Świat równoległy

Wydawnictwo: Otwarte
7,7 (1067 ocen i 165 opinii) Zobacz oceny
10
102
9
171
8
350
7
273
6
122
5
33
4
7
3
7
2
1
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788375153644
liczba stron
366
słowa kluczowe
podróż, reportaż
język
polski
dodał
katja

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura faktu. Pakistan. Mówi się, że muzułmanie to terroryści. Jednocześnie 80% ofiar wszystkich zamachów terrorystycznych to wyznawcy islamu. Polska. Żołnierze polskich sił specjalnych to światowa elita, ale gdy kończą czterdzieści lat, nasze społeczeństwo wyrzuca ich na śmietnik. USA. Czujemy się...

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura faktu.

Pakistan. Mówi się, że muzułmanie to terroryści. Jednocześnie 80% ofiar wszystkich zamachów terrorystycznych to wyznawcy islamu.

Polska. Żołnierze polskich sił specjalnych to światowa elita, ale gdy kończą czterdzieści lat, nasze społeczeństwo wyrzuca ich na śmietnik.

USA. Czujemy się bezpiecznie, gdy więzienia są pełne przestępców, bo żyjemy w nieświadomości, że najgroźniejsze gangi są kontrolowane zza krat.

Każda kolejna podróż utwierdza mnie w przekonaniu, że istnieją równoległe światy. Jeden – który wszyscy mamy w głowach, wdrukowany nam przez media. Drugi – ten rzeczywisty. Z ich zderzeń powstała niniejsza książka: zbiór ośmiu reportaży z różnych kontynentów. Wszystkie o ludziach i miejscach, które wydaje nam się, że znamy.

Wydaje nam się.

 

źródło opisu: http://www.znak.com.pl

źródło okładki: http://www.znak.com.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Oficjalna recenzja
Natalia-Lena książek: 2645

Rzeczywistość poza kadrem

Im lepiej znamy świat – tym mocniej wątpimy? Z jednej strony kojarzymy wiedzę z komfortem, bo wszystko możemy sobie poukładać, określić i nic nas nie zaskoczy. Z drugiej strony mawiamy przecież, że to niewiedza jest błogosławieństwem. „Świat równoległy” godzi te przeciwieństwa i wręcza wiedzę, jednocześnie wytrącając pewność z ręki. W swojej najnowszej książce, podróżnik i dziennikarz Tomek Michniewicz przez pryzmat reportaży poznaje świat, a raczej światy, tysiąc wersji zrodzonych z przeciwności. Na tych samych terenach współegzystują skrajności; pomiędzy bezpieczeństwem i zagrożeniem, pomiędzy świętością i zachłannością, pomiędzy sprawiedliwością i bezprawiem, pomiędzy szaleństwem i starannie obliczonym ryzykiem, pomiędzy bogactwem i biedą żyją ludzie, do których dociera autor, tworząc galerię interesujących sylwetek. Z wielu głosów, wielu tematów i wielu historii wyłania się świat niejednoznaczny, nieoczywisty i trudno wepchnąć go w określone ramy. Przy każdym zjawisku podróżnik szuka drugiej strony monety, zdrapuje warstwę stereotypów, pobieżnych doniesień i pyta, pyta, pyta… W Polsce, w Pakistanie, w USA, w RPA, w Egipcie, w Tajlandii, na Słowenii, w Zimbabwe. Odwiedza zarówno miejsca będące synonimami piekła na ziemi, jak i raje. Można by pomyśleć, że za dużo tego, że jak się pisze o wszystkim, to tak naprawdę o niczym, ale Tomek Michniewicz rewelacyjnie poradził sobie z okiełznaniem materiału, dzięki czemu powstał przemyślany zbiór, w którym niczym motyw przewodni,...

