- ArtykułyCosy crime, czyli kryminał kocykowy: 7 książek o bezkrwawych zbrodniachAnna Sierant63
- ArtykułyCzytamy w weekend. 11 października 2024LubimyCzytać426
- ArtykułyNoc Bibliotek już dzisiaj! Sprawdź, jakie atrakcje czekają na odwiedzających!LubimyCzytać2
- Artykuły„Co porusza martwych” – weź udział w quizie i wygraj pakiet książekLubimyCzytać46
Dominik Szczepański
Wśród jego licznych wypraw warto wymienić dwukrotny udział w ekspedycji, której celem był Park Narodowy Chiribiquete w Kolumbii, gdzie można podziwiać antyczne malowidła. W 2016 roku był także pod Nanga Parbat w Pakistanie, w czasie gdy ekipa składająca się z Włocha Simone Moro, Pakistańczyka Muhammada Ali i hiszpańskiego Baska Alexa Txikona po raz pierwszy w historii zdobyła ten szczyt zimą. Efektem pobytu w Himalajach była książka „Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia”, którą Szczepański przygotował wspólnie z podróżnikiem i reporterem Piotrem Tomzą.
Napisał także „Spod zamarzniętych powiek” (2017) – autobiografię Adama Bieleckiego, jednego z najlepszych polskich taterników, alpinistów i himalaistów, który mimo młodego wieku ma już na swoim koncie zimowe wejścia na ośmiotysięczniki Gaszerbrum i Broad Peak oraz letnie na K2 i Makalu. W książce napisanej we współpracy ze Szczepańskim wspinacz opowiedział o swoich wspomnieniach z wypraw i trudach wiążących się ze zdobywaniem najwyższych szczytów świata.
Ponadto napisał „Na oceanie nie ma ciszy” (2015) – biografię Aleksandra Doby, który trzykrotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki, a także „Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza” (2019).
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Powiązane treści
Wielkie wyprawy – książki o górach
Szczeliny – nowy imprint non-fiction Wydawnictwa Otwartego
Najważniejsze jest słowo. Festiwal im. Jerzego Pilcha
Aleksander Doba – wspomnienie o podróżniku – lista najciekawszych książek
Człowiek, który zmieniał niemożliwe w realne – wywiad z Dominikiem Szczepańskim
Patronaty tygodnia
Popularne cytaty autora
Góry obnażają. Zdzierają z ludzi maski. W momencie kiedy jesteś głodny, walczysz o życie, na wierzch wychodzi to, co masz w środku. Nie ukry...
Góry obnażają. Zdzierają z ludzi maski. W momencie kiedy jesteś głodny, walczysz o życie, na wierzch wychodzi to, co masz w środku. Nie ukryjesz się. Broad Peak pokazał mi, jaka może być cena ambicji. Wszyscy chcieliśmy wejść na szczyt i każdy z nas za to zapłacił.
Nie uważam, żeby himalaizm miał jakiś głęboki sens. Tak samo jak nie ma go żeglarstwo czy chodzenie do parku. Życie samo w sobie nie ma głęb...
Nie uważam, żeby himalaizm miał jakiś głęboki sens. Tak samo jak nie ma go żeglarstwo czy chodzenie do parku. Życie samo w sobie nie ma głębokiego sensu. Moim wyborem jest himalaizm i zupełnie nie ma we mnie potrzeby przekonywania całego świata, że to bardzo fajne zajęcie.
13 osób to lubiSłowa Thora Heyerdahla: Granice? Nigdy żadnej nie widziałem. Ale słyszałem, że istnieją w umysłach ludzi.
Dominik Szczepański , Na oceanie nie ma ciszy. Biografia Aleksandra Doby, który przepłynął kajakiem Atlantyk12 osób to lubi