Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata

Wydawnictwo: Otwarte
literatura faktu
Marcin

Siedem podróży w czasie. A ponieważ czas dany nam jest jako pamięć, będzie to siedem podróży przez siedem pamięci siedmiu zwykłych ludzi. Niby ten sam świat i te same czasy, ale widziane z różnych perspektyw – mieszkańca Ugandy, USA, Kolumbii, Indii, Finlandii, Zimbabwe i Japonii. Siedem opowieści zwykłych ludzi o problemach, wyzwaniach, szansach i możliwościach. Ich zestawienie uświadamia,...

Siedem opowieści zwykłych ludzi o problemach, wyzwaniach, szansach i możliwościach. Ich zestawienie uświadamia, jak wiele zależy od tego, czy miało się szczęście urodzić się tu, a nie gdzieś indziej.

Siedem ludzkich historii i jedna próba odpowiedzi na pytanie, po co to wszystko.

Najnowsza książka nagradzanego reportażysty Tomasza Michniewicza to niezwykłe połączenie zapisu osobistych historii i wnikliwego spojrzenia na globalne problemy współczesnego świata. Autor w niezwykle plastyczny i wiarygodny sposób pokazuje świat takim, jak widzą go bohaterowie, zmuszając do refleksji nad kondycją człowieczeństwa.

źródło opisu: https://www.facebook.com/WydawnictwoOtwarte/

źródło okładki: https://www.facebook.com/tomekmichniewicz/photos/a...»

Oficjalna recenzja
Natalia-Lena książek: 2645

Siedem codzienności

Świat to duże słowo. Wycinek. […] To tylko wycinek. Jeśli ma sens, łatwo uwierzyć, że to już wszystko. A ilu tych wycinków nie widzimy, bo nam ich ktoś nie pokazał, bo akurat na tamte nie trafiliśmy*.

Mogłabym zacząć górnolotnie: o sensie życia, przeznaczeniu, o naszej roli w świecie. Ale „Chrobot” woli to, co zwykłe, to, co u podstaw. Czyli zaczniemy zwyczajnie.

„Chrobot”, najnowsza książka Tomasza Michniewicza, to opowieść o siedmiu codziennościach. Zwyczajnych, a jednocześnie fascynujących. W przeplatających się krótkich i nieco dłuższych ustępach poznajemy życie siedmiorga dzieci z Finlandii, Kolumbii, Japonii, Ugandy, Kalkuty w Indiach, USA, Zimbabwe i towarzyszymy im aż do dorosłości. Opowieść rozpoczyna się, gdy bohaterowie mają około sześciu lat; są dziećmi, ale dzieciństwo każdego z nich przybierze inny kształt. Później wkraczamy w burzliwy okres dorastania, który doprowadzi nas do dorosłości stawiającej kolejne wyzwania. Ciekawe, bo kogo nie zaciekawiłoby życie z innego kraju czy nawet kontynentu? Proste, prawda? Ot, historie z życia – nadzieje, radości, smutki, wyzwania. Jednak z tej prostoty wyłania się chyba najtrudniejsza i jedna z najbardziej ambitnych książek autora. Począwszy od formy, która wymaga od czytelnika uważnej lektury, skupienia, wejścia w pewną formę dialogu, przez poruszane tematy, na refleksjach, które pozostają z czytelnikiem, „Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata” to wielopłaszczyznowa, niepowtarzalna i fascynująca opowieść, próbująca nakreślić świat, w którym żyjemy. Próbująca, bo autor nie uzurpuje sobie prawa do objaśniania całego świata. To ledwie wycinek.