Im lepiej znamy świat – tym mocniej wątpimy? Z jednej strony kojarzymy wiedzę z komfortem, bo wszystko możemy sobie poukładać, określić i nic nas nie zaskoczy. Z drugiej strony mawiamy przecież, że to niewiedza jest błogosławieństwem. „Świat równoległy” godzi te przeciwieństwa i wręcza wiedzę, jednocześnie wytrącając pewność z ręki. W swojej najnowszej książce, podróżnik i dziennikarz Tomek Michniewicz przez pryzmat reportaży poznaje świat, a raczej światy, tysiąc wersji zrodzonych z przeciwności. Na tych samych terenach współegzystują skrajności; pomiędzy bezpieczeństwem i zagrożeniem, pomiędzy świętością i zachłannością, pomiędzy sprawiedliwością i bezprawiem, pomiędzy szaleństwem i starannie obliczonym ryzykiem, pomiędzy bogactwem i biedą żyją ludzie, do których dociera autor, tworząc galerię interesujących sylwetek. Z wielu głosów, wielu tematów i wielu historii wyłania się świat niejednoznaczny, nieoczywisty i trudno wepchnąć go w określone ramy. Przy każdym zjawisku podróżnik szuka drugiej strony monety, zdrapuje warstwę stereotypów, pobieżnych doniesień i pyta, pyta, pyta… W Polsce, w Pakistanie, w USA, w RPA, w Egipcie, w Tajlandii, na Słowenii, w Zimbabwe. Odwiedza zarówno miejsca będące synonimami piekła na ziemi, jak i raje. Można by pomyśleć, że za dużo tego, że jak się pisze o wszystkim, to tak naprawdę o niczym, ale Tomek Michniewicz rewelacyjnie poradził sobie z okiełznaniem materiału, dzięki czemu powstał przemyślany zbiór, w którym niczym motyw przewodni, przewija się świat równoległy – dla jednych zupełnie nieznany, dla niektórych jedyny.

„Świat równoległy” nie zaszczepia entuzjazmu, który natychmiast każe rzucać wszystko i ruszać do opisanych miejsc. Raczej zasiewa ziarna niepewności, wysuwając na pierwszy plan słuszność kierujących nami pobudek. Dlaczego chcemy dotrzeć do mitycznego „tam”? Bo widzieliśmy cudowne zdjęcia? Bo to miejsce, o którym wszyscy mówią? Czasem zawartość książek podróżniczych przedstawionych w formie pamiętników określa się z przymrużeniem oka mianem „byłem, zobaczyłem” – Michniewicz idzie o krok dalej i pyta: tylko co zobaczyłem? Co wniosłem do miejsca, w które się udałem? Próbuje zajrzeć pod podszewkę raju; próbuje, bo sam nigdy nie ma pewności, czy dotarł do sedna. Kwestionuje własne przekonanie o tym, że niegdyś udało mu się odnaleźć nowe ścieżki i natrafić na coś prawdziwego, na coś więcej. Znajduje sterty śmieci zamiecione pod płaszczyk starannie skomponowanej dzikości i egzotyki, skrojonej na miarę europejskiego turysty. I niby wiemy, że każdy raj ma swoje ciemne strony, ale dociera to do nas na innym poziomie, gdy czytamy o wyspie Thilafushi. Podróżnik robi krok w tył, by zyskać szerszy obraz i stawia kolejne pytania o świadome podróżowanie. Wywraca do góry nogami egocentryzm odkrywców, na którym opierany jest nasz stosunek do świata. I kto tu teraz jest „egzotyczną tubylcą”*?

„Świat równoległy” to nie tylko podszyty pasją zbiór fascynujących historii. To również miejsce dla autorskich obserwacji i refleksji. Tomek Michniewicz, podobnie jak Wojciech Tochman w „Eli, Eli”, stawia siebie na pozycji wątpiącego, pyta o zarabianie na cudzej krzywdzie, o sens dziennikarskiego zawiadamiania świata i o „umywanie rąk”, bo ingerencja w zastaną rzeczywistość to już manipulacja. Początkowy podróżniczy entuzjazm zabarwił się zdobytym doświadczeniem, pozwolił zyskać nową perspektywę i stworzył autorowi własny świat równoległy.

