El Negro en ik
literatura faktu
karollllllla

„El Negro i ja” to reporterska próba odtworzenia życia tzw. buszmena z Banyoles – zmumifikowanego, wypchanego człowieka, który był wystawiany publicznie aż do lat 90. XX wieku jako eksponat muzealny. Frank Westerman, holenderski reporter, próbuje przywrócić buszmenowi z Banyoles jego ludzką godność, jednocześnie stawiając pytania o istotę rasizmu.

źródło opisu: http://instytutr.pl/pl/dowody-na-istnienie-wydawnictwo/

źródło okładki: http://instytutr.pl/pl/dowody-na-istnienie-wydawnictwo/

kasiarzyna | 2019-09-20

“To nie był gabinet madame Tussauds. Nie patrzyłem na iluzję stwarzającą pozory rzeczywistości. Ten Buszmen nie był zatrważająco dobrze wykonanym odlewem woskowym i nie był przypadkowo znalezioną na torfowisku mumią innego gatunku. To był człowiek, wypatroszony i wypchany jak zwierzę. Był więc ktoś, kto to zrobił”.
Autor miał 19 lat, gdy na wycieczce po Hiszpanii w muzeum historii naturalnej spotyka El Negro - człowieka, który żył w XIX wieku, a po śmierci został potraktowany jako eksponat muzealny. Książka jest zapisem poszukiwań autora, który kilkadziesiąt lat później jako dojrzały reporter podejmuje temat: “Właściwie chciałem o nim wiedzieć wszystko. Kim był? Ale też kto go wypchał i w jakim celu? Co za ludzie przywieźli go do Europy, sprzedali i umieścili w muzeum? (...) Czy z czasem zmienił się sposób patrzenia na niego?”>
Gdy autor próbuje odpowiedzieć na te pytania, dostajemy opowieść o niewolnictwie, kolonializmie, rasizmie i rozwoju nauki w XIX wieku. A także o czasach nam...

supertasie | 2019-05-24
Przeczytana: 24 maja 2019

Cóż... chyba miałam nieco większe oczekiwania względem tego reportażu i liczyłam na błyskotliwą rekonstrukcję historii El Negro i wplecioną w to relację o skomplikowanych stosunkach między światem białego i czarnego człowieka. W zamian otrzymałam zbiór różnych wątków, które Autor stara się spiąć w zakończeniu w jedną całość. W mojej ocenie książka jest po prostu nudnawa, a ego Autora przesłania ciekawsze wątki.

lsidorki | 2018-07-21
Przeczytana: 16 lipca 2018

I teraz wyobraź sobie, że idziesz do muzeum, przechadzasz się między gablotami i trafiasz na eksponat wypchanego, białego człowieka, który regularnie smarowany jest białą pastą dla utrzymania koloru. Przez kręgosłup przeprowadzono pręt utrzymujący sylwetkę w pionie. Nie do pomyślenia.
A my to zrobiliśmy z Beczuaną. Konkluzja jest trudna do przełknięcia, ale pozwala zrozumieć dlaczego biały człowiek obecnie znajduje się w kropce. "Nie liczy się to co myślimy. Biali nie mają argumentów. Opinie białych są tymczasowo zdyskwalifikowane. Biali stracili moralne prawo wypowiadania się". Lektura obowiązkowa.

Rad_i_usz | 2016-12-27

Znakomita, wyjątkowa, fascynująca.

annapotuczko | 2016-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2016

Prosta czarno-biała okładka książki najlepiej podsumowuje jej treść. Autorem jest biały człowiek, pochodzący z kraju, który kiedyś - jak wiele innych narodów - przybył do egzotycznej Afryki i postanowił ją zeuropeizować i ucywilizować. Westerman pisze głównie o poszukiwaniu tożsamości czarnego człowieka, który dwieście lat wcześniej nosił zupełnie inne imię, należał do określonego plemienia i miał swoją historię - dziś zupełnie nieznaną.

W tej opowieści więcej jest znaków zapytania, niż odpowiedzi. Brakuje danych, źródła się gubią, znikają po nich ślady, tropy nagle się urywają. Może dlatego aż tak fascynuje? Im trudniej odkryć prawdę, tym większa jest determinacja, by do niej dotrzeć. Jednak nie zawsze się udaje. Wtedy zaczyna się spoglądanie na daną kwestię z innej strony, z szerszej perspektywy. Tak właśnie stało się w przypadku autora "El Negro i ja".

Poszukiwania drogi, jaką Murzynek przebył z Afryki do Europy rozciągają się na dwie dekady, dwa kontynenty i trzy kraje. To...