Tomasz Michniewicz kontynuuje reportaż zaangażowany, uświadamiający, który pochyla się nie tylko nad człowiekiem jako jednostką, ale i nad globalnymi problemami, w które jest on uwikłany, co ostatnio widzieliśmy w „Świecie równoległym”. Tym razem jednak „Chrobot” idzie o krok dalej – nie patrzymy już na świat poza kadrem, teraz nadszedł czas na spojrzenie nań z perspektywy rdzenia: jednostki, która w nim żyje. Autor przechodzi od codziennego życia pojedynczych osób do coraz większych grup, by w końcu pochylić się nad siecią problemów oplatających kraje i kontynenty. Patrzy z bliska i jednocześnie robi krok w tył, by zobaczyć szerszy obraz. „Chrobot” nie tylko pokazuje człowieka i jego rzeczywistość, ale też próbuje uświadomić, dlaczego ona tak wygląda, szuka przyczyn i skutków. Bohaterowie żyją w konkretnych warunkach, które „coś” ukształtowało, co jest z nimi nierozerwalnie związane. Określenie „mieć swoje miejsce na Ziemi” nabiera nowego znaczenia. Życie Juanity, Reilly’ego, Marggie, Caseya, Miki, Kanae i Madhuri to mozaika elementów, które autor próbuje ułożyć i znaleźć w nich sens. Zestawiając ze sobą kolejne, uniwersalne etapy dorastania i dorosłości oraz relacje rodzinne, pokazuje, jaki wpływ ma na człowieka środowisko, w którym się urodził i w którym przebywa. Każda z siedmiu osób reprezentuje inną perspektywę, na którą składa się mnóstwo elementów: wychowanie, przekonania, miejsce zamieszkania, kultura, historia, religia… Każde z siedmiorga dzieci ma inny start, inne możliwości i szanse, ale każde prędzej czy później natknie się na „punkt wspólny”; autor odnajduje je i pokazuje, jak wiele podobieństw, ale i drastycznych różnic może mieć zwyczajna codzienność. W trakcie lektury stajemy się ósmym bohaterem, który dopasowuje swoje życie do zagadnienia, o którym właśnie czyta. Szukamy w „Chrobocie” swojego miejsca i to jest kapitalny element tej książki – bo stawiamy siebie na równi z innymi, podajemy sobie rękę z człowiekiem z drugiego końca świata. Nie ma tu miejsca na egocentryzm, ignorancję, obojętność, uprzedzenia. Poznanie drugiego człowieka to najlepszy lek.

„Chrobot” konfrontuje nas z naszymi przekonaniami i wiedzą, ale nie robi tego w wymuszony, nachalny sposób. Wszelkie refleksje wypływają naturalnie z lektury. Pokazuje nam konkretne obrazy, zjawiska, uświadamia i ma ku temu najlepszy, najbardziej dobitny argument: cudze życie. Bo zupełnie inaczej odbieramy różne hasła i idee, gdy stanowią one bezimienne konstrukcje, zbiór niekoniecznie powiązany z człowiekiem. Tak czasem bywa wygodniej, bezrefleksyjnie, szczególnie gdy nie jesteśmy wystawiani na próbę. Łatwiej być obojętnym. Mówię tu m.in. o stereotypach, ale i o takim przekonaniu, że „coś” wiemy na temat świata. Możemy uważać, że mamy szerokie horyzonty. Wiemy, jak wygląda wolontariat w Afryce, wiemy, jak się żyje amerykańskim snem w Stanach, wiemy o wyzysku w przemyśle ubraniowym, wiemy o rajach podatkowych, wiemy co nieco o działaniu koncernów farmaceutycznych, wiemy o tragediach rozgrywających się w różnych krajach. Wiemy coś o konsumpcjonizmie, głodzie, rasizmie, biedzie, marzeniach, przemocy, wyborach, wierze, rodzinie, historii. Wiemy coś o świecie. Wiemy? A może bazujemy na gotowych konstrukcjach? Wyobrażamy sobie? Patrzymy wyłącznie ze swojej perspektywy? Czy temat na pewno jest wyczerpany? Znamy konsekwencje tych zjawisk? A gdzie w tym wszystkim jest człowiek? Ten prawdziwy, żyjący, czujący, myślący, a nie nasze wyobrażenie o nim? W „Chrobocie” nasze przekonania zyskują twarz konkretnej osoby, autor konfrontuje nas ze świadectwem, jakim jest życie właśnie takiego najzwyklejszego człowieka. Teraz już nie da się wzruszyć ramionami, pobłażać niewiedzy, machnąć ręką. Nie da się ukryć, że inaczej odbieramy problem, gdy jest on potraktowany teoretycznie, gdy czytamy rozważania na temat produkcji ubrań i statystyki dotyczące wyzysku albo ogólne diagnozy na temat tego, że w kraju X jest źle. Gdy do tego równania wchodzi człowiek ze swoją historią, mówiąc kolokwialnie, „dostajemy po głowie”. Towarzyszymy wybranemu bohaterowi od wczesnego dzieciństwa do dorosłości, poznajemy go, zaglądamy do jego życia i hasło przestaje być tylko abstrakcyjnym hasłem, a staje się rzeczywistością widzianą jego oczami.

