Swoją drogą

Otwarte
2014-04-30
2014-04-30
podróż Arabia Saudyjska Afryka Ameryka

Trzy różne miejsca i trzy rózne podróże, których autor stara sie doświadczać z bliskimi mu osobami. Bardzo ciekawy koncept na ksiązkę. Czyta się to bardzo lekko, łatwo i przyjemnie. Śmiało mogę polecieć wszystkim.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Autor zabiera trzy najbliższe sobie osoby w trzy różne podróże, które są dla nich zarówno ucieleśnieniem marzeń i długoletnich pragnień, jak i lęków oraz konfrontacją z samym sobą. Oprócz historii bohaterów, opisów miejsc do których pojechali, możemy sami postawić sobie pytanie "co zrobiłbyś/zrobiłabyś na jego/jej miejscu". Jest to podróż wgłąb siebie okraszona ciekawostkami kulturowymi i przyrodniczymi. Polecam tę, jak i pozostałe książki Tomka Michniewicza, które napisane są profesjonalnym, reporterskim językiem, dzięki czemu czyta się je naprawdę dobrze. Nie brakuje też pięknych zdjęć, a bardzo estetyczne wydania cieszą oko.

Najlepszym podsumowaniem dla opowieści Tomasza Michnika są słowa samego autora: "Książka o podróżach, a zarazem książka-podróż...". Podróżnik oferuje nam bowiem nie tylko wędrówkę po odległych krajach, lecz także prezentuje przemiany następujące w kolejnych bliskich jej osobach. Jak dużo z naszych poglądów stanowią jedynie utwardzane latami stereotypy? Czy spełnianie wieloletnich marzeń zawsze prowadzi do szczęścia? Z pozoru proste pytania znajdują niejednoznaczne odpowiedzi, które pozostają otwarte do interpretacji przez czytelnika.

Tomka Michniewicza cenie przede wszystkim za pomysły na książki. Nie inaczej było w tym przypadku. Trzy podróże, trzy różne sposoby widzenia rzeczywistości. Pomijam zupełnie fakt że książkę czyta się wspaniale. Polecam z całego serca. Lekka, łatwa i przyjemna. W tym konkretnym przypadku to wielki komplement.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo wciągająca, w zasadzie książka na jeden-dwa wieczory.
Czym jest podróż? Co ma zmienić w człowieku? Sporo pytań autora i sporo pytań osobistych, które budziły się w trakcie czytania.
Książkę potraktowałam jako lustro własnego stosunku do podróżowania, zwiedzania, poznawania. Jako moje chcę/nie chcę, pragnę/nie potrzebuję, warto/nie warto. Sporo przemyśleń z opisów wypraw z trzema ważnymi dla Autora osobami, które miały przebudzić się z letargu w trakcie wyjazdu? Zrozumieć? Spełnić swoje marzenia? I co z tego wyszło dla nich wszystkich?

Dziękuję Autorowi za tę książkę i śmiało polecam każdemu, kto chce pobuszować po swoich tęsknotach, a także dowiedzieć się o przerażającym wschodnim Kamerunie, nieoczywistej Arabii Saudyjskiej oraz bluesowym Nowym Orleanie.

Bardzo wciągająca, w zasadzie książka na jeden-dwa wieczory.

Warto podkreślić, że opowieści i doświadczenia autora są subiektywnymi wrażeniami, które mogą różnić się od rzeczywistych warunków panujących w danym kraju czy regionie. Niestety nie wybrzmiewa to z treści książki. Warto zatem zachować dystans i rozwagę w traktowaniu informacji przekazywanych przez autora.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo wciągająca książka napisana z ciekawej perspektywy. Oczywiście były wątki ciekawsze i nieco nudniejsze. Jednak poza tym to 100% można polecić.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Swoją drogą czyta się bardzo dobrze. Była to pierwsza książka na jaką trafiłem Tomka Michniewicza. Nie mniej jednak im dalej w las, tym zaczyna się coraz mniej lubić autora. Tomek zabiera w podróż m.in swoją żonę i ojca - czyli trudne postacie. Ja sam bym się chyba nie odważył pisać o kimś bliskim. W wyjeździe z ojcem szczególnie widać jakby autor cały czas się wywyższał swoim stylem życia nad innymi i tylko jego sposób pozwala doznać całkowitego szczęścia i maksymalnych wrażeń z życia. Podkreśla czasami jakby reszta osób, całkiem zwyczajnych, którzy mają swoją pracę, rutynę, zwykle spacery z psem i kilka razy w roku wyjazdy na urlop, całkowicie nie liczyły się na świecie. Poza tym osobiste przekonania Tomka odnośnie Arabii Saudyjskiej są podawane jak fakty, a nie opinie. Za to wszystko ocena odjęta na 6 jako książka dobra. Bo to jest dobra książka i warto ją przeczytać, ale nie wolno brać wszystkiego do serca.

Niesamowite i poruszające historie. Tomek Michniewicz zabiera nas w 3 całkowicie od siebie różne miejsca, kultury, przy czym częstuje nas takimi historiami, które przeżywamy wspólnie z nim i z jego towarzyszami. Pełno momentów, które wzruszają, które oburzają i które sprawiają, że budzi się w człowieku żyłka podróżnika. Serdecznie polecam - ocena 4,5.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

3 opowieści o tym, że to co wydaje się dla nas dziwne, dla innych jest normalną codziennością. Każda kultura wnosi coś wyjątkowego - postrzeganie czasu, relacji, życia, zasad.

• Podróżnicze
  • Podróże