„Świat równoległy” jest pełen pytań. To interesująca książka stworzona w połowie drogi pomiędzy dziennikarzem-podróżnikiem, który snuje rozważania nad sensem swojej pracy i podróżowania a światem, który próbuje poznać i zrozumieć. Osiem frapujących reportaży, które, kolokwialnie mówiąc, dają po głowie i kryją w sobie ładunek wystarczający, by obdzielić osiem innych tomów. Z każdym kolejnym tytułem Tomek Michniewicz podnosi i tak już wysoko zawieszoną poprzeczkę. Ta książka to najlepszy na to dowód.

Natalia Lena Karolak

* Celowy błąd. Za błędnym, właściwie prześmiewczym zapisem w recenzji kryje się wypełnione ignorancją i protekcjonalnością myślenie o świecie, o którym pisze autor.

pokaż więcej

Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (2456)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 6704
allison | 2016-09-13
Przeczytana: 12 września 2016

"Świat równoległy" to zbiór reportaży z różnych stron świata i o różnej tematyce. Jak to w takich przypadkach bywa, jedne teksty są lepsze, inne słabsze - stąd ocena całości dobra.

Bardzo dobrze, żywiołowo napisany jest reportaż o polskich siłach specjalnych, może nieco zbyt rozemocjonowany i z patosem w amerykańskim stylu, ale to na pewno tekst chwytający za serce i pozostający w pamięci (także dzięki rewelacyjnemu lektorowi, Krzysztofowi Gosztyle).
Moją uwagę zwróciły relacje z podróży do niebezpiecznych zakątków świata, np. do Afganistanu, Pakistanu, RPA, chociaż akurat ten ostatni tekst jest mało obiektywny, gdyż pokazuje tylko jedną stronę medalu.
Ciekawe okazały się również opowieści odmiennych kulturowo miejscach o i obyczajach, które dla nas - Europejczyków są egzotyczne i często skażone różnymi stereotypami (np. tekst poświęcony sufim).

Większość reportaży opatrzona jest odautorskimi komentarzami, co raz okazuje się plusem, innym razem razi oczywistością i...

książek: 217
Sagittaire | 2017-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2017

Niektóre fragmenty oceniam na 7 *, inne na 3*. Średnia 5 * wskazywałoby na książkę słabą, ale to nie do końca tak.
Najlepszy rozdział? Chyba ten o USA, San Quentin. Na okładce czytamy: "Czujemy się bezpiecznie, gdy więzienia są pełne przestępców, bo żyjemy w nieświadomości, że najgroźniejsze gangi są kontrolowane zza krat". W środku wow! Jak temu facetowi udało się dotrzeć do czegoś tak ciekawego!
Podobnie rozdziały o polskich oddziałach specjalnych i o przestępczości w RPA. Kurcze! Ależ ten gość potrafi tam zainteresować!

Żeby jednak nie było zbyt pięknie autor w świetnym, rewelacyjnym rozdziale wkleja treści, które osłabiają. Poprawność polityczna od której zbiera się na wymioty. Tak, mordują się ci murzyni, ale oni są tacy skrzywdzeni historycznie. Statystyki są przytłaczające ale czy nie przesadzone? I dalej leci stara śpiewka. Podobnie jeżeli chodzi o siły specjalne. Drażni mnie szukanie taniej sensacji - kursy przekwalifikowujące dla twardzieli, którzy mogą "na...

książek: 569
talia44 | 2015-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2015

"Świat równoległy"to najnowsza książka polskiego reportera i podróżnika Tomka Michniewicza.Jest w niej osiem pasjonujących historii z różnych części świata.
Wraz z Tomkiem podróżujemy do Pakistanu,gdzie himalaiści stali się ofiarami ataków terrorystycznych.Zwiedzamy też najsurowsze więzienie w San Quentin,w którym rzadzą gangi.Poznajemy też Egipt i Malediwy,ale z innej strony niż pokazują nam to media i foldery biur podróży.Udajemy się też do Johannesburga,najniebezpieczniejszego miasta na świecie,w którym rządzi okrucieństwo i bezsensowna przemoc.
Książkę czyta się świetnie.Tomek przedstawia w niej tylko suche fakty i nie ocenia odległych miejsc i kultur.
Polecam

