Tęskniąc za Kissingerem

literatura piękna
2016-09-30
Agnieszka Maciejowska
Agnieszka Maciejowska Izrael hebrajski opowiadania

Zbiór opowiadań Kereta to samo dobro literackie.Krótkie formy,współczesny język i aktualne problemy tego świata,warte uwagi czynią całość ciekawą pozycją.
Uważam jednak, że "dłuższe" opowiadania,są nieco przekombinowane.Wolę te,krótsze gdzie autor nie odjechał w świat swoich fantazji.Polecam.

Typowy Keret, czyli rzecz warta uwagi. Niektóre opowiadania są takie same, jak w zbiorze "Gaza Blues".

Zaskakujące są te opowiadania. Nie są równe. Niektóre były dla mnie trochę niezrozumiałe. No i nie przepadam za tak krótkimi formami. Mimo to 4/5.

Lubię Kereta i już. Nawet jeśli nie wszystkie jego opowiadania treściowo mnie przekonują, lubię język, jakim pisze i lubię sposób, w jaki mnie często zaskakuje. Lubię też, kiedy okazuje się, że w tak miniaturowej formie można zawrzeć takie wiele treści.

Gdyby Etgar Keret nie istniał trzeba by go wymyślić. Bez niego świat (nie tylko literatury) nie byłby kompletny. Czekam z utęsknieniem, kiedy Keret wyda opowiadania pisane w czasie lockdownu (a twierdzi, że napisał ich bardzo dużo). Na pewno dzięki nim uda nam się spojrzeć inaczej na nas samych z tamtego czasu. Może to być prawdziwa poduszka powietrzna w samochodzie podczas...

Na początku nie byłam przekonana, potem kilka opowiadań bardzo mi się spodobało, m.in te o rodzinie Mrówków, historia bardzo aktualna. Chętnie przeczytam coś jeszcze Kereta. Pięknie wydana <3

Puste, płytkie i fatalnie napisane, nawet nie efekciarsko. Najgorszy "mistrz krótkiej formy" wszechczasów, ale na bezrybiu...

Nie przepadam za opowiadaniami, ale to w jaki sposób robi to Keret jest wprost niesamowite. W krótkich opowieściach portretuje najgłębsze, ludzkie emocje, nasze obawy, pragnienia, tęsknoty, czy śmieszności.

Krótko ale bardzo refleksyjnie. Charaktery postaci dobrze oddają emocje. Brak wyjątkowego zaskoczenia, jednak do przeczytania. Po prostu dobra książka.

Wybitna rzecz. Krótka forma, ale tak nasycona treścią, że niejedna powieść mogła by się schować. Nie trzeba tworzyć kobył na kilkaset stron, by oddać całą paletę emocji. Keret wspominał kiedyś, że jego opowiadania to próba oddania metaforą swoich doświadczeń. Gdy czytam "Tęskniąc za Kissingerem" czuję, że to nie tylko jego doświadczenia.

• 2019
  • 2013