Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata

2018-10-17
Uganda USA Kolumbia Indie Finlandia Zimbabwe Japonia życie ludzie los
Inne

Siedem codzienności

Bardzo dobry reportaż! Dostajemy tutaj opis życia zwykłych ludzi w niezwykłej formie. Przeplatanie historii bohaterów podkreśla różnice w postrzeganiu świata i swojego miejsca w społeczeństwie.
Z jednej strony mamy ludzi, którzy w życiu walczą o spełnienie swoich podstawowych potrzeb, z drugiej tych, którzy mierzą się z oceną i oczekiwaniami innych.

Na początku forma wydawała mi się dosyć chaotyczna i ciężko było wyłapać, o którym bohaterze (i skąd) jest mowa. Natomiast po przeczytaniu całości myślę, że to dzięki temu książka jest taka ciekawa.

Warto przeczytać. Myślę, że jest to jedna z tych książek, która skłania do refleksji, może zmotywować i pozwoli docenić to w jakim miejscu się człowiek urodził.

Na początku forma...

Rzadko sięgam po reportaże, ale ta książka bardzo mi się podobała.
W czym tkwi jej największa wartość? Myślę, że w szerokiej perspektywie, jaką przyjął autor.
Poznajemy kilku bohaterów, pochodzących z zupełnie odległych sobie zakątków świata. Kolumbia, Finlandia, Stany Zjednoczone, Japonia, Indie, Uganda, Zimbabwe. I przechodzimy z nimi przez różne etapy ich życia, mając możliwość porównywania na bieżąco jak wygląda rzeczywistość w różnych krajach. Początkowo było mi odrobinę ciężko załapać kto jest kim, ale kiedy już człowiek przyzwyczaja się do formy opowieści, którą przyjął autor, rozumie, że to najlepszy sposób ujęcia tematu.
Bardzo poruszyła mnie ta książka, mam po tej lekturze wiele przemyśleń. Kolejny raz przypomniałam sobie jak wiele (wszystko właściwie!) zalezy od tego, jaki kraj wygramy w loterii życia - oraz że ja w tej loterii nie trafiłam zupełnie najgorzej.
Bardzo polecam lekturę - nie pozostawi Was obojętnymi.

Rzadko sięgam po reportaże, ale ta książka bardzo mi się podobała.

Wartościowa i dająca do myślenia, dla mnie najlepsza książka Pana Michniewicza.

Wartościowa i dająca do myślenia, dla mnie najlepsza książka Pana Michniewicza.

Pierwszy raz, formuła książki Tomka, była dla mnie nie do strawienia. Książka ta to dla mnie bałagan, a ja nie lubię czytać bałaganu.

Bardzo ciekawa książka, pokazuje zycie z różnych perspektyw przez co tez przeplatają się wątki i szczególnie na początku łatwo sie pogubić

Napisałem recenzję na stronę a4, przeczytałem ją i usunąłem całość. Nie chce wyjść na bufona i niszczyciela uśmiechów dzieci.
Koncept przypominał mi serial sióstr Wachowskich - Sens8.
Jeśli czujecie po przeczytaniu kaca to polecam!

Koncept przypominał mi serial sióstr Wachowskich - Sens8.
Jeśli czujecie po przeczytaniu kaca to polecam!

Jakże różne są perspektywy na życie. Smutny pejzaż kreśli autor, choć wbrew pozorom dobrane są osoby wcale nie najbardziej poszkodowane przez los. Są to ludzie z mniejszymi perspektywami, ale każda z postaci się kształci, znajduje pracę, wyjeżdża poza swój kraj, miejsce zamieszkania, zakłada rodzinę, dzięki temu widzimy międzykontynentalne kolosalne różnice, i to jak bardzo nasze "normalne" życie jest uprzywilejowane i zupełnie nie jest standardem na świecie.

Bardzo dobre zobrazowanie życia w różnych zakątkach świata, przedstawienie stylu i jakości życia od krajów bogatych do zubożałych, miejsce w którym się wychowujemy i później żyjemy ma bardzo duży wpływ na nas i naszą psychikę, są jeszcze miejsca na tym świecie gdzie ludzie ciężko pracują tylko dlatego by mieć przysłowiowo co włożyć do garnka. Warto ją przeczytać i porozmyślać nad życiem

Wreszcie jakaś dobra książka o zwykłych ludziach, którzy podobnych książek potrzebują. Przeczytaj, aby dowiedzieć się czegoś o sobie (nie tylko o innych!).

Jedna z najbardziej wartościowych książek o świecie jakie czytałem. Kilka zupełnie różnych perspektyw, problemów i życiorysów. Fantastyczna. Dodam, że kiedy kupiłem kolezance i przeczytala, to kupila 8 sztuk znajomym.

• Reportaż

Video