rozwiń zwiń

Interesujące doświadczenie
do przemyślenia
trochę zaskakujące, a trochę nie
niejednoznaczne

Moja ostatnia ksiazka Tomka Michniewicza, ktorej do tej pory nie przeczytalam. Bardzo ciekawe opowiesci podrozniczo-kulturalne ale tez i o samym autorze. Dobrze sie czyta wiedzac ze dzis ta sytuacja rodzinna Tomka jest inna, wiec mozna poczytac o jego dylematach w podjeciu decyzji nie tylko okolopodrozniczych:)

Autor jak zwykle nie zawodzi, sięgam w ciemno i nie rozczarowałem się jeszcze nigdy. Dla mnie najciekawsza cześć o Arabii Saudyjskiej, chyba najwięcej z tej części się dowiedziałem. Przede wszystkim innego spojrzenia na ten zakątek świata i obyczaje w nim panujące. Spojrzenia zdecydowanie odmiennego od tego przebijającego z codziennych informacji w dzisiejszych mediach, które są kalką i zbiorem powierzchownych stereotypowych opinii. Tutaj dostajemy rzetelne, reporterskie potraktowanie tematu. Tak powinny powstawać artykuły w rzetelnych mediach.

Dokładnie decyduj, o swoim życiu decydujemy wyłącznie my sami, jakie ono będzie i jak je będziemy postrzegać więc decyduj.

Michniewicz zabrał trzy osoby do odległych miejsc na świecie, w podróże, których mieli nie zapomnieć do końca swojego życia.

Teoretycznie więc jest to opowieść o trzech podróżach, trzech relacjach i odkrywaniu trzech kultur. I na tej perspektywie można odbieranie tej książki zakończyć.

Ale dla mnie to była opowieść o tym, że nie można być pewnym tego, że wie się lepiej, czego potrzebują inni i oczekiwać, że będą odczuwać świat tak, jak my sobie tego życzymy. Oraz o tym, że ciekawość świata nie równa się potrzebie podróżowania.

Dobrze napisana, mądra książka

Dobrze napisana, mądra książka

Michniewicz zabiera w 3 osobne podróże przyjaciela ( do Afryki), żonę ( do Arabii Saudyjskiej) i ojca ( do Ameryki). Miejsca nie są wybrane przypadkowo, mają na celu poruszyć coś w towarzyszach, wyrwać ich ze strefy komfortu. Podróż w głąb Czarnego Kontynentu odkrywa zdolności ale też paradoksy życia rdzennej ludności np.niezwykłą zwinność w puszczy lecz niechęć do rozwoju, zmian, napraw. Arabia Saudyjska okazała się krajem sprzeczności w którym czarne workowate odzienie kobiet niekoniecznie oznacza zniewolenie. Społeczność zaś nieskłada się niebezpiecznych terrorystów. Nowy Orlean w USA to szlak legend jazzu i bluesa.

Mimo, że nie przepadam za literaturą podróżniczą to z przyjemnością podążałam za Tomkiem i jego przemyśleniami.

Tomek zabrał trzy bliskie sobie osoby w trzy całkiem różne od siebie podróże. Podróż po Afryce, Azji i Stanach, każda z nich miała nieść za sobą zmiany i pewne przemyślenia. Na każdą z tych trzech osób podróż wpłynęła w całkowicie inny sposób.
Tomek Michniewicz napisał w swojej książce o czymś bardzo ważnym. O tym, że podróż zaczyna się od decyzji. I ta jedna decyzja jest w stanie sprawić, aby udać się w podróż i odnaleźć dzięki niej swoją własną drogę.

Czy podróż rzeczywiście może odmienić czyjeś życie? Czy może jednak ten oklepany frazes zwyczajnie nie będzie dotyczył każdego? Czy domator, który nie lubi o kilka kilometrów opuszczać swojego gniazda, właśnie wychodząc poza tę strefę komfortu się o tym nie przekona? A może czasem lepiej nie psuć swoich wyobrażeń o wymarzonym miejscu... Albo całkowicie przekonać się do tego z uprzedzeń...?
Trzy zupełnie inne podróże, trzy opisy reakcji i spostrzeżeń osób, które zabrał ze sobą.
Oraz trzy opisy jakich reakcji spodziewał się po nich autor...

Wspaniała!
Michniewicz mnie zdecydowanie nie zawodzi!

Pierwsza opowieść kompletnie do mnie nie trafiła. Chciałem już zostawić książkę.... szkoda czasu. Mam jednak często tak, że mimo zawodu czytam do końca. I w tym przypadku się to opłaciło. Świetna opowieść o wyjeździe do Arabii, z której można poznać inną stronę kultury arabskiej oraz islamu. Jeszcze lepsza część ostatnia....podróż z ojcem do Luizjany w poszukiwaniu korzeni Bluesa z bardzo zaskakującą, ale szczerą płentą. Polecam