Okładka książki Na oceanie nie ma ciszy. Biografia Aleksandra Doby, który przepłynął kajakiem Atlantyk Dominik Szczepański
Dominik Szczepański Wydawnictwo: Agora reportaż
reportaż
Agora
2015-10-28
2015-10-28
podróże kajak ocean atlantycki

Okładka książki Szlak Wisły. 1200 km pieszej przygody Dominik Szczepański, Mateusz Waligóra
Szlak Wisły. ... Dominik Szczepański...
Okładka książki Spod zamarzniętych powiek Adam Bielecki, Dominik Szczepański
Spod zamarznię... Adam Bielecki, Domi...

Okładka książki Szkoła życia Julian Obrocki, Maja Włoszczowska
Szkoła życia Julian Obrocki, Maj...
Okładka książki Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski
Kukuczka. Opow... Dariusz Kortko, Mar...
Okładka książki Everest. Na pewną śmierć Stephen G. Michaud, Beck Weathers
Everest. Na pe... Stephen G. Michaud,...

Baaaardzo inspirująca, na moment w którym ją czytałam, okazała się niezwykle ważna, dała mi bardzo dużo dobrych rzeczy.

Panie Aleksandrze, tak, życie zaczyna się po 60.

Podziw dla pańskiej heroiczności, determinacji i pomysłowości, a jednocześnie niesamowitej skromności i ascetyczności będzie mi towarzyszył już przez długie lata. Szkoda, że nie ma Pana już wśród nas żywych, aczkolwiek śmierć miał Pan wymarzoną, jak dla człowieka turysty.

Odwaga, pasja i miłość do tego co się robi ma ogromne znaczenie w realizacji swoich marzeń. Człowiek już nie pierwszej młodości udowadnia nam młodym (młodszym:),że warto iść za swoimi dążeniami bez względu na wiek, że tak naprawdę ogranicza nas tylko i wyłącznie to, co siedzi nam w głowie, że jeżeli czegoś bardzo chcemy, to jesteśmy w stanie to osiągnąć z mniejszym lub większym wysiłkiem.

To, co Olek podkreśla w swoich opowieściach, to duży nacisk na bezpieczeństwo, nie ma tutaj przysłowiowej brawury, czy beztroski w zachowaniu, uśmiech, który ułatwia relacje z ludźmi i otwiera wiele serc oraz samodzielność, radzenie sobie w każdej sytuacji bez pomocy innych. To takie credo życiowe, które niejeden młody powinien sobie wpoić do serca i głowy.

Polecam

Panie Aleksandrze, tak, życie zaczyna się po 60.

Odwaga, pasja i miłość do tego co się robi ma...

Świetna, niesamowicie ciekawa książka jednego z największych polskich podróżników. Jak to jest być samemu tyle czasu i to w takich warunkach? Skąd bierze się w Nas pasja do robienia nietuzinkowych rzeczy? Polecam bardzo!

Bardzo inspirująca lektura. Wprawdzie język jest dość prosty, jednak charakter bohatera i jego niezłomność nadrabia. To tak w myśl zasady p. Aleksandra, że im trudniej tym lepiej nadaje sens i nadzieję nawet w beznadziejnych sytuacjach. Bohater pokazuje, że zawsze warto walczyć. W jednym się tylko nie zgadzam, że pan Aleksander mówił o sobie, że nie jest żadnym bohaterem. Ależ tak, był wielkim bohaterem, który pokazywał jak pomimo wielu lat na karku, zachować młodość ducha. RIP.

Imponująca postać. Książka na temat, bez samozachwytu i lukrowania. Odpowiada praktycznie na większość pytań jakie chciałoby się zadać człowiekowi, który wpadł na pomysł przepłynięcia kajakiem przez ocean.

Dobrze się czyta , super facet

Dobrze się czyta , super facet

79/180/2022
To był gość! Upał, środek oceanu, rekiny, pęcherze, wysypka, zapalenie spojówek, popsuty ster...a jemu nic niestraszne. I popyla tym kajakiem. Kajak oczywiście trochę porządniejszy niż te, które znamy, ale jednak wciąż kajak. Bez silnika, bez żagla, a za to z wiosełkiem.
Książka jest świetnie rozplanowana: nie klasycznie chronologicznie, tylko skokami. To znaczy, pan Aleksander płynie przez Ocean Atlantycki z Portugalii na Florydę i wspomina. Jak zaczynał przygodę z kajakiem, jak się wypuścił wzdłuż Wisły, jak wzdłuż Bałtyku, i do Narviku, i po Bajkale. I pierwsza przejażdżka przez Atlantyk, z Afryki do Brazylii, i próba przepłynięcia Amazonki (wzdłuż, oczywiście). I zawsze jakieś przeszkody: a to pogoda, a to awarie, a to bandyci. A on twardo do przodu, bo jak postanowił, starannie zaplanował, to przecież jest do zrobienia. Wygląda na to, że zadatki na takie wyprawy miał pan Olek od małego, bo jak miał 15 lat (czyli chyba w 1961 roku),to się wypuścił rowerkiem ze Swarzędza (pod Poznaniem) do Świnoujścia i stamtąd wzdłuż wybrzeża do Krynicy Morskiej. A co!
Pan Aleksander zmarł w zeszłym roku na Kilimandżaro. Bardzo szkoda. Mógł jeszcze popływać albo pochodzić. Albo chociaż pogawędzić. Ale tak sobie myślę, że umrzeć podczas wyprawy, a właściwie w jej kulminacyjnym momencie (bo akurat wdrapał się na szczyt) to chyba wymarzona śmierć dla takiego obieżyświata ekstremisty. O ile w ogóle można mówić o wymarzonej śmierci oczywiście.
Z kwestii czysto technicznych: dobry papier, piękne zdjęcia (i dużo, i z opisami),zszyta, a nie klejona – bajka.
„Ja jestem turystą, a nie wyczynowcem.” To chyba najbardziej rozbrajające zdanie w całej książce. Turyści to w klapkach na obcasiku na Giewont się pchają, a nie trawersują samotnie ocean…
„- Ze mną się nie napijesz? – wyrecytował najtrudniejsze pytanie, jakie można zadać w języku polskim.”
„A wie pan, ile osób umiera w łóżku? To bardzo niebezpieczny przedmiot. Najwięcej osób w nim umiera. A w kajaku? Mało.”
„I żeby nie bali się własnych marzeń. Bo wie pan co? Ja uważam, ze lepiej żyć jeden dzień jak tygrys niż sto lat jak owca.”

79/180/2022

Godna polecenia, inspirująca i spisana w prosty sposób historia, zwykłego - niezwykłego "turysty".

Kolejne strony przewijałam z zaciekawieniem, choć spodziewałam się, że może mi się trochę dłużyć - bo co takiego można pisać o płynięciu kajakiem na pustym oceanie?

Jak się okazało można i to wiele, a w międzyczasie zostały wplecione także inne przygody "Olo", które przeżywał na przestrzeni wielu lat.

Jeśli coś mi się nie podobało to jedno miejsce, w którym przytoczone zostały długie fragmenty starej prasy dotyczące jednego z miejsc, które odwiedził - stanowiły one inspirację dla Aleksandra, ale ja je niestety pominęłam.

Historia niesamowitego człowieka, od teraz jestem pełna podziwu jego odwagi i chęci działania. Jedyne co mi trochę jednak przeszkodziło w tej książce to chronologia. Przez 70 stron żyjemy wyprawą do Stanów, a potem autor cofa nas 25 lat wstecz, na zupełnie inną wyprawę i JĄ opisuje-potem znowu wracamy do wiodącej historii. Raz zdarzyło się tak, że przez 15 stron niepotrzebnie opisywano katastroficzny rejs Rosjanów, a przecież nie o tym była książka - po prostu mnie to znudziło. Nie zmienia to faktu, że z kartek płynie ciepło Aleksandra Doby, chce się go poznać. Czyta się bardzo przyjemnie, naprawdę jestem pełna podziwu dla tego człowieka patrząc, z jakimi przeszkodami zmagał się, lecz nie poddał. Szczerze polecam :)

Niesamowita historia niezwykłego czlowieka. Nawet po skończonej lekturze nie jestem w stanie nie tyle uwierzyć, co ogarnąć umysłem, jak mógł dokonać czegoś takiego. Oceniam go własną miarą i nie potrafię postawić się w sytuacji, gdzie ja, czterdziestoletni gówniarz, miałbym wykazać się takim hartem ducha i wytrzymałością fizyczną i psychiczną.

• Podróżnicze
  • Biografie

Dominik Szczepański Na oceanie nie ma ciszy. Biografia Aleksandra Doby, który przepłynął kajakiem Atlantyk Zobacz więcej