„Chrobot” to również rodzaj literackiego eksperymentu, który do samego końca zmusza do myślenia poprzez zaskoczenie, manipulowanie perspektywą, igranie z czytelnikiem, który zadowolony z siebie chce myśleć, że już poszerzył swoje horyzonty, czuje się mądrzejszy, bardziej uświadomiony, bo przeczytał trochę o świecie i cudzym życiu i się zadumał. Wystarczyłoby przecież przedstawić sylwetki bohaterów, dorzucić garść globalnych problemów i na tym zakończyć. Takie rozwiązanie byłoby wygodne, ale wygoda nie motywuje, nie uwiera. Wygoda pozwala nam się dobrze poczuć, odłożyć książkę na półkę i dalej robić swoje. „Chrobot” żąda, by kwestionować, szukać, myśleć, nie zadowalać się tylko własną perspektywą.

Nowa książka Tomasza Michniewicza to jednocześnie niesamowita podróż przez różne losy, biegnące obok siebie przez czas oraz wnikliwe spojrzenie na rzeczywistość, w której przyszło żyć zarówno bohaterom, jak i każdemu z nas. Poruszają perypetie opisanych ludzi i poruszają chwile, w których pęka bańka iluzji – czasem żyjemy w niej, bo chcemy, a czasem nawet nie wiemy, że mamy inne wyjście. Tylko czy to nas usprawiedliwia?

I tak będziemy słyszeć chrobot długo po skończonej lekturze.

--------------------
* „Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata”, s. 448.

Natalia-Lena | 2018-09-28
Przeczytana: 28 września 2018

Oficjala recenzja dostępna również pod linkiem: http://lubimyczytac.pl/oficjalne-recenzje-ksiazek/10904/siedem-codziennosci
______

Świat to duże słowo. Wycinek. […] To tylko wycinek. Jeśli ma sens, łatwo uwierzyć, że to już wszystko. A ilu tych wycinków nie widzimy, bo nam ich ktoś nie pokazał, bo akurat na tamte nie trafiliśmy.*

„Chrobot”, czyli najnowsza książka Tomasza Michniewicza, to opowieść o siedmiu codziennościach. Zwyczajnych, a jednocześnie fascynujących. W przeplatających się, krótkich i nieco dłuższych ustępach, poznajemy życie siedmiorga dzieci z Finlandii, Kolumbii, Japonii, Ugandy, Kalkuty w Indiach, USA, Zimbabwe, i towarzyszymy im aż do dorosłości. Opowieść rozpoczyna się, gdy bohaterowie mają około sześciu lat; są dziećmi, ale dzieciństwo dla każdego z nich przybierze inny kształt. Później...

książek: 2067
natalia | 2018-10-12
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 12 października 2018

