężniejszy, a trup ściele się naprawdę gęsto.
Bardzo ciekawy horror, trzyma w napięciu do samego końca, jest furtka do kolejnej części. Zapewne sprawdzę jak się pokaże.

Przebudzenie nie zrobiła na mnie takiego wrażenia jak wcześniejsza cześć pt." Bestia(dałem wtedy ocenę 9). Tym razem ja osobiście nie czułem tej historii aż tak dobrze. Za dużo tu dla mnie diabłów, demonów i egzorcyzmów. Zdecydowanie wole klasyczne rozwiązywanie spraw:) Ale ogólnie bardzo dobra książka i fajnie spędzony czas.

Czytało mi się świetnie. Książka jest wciągająca, akcja wartka i szybka. Jak się zaczyna kręcić to już tylko przyśpiesza. Ważne jest, że mamy tu dużo metafizyki, demonów i egzorcyzmów. Jeśli ktoś nie lubi takich klimatów to nie polecam. W innym przypadku jest świetną rozrywką.

"Przebudzenie" jest kontynuacją wcześniejszej książki Piotra Rozmusa pt. "Bestia". Po raz kolejny spotykamy się z Robertem Donovanem i Aleksandrą Markowską. Jak na dobry thriller przystało są niewyjaśnione zabójstwa, ale także wątek metafizyczny, który został zapoczątkowany w "Bestii". Fabuła jest zwarta i nie odczuwa się tych 455 stron. Mam nadzieję, że niedługo autor uraczy nas kolejną częścią rozpoczętego cyklu.

Kiedy kończyłem czytać Bestię Piotra Rozmusa, Przebudzenie już czekało w gotowości na swoją kolej. Założenie było proste - przeczytać tą historię jednym ciągiem i w jednym rytmie. Mimo, że dla mnie pomiędzy tymi książkami minęło kilka dni, to dla mieszkańców Szczecinka upłynęły trzy lata. Lata, które pozwoliły odsunąć wspomnienia o wydarzeniach sprzed tego okresu.

Kolejna zima poszła w zapomnienie, a miasto przywitało mnie ciepłym, wakacyjnym klimatem. Szczecinek jako miasto turystyczne wchodziło na coraz wyższe obroty serwując turystom i swoim mieszkańcom moc atrakcji. Wyciąg do nart wodnych, wędkowanie, spacery, przejażdżki rowerowe po okolicznych lasach jak i świeżo otwarty lunapark sprawiało, że miasto znowu żyło.

Radość i uśmiech na twarzach mieszkańców zaczął jednak szybko znikać kiedy w okolicy znaleziono zwłoki wędkarza. Zwłoki, które uświadamiały, że koszmar sprzed lat powrócił. A może nigdy stąd nie odszedł ? A może przez ten cały czas rósł w siłę i czekał na odpowiedni moment ?

Przebudzenie to solidna dawka emocji. Jeżeli czegoś brakowało mi w poprzedniej części, bądź czegoś było za dużo, to tutaj mój apetyt został nasycony. Konkretnie, mocno i przede wszystkim mrocznie, bo elementy horroru stają się być w tej odsłonie bardziej podkreślone. Tak jak lubię.

Kolejna...

Kolejna część przygód policjantów ze Szczecinka. 3 lata po dramatycznych wydarzeniach, miasto wydaję się wraca do normalności. Niestety to jednak tylko pozory. Bestia ponownie powraca. Ogólnie pierwsza część chyba była lepsza ale nie znaczy to że z niecierpliwością nie czekam na kolejną.

Drugi tom "krwawej sagi" o szczecineckich podziemnych tunelech. Znwu masowo giną ludzie i znowu blady starch pada na miasteczko. Klimat nadal mroczny, duchy, egzorcyzmy i dzielni policjanci. Polecam!

