Tel Awiw Noir
literatura piękna
Mania

Na krwisty i intymny portret miasta składa się czternaście opowiadań noir zebranych przez Etgara Kereta i Asafa Gawrona. Pośród autorów znani wielbiciele Tel Awiwu: Gai Ad, Szimon Adaf, Gon Ben Ari, Silje Bekeng, Aleks Epsztajn, Julia Fermentto, Asaf Gawron, Matan Hermoni, Joaw Kac, Dikla Kejdar, Etgar Keret, Gadi Taub, Lawie Tidhar i Antonio Ungar.

źródło opisu: www.claroscuro.pl

źródło okładki: www.claroscuro.pl

Koff | 2019-10-18
Przeczytana: 18 października 2019

Tel Awiw Noir

Najlepsze z tych, które dotąd czytałem z serii opowiadań "Noir". Różnorodna tematyka,żywe tempo, energia. Wszystkie trzymają poziom, niektóre wybijają się ponad, moją szczególną uwagę zwróciło opowiadanie pt. "Usuń historię przeglądania". To historia impregnowania nowych idei dla przyszłych pokoleń, zawartych w książce dla dzieci pisanej przez 30 najlepszych pisarzy, przyłapanych na masturbowaniu się przed komputerem...
Sam Tel Awiw potraktowany wcale nie po macoszemu, kawałek kultury, klimatu, morza - da się z tych opowiadań wynieść.

Wroński | 2019-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2019

Tel Awiw Noir? Serio!? Według mnie to wersja Light. Spodziewałem się spaceru po mrocznych zaułkach tego pięknego miasta. Nawet miałem taki pomysł, że odwiedzę wszystkie te miejsca (o których dowiem się z treści), kiedy polecę do rodziny, że zrobię sobie creepy wycieczkę z przewodnikiem (pozdrawiam kolegę Gilada!). Sądziłem, że dowiem się o miejscach, gdzie lepiej nie zapuszczać się samemu po zmroku, bo brylują w nich rozmaici wykolejeńcy. Myślałem, że poczytam też o jakiś miejscach gdzie jak głoszą miejskie legendy, po prostu straszy, lub są naznaczone przekleństwem wydarzeń z przeszłości i każdy z miejscowych je unika. Te opowiadania to trochę takie pierdu pipciu o niczym i co najgorsze w tym wszystkim- nie czuć w nich choćby cienia tego miasta. Gdzieś w połowie zacząłem zastanawiać się, po co ja to czytam, skoro jest to nie na temat!? Równie dobrze, mogłem przysiąść się na ławeczkę do emerytek na Żoliborzu i posłuchać ich rozmów. Nie tego się spodziewałem i jestem potwornie...

Michal Zacharzewski | 2019-06-24
Przeczytana: 09 kwietnia 2019

Z perspektywy Polski Tel Awiw zawsze wydawał się dziwnym miastem. Niebiblijnym i niebezpiecznym, w którym ludzie ginęli od bomb w kawiarniach i od rakiet w kinach. Może dlatego właśnie sięgnąłem po tę książkę, kiedy natknąłem się na nią w miejskiej bibliotece. Tel Awiw Noir stanowi część większego cyklu – cyklu zbiorów opowiadań pisanych przez lokalnych autorów i poświęconych takim miastom jak Wenecja, Barcelona czy Meksyk.

Sam tytuł może być trochę mylący. Wśród czternastu tekstów zebranych przez Etgara Kereta i Asafa Gawrona próżno szukać klasycznych kryminałów noir z cynicznymi detektywami i ich klientkami, pięknymi femme fatale. Pojawiają się za to porachunki mafijne i prostytutki o złotym sercu, szantaże internetowe, a także służby specjalne kontrolujące mieszkania cudzoziemców. Brzmi to sensacyjnie, ale spojrzenie niemal zawsze jest obyczajowe. To nie są historie, które mają trzymać w napięciu lub szokować.

Ich poziom – jak to zwykle bywa w przypadku opowiadań – jest bardzo...