Jesienią dobrze czyta mi się reportaże. Rzeczywistość za oknem próbuje wtedy wpasować się jakby w światy równoległe poznawane wraz z każdą kolejną stroną. Podobnie mam i z tym tytułem. „Chrobot” to (nie)zwykłe życia siedmiu osób z różnych stron świata. Powszedniość, ale i zadziwienia. Jednak łączy te historie (i nas wszystkich) jedno - raz promienie słońca łaskoczą w czubek nosa, innym razem szarości i chłód, a i ulewa rzęsista zdarza się nie raz. Codziennostki dla jednych, nam nie mieszczące się w głowie. Słodko-gorzkie kroczenie za rękę wraz z ludźmi, których życia autor daje nam podejrzeć. A mnie ciągle mało i chciałabym w te życiorysy wejrzeć głębiej, przegadać z Kanae i z Juanitą kilka godzin. Cenię sobie książki, które dają mi poznać ułamki opowieści na wskroś ludzkich. Ta jest właśnie taka.

Carolyna | 2018-11-07

Najnowsze dzieło podróżnika oraz reportera Tomasza Michniewicza to próba zamknięcia świata w jednej książce. To opowieść o życiu siedmiorga ludzi pochodzących z różnych punktów kuli ziemskiej: Finlandii, USA, Kolumbii, Zimbabwe, Ugandzie, Japoni oraz Indiach. Historia opowiedziana od momentu ich wczesnego dzieciństwa aż do dnia dzisiejszego. Niby zwyczajni ludzie, ale czy można powiedzieć, że jakiekolwiek życie jest zwyczajne. W trakcie czytania i poznajemy ich losy, troski, sposoby myślenia ukształtowane przez rzeczywistości w których przyszli na świat. Jest ich siedmioro, ale autor sprawia, oprócz głównych bohaterów opisanych przez niego na kartach książki występuję także cichy ósmy, którym jesteśmy my sami wraz z naszą historią życia.
Ta książka uczy pokory, pokazuje kompletnie inny świat, którego część stanowimy. Wywołuje cały szereg uczuć od wzruszenia poprzez bunt oraz gniew. Zmienia nasz punkt widzenia a także myślenia. Jest jak dobry nauczyciel.

blurppp | 2018-10-19
Na półkach: Przeczytane, Non Fiction
Przeczytana: 19 października 2018

Recenzja pochodzi z bloga https://blurppp.com/blog/tomasz-michniewicz-chrobot/

Czytając „Chrobot” – najnowszą pozycję w dorobku Tomka Michniewicza towarzyszyłem dojrzewaniu, wchodzeniu w dorosłość, zmianie priorytetów czy mówiąc ogólniej rozwojowi ośmiu osób. Siedem z nich to pochodzący z różnych kontynentów bohaterowie książki. Ósmym z nich jest sam autor. Chrobot jest jasnym dowodem tego, jak autor się rozwinął.
Od wydania debiutanckiej „Samsary” mięło raptem sześć lat, co w rozwoju twórczym nie jest okresem przesadnie długim.Przed laty poznaliśmy mdłego, pełnego pasji ale i entuzjazmu, ciekawego świata i tym światem zachwyconego autora. Człowieka chcącego podzielić się SWOIMI doświadczeniami, przygodami (często ocierającymi się o granice rozsądku), człowieka zachwyconego światem ale w opowieści skupionego na sobie i własnym odczuwaniu.
W każdej kolejnej publikacji, a w miedzy czasie były jeszcze trzy, Tomka było coraz mniej a spojrzenie stawało się coraz bardziej krytyczne....