Wciągająca ale... jakoś bardziej podobała mi się pierwsza część. Ta trochę taka nieprawdopodobna, dla miłośników tego typu gatunków. Ja jednak wolę bardziej kryminalne kryminały

Pierwsza część rokowała, ta jedynie męczy.
Jest to dla mnie nieco smutne, gdyż "Przebudzenie" tak jak poprzedzająca je "Bestia" dzieją się w mieście mym rodzinnym. Smutne, bo jak poprzedniczka dawała mi to poprzez kilka smaczków odczuć, tak "Przebudzenie" dziać by się mogło gdziekolwiek, a raczej w Gdziekolwiek - inkarnacji sztampowości. Niestety sztampowe i nudziarskie jest w tej książce niemal wszystko od generycznej tajemnicy przez sztampowych bohaterów po do bólu przewidywalnego punktu kulminacyjnego. Narracja jest sprawna i bardzo językowo prawidłowa, ale co z tego skoro wszystkie postaci włącznie z kilkuletnimi dziećmi mówią dokładnie takim samym językiem jak narrator co czyni wszystko groteskowym i momentami niezamierzenie komicznym. Trochę słabo, gdy człowiek zamiast odczuwać irracjonalny niepokój nawet nie, że się uśmiechnie, ale czuje się zażenowany. Słabo jest też jak narrator momentami zaczyna być bardziej kolokwialny, bo czemu nie i tak ludzie "lądują na tyłkach" i są łapani "za wszarz" co gryzie się ze stylem, a gdy czytając nagle orientujemy się, że ręce są za każdym razem "jak bochny", każda postać pozytywna to silny osobnik (lub osobniczka) niczym z amerykańskiego snu, a negatywna to albo niezdrowy chudzielec, albo wybryk natury cierpiący na gigantyzm lustro pęka i nie da się czytać z powagą tego co się na kolejnych stronach dzieje.
Niekonsekwencja w uczynieniu kontynuacji rasowego thrillera satanistycznym horrorem pogłębia chaos, którego w powieści nie brakuje. Początkowa dwójka bohaterów gdzieś w połowie ni z gruchy ni z pietruchy staje się przytakującym, tudzież gniewnym tłem dla dwóch gliniarzy (teraz już ex) z pierwszej części. Bo tak.
Tajemnica zostaje zdradzona niemal na początku, przez co napięcie jest raczej z rodzaju śladowych. Antagoniści dzięki magicznym mocą robią co chcą wtedy, gdy jest to wygodne dla fabuły i nie ma w ich akcjach żadnych konsekwencji. Do tego, aby wiernie towarzyszyć ich szpetnym aparycjom są niemiłosiernie wręcz głupi i do ostatecznej konfrontacji zjawiają się po kolei tak, aby bohaterowie mogli odpowiednio się z nimi rozprawić.
Nie.

Pierwsza część rokowała, ta jedynie męczy.

Czekałem,na dobry kryminał.A dostałem,coś więcej.To książka,na którą od dawna czekałem.
Bo,tu jest wszystko czego dusza zapragnie.
Zacieramy recę i piszemy.
Przebudzenie,to znowu Szczecinek,ja tam nie byłem i chyba nie będę.
Ale,ktoś pewnie był,co czytał i zna miasto.
Ale,może nie od tej strony.
Bo Rozmus,jak się zabierze to pisania,to nie ma przebacz.

On, to wali słowem jak,młotem.I tak,że czytelnik przeklada strony.
Oblizuję wargi,myśląc,co będzie dalej.Co będzie dalej.
No,muszę wiedzieć.Bo,czas do roboty.Goni,a tu zabójstwo właściciela lunaparku.
Porwanie 8 latki,rzeczy straszne.

Ja sobie czytałem w ŚDS ,a jak byłem na spacerze.To myślałem,o książce.
I ją znam,już.Bardzo dobry kryminał.A,to nie wszystko,co napiszę.

Bo tam,było autentyczne opętanie przez demona.

Brr,straszne,to były.Autor umie pisać,takie fajne mocne rzeczy.

Polubiłem,czytać Rozmusa.
Ja,jestem miły i sympatyczny.Ale książk,to ja mocne lubię.

Bo,tu jest wszystko czego dusza zapragnie.
Zacieramy recę i piszemy.
Przebudzenie,to znowu Szczecinek,ja tam nie byłem i chyba nie będę.
Ale,ktoś pewnie był,co czytał i zna miasto.
Ale,może nie od tej strony.
Bo Rozmus,jak się zabierze to pisania,to nie ma przebacz.

On, to wali słowem...

• Do kupienia