książek: 199
ChristinaL | 2017-11-05
Na półkach: Przeczytane

Jest to zbior migawkowyh relacji z kilku miejsc swiata. Niezrozumiala mieszanka obrazow z Pakistanu, opisu treningu sil specjalnych, turystyki na Malediwach czy spotkania z aktywnym sportowcem ekstremalnym. Z niezwykle waznych, a tylko musnietych tematow politycznych przeskakuje autor do mini opisu nudnego zycia pracownika hotelowego - zwyklego kretacza.
Brak tu autorskiego komentarza, interpretacji, brak walorow poznawczych. Reporter zadaje wiele naiwnych, nie sklaniajacych do refleksji pytan. W calosc wpisanych jest sporo infantylnych dialogow. Ksiazka nie broni sie nawet zdjeciami, ktore sa nieciekawe i w wiekszosci nie wspieraja tekstu.
Rzeczywistosc johannesburskiego getta (w ktorym autor byl) duzo lepiej poznamy ze wspanialego filmu Hooda 'Tsotsi' a rygor wiezienny ogladajac bardzo dobrego 'Proroka' Audiarda.
Badaniem swiatow rownoleglych zajmuje sie NASA, a czytelnik choc troszke zorientowany na temat tego co sie wokol niego dzieje niczego nowego z ksiazki sie nie dowie.
Od...

książek: 596
anika | 2015-11-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 02 listopada 2015

Dwojakie uczucia towarzyszyły mi przy lekturze tej książki. Pierwsze to przyjemność związana z zatraceniem się w historiach opowiadanych przez Tomka, z barwnym językiem i zacięciem z jakim te historie opisuje oraz podziw dla jego brawury, która pozwoliła mu wejść w miejsca niedostępne dla zwykłego człowieka. Drugie to poczucie, że książka napisana jest pod publiczkę. Jakoś nie mogłam uwierzyć, że podróżnik z kilkunastoletnim doświadczeniem dopiero teraz się budzi i widzi, że to co pokazuje się masowemu turyście czy serwuje nam w telewizji to nieprawdziwy, równoległy świat, zwłaszcza, że tematyka reportaży nie jest jakaś "superodkrywcza". Jest po prostu modna- muzułmanie, Pakistańczycy, przestępczość,seksturystyka itp.
Dwa reportaże jednak uważam za genialne - o Johannesburgu i o ryzyku, i już dla nich samych warto było przeczytać książkę.

książek: 853
Lilian | 2017-06-14
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 14 czerwca 2017

Na pewno podziw dla autora za odwagę, za odwiedzanie miejsc, do których rzadko kto się wybiera, za inteligencję i łatwość zawierania znajomości.

Mam jednak wrażenie, że w jednej książce Michniewicz porusza zbyt wiele tematów, tworzy z nich krótkie opowiadania, każde o czym innym, każde na swój sposób ciekawe, ale raczej potraktowane powierzchownie - tak jakby to były tylko zarysy pewnych sytuacji i środowisk.

Niektóre faktycznie bardzo przyciągają uwagę i chciałoby się więcej, niektóre chaotyczne i momentami nużące, na pewno jednak warto książkę przeczytać i poznać fakty, których nie podają media i o których nie mieliśmy pojęcia.

książek: 880
Elżbieta | 2015-12-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 30 grudnia 2015