Maria | 2019-05-07
Przeczytana: 02 lipca 2015

„Nie zrozumcie mnie źle – przez większość czasu i dla większości ludzi Tel Awiw to cudowne, bezpieczne miasto.” - napisał Edgar Keret, redaktor i autor jednego z opowiadań, we wstępie do tej antologii.
To dosyć nietypowa zachęta do odwiedzenia jego ukochanego miasta, jak się o nim wyraził. Bo o ile poprzednie wydania książek z serii „Strefa Cienia Noir” miała zachęcić czytelników do wycieczek literackich, a może i dosłownych, w głąb najpopularniejszych metropolii świata, właśnie poprzez ukazanie ich mrocznej, niebezpiecznej czy wręcz zbrodniczej strony, o tyle w przypadku Tel Awiwu nie trzeba tego robić. Tel Awiw jest niebezpieczny i nie trzeba tego odkrywać. Trzeba wręcz uspokajać, jak uczynił to profilaktycznie autor wstępu, bo motyw zamachu terrorystycznego czy niepokojów społecznych, których najbardziej boją się odwiedzający, przewija się w niektórych opowiadaniach. W jednym staje się nawet wiodącym wątkiem ze spersonifikowaną śmiercią w roli głównej. Opowiadanie „Śmierć w...

BuchBuch | 2018-09-19

Absolutna bomba! Fantastyczny zbiór opowiadań, który kryje kilka pereł, a jego największą wartością jest tak zwane tu i teraz - miasto, jego atmosfera i ludzie.
Podział na trzy części: Spotkania, Alienacje, Zwłoki mówi wszystko o tematyce, nie mówi jednak nic o wyobraźni autorów, którzy niejednokrotnie dają popis inwencji i fantazji.
Już pierwsze z nich: Maseczka do spania (autorstwa Gadiego Tauba) zaskakuje i przykuwa uwagę. To historia dziewczyny o pseudonimie Debi, która ogłasza swe usługi w pisemku dla mężczyzn spragnionych masażu. Narrator opowieści to zarazem wydawca ogłoszeń, jak i człowiek zafascynowany dziewczyną. Opisuje jej kolejne doświadczenia, związki z szemranymi środowiskami, które w kulminacyjnym momencie zaskoczą czytelnika, pozostawiając go w dość nieoczywistym nastroju.
Tematyka poszczególnych utworów jest bardzo zróżnicowana. Do parku (autorstwa Dikli Kejdar) to pełna niedopowiedzeń historia pracownicy marketu, która źle odczytuje rzeczywistość. W efekcie...

Maras | 2018-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2018

Po przeczytaniu tej książki, zacząłem się zastanawiać na ile jest w niej prawdy, a ile fikcji i wymyślonych absurdów. Wydaje mi się bowiem, że jedynie trzy opowiadania są najbardziej zgodne z rzeczywistością. Cała reszta została napisana tak, jakby podczas spotkań z napotkanymi osobami, sami autorzy dopisywali im nowe sytuacje i wątki, chcąc uatrakcyjnić czytelnikom lekturę. Momentami odczuwałem znużenie tą książką. Choć koncepcja napisania książki o ciemnych zakamarkach Tel Awiwu wydawała się interesująca, to autorom nie udało się w odpowiedni sposób jej zrealizować.

lsidorki | 2018-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2018

Eh, z tej książki zapamiętam tyle, że strasznie się przy niej umęczyłem. Opowieści specyficzne, dziwnie rozwijające się, dużo niepotrzebnych detali i zbyt niejasnych zwrotów akcji. To nie moja bajka.

czytankianki | 2017-09-08
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 03 września 2017

Mówi się, że Jerozolima się modli, Hajfa – pracuje, a Tel Awiw – bawi. Po przeczytaniu zbioru można sprawdzić, co z tej zabawy może czasem wyniknąć, zwłaszcza jeśli igra się z ogniem. Będzie o porachunkach mafijnych, przekrętach biznesowych, prostytucji, będą też trupy. Nie wszystkie opowiadania dotyczą przestępstw , co tylko działa na korzyść książki. Za najciekawsze historie uważam „Do parku” Kejdar o kobiecie przyjmującej zamówienia w sklepie, „Usuń historię przeglądania” Ariego o zagadkowym szantażu internetowym oraz „Błyskawicę” Ekeng o cudzoziemce, której mieszkanie kontrolują służby specjalne.

Miasto jest oczywiście obecne w każdym opowiadaniu i dlatego przydałyby się fotografie albo krótkie wyjaśnienia dot. opisywanych ulic/placów/dzielnic, bo czasem jest to istotne dla treści.

Lektura była na tyle wciągająca, że chętnie sięgnę po inne pozycje z cyklu Noir.

jolasia | 2016-12-10

Opowiadania z Tel Awiwem w roli głównej. Kryminalne, obyczajowe, groteskowe... Kilkunastu izraelskich pisarzy w pigułce. Niby nic wielkiego, ale ma urok i wdzięk.