Gosia Kowalczewska | 2018-11-03
Na półkach: Przeczytane, Podróżnicze
Przeczytana: 2018 rok

Książka mnie zafascynowała... 7 osób z różnych miejsc na świecie. Ich życie od dzieciństwa do mniej więcej 35 r.ż. Życie pokazane z wielu perspektyw - rodzina, szkoła, praca, pieniądze, wychowanie, zainteresowania, kultura, znajomi, wartości, rys historyczny kraju, w którym mieszkają, trudności i sukcesy.
Niby wiemy, że każde miejsce na świecie rządzi się innymi prawami, ludzie żyją inaczej, ale jednak dopóki nie przeczytałam książki Tomka Michniewicza, nie zdawałam sobie sprawę, jak bardzo się różnimy. Jak łatwo nam oceniać inne kultury przez swój pryzmat - a w rzeczywistości nic nie jest takie, jak nam się wydaje. Płacenie za żonę w Afryce wcale nie jest jej sprzedawaniem, a raczej zabezpieczeniem i wyrazem poważnych zamiarów, życie w Kolumbii, to nie tylko kokaina, a życie w USA może dalece odbiegać od "American Dream".
Czytając równolegle zapoznajemy się z wszystkimi bohaterami - czasem wzbiera ogromny sprzeciw wobec nierównościom i niesprawiedliwości świata w XXI wieku, a...

Tomiś | 2018-10-30
Przeczytana: 30 października 2018

10 / 10. A dziesiątek lekką ręką nie rozdaje. Odpowiedzialnie, "Chorobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata" zasługuje na maksymalną liczbę gwiazdek. Siedem postaci z różnych zakątków świata. Niby ten sam świat, to samo życie, te same czasy a dzieli ich wszystko. Miłość, dorastanie, pierwsza praca, dorosłość, relacje między ludzkie, seks widziane z różnej perspektywy, mieszkańca Japonii, Ugandy, USA, Zimbabwe, Indii, Kolumbii, Finlandii. Reportaż, który ma w sobie cechy powieści. Tęsknisz za swoimi ulubionymi bohaterami, utożsamiasz się z ich życiem, poznajesz ich i co ważne nie jesteś w stanie przestać czytać. Do tego pcha ciebie ciekawość. Przewracasz strony, pochłaniasz tekst, czasem przymykasz oczy w zadumie. Porównujesz się, mierzysz, stawiasz w danej sytuacji. A i tak na końcu dochodzisz do wniosku, że jesteś szczęściarzem, że należysz do tych niewielu na świecie, którzy raczej borykają się z otyłością niż głodem. Mięsa nie jedzą z wyboru, a nie dlatego że są za biedni,...

Radros | 2018-11-14
Przeczytana: 13 listopada 2018

Zdecydowanie najlepsza pozycja w dorobku Tomasza Michniewicza. Do tej pory jego książki były dla mnie bardzo ciekawymi książkami podróżniczymi. Dzięki Chrobotowi z przytupem wszedł do pierwszej ligi polskich reporterów. Poprzez opis życiorysów siedmiu "zwykłych" ludzi pochodzących z różnych miejsc na ziemi uczy pokory, tolerancji a także tego, że nie ma czegoś jak słowo NORMALNOŚĆ. Norma to pojęcie względne i dla każdego jest czymś innym.

Do tego w wielu miejscach Tomasz Michniewicz za pomocą kilku przykładów niszczy nasz, wydawałoby się, stabilny światopogląd na wiele spraw, pozostawiając nas z niepokojącym uczuciem chrobotu z tyłu głowy

Rewelacyjne

Dominika Wojtukiewicz | 2018-11-08

Bardzo, bardzo polecam tę książkę. Jest nie tylko dobrze napisana i to tak, że wciąga od pierwszej strony ale przede wszystkim porusza i daje do myślenia. Pozwala spojrzeć na życie i warunki w jakich mieszkamy z innej perspektywy. Skłania do refleksji ale w tym wszystkim nie jest nachalnie umoralniająca (nic w stylu "Doceniaj co masz, bo inni mają gorzej") i przy tym wszystkim widać, że włożono w nią mnóstwo pracy. To kawał doskonałej literackiej roboty.

snufikin | 2018-11-16
Przeczytana: listopad 2018