Książka bardzo ładnie wydana,na dobrym,kredowym papierze,piękne,ciekawe zdjęcia,ale treść specjalnego zachwytu we mnie nie wzbudziła. Niczego odkrywczego,ani nawet niczego o czym bym wcześniej gdzieś nie czytała,czy nie wiedziała,w niej nie znalazłam.A to,co opisuje autor to nie jest żaden świat równoległy,tylko całkiem realny świat na naszej planecie.Reportaże są,jak dla mnie,bardzo nierówne.Najlepsze,to ten o RPA pt.”Dom” ( jak czytam inne opinie to widzę,że nie jestem w tej ocenie odosobniona),oraz ”Poszukiwania” (też zupełnie nie wiem dlaczego taki tytuł).Ten ostatni,to jedyny reportaż,który w części o Zimbabwe,bardzo mnie poruszył,bo dotyczył masakry afrykańskich zwierząt,która to za sprawą akurat teraz chińskiej chciwości, a dawniej innych chciwych degeneratów tego świata,odbywa się na oczach tegoż niemego świata.Jednego reportażu nie dokończyłam,tego pt. „Siła i honor”,bo nie interesuje mnie produkowanie twardzieli od wojny i zabijania,może oni są teraz na tym szalonym...

książek: 1001
Magnis | 2016-05-26
Na półkach: Przeczytane, Podróżnicze

Tomasza Michniewicza mam przeczytaną dopiero drugą książkę i czekam na kolejną. W poprzedniej Swoją drogą ukazał świat, który jest pełen kontrastu, ale ciekawy. Tym razem zabiera nas w podróż na kilka wypraw w różne miejsca, także do Polski.

W dwóch rozdziałach przedstawia nam swoje przemyślenia i obraz Pakistanu. Jeżeli ktoś oglądał program Pakistan : dwie twarze Michniewicza to tutaj znajdzie uzupełnienie chociaż można czytać i bez znajomości, bo ciekawie autor opowiada.
Drugą wyprawę kieruje do Polski, gdzie możemy przeczytać o najlepszych żołnierzach w Polsce. Autor opisuje trening i wplata trochę humoru. Zakończenie opowieść dość zastanawiające i po części smutne.
Trzecią wyprawę odbywamy do Kalifornii, w której autor zabiera nas do więzienia o zaostrzonym rygorze, ale to nie jest też głównym tematem lecz również obserwujemy getto pełne niebezpieczeństw i życie w nim. Ciekawa historia.
Z czwartą wyruszamy do Johhanesburga w Republice Afryki Południowej. Poznajemy losy...

książek: 636
Adrian F | 2018-10-23
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 22 października 2018

Ciekawa i wartościowa książka. Nie wiem czy do końca można nazwać ją podróżniczą. Jest tutaj opis kilku krajów egzotycznych, jednak głównie autor skupił się na stylu życia swoich bohaterów np. pracowników kurortów w Egipcie czy członków amerykańskich gangów. Moim zdaniem najbardziej na uwagę zasługuje rozdział o wycieczkach do kraju faraonów. Nikomu nie przeszkadza, że tak to się kręci, turyści lubią być trochę oszukiwani, a tubylcy lubią na tym zarabiać. Polecam.

książek: 176
Happy Reader | 2017-07-06
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 26 czerwca 2017

Świetnie napisana, skłaniająca do refleksji książka!
„ Świat równoległy” Tomasza Michniewicza to osiem niesamowitych opowieści z różnych części świata. Autor pisze o Pakistanie, gdzie zarówno zwykli mieszkańcy jak i himalaiści są przerażeni atakami terrorystycznymi; o więzieniu Quentin, gdzie władzę sprawują gangi, a zwykli więźniowie mogą się dostosować albo umrzeć; o Egipcie, Malediwach i Tajlandii, gdzie atrakcje są podkoloryzowane na życzenie bogatych turystów; o Johannesburgu, najniebezpieczniejszym mieście na świecie, gdzie praktycznie biali i czarni żyją w dwóch oddzielnych światach; o polskich żołnierzach sił specjalnych, którzy gdy kończą 40 lat są wyrzucani na śmietnik; o islamskich sufitach, których życie nie do końca jest zgodne z głoszonymi przez nich zasadami, a także o kłusownictwie w Zimbabwe.
Wszystkie reportaże ukazują właśnie tytułowy świat równoległy. Autor pokazuje w nich jak naprawdę wygląda to, co codziennie oglądamy w telewizji. Świat ten oglądamy z punktu...

zobacz kolejne z 2446 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd