Świat równoległy

Tomek Michniewicz Wydawnictwo: Otwarte literatura faktu
2020-10-26
2015-09-21
Otwarte
Pakistan Polska Słowenia Malediwy RPA Zimbabwe USA sufizm islam siły specjalne literatura polska literatura faktu reportaż ludzie podróże

Bardzo ciekawe reportaże, jak to się teraz popularnie mówi: w punkt. Bez zbędnych ozdobników, bez lania wody, zaskakujące i wzruszające, czasem trochę przerażające.

Książkę poznałem w formie audiobooka i w tym miejscu nie mogę nie wspomnieć o lektorze - Krzysztof Gosztyła jest mistrzem, chylę czoła, dzięki niemu nie było to tylko zaznajamianie się z treścią książki, ale...

Moja pierwsza książka autorstwa Tomka. Świetnie się czytało. Ciężko było się oderwać. Jedna z moich ulubionych ksiażęk z kategorii podróże / reportaż.

Jak zawsze Tomek Michniewicz staje na wysokości zadania. Warta polecenia dla wszystkich lubiących prawdziwe historie.

Autor uczy by nie być zbyt szybkim w ocenie spotykających nas zjawisk. By unikać grzechów współczesności takich jak powierzchowność, binarność, czy powielanie stereotypów.
Przez całą książkę dostajemy informacje dość przystępne w odbiorze, by na koniec zostać zaskoczonym brutalnością. Brutalnością wobec zwierząt. I to w imię uszanowania tradycji, poczucia splendoru, czy...

Na półkach: , , , , ,

Otrzeźwiające jak kubeł zimnej wody. Tomek Michniewicz pokazuje mniej fotogeniczny profil świata. Znajdziemy tu sprawy ważkie globalnie i bardziej niszowe. Jednak temat tematem. Siły tym reportażom dodaje sposób prowadzenia narracji. Nie dostajemy suchej relacji, a opowieść z poziomu człowieka doświadczającego lub szukającego odpowiedzi.
Moje marzenie o wakacjach na...

Trochę zbyt wzniosły ton, autor mimo chęci nie dystansuje się od opowiadanych historii.

My, Europejczycy albo bliżej - my, Polacy - oczytani, obeznani, wyedukowani, co tak naprawdę wiemy o świecie? A może wiemy, tylko staramy się nie interesować, nie wnikać, nie zdawać pytań. Mówimy: od zbawiania świata są inni, co się będę denerwować, mam swoje sprawy, rachunki za prąd... A jednak gdy się to czyta, to te nie moje sprawy bolą, poruszają. Jakoś tak szczypie ten...

Różne kontynenty, różni ludzie, różne miejsca i kultury. Niby ten sam świat, ale jakże odmienny w każdej historii. A tych Tomek Michniewicz przedstawia nam kilka. Każda jest inna, każda warta przemyślenia i refleksji. Każde opowiadanie przedstawia jakby świat równoległy. Niby ten sam, ale nie mieszczący się w głowie przeciętnego europejczyka.

Jest tu więc historia...

Nie często zdarz mi się czytać reportaż,
Ta pozycja zrobiła na mnie ogromne wrażenie i uświadomiła mnie jak mało wiemy o świecie.
Dla kogoś kto chce zacząć przygodę z czytaniem reportaży jest to odpowiednia pozycja.

Wspaniała książka, szczerze polecam każdemu. Bardzo mi się podobała różnorodność historii przedstawionych w książce.

1 928
    1 603