Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów

Okładka książki Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów
Tomek Michniewicz Wydawnictwo: Otwarte literatura podróżnicza

Oficjalne recenzje i

Tomek i gorączka złota

Link do recenzji

1937 53 51

Duża porcja ciekawych informacji o branży poszukiwaczy skarbów. Ciekawi bohaterowie, ciekawe historie. Fajnie się czyta. Czuć w powietrzu tę gorączkę poszukiwaczy złota. Polecam.

To nie jest tylko baśniowa historia o złocie i skrzyniach pełnych monet, to również smutna historia Afryki, bezwzględnych ludzi, którzy dla pieniędzy zrobią okrutne rzeczy.

Tomek Michniewicz to autor ktory ma o czym opowiadac i ma do tego talent. To moja druga ksiazka i nie moge sie doczekac czego dowiem sie z kolejnych :) Tak zakończyłam rok 2020

"Gorączka" to najsłabsza książka Michniewicza (który jest jednym z moich najbardziej ulubionych polskich autorów), co nie oznacza, że jest zła. W odróżnieniu do jego późniejszych lektur, tutaj opisywane historie są nieco rozwlekłe, a miejscami przesycone tzw. backgroundem.

Najpierw przeczytałam "Chrobot". Zachwyciła mnie, więc sięgnęłam po coś lżejszego tego autora. Zaczęło się niezwykle przygodowo, a skończyło i sensacyjnie, i mądrze. Kilka razy miałam dreszcze z wrażenia. Michniewicz ląduje u mnie na samym szczycie najlepszych pisarzy. A to, że angażuje się w powstawanie Radia 357 to dodatkowy plus dla Radia. Czekam niecierpliwie na kolejne książki i kupuję w ciemno! Jeny, jak dobrze, że ten pisarz ma jeszcze kawał życia przed sobą i będę mieć na co czekać! :)

Po Chrobocie stałam się fanką Michniewicza. Gdy zaczęłam czytać Gorączkę, trochę się bałam, bo jednak najbardziej zachwalany jest właśnie Chrobot, ale absolutnie się nie zawiodłam i sięgam dalej po jego książki, bo to po prostu super gość. W tym przekonaniu utwierdzają mnie także dwa odcinki Działu Zagranicznego (czyli najlepszego odkrycia 2020 roku w kategorii podcast :D polecam całym sercem), w których Tomek jest gościem - jak cały ten podcast to mistrzostwo, tak te z jego udziałem po prostu są najlepsze.
W Gorączce ukazuje niesamowicie ciekawe zjawisko jakim jest poszukiwanie skarbów. Kto by pomyślał, że w dzisiejszych czasach jest to pewnego rodzaju zawód, który co prawda nijak się ma do tego co znamy z filmów oczywiście, ale także miewa naprawdę fascynujące momenty. I również poszukiwanie skarbów, to nie tylko przeczesywanie dna morza, to także bestialskie polowanie na zagrożone zwierzęta w Afryce czy Azji. Po więcej szczegółów - zapraszam do lektury i oglądania niezwykłym zdjęć autorstwa Tomka! Polecam gorąco!

jest gorączka czytelnicza

----nie jest to żywy ogień ale głowę rozpala
jest sympatia czytelnicza
jest chęć na kolejne
dla mnie warto

Niezwykle barwna i wciągająca książka przygodowa, a jednocześnie wiarygodny i rzetelny reportaż o ludziach mających dość odwagi i fantazji by poświęcić życie poszukiwaniom skarbów. Wprawdzie najczęściej główną ich motywację stanowi niepohamowana, rozpalająca zmysły i tłumiąca sumienie żądza bogactwa, jednak jest ona podszyta sporą dozą romantyzmu. Stare mapy, zatopione galeony, zakopane kufry, złoto i klejnoty Nowego Świata... Cały czas zastanawiam się dlaczego to wszystko tak bardzo działa na naszą wyobraźnię, wywołując podniecający wręcz zew przygody.

Autor zabiera nas ze sobą w podróż do tego fascynującego świata. Przemierzamy z nim Stany Zjednoczone od Kalifornii po Florydę. Próbujemy szczęścia w kasynach Las Vegas. Eksplorujemy pustynie Nowego Meksyku, w poszukiwaniu starych kopalni złota i skrzętnie poukrywanych depozytów. Odwiedzamy największą na świecie firmę zajmującą się profesjonalnie wydobywaniem starych, zatopionych okrętów na niespokojnych wodach Karaibów, po czym nurkujemy wraz z jej pracownikami z nadzieją na łut szczęścia. W międzyczasie poznajemy kilka mrożących krew w żyłach historii z czasów podboju Nowego Świata, przenosząc się wprost do XVI-wiecznego Meksyku, Kuby czy na małe, porośnięte palmami, bezimienne wyspy pełne kanibali.

W drugiej części poznajemy problemy Czarnego Lądu a zwłaszcza jego południowej części. Na pierwszy plan wysuwa się bieda, rasizm oraz kłusownictwo. Skarby ukryte są nie tylko w zakopanych kufrach, zasypanych kopalniach czy zatopionych statkach, ale również w majestatycznych kłach słoni lub pięknych rogach czarnych nosorożców.

W sumie spodziewałam się czegoś innego decydując się na tę książkę, spodziewałam się opisów sposobów i miejsc wydobywania złota, a książka okazała się opowieścią autora i jego przygodzie śladem poszukiwaczy skarbów. Nie mniej jednak wciagnęła mnie, otworzyła oczy na niektore sprawy, polecam!

Kolejna udana przygoda. Piszę o przygodzie gdyż czytając książki Tomka Michniewicza mam zawsze wrażenie że uczestniczę w opisywanych przez autora historiach razem z nim. Razem z nim przeżywam jego przygody, zachwycam się pięknem ale też i grożą opisywanego przez niego świata. I cóż mogę dodać więcej, jeśli chcecie zwiedzić trochę świata nie wstając z kanapy, dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, poznać niezwykłych ludzi to zachęcam do lektury tej książki.